سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | سه‌شنبه، ۳۱ فروردین ۱۴۰۰

نمایش محتوای آرشیو سیما

 

 

محتوا با برچسب دارو.

ایسوا 1399/10/20

ایسوا 1399/10/20


دانلود

ایسوا

رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


چمن-5.jpg

رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


مصرف خودسرانه دارو نگرانی مسئولان و تهدیدی برای جامعه

مصرف خودسرانه دارو نگرانی مسئولان و تهدیدی برای جامعه


معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی همدان

مصرف خودسرانه دارو نگرانی مسئولان و تهدیدی برای جامعه

معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی همدان از عموم مردم خواست از مصرف خودسرانه انواع دارو پرهیز کنند چراکه استفاده دارو بدون تجویز پزشک پیامدهای ناگواری دارد.

دکتر ایرج خدادادی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با بیان اینکه یکی از دغدغه های موجود در حوزه پزشکی و سلامت فروش دارو است افزود: در این بین اغلب مردم داروهایی خریداری می کنند که بیش از مصرف است و مازاد داروهای خریداری شده توسط مردم نیز به دلیل استفاده نکردن و نگهداری بیش از تاریخ تعیین شده برای مصرف فاسد می شود.
خدادادی بیان کرد: این در حالی است که داروهای تولید شده سرمایه ملی محسوب می شود و استفاده استاندارد از داروها با تشخیص پزشک معالج باید مورد توجه قرار گیرد.
معاون غذا و داوری دانشگاه علوم پزشکی همدان خاطرنشان کرد: البته کمتر از یک درصد پزشکان در همدان نیز تعداد دارو غیرمنطقی را تجویز می کنند که اصلاح این مورد را نیز در دستور کار داریم.
خدادادی افزود: عده ای از افراد نیز هنگام مراجعه به پزشک، با تشخیص خود درخواست درج داروهایی را در نسخه خود دارند که انتظار می رود پزشکان از این درخواست نیز پرهیز کنند.
وی تصریح کرد: البته برخی از داروها نیز بدون نسخه توسط داروخانه ها عرضه می شود که این داروها بر اساس قوانین نظام دارویی هر کشور انتخاب می ‌شود و به نام داروهای بدون نسخه در داروخانه ‌ها شهرت دارند یا در اصطلاح ' داروهای روی پیشخوان ' و در اختصار OTC نام دارند.
وی افزود: اغلب مردم نیز این داروها را بیش از حد نیاز خریداری می کنند و مصرف غیرمنطقی آن امروزه رایج است و در این بین باید مصرف درست دارو فرهنگ سازی شود.
وی در ادامه با اشاره به اینکه سالانه سه میلیون نسخه مورد بررسی دقیق قرار می گیرد گفت: با بررسی نسخه ها نه تنها میزان داروهای تجویز شده مشخص می شود بلکه عملکرد پزشکان در نسخه تجویز دارو نیز ارزیابی می شود.
وی افزود: عده ای از بیماران نیز حتی تجویز منطقی دارو از سوی پزشکان را تا پایان دوره بیماری مصرف نمی کنند و نهایت دارو بدون استفاده مانده و فاسد می شود که این رفتار نیز دور ریختن سرمایه ملی و عدم توجه به نکات پزشکی است که در سلامت فرد نیز تاثیر منفی خواهد داشت.
استان همدان در حال حاضر دارای 196 داروخانه خصوصی و دولتی است.

رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


مسمومیت 355 نفر در همدان با مصرف ترکیبات روانگردان در سال 94

مسمومیت 355 نفر در همدان با مصرف ترکیبات روانگردان در سال 94


کارشناس تجویز و مصرف منطقی دارو دانشگاه علوم پزشکی

مسمومیت 355 نفر در همدان با مصرف ترکیبات روانگردان در سال 94


 کارشناس تجویز و مصرف منطقی دارو دانشگاه علوم پزشکی همدان گفت: طبق آمار بیمارستان های دانشگاهی استان همدان سال گذشته 355 نفر در همدان به علت مسمومیت با مواد مخدر و روان گردان ها بستری شده اند.

دکتر مجید حنیفه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: مصرف ترکیبات روانگردان به علت غفلت خانواده ها و نا آگاهی جوانان از این مسئله در جامعه در حال افزایش است.
وی ادامه داد: فرآورده های روانگردان داروهایی هستند که علاوه بر اینکه مواد مخدر و محرک هستند باعث ایجاد سرخوشی و مشکلات اساسی در فرد می شوند.
وی اضافه کرد: مصرف این داروها باعث می شود که فرد حس تطابق خود را با زمان و مکان از دست داده و دست به رفتارهای پر خطر بزند مانند کسانی که به دلیل مصرف این ترکیبات متوجه فاصله های مکانی نشده و به دنبال آن حوادث مختلفی مانند سقوط از ارتفاع برایشان اتفاق می افتد.
وی ادامه داد: هم اکنون بیشتر فرآورده های روانگردان به صورت قاچاق و غیر رسمی وارد کشور شده و به دو شکل مستقیم و غیر مستقیم عرضه می شوند.
دکتر حنیفه گفت:عرضه فرآورده های چاقی، لاغری و ورزشی در مکان های غیر مجاز مانند باشگاه ها، برخی مغازه ها و برخی عطاری های غیر مجوز دار ،شکل عرضه مستقیم این مواد است.
وی بیان کرد: بیشتر این فرآورده ها تحت پوشش قرص های چاقی و لاغری مورد استفاده قرار می گیرد و در کنار ایجاد وابستگی فیزیکی می توانند وابستگی روانی نیز در فرد مصرف کننده ایجاد کند و این یک راهکار غیر اخلاقی سازندگان این مواد برای جذب مشتری است.
وی تصریح کرد: بخشی از این ترکیبات روانگردان در دسته محرک ها هستند مانند قرص اکس یا شیشه البته با این تفاوت که اکس بیشتر در مراسم های جمعی مورد استفاده قرار می گیرد اما شیشه بیشتر مصرف انفرادی داشته و بیشتر توسط کسانی استفاده می شود که به دنبال ارتباطات جنسی نامعقول هستند.
کارشناس تجویز و مصرف منطقی دارو دانشگاه علوم پزشکی همدان افزود: دسته دیگر از این ترکیبات خواب آورهای قوی هستند که این مواد با سوء استفاده از نا آگاهی جوانان در مهمانی های غیر اخلاقی شبانه در قالب نوشیدنی و خوراکی ها توزیع شده و فرد با مصرف این مواد مقاومت فیزیکی خود را از دست می دهند که این مشکل برای خانم ها بیشتر بوده و این زمینه را برای تعرض و سوء استفاده فراهم کرده و بیشتر این افراد پس از بین رفتن اثرات این مواد هیچ یک از اتفاقات را به خاطر نمی آورند.
دکتر حنیفه تصریح کرد: از دیگر ترکیب ها روانگردان ها هستند که هم اکنون به شکل قرص های روانگردان وجود داشته و مشکلات متعدد و غیر قابل جبران روانی و جسمی را برای مصرف کننده به جای می گذارد.
وی با بیان اینکه والدین با نظارت درست بر رفتارهای فرزندان و رفت و آمد آنها می توانند از بسیاری از این مشکلات پیشگیری کنند اضافه کرد: جوانان و نوجوانان ما باید بیامورند که برای حفظ سلامتی خودشان از راه های نامتعارف بهره نگیرند.
به گزارش ایرنا وی اضافه کرد: به این افراد توصیه می شود در هر مکان و یا جمعی از مصرف هر گونه خوراکی، نوشیدنی و هر چیزی که به آن اطمینان ندارند خودداری کنند، بویژه افرادی که به دنبال فعالیت ورزشی و بدنسازی هستند.
وی عنوان کرد: جوانانی که برای ساختن بدنی نیرومند به باشگاه های بدنسازی رفت و آمد دارند نیز از مصرف دارو و مکمل هایی که فاقد نام و نشان بوده خودداری کرده و برای حفظ سلامت خود از مکمل های عرضه شده در داروخانه ها استفاده کنند.

رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


لزوم فرهنگ سازی کمبودهای دارویی

لزوم فرهنگ سازی کمبودهای دارویی


معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی

لزوم فرهنگ سازی کمبودهای دارویی

میانگین تجویز دارو در همدان حدود سه قلم در هر نسخه است.

معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی همدان گفت: میانگین تجویز دارو در همدان 3.6 قلم دارو در هر نسخه است که این رقم نزدیک به میانگین کشوری اما فراتر از نرم جهانی است.

ایرج خدادادی در جمع اصحاب رسانه همدان افزود: سال قبل تعداد دارو در هر نسخه به چهار قلم می رسید که با تلاش های فراوان دراستان توانستیم این رقم را کاهش دهیم.
وی با بیان اینکه معاونت غذا و دارو در حوزه مدیریت دارو، نظارت بر داروخانه ها و همکاری برای تجویز و مصرف درست دارو است افزود: مشکل اصلی تجویز زیاد دارو بخشی مربوط به تجویز کنندگان و بخشی هم تمایل مصرف کنندگان است.
وی با بیان اینکه با استفاده از ظرفیت رسانه ها می توان مصرف دارو را منطقی کرد عنوان کرد: با این فرهنگ سازی کمبودهای دارویی کاهش پیدا کرده و از اتلاف بیت المال نیز جلوگیری شود.
وی تصریح کرد: سال گذشته 20 میلیارد ریال مساعدت دارویی توسط دانشگاه علوم پزشکی به بیماران انجام شده و از ابتدای سال جاری نیز این میزان پنج میلیارد ریال است.
وی اضافه کرد: یکی از برجسته ترین کارها در حوزه غذا و دارو استقرار دبیرخانه کشوری، نصب نشانگرها تغذیه ای در همدان است که نه تنها 95 درصد صنایع تولیدی ما این موضوع را رعایت می کنند بلکه همدان روی عملکرد سایر دانشگاه های کشور در این خصوص نظارت دارد.
وی ادامه داد: از سال جاری در راستای شعار سال، صنایع ملزم شدند که تا پایان سال 20 درصد مصرف شکر و 10 درصد نمک محصولات را کاهش دهند چرا که با اصلاح الگوهای تغذیه ای می توان میزان ابتلا به دیابت را کاهش دهد
وی نظارت بر مواد غذایی، آرایشی و بهداشتی در سطح عرضه را مهمترین وظایف این معاونت دانست و ادامه داد: محصولاتی همچون سیب زمینی، کاهو و گوجه فرهنگی از نظر دفع آفات نباتی بررسی می شود چرا که باقی ماندن سموم در این محصولات می تواند موجب ایجاد سرطان شود.
به گزارش خبرگزاری ایرنا خدادادی عنوان کرد: در طول یک تا دو سال اخیر نیز آزمایشگاه لوازم آرایشی و بهداشتی این دانشگاه به عنوان 10 آزمایشگاه برتر کشور شناخته شده است
طبق بررسی انجام شده بر روی نسخه های پزشکان دگزامتازون پر مصرف ترین دارو در بین همدانی ها است.

رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


افتتاح آزمایشگاه‌های دانشکده داروسازی

افتتاح آزمایشگاه‌های دانشکده داروسازی


رئیس دانشکده داروسازی همدان

افتتاح آزمایشگاه‌های دانشکده داروسازی

رئیس دانشکده داروسازی همدان از افتتاح آزمایشگاه‌های دانشکده داروسازی در ایام‌ دهه فجر امسال خبر داد.

حیدر طویلانی در گفتگو با خبرنگار مهر در همدان اظهار داشت: آزمایشگاه‌های دانشکده داروسازی آماده تجهیز هستند و در ایام‌ دهه فجر و با آغاز ترم جدید تحصیلی افتتاح می‌شوند.

وی با اشاره به دغدغه‌های اعضای هیئت علمی دانشگاه گفت: طبق نظر استادان دانشکده داروسازی باید در کنار توسعه فضاهای فیزیکی، توسعه تجهیزات نیز انجام شود تا دانشجویان و استادان بخوبی از ظرفیت‌های موجود استفاده کنند.

رئیس دانشکده داروسازی همدان یکی از ظرفیت‌های این دانشکده را ارتباط با صنعت دانست و گفت: برخی اعضای هیئت علمی در مرکز رشد مشغول فعالیت هستند و تعداد دیگری نیز در دانشکده اقدامات پژوهشی مرتبط با صنعت انجام می‌دهند که امید است با تجهیز و استقرار آزمایشگاه‌ها در این دانشکده در سال‌های آینده طرح‌های بیشتری اجرا شود.

وی با بیان اینکه تاکنون ۷۵۰ میلیون تومان از اعتبارات وزارت بهداشت به دانشکده داروسازی اختصاص یافته و هزینه شده است، گفت: وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با درخواست اعتبار جدید برای این دانشکده و اختصاص ۵۰۰ میلیون تومان اعتبار موافقت کرده است.

طویلانی با اشاره به درخواست برای پذیرش دوره‌های کارشناسی ارشد شیمی دارویی و سمشناسی و افزایش تعداد هیئت علمی به ۳۰ نفرگفت: ارتقا مرتبه اعضای هیئت علمی و افزایش تعداد طرح‌های تحقیقاتی از اولویتهای مهم این دانشکده است.

وی از جمله اهداف دانشکده داروسازی را ارتقا کیفیت خدمات آموزشی و پژوهشی، توسعه دورههای تحصیلات تکمیلی، تکمیل نیروی انسانی و ارتقا مرتبه اعضای هیئت علمی و کارکنان دانست و افزود: تلاش برای ورود اعضای هیئت علمی به مجموعه دانشکده داروسازی با توجه به کمبودهای موجود، مهم است.

رئیس دانشکده داروسازی تربیت نیروی انسانی متخصص در حوزه داروسازی متناسب با نیازهای جامعه را مهم ارزیابی کرد و گفت: برنامه‌ریزی برای مشارکت فعال در اجرای نقشه جامع علمی کشور در دستور کار قرار دارد.

وی یادآور شد: چارت جدید دانشکده داروسازی از اول بهمن‌ماه ابلاغ شده و مشکلی از این نظر وجود ندارد.

طویلانی با بیان اینکه دانشکده داروسازی دانشگاه علوم پزشکی همدان در سال ۱۳۸۷ تأسیس شد، اظهار داشت: این دانشکده به منظور تربیت نیروی انسانی داروسازی مورد نیاز در استان و کشور با هدف ارتقا کیفیت خدمات مربوط به داروسازی تأسیس شد و با ورود نخستین دوره دانشجویان در سال ۱۳۸۹ آغاز بکار کرد.

رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


تازه‌های پخش

محتوا با برچسب دارو.

هیچ نتیجه ای وجود ندارد