اقتصاد مقاومتی؛ تولید - اشتغال | پنج‌شنبه، ۱۰ فروردین ۱۳۹۶

روابط عمومی

 

 

رویدادهای مرکز آرشیو

سفره گسترده نوروز 96 صدا و سیمای مرکز همدان

صدا و سیمای مرکز همدان برای نوروز 96 سفره گسترده‌ای را ویژه مخاطبان خود فراهم کرده‌اندیک‌شنبه، ۱۵ اسفند ۱۳۹۵

داستانهای الوند

داستانهای الوند نام مجموعه فاخر عروسکی است که در سیمای مرکز همدان در حال تولید است .پنج‌شنبه، ۲۶ اسفند ۱۳۹۵

نقش موثر بانوان در پیشبرد اهداف صدا و سیمای مرکز همدان

بانوان برای معرفی وجذب مخاطب رسانه مجازی صداو سیما نقش اثر گذاری دارند.پنج‌شنبه، ۲۶ اسفند ۱۳۹۵

غرص نهال به دستان آیت الله محمدی نماینده ولی فقیه در استان همدان

نماینده ولی فقیه در استان همدان صبح امروز با حضور در صداوسیمای مرکز همدان نهال غرص کرد.یک‌شنبه، ۱۵ اسفند ۱۳۹۵

دیدار کارکنان صدا و سیما با سردار سلگی

کارکنان صدا و سیمای مرکز همدان با سردار سلگی دیدار کردند.دوشنبه، ۲ اسفند ۱۳۹۵

تاریخچه

تاریخچه صدا و سیمای همدان

سابقه رادیو :

در استان همدان به سال 1329 خورشیدی بازمی گردد. در این سال و با آغاز واوج گرفتن ملی شدن صنعت نفت ایران، با تلاش تنی چند از فعالان فرهنگی و هنری و با نصب یك دستگاه فرستنده رادیویی كم قدرت كه فقط شهر همدان را پوشش می داد،پخش برنامه ها آغاز شد. محل استقرار فرستنده رادیو همدان در طبقه فوقانی اداره پست وتلگراف وتلفن همدان واقع در خیابان بین النهرین بود و قدرت آن فرستنده یك كیلو وات بود كه با توجه به شرایط اقلیمی و فنی آن روز فرستنده های رادیویی ، صدای آن تا فاصله 8 كیلومتری شهر همدان قابل دریافت بود. باوقوع كودتای آمریكایی 28مرداد1332 خورشیدی، و روی كارآمد دولت دست نشانده سپهبد زاهدی، نظامیان رادیو همدان را به اشغال خود درآورده و به فعالیت آن خاتمه دادند. در سال 1348 كه مسئولیت فرستنده های رادیویی از وزارت پست و تلگراف و تلفن به سازمان رادیو و تلویزیون وقت منتقل شد، ایجاد مراكز جدید رادیویی استانها در طرح قرار گرفت و رادیو همدان مجددا در سال 1351 با نصب یك فرستنده یك كیلو واتی شروع به فعالیت كرد. باگسترش تولیدات رادیویی و نیازهای مردم درتاریخ 4 تیر ماه 1379 شبكه استانی صدای مركز همدان افتتاح شد. این شبكه در حال حاضر روزانه 17 ساعت به تولید و پخش برنامه می پردازد.

سابقه تلویزیون :

 در استان همدان به سال ۱۳۴۹ خورشیدی باز می‌گردد. در آبان ماه این سال و با اجرای طرح توسعه شبكه تلویزیونی كشور و با نصب یك دستگاه فرستنده به قدرت ۵۰ وات در سایت مخابراتی باربند - درمسیر جاده همدان به ملایر - و نصب هفت دستگاه رله در مناطق چشمه قصابان، سد اكباتان، دره مرادبیک، گرمك، سركان، حاجی‌آباد و نهاوند كلیه نقاط شهری و روستایی استان تحت پوشش برنامه‌های شبكه یك تلویزیون قرار گرفت. در پائیز سال ۱۳۵۶ خورشیدی و با نصب یك فرستنده مادر و چند دستگاه رله، پخش برنامه شبكه دوم تلویزیون در شهر همدان و حومه آغاز شد، كه به تدریج دامنهٔ دریافت آن به سایر نقاط استان تسریع یافت.

تولیدات تلویزیونی:

تا قبل از سال 1358 صداوسیمای مركز همدان فقط به رله برنامه های شبكه اول و دوم می پرداخت، اما در سال 1358 با راه اندازی پخش تلویزیون ، مبادرت به پخش اذان مغرب نمود. پس از آن به تدریج به افزایش تولیدات تلویزیونی بصورت پخش اخبار عصرگاهی و پخش برنامه های صبح جمعه اقدام نمود. سپس با افزایش تقاضا و همچنین جذب نیروهای متخصص ، زمینه برای افزایش تولیدات تلویزیونی فراهم گردید و سرانجام در تاریخ 27 شهریور ماه 1381 شبكه استانی سیمای مركز همدان با تعهد ساخت 1000 ساعت برنامه در سال و تولید وپخش 8 ساعت برنامه در روز افتتاح گردید. در حال حاضر شبكه استانی سیما بصورت 24 ساعته به فعالیت خود ادامه می دهد و بر اساس نظرسنجی های صورت گرفته در واحد تحقیقات و سنجش برنامه ای سازمان  پس از شبكه سوم سیما بیشترین مخاطب را در سطح استان به خود اختصاص داده است.