سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | پنج‌شنبه، ۲ اردیبهشت ۱۴۰۰

نمایش محتوای آرشیو سیما

 

 

محتوا با برچسب جنگ تحمیلی.

جنگ نابرابر

جنگ نابرابر


دانلود

آمار و ارقامی که باید از جنگ ایران و عراق بدانیم

رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


jang tahmili_20200927091319.jpeg

آمار و ارقامی که باید از جنگ ایران و عراق بدانیم

رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


سرنوشت جنگ

سرنوشت جنگ


دانلود

مروری بر روند جنگ نحمیلی

رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


SarneveshteJang_20200919123045.jpeg

مروری بر روند جنگ نحمیلی

رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


معبر چهلم 1399.05.16

معبر چهلم 1399.05.16


دانلود

ویژه دفاع مقدس

رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


screenshot (2)-213.jpg

ویژه دفاع مقدس

رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


جنگ نابرابر

جنگ نابرابر


این ویژه برنامه به صورت تحلیلی و آماری جنگ تحمیلی 8 ساله عراق علیه ایران رابا نگاهی به آمارها مورد کنکاش قرار داده و نابرابر بودن این جنگ را که در ان همه قدرت ها پشت سر عراق صف کشیده بودند به مخاطب توضیح می دهد اما در ادامه حقیقت ایمان و اتکای رزمندگان ایرانی را که سرانجام به برگشتن ورق جنگ به نفع اسلام و ایران شد نمایان می کند.

Loading the player...
عوامل تولید:

تهیه کننده، نویسنده، صدابردار:  مجید صناعتی مروت

گوینده:   عاطفه متقی

تاریخ تولید: 1397
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


مدافع حرم

مدافع حرم


سردار حسین همدانی در جوانی با تفکرات حضرت امام (ره) آشنا شد و از محضر درس مکارم اخلاق و احکام شهید محراب آیت‌الله مدنی که در همدان تبعید بودند، بهره‌ برد. پس از پیروزی انقلاب اسلامی با پایه‌گذاری و تأسیس سپاه پاسدارن انقلاب اسلامی استان همدان،خود نیز به عنوان یکی از ارکان اصلی شورای عالی فرماندهی سپاه استان همدان، فعالیتش را آغاز کرد و با کمک همرزمان و پاسداران آن خطه،به پاکسازی عناصر طاغوت و عوامل فساد و نفاق پرداخت و از آنجا که چندین بار به دست ساواک دستگیر شد و مورد تعقیب بود، عوامل طاغوت را به خوبی می‌شناخت.

سردار سرتیپ شهید «حاج حسین همدانی» این افتخار را دارد که دو «نشان فتح» از دست مقام معظم رهبری که فرماندهی کل قوا را بر عهده دارند به خاطر هدایت و فرماندهی موفق لشکرهای تحت امرش در دوران دفاع مقدس کسب کند.

با آغاز جنگ تحمیلی، لحظه‌ای درنگ نکرد و راه کردستان را در پیش گرفت و از آنجا که پیش از جنگ نیز به کمک مردم محروم کردستان شتافت و با دیگر دوستان و همرزمان در آنجا نیز گروهک‌های ضدانقلاب را می‌شناخت،دیری نپایید که به صف دشمن‌ستیزان پیوست و فرماندهی عملیات‌های «مطلع‌الفجر» را با پیروزی کامل بر عهده گرفت.

فرماندهی جبهه میانی سرپل‌ذهاب هم از دیگر گام‌هایی بود که در راستای مبارزه با دشمن بعثی برداشت و پس از مدتی کوتاه به همراه جاویدالاثر حاج احمد متوسلیان، شهید محمدابراهیم همت و شهید محمود شهبازی در تشکیل و سازماندهی لشکر 27 محمد رسول الله (ص) نقش بسزایی داشت.مسئولیت عملیات «فتح‌المبین»، نقش آفرینی در تشکیل یگان‌های رزم سپاه و نخستین فرماندهی لشکر 32 انصارالحسین (ع) استان همدان، از دیگر خدمات این سردار بود.

هدایت و فرماندهی لشکر 16 قدس گیلان و نقش آفرینی در عملیات‌های مهم و حیاتی همچون کربلای 4 و کربلای 5 و معاونت اطلاعات و عملیات قرارگاه عملیاتی قدس که چندین لشکر و تیپ مستقل را تحت امر داشت،از وی فرماندهی زبده همچون دیگر فرماندهان سپاه اسلام ساخت که تا آخرین عملیات موفق سپاه اسلام با منافقان کوردل که با نام «مرصاد» به نتیجه رساند،لحظه‌ای آرام نگرفت و پس از دفاع مقدس به دانشگاه فرماندهی و ستاد رفت و تحصیل نظری و دانشگاهی هدایت یگان‌ها را هم به تجربیات ارزنده‌اش افزود و با انتصاب به عنوان فرمانده قرارگاه نجف اشرف و لشکر 4 بعثت در غرب کشور، کارنامه‌ای موفق از خود بر جای گذاشت.

معاون هماهنگ‌کننده نیروی زمینی و جانشینی نیروی مقاومت بسیج در دو دوره و فرماندهی لشکر 27 محمد رسول‌الله و به همراه آن، جانشینی قرارگاه ثارالله، از دیگر مسئولیت‌های وی بود و معاونت مرکز راهبردی سپاه و مشاور عالی فرمانده کل سپاه و جانشینی سازمان بسیج مستضعفان از او فرماندهی کهنه‌کار با کوله‌باری از تجربه و شناخت ساخت که سبب شد مسئولیت حساس‌ترین و مهم‌ترین سپاه کشور که دارای ویژگی‌های خاص است،بر عهده او گذاشته شود.

سردار حسین همدانی یکی از فرماندهان قدیمی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در جنگ تحمیلی و از بنیانگذاران سپاه همدان بود و مدتی نیز فرماندهی لشکر 27 محمدرسول‌الله را برعهده داشت.

پس از تبدیل این لشکر به سپاه محمد رسول‌الله فرمانده این سپاه نیز برعهده سردار همدانی بود.

خاطرات وی در قالب 2 کتاب «مهتاب خیّن» و «تکلیف است برادر» منتشر شده است.

وی با پایان یافتن دوران هشت سال دفاع مقدس سردار همدانی در بخش‌های مختلفی مانند فرماندهی لشکر 32 انصارالحسین استان همدان،فرماندهی لشکر 16 قدس استان گیلان،فرمانده قرارگاه نجف اشرف و فرمانده لشکر 4 بعثت،رئیس ستاد نیروی زمینی سپاه پاسداران، جانشینی فرمانده نیروی مقاومت بسیج سپاه،مشاور عالی فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و جانشین سازمان بسیج مستضعفان ایفای مسئولیت کرد.

این سردار رشید اسلام روز پنجشنبه 16 مهرماه در کشور سوریه به دست تروریست‌های داعش به شهادت رسیده است.

در خصوص این مجاهد خستگی ناپذیر و فرمانده دلاور 8 سال دفاع مقدس شهید حاج حسین همدانی مستند مدافع حرم در یک قسمت در مرکز همدان تهیه شده است .

 

Loading the player...
سال تولید: 1394
عوامل تولید:

تهیه کننده : حسن حاجی بابایی

کارگردان : حسن حاجی بابایی

رای شما
میانگین (1 رای)
The average rating is 5.0 stars out of 5.

فرماندهی نخبه در سپاه

فرماندهی نخبه در سپاه


سردار همدانی

فرماندهی نخبه در سپاه

پایگاه اطلاع رسانی سپاه نیوز، در گزارشی ضمن تبیین نقش تاثیرگذار سردار سرتیپ پاسدار حسین همدانی در دوران دفاع مقدس و پس از آن، این شهید بزرگوار را فرماندهی نخبه در سپاه و با تجربه در جنگ های ناهمتراز در دوران جنگ تحمیلی توصیف کرد.

به گزارش ایرنا، در این گزارش که انتشار یافته، آمده است: سردار همدانی یکی از بنیانگذاران سپاه منطقه غرب خصوصاً استان همدان و کردستان بوده و از فرماندهان جنگ تحمیلی و از یادگاران دوران دفاع مقدس به حساب می آید.
سردار سرتیپ پاسدار حسین همدانی یکی از فرماندهان نخبه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است که تجربه فرماندهی جنگ های ناهمتراز (اوایل جنگ تحمیلی در مبارزه با ضدانقلاب در کردستان) و تجربه جنگ تحمیلی در استان های غربی (کردستان، همدان و کرمانشاه)، فرماندهی سپاه محمد رسول الله(ص)، مشاور فرمانده کل سپاه و جانشینی قرارگاه امام حسین(ع) را در کارنامه داشت.
سردار همدانی یکی از بنیانگذاران سپاه منطقه غرب خصوصاً استان همدان و کردستان بوده و از فرماندهان جنگ تحمیلی و از یادگاران دوران دفاع مقدس به حساب می آید.
نشریه «فارن پالیسی» - Foregn Policy - درباره سردار همدانی نوشت؛ او در اوایل 1979 برای مبارزه با شورشیان کردستان و سپس در جنگ ایران و عراق (دوران 8 سال دفاع مقدس) ایفای نقش کرد.
روزنامه وال استریت ژورنال - Wall Street Journal - نیز درباره سردار همدانی نوشت: ژنرال همدانی یکی از فرماندهان نخبه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بوده و او به عنوان افسر سپاه پاسداران اعلام خدمت داشته است. همدانی یک متخصص در نحوه رزم عملیات نیروهای منظم با شبه نظامیان است.
سردار سرتیپ پاسدار حسین همدانی، در عنفوان جوانی با تفکرات حضرت امام(ره) آشنا شده و از محضر درس مکارم اخلاق و احکام شهید محراب آیت الله مدنی که در همدان تبعید بودند، بهره ای بسزا برده و پس از پیروزی انقلاب اسلامی پایه گذاری و تأسیس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، استان همدان را آغاز و به عنوان یکی از ارکان اصلی شورای عالی فرماندهی سپاه استان همدان، فعالیت خود را آغاز کرد و با کمک همرزمان و پاسداران آن خطه، به پاکسازی عناصر طاغوت و عوامل فساد و نفاق برآمد و از آنجا که چندین بار به دست ساواک دستگیر شده و مورد تعقیب بود، عوامل طاغوت را به خوبی می شناخت.

** سردار همدانی به همراه شهید صیاد شیرازی و شهید محمود خضرائی
سردار همدانی با آغاز جنگ تحمیلی، لحظه ای درنگ نکرد و راه کردستان را در پیش گرفت و از آنجا که پیش از جنگ نیز به کمک مردم محروم کردستان شتافت و با دیگر دوستان و همرزمان در آنجا نیز گروهک های ضدانقلاب را می شناخت، دیری نپایید که به صف دشمن ستیزان پیوست و فرماندهی عملیات های مطلع الفجر را با پیروزی کامل تجربه کرد.
فرماندهی جبهه میانی سرپل ذهاب هم از دیگر گام هایی بود که در راستای مبارزه با دشمن بعثی برداشته و پس از مدتی کوتاه به همراه حاج احمد متوسلیان و شهید همت و شهید شهبازی در تشکیل و سازماندهی لشکر 27 محمد رسول الله(ص) نقش بسزایی داشت.
عملیات فتح المبین و بیت المقدس آن هم با مسئولیت فرماندهی محورهای عملیاتی، تجربه ای نو در قالب هدایت تیپ و لشکر بوده که از فاتحان خرمشهر، سهمی را از آن خود کرد و سپس از تشکیل یگان های رزم سپاه به عنوان بانی و نخستین فرمانده لشکر 32 انصارالحسین(ع) استان همدان، وارد میدان نبرد علیه دشمن بعثی شد.

** سردار همدانی کنار شهید محمود شهبازی و دیگر رزمندگان
دیری نپایید که هدایت و فرماندهی لشکر 16 قدس گیلان را به او واگذار کردند و عملیات های مهم و حیاتی همچون کربلای 4 و کربلای 5 را با شیرمردان گیلکی به سرانجام رساند.
معاونت اطلاعات و عملیات قرارگاه عملیاتی قدس که چندین لشکر و تیپ مستقل را تحت امر داشت، از فرماندهان زبده همچون دیگر فرماندهان سپاه اسلام آماده ساخت و تا آخرین عملیات موفق سپاه اسلام با منافقین کوردل که با نام مرصاد به نتیجه رساند، لحظه ای آرام نگرفت و پس از دفاع مقدس به دانشگاه فرماندهی و ستاد رفته و تحصیل تئوریک و آکادمیک هدایت یگان ها را هم به تجربیات ارزنده اش افزود و با انتصاب به عنوان فرمانده قرارگاه نجف اشرف و لشکر 4 بعثت در غرب کشور، کارنامه ای موفق از خود به جای گذاشت.
معاون هماهنگ کننده نیروی زمینی و جانشینی نیروی مقاومت بسیج در دو دوره و فرماندهی لشکر 27 محمد رسول الله(ص) و به همراه آن، جانشینی قرارگاه ثارالله(ع)، از دیگر مسئولیت های ایشان بود و معاون مرکز راهبردی سپاه و مشاور عالی فرمانده کل سپاه و جانشینی سازمان بسیج مستضعفان از او فرمانده ای کهنه کار با کوله باری تجربه و شناخت ساخته که سبب شده است تا حساس ترین و مهمترین سپاه کشور که دارای ویژگی های خاص است، به عهده ایشان گذاشته شود.

** مسئولیت های سردار همدانی در هشت سال دفاع مقدس
-ـ فرمانده لشکر 32 انصارالحسین استان همدان
- فرمانده لشکر 16 قدس استان گیلان
- معاونت عملیات قرارگاه قدس.

** مسئولیت های پس از دفاع مقدس
ـ فرمانده قرارگاه نجف اشرف و فرمانده لشکر 4 بعثت
ـ رئیس ستاد نیروی زمینی سپاه پاسداران
ـ جانشینی فرمانده نیروی مقاومت بسیج سپاه (دو دوره)
ـ مشاور عالی فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی
ـ جانشین سازمان بسیج مستضعفان
ـ فرمانده سپاه محمدرسول الله(ص) تهران
سردار سرتیپ همدانی، مفتخر به دریافت دو نشان فتح از دست مقام معظم رهبری و فرمانده کل قواست که به خاطر هدایت و فرماندهی موفق لشکرهای تحت امر در دوران دفاع مقدس بوده است.
سردار سرتیپ پاسدار حسین همدانی از فرماندهان دوران دفاع مقدس و مستشاران ارشد سپاه پاسداران انقلاب اسلامی عصر پنجشنبه گذشته در حین انجام ماموریت های مستشاری در حومه شهر حلب به دست تروریست های داعشی به شهادت رسید.

رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


sardarhamedani1.jpg

17 و 18 مهرماه ساعت 19

رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


شهيد محمدرضا رجبي

شهيد محمدرضا رجبي


سال 1340 بود که شهيد محمدرضا رجبي در يک خانواده مذهبي و متدين چشم بر جهان گشود. دوران کودکي را در کنار خانواده و در محيطي گرم و صميمي پشت سر گذاشت. با اشتياق و علاقه درس خواند و خود را در کنار اعتقادات ديني مجهز به علم و دانش نمود. با اوجگيري مبارزات ضد طاغوتي ملت به سيل خروشنده آنان پيوست و همراه با همکلاسان خود به پخش اعلاميه و ديوار نويسي مبادرت ورزيد. کشتي انقلاب اسلامي که به ساحل آرامش و ثبات رسيد او در ابتداي جواني قرار داشت و از روحي آزاده و سعادت طلب برخوردار بود. بر اساس همين روحيه جذب نهادهاي انقلابي گرديد و خدمت في سبيل الهي خود را ادامه داد. در سازمان نوتشکيل بسيج مستضعفين بسيار فعالانه حضور يافت وخود را وقف اسلام و قرآن نمود. حق صلبي شهيد رجبي باعث گرديد تا با شروع جنگ تحميلي به جهاد برخيزد و عاشقانه لباس رزم بر تن نمايد. شهيد محمدرضا رجبي به سمت مسئول تدارکات سپاه دهلاويه منصوب شد. اولين اعزامش رادر مهر ماه 1359 از طريق سپاه خوزستان به انجام رسانيد. او به‌عنوان يکي از ارکان مؤثر سپاه پاسداران درمدت حضورش در جبهه بسيار خوش درخشيد. اما اين مدت کوتاه و زودگذر بود و او در آبانماه همان سال رخت خون بر تن نمود و تا ابد با زمين وداع کرد.

رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


شهيد محمدظاهر عباسي

شهيد محمدظاهر عباسي


در سال 1342 ستاره وجود شهيد محمدظاهر عباسي در خانواده‌اي مذهبي و بي آلايش درخشيد. زادگاهش روستاي کسب از توابع ملاير بود. دوران کودکي را با تعليمات ديني سپري کرده و مشتاقانه جهت فراگيري علم و دانش وارد مدرسه شد. شهيد عباسي تا سال 58 در بخش جوکار به تحصيلات خود ادامه داده و سپس وارد نهاد انقلابي و تازه تأسيس سپاه پاسداران گرديد. در لباس سبز و مقدس پاسداري ابتدا به‌عنوان محافظ امام جمعه ملاير به خدمت پرداخت و با شروع جنگ تحميلي خود را به مناطق جنگي رساند. شهيد عباسي گويا در جبهه مأمن آرامش خود را يافته بود. گمشده‌اي که سال‌ها روح بي‌قرارش در پي آن بود. او ابتدا به فرماندهي گردان توپخانه منصوب گرديد و در اين جايگاه به‌عنوان فرماندهي لايق و شايسته خوش درخشيد. پس از مدتي شهيد عباسي به ملاير مراجعت کرده و ازدواج نمود، حاصل اين پيوند آسماني پسري مؤمن و نمونه بود. او بارها خود را به محک آزمايش سپرد و در مراتب مختلف فرماندهي به جنگ و جهاد در رکاب حق پرداخت. شهيد محمدظاهر عباسي در جبهه چندين بار مجروح شد اما دست از عشق جاودانه خود نکشيد و هر بار هنگام بهبودي نسبي دوباره به خط مقدم آتش عزيمت نمود، تا سرانجام وعده ديدار محبوب نزديک گرديد و در تاريخ 29 ارديبهشت سال 66 در جاده خرمشهر به شلمچه به وصال دوست دست يافت.

رای شما
میانگین (4 آرا)
The average rating is 4.0 stars out of 5.


جواب‌های شاخه ای نویسنده تاریخ

تازه‌های پخش

محتوا با برچسب جنگ تحمیلی.

هیچ نتیجه ای وجود ندارد