اقتصاد مقاومتی؛ تولید - اشتغال | سه‌شنبه، ۹ خرداد ۱۳۹۶

روابط عمومی

 

 

رویدادهای مرکز آرشیو

نشست هماهنگی روز انتخابات

انتخابات مظهر شکوه و اقتدار ملت سربلند ایران اسلامی است .چهارشنبه، ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۶

تولیدو پخش بیش از 180 ساعت برنامه انتخاباتی در صدا و سیمای مرکز همدان

رسانه ها نقش موثری در انتخابات دارند و می توانند در آگاهی بخشی به مردم در انتخاب اصلح گام های موثری ایفا کنند.چهارشنبه، ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۶

بالا رفتن میزان مشارکت مردم مهم ترین وظیفه رسانه ملی

مدیرکل اخبار استانهای سازمان صداوسیما بر حضور گسترده مردم پای صندوق های رای تاکید کرد.دوشنبه، ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۶

کسب رتبه عالی در بین مراکز صدا و سیمای مرکز همدان

صدا و سیمای مرکز همدان توانست رتبه عالی پخش مراسم جزء خوانی ماه مبارک رمضان از طرف شورای عالی قرآن سازمان صدا و سیما کسب کند.یک‌شنبه، ۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۶

رونمایی از انیمیشن عصر وارونگی در حوزه سلامت

در هفته سلامت رونمایی از انیمیشن مرنبط با حوزه سلامت به مناسبت هفته سلامت آغاز شد.چهارشنبه، ۶ اردیبهشت ۱۳۹۶

تاریخچه

تاریخچه صدا و سیمای همدان

سابقه رادیو :

در استان همدان به سال 1329 خورشیدی بازمی گردد. در این سال و با آغاز واوج گرفتن ملی شدن صنعت نفت ایران، با تلاش تنی چند از فعالان فرهنگی و هنری و با نصب یك دستگاه فرستنده رادیویی كم قدرت كه فقط شهر همدان را پوشش می داد،پخش برنامه ها آغاز شد. محل استقرار فرستنده رادیو همدان در طبقه فوقانی اداره پست وتلگراف وتلفن همدان واقع در خیابان بین النهرین بود و قدرت آن فرستنده یك كیلو وات بود كه با توجه به شرایط اقلیمی و فنی آن روز فرستنده های رادیویی ، صدای آن تا فاصله 8 كیلومتری شهر همدان قابل دریافت بود. باوقوع كودتای آمریكایی 28مرداد1332 خورشیدی، و روی كارآمد دولت دست نشانده سپهبد زاهدی، نظامیان رادیو همدان را به اشغال خود درآورده و به فعالیت آن خاتمه دادند. در سال 1348 كه مسئولیت فرستنده های رادیویی از وزارت پست و تلگراف و تلفن به سازمان رادیو و تلویزیون وقت منتقل شد، ایجاد مراكز جدید رادیویی استانها در طرح قرار گرفت و رادیو همدان مجددا در سال 1351 با نصب یك فرستنده یك كیلو واتی شروع به فعالیت كرد. باگسترش تولیدات رادیویی و نیازهای مردم درتاریخ 4 تیر ماه 1379 شبكه استانی صدای مركز همدان افتتاح شد. این شبكه در حال حاضر روزانه 17 ساعت به تولید و پخش برنامه می پردازد.

سابقه تلویزیون :

 در استان همدان به سال ۱۳۴۹ خورشیدی باز می‌گردد. در آبان ماه این سال و با اجرای طرح توسعه شبكه تلویزیونی كشور و با نصب یك دستگاه فرستنده به قدرت ۵۰ وات در سایت مخابراتی باربند - درمسیر جاده همدان به ملایر - و نصب هفت دستگاه رله در مناطق چشمه قصابان، سد اكباتان، دره مرادبیک، گرمك، سركان، حاجی‌آباد و نهاوند كلیه نقاط شهری و روستایی استان تحت پوشش برنامه‌های شبكه یك تلویزیون قرار گرفت. در پائیز سال ۱۳۵۶ خورشیدی و با نصب یك فرستنده مادر و چند دستگاه رله، پخش برنامه شبكه دوم تلویزیون در شهر همدان و حومه آغاز شد، كه به تدریج دامنهٔ دریافت آن به سایر نقاط استان تسریع یافت.

تولیدات تلویزیونی:

تا قبل از سال 1358 صداوسیمای مركز همدان فقط به رله برنامه های شبكه اول و دوم می پرداخت، اما در سال 1358 با راه اندازی پخش تلویزیون ، مبادرت به پخش اذان مغرب نمود. پس از آن به تدریج به افزایش تولیدات تلویزیونی بصورت پخش اخبار عصرگاهی و پخش برنامه های صبح جمعه اقدام نمود. سپس با افزایش تقاضا و همچنین جذب نیروهای متخصص ، زمینه برای افزایش تولیدات تلویزیونی فراهم گردید و سرانجام در تاریخ 27 شهریور ماه 1381 شبكه استانی سیمای مركز همدان با تعهد ساخت 1000 ساعت برنامه در سال و تولید وپخش 8 ساعت برنامه در روز افتتاح گردید. در حال حاضر شبكه استانی سیما بصورت 24 ساعته به فعالیت خود ادامه می دهد و بر اساس نظرسنجی های صورت گرفته در واحد تحقیقات و سنجش برنامه ای سازمان  پس از شبكه سوم سیما بیشترین مخاطب را در سطح استان به خود اختصاص داده است.