اقتصاد مقاومتی؛ تولید - اشتغال | یک‌شنبه، ۵ فروردین ۱۳۹۷

نمایش محتوای تلویزیون

 

 

محتوا با برچسب جشنواره تئاتر.

ویژه برنامه جشنواره تئاتر کودک و نوجوان

شهر تاریخی همدان میزبان  بیست و چهارمین جشنواره بین المللی تئاتر کودک و نوجوان  است .سیمای مرکز همدان در طول برگزاری جشنواره با هدف توسعه و مشارکت فرهنگی  در این جشنواره حضوری فعال خواهد داشت. پخش زنده افتتاحیه و اختتامیه جشنواره،  ارتباط زنده با برگزار کنندگان و هنرمندان شرکت کننده ،تهیه و پخش گزارش های متنوع معرفی تئاتر های مختلف نمایشی ،برگزاری میزگردهای تخصصی تئاتر کودک و نوجوان با حضور هنرمندان داخلی و خارجی و برگزار کنندگان ،معرفی تئاتر های استانهای مختلف و سنت ها ، فرهنگ و آداب و رسوم کشورهای مختلف در قالب برنامه های متنوع از قسمتهای مختلف ویژه برنامه جشنواره تئاتر کودک و نوجوان است .ارتباط زنده با محل برگزاری جشنواره نیز  هر روز عصر ساعت 15الی17  تقدیم مردم هنردوست همدان میشود .در بیست و چهارمین جشنواره بین المللی تئاتر کودک و نوجوان همدان 8 کشور خارجی آثار خود را ارائه خواهند کرد. این جشنواره  از ۱۰ تا ۱۵ آذر ماه در شهر تاریخی همدان برگزار می شود.

Loading the player...
سال تولید: 1396
عوامل تولید:

تهیه شده در صدا و سیمای مرکز همدان 

رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.

جشنواره تئاتر فرصتی مغتنم برای معرفی استان همدان

معاون سیاسی و امنیتی استاندار همدان

جشنواره تئاتر فرصتی مغتنم برای معرفی استان همدان

معاون سیاسی و امنیتی استاندار همدان گفت: هنرمندان خارجی حاضر در جشنواره بین المللی تئاتر کودک و نوجوان، سفیران انتقال فرهنگ و هنر ایرانی و اسلامی هستند.

ابراهیم الهی تبار در آیین گشایش بیست و سومین جشنواره بین المللی تئاتر کودک و نوجوان در همدان افزود: حضور هنرمندان عرصه تئاتر از کشورهای خارجی در همدان فرصت مغتنمی است تا جایگاه والای هنر و فرهنگ ایرانی اسلامی را از طریق این افراد به دنیا منتقل کرد.
وی اظهار کرد: جشنواره بین المللی تئاتر فرصتی مهم هست تا از تریبون رسانه ای و بین المللی این رویداد اجتماع محور، ظرفیت های فرهنگی و تاریخی همدان را بیشتر معرفی کرد
الهی تبار با قدرانی از حضور صدها هنرمند داخلی و خارجی عرصه تئاتر در استان همدان گفت: به طور یقین هنرنمایی هنرمندان امروز مرهون تلاش هنرمندان ارزشمندی چون مرحوم داوود رشیدی در گذشته است.
وی با اشاره به قدمت سه هزار ساله همدان، تصریح کرد: همدان که در قرن ها پیش پایتخت ایران بوده و اکنون لقب پایتخت تاریخ و تمدن ایران زمین را یدک می کشد، بسیار در عرصه هنر فعال و پویا عمل کرده است.
وی همدان را مهد مشاهیر و مفاخری چون ابن سینا، میرزاده عشقی نام برد و افزود: نام همدان با هنر عجین است چرا که علاوه بر سفال لالجین همدان پایتخت هنر تئاتر کودک نیز هست.
الهی تبار با بیان اینکه همدان افتخار میزبانی جشنواره بین المللی تئاتر کودک نوجوان را دارد، تصریح کرد: فراهم آوردن بستر مناسب برای شادی کودکان و نوجوانان، پویایی هنر وخلق آثار هنری خلاق از اهداف مهم این جشنواره است.
یکی از هنرمندان عرصه تئاتر و سینما نیز گفت: سال‌های دور در اولین دوره‌های برگزاری جشنواره تئاتر کودک و نوجوان (امید)، شهر همدان با اشتیاقی وصف ناشدنی با تبلیغات فراوان و شوق مردم برگزار می شد.
رضا فیاضی افزود: در حال حاضر هم جشنواره با تب و تاب خوبی اجرا می شود اما باید این شور و شوق بیش از گذشته باشد.
بیست و سومین جشنواره بین المللی تئاتر کودک و نوجوان با حضور 50 گروه نمایشی و 160 اجرا از 22 تا 27 آذرماه در همدان برگزار می شود
جشنواره امسال در 10 بخش مسابقه تئاتر کودک، مسابقه تئاتر نوجوان، مسابقه تئاتر خردسال، مسابقه نمایشنامه نویسی، تئاتر خیابانی، تئاتر ملل، بخش دانش آموزی، کارگاه های آموزشی و بخش ویژه صد سالگی تئاتر کودک برگزار می شود
در این جشنواره آثاری هنری از هنرمندان عرصه تئاتر کودک و نوجوان کشورهای آلمان، ایتالیا، روسیه، آفریقای جنوبی، جمهوری چک، اسپانیا و کره جنوبی حضور دارند.

رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


پیام وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی برای جشنواره بین‌المللی تئاتر

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی

پیام وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی برای جشنواره بین‌المللی تئاتر

پیام وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی برای بیست و سومین جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان همدان منتشر شد که در آن آمده است:این جشنواره اتفاقی تأثیرگذار در تقویم رویدادهای هنری جهان است.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از ستاد خبری جشنواره تئاتر کودک و نوجوان در همدان، در متن این پیام سید رضا صالحی امیری آمده است:

تلاش برای سعادت و نیک بختی کودکان و نوجوانان یکی از مهم‌ترین مسئولیت‌های ما در قبال فرزندان این مرزوبوم است و زبان هنر از مؤثرترین و گویاترین روش‌ها برای رشد آنان و ساختن آینده کشور عزیزمان محسوب می‌شود؛ به‌ویژه در روزگار حاضر که گسترش فناوری‌های ارتباطی، موجب تغییرات عمده‌ای در ارزش‌های حاکم بر جوامع شده و هویت‌های فرهنگی را با مخاطراتی مواجه نموده است.

انتقال میراث شایسته ایرانی اسلامی به نسل آینده از وظایف و رسالات اصلی اصحاب فرهنگ است و به مدد میراثی چون مهر و ایمان می‌توان آینده‌ای درخشان برای ایران اسلامی رقم زد.

بی‌تردید آنان که با بهره گرفتن از خلاقیت هنری، خیال و رؤیا را برای کودکان و نوجوانان باورپذیر می‌کنند، کاری سترگ در بارورسازی ذهن و تفکر این نسل انجام می‌دهند که ارزش والا و نیکو دارد.

بیست و سومین جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان با شعار «مهر بر صحنه کودکی» بر آن است تا در فضایی صمیمی و سرشار از مهر و دوستی، صحنه‌هایی تأثیرگذار و شایسته در عرصه هنرهای نمایشی بیافریند؛ رویدادی که انتظار می‌رود شور و شعفی مثال‌زدنی در سالن‌های نمایش برپا کرده و فرزندان این سرزمین را به‌سوی هویت و اصالت خویش فراخواند.

هنر مردمی تئاتر و بخش‌های متنوع آن، به این جشنواره جایگاهی ویژه در میان موارد مشابه بین‌المللی بخشیده است تا پس از پشت سر گذاشتن ۲۲ دوره، به‌عنوان اتفاقی تأثیرگذار در تقویم رویدادهای مهم هنری جهان، جایگاهی درخور بیابد.

امیدوارم با تلاش هنرمندان تئاتر، جشن باشکوهی برای کودکان و نوجوانان این سرزمین برپا شود و تالارهای نمایش شاهد گرمایی شورآفرین از رهگذر برگزاری این جشنواره باشند.

رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


اجرای برنامه های متنوع در جشنواره تئاتر

رئیس هیئت مدیره انجمن تئاتر کودک و نوجوان خانه تئاتر

اجرای برنامه های متنوع در جشنواره تئاتر

رئیس هیئت مدیره انجمن تئاتر کودک و نوجوان خانه تئاتر گفت: همزمان با جشنواره تئاتر کودک و نوجوان همدان، جشن تولدی برای «اصغر همت» بازیگر باسابقه تئاتر برگزار می‌شود.

مهدی قلعه در گفتگو با خبرنگار مهر اظهارداشت: همزمان با جشنواره تئاتر کودک و نوجوان همدان، جشن تولدی برای «اصغر همت» به همت کانون تئاتر کودک و نوجوان خانه تئاتر و کانون تئاتر کودک و نوجوان همدان و به صورت مشترک توسط این دو کانون برگزار می‌شود.

رئیس هیئت مدیره انجمن تئاتر کودک و نوجوان خانه تئاتر در همین زمینه توضیح داد: مراسم اختتامیه این دوره از جشنواره صبح روز شنبه ۲۷ آذر ماه برگزار می‌شود که همزمان با سالروز تولد اصغر همت است اما بر اساس تصمیم گیری ها در دو کانون، شب پیش از اختتامیه یعنی شامگاه ۲۶ آذر ماه مراسم تقدیر از سه هنرمند برگزار می شود.

وی گفت: در این جشنواره از رضا فیاضی هنرمند باسابقه تئاتر کودک و نوجوان، احمد بیگلریان هنرمند باسابقه تئاتر همدان و اصغر همت که سالروز تولدش است، تقدیر می‌شود.

قلعه افزود: این مراسم ساعت ۲۱ شامگاه جمعه ۲۶ آذر ماه در سالن کانون پرورش فکری کودکان و ونوجوانان همدان برگزار می‌شود.

مهدی قلعه همچنین با ارایه توضیحاتی درباره کارگاه‌های آموزشی این دوره از جشنواره افزود: در این دوره از جشنواره محمد عاقبتی کارگاهی با نام «بازی سازی و قصه‌پردازی برای مخاطبان جوان» را برپا می‌کند که این کارگاه در طول جشنواره برگزار می‌شود و نتیجه آن در قالب یک اثر نمایشی، روی صحنه خواهد رفت.

بیست و سومین جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان همدان با دبیری شهرام کرمی ۲۲ تا ۲۷ آذر ماه برگزار می‌شود.

رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


پیام مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی به جشنواره تئاتر

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی همدان

پیام مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی به جشنواره تئاتر

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی همدان در پیامی به بیست و سومین جشنواره بین المللی تئاتر کودک و نوجوان گفت: جایگاه این شهر در فرهنگ و هنر کشور شناخته شده و با نام تئاتر کودک و نوجوان عجین شده است.

به گزارش ایرنا، فاضل عبادی با بیان اینکه پیشینه فرهنگی و ادبی همدان در تاریخ کشور و نقش آن در تمدن‌سازی و تأثیر در مناسبات اجتماعی و فرهنگی ایران به درازای سه هزاره است تصریح کرد: جایگاه همدان در فرهنگ و هنر کشور پر اهمیت است و در این سال‌ها نیز نام همدان با تئاتر کودک و نوجوان عجین شده است.
وی افزود: اگر میخواهیم تئاتر به‌ عنوان مادر هنرها همچنان بالنده و پیشرو باشد توجه و اهتمام به تئاتر برای کودک و تئاتر خود کودکان می‌تواند در توسعه و تعمیق این هنر در کشور مؤثر باشد و زبان هنر زبان فاخر و ماندگار و مردمی است که ماندگار تر از هر گونه تبلیغ و تهییج است.
عبادی در پیام خود با تاکید بر اینکه بعد گذشت صدها سال آنچه موجب پیوند ایران امروز با حوزه تمدنی خودش می‌شود گفت: اشتراکات فرهنگی و هنری و میراثی است که از هنر ایرانی برای کشورهای غرب و شرق آسیا برجا مانده است .
وی خاطرنشان کرد: خوشحالیم که روند رو به رشد هنر نمایش استان همدان چه در اجراهای عمومی و چه در جشنواره‌های منطقه‌ای، ملی و بین‌المللی با بهره‌مندی از بن مایه‌های فاخر فرهنگی این دیار توانسته است فراخور امکانات موجود به‌ شایستگی در بین هَمگنان و رقیبان در سایر استان‌ها رتبه و اعتبار شایسته پیدا کند و برگزاری جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان همدان که شاخه‌ای تخصصی از این هنر جهانی است؛ بیش از گذشته نام همدان و هنرمندان نامی آن را در این حوزه، پر آوازه کرده است.
وی در پایان با اظهار امیدواری از اینکه استفاده از این فرصت جهانی بتواند جایگاه نمایش استان همدان را هر ساله به‌صورت رضایت بخشی افزایش دهد گفت: به‌عنوان میزبان این جریان فرهنگی از همکاری اهالی تئاتر کشور و به‌ویژه پیشکسوتان، مسئولان کشور و استانی که حامی و مشوق و راهنمای ما برای برگزاری شکوهمند این جشنواره‌اند سپاسگزارم.
بیست و سومین جشنواره بین المللی تئاتر کودک و نوجوان از 22 تا 27 آذر ماه در شهر همدان برگزار می شود.

رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


حضور گروه های تئاتر خارجی از 14 کشور در جشنواره بین المللی تئاتر همدان

دبیر جشنواره بین المللی تئاتر کودک و نوجوان همدان

حضور گروه های تئاتر خارجی از 14 کشور در جشنواره بین المللی تئاتر همدان

حضور گروه های تئاتر خارجی از 14 کشور در جشنواره بین المللی تئاتر همدان

 دبیر جشنواره بین المللی تئاتر کودک و نوجوان همدان از حضور گروه های تئاتر خارجی از 14 کشور در این جشنواره خبر داد. به گزارش خبرگزاری صداوسیما ، آقای شهرام کرمی در گفتگوی ویژه خبری همدان با اعلام این خبر افزود : در این جشنواره چند برنامه هم با مشارکت هیات های ایران و برخی کشورهای خارجی اجرا می شود. او با بیان اینکه 50 گروه نمایشی با حدود 550 هنرمند در این جشنواره حضور دارند ادامه داد : 160 اجرا در این دوره اجرا می شود و پیش بینی شده است حدود 150 هزار نفر از این جشنواره بازدید کنند. دبیر جشنواره گفت : 12 سالن برای این جشنواره در نظر گرفته شده است که در شهر همدان و 8 شهرستان برنامه اجرا می کنند. آقای کرمی افزود : برگزاری بزرگداشت رضا فیاضی از پیشکسوتان تئاتر و کودک و نوجوان کشور از برنامه های جانبی این جشنواره بیست و یکم است. او در مورد بخش ها و جوایز هم گفت : جشنواره در 10 بخش برگزار می شود که 5 بخش رقابتی است و 60 جایزه هم بین هنرمندان توزیع می شود و بیشترین جایزه 20 میلیون ریال و کمترین 10 میلیون ریال است. بیست و سومین جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان همدان فردا در همدان آغاز می شود و تا 27 آذر ماه ادامه خواهد داشت. 

رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


ایجاد فضای بانشاط و فرهنگی با جشنواره تئاتر

معاون سیاسی امنیتی استانداری همدان

ایجاد فضای بانشاط و فرهنگی با جشنواره تئاتر

معاون سیاسی امنیتی استانداری همدان گفت: رسانه ها از ظرفیت تریبون فراگیر جشنواره بین المللی تئاتر کودک و نوجوان همچون سالهای گذشته ظرفیتهای استان همدان را معرفی کنند.

محمد ابراهیم الهی تبار در جمع خبرنگاران افزود: رسانه ها با نقش آفرینی خود استان همدان را همیشه استانی سرزنده و بانشاط بروز داده اند و در جشنواره بین المللی تئاتر کودک و نوجوان نیز باید چنین باشند.
وی از مسئولان برگزاری جشنواره خواست که فعالیت جشنواره فقط خاص مرکز استان نباشد و افزود: جشنواره بین المللی تئاتر کودک و نوجوان را باید به کل استان تعمیم دهیم تا همه کودکان از لذت برگزاری جشنواره استفاده کنند تا بتوانیم فضای بانشاط و فرهنگی در استان فراهم کنیم.
وی با بیان اینکه بیست و سومین جشنواره بین المللی تئاتر کودک و نوجوان با مشکلات مالی و نبود اعتبارات کافی مواجه است ادامه داد: میزبانی همدان برای جشنواره تئاتر کودک و نوجوان تا 5 سال آینده تمدید شد.
معاون سیاسی و امنیتی استانداری همدان تصریح کرد: برگزاری این جشنواره ها پیام و اهداف خاص خود را دارد؛ اما در حوزه مسائل اجتماعی و فرهنگ غنی ایرانی و اسلامی اقدامات زیادی باید صورت بگیرد.
الهی تبار بیان کرد: جشنواره بین المللی تئاتر کودک و نوجوان فرصتی برای استفاده از زبان هنر است و بر این اساس برنامه ریزی برای اجرای نمایش ها باید گونه ای باشد که از همه بخش های جشنواره برای کودکان و نوجوانان استفاده شود
وی حضور میهمان‌ها در همدان را از ظرفیت‌های مهم در معرفی استان برشمرد و تاکید کرد: همدان باید بتواند ظرفیت های استان را به خوبی به میهمانان که سفیران فرهنگی هستند معرفی کنیم، بر این اساس سال گذشته و امسال اعتبارات خوبی در این حوزه تخصیص یافته است.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان همدان نیز گفت: جشنواره تئاتر با یاری اهالی تئاتر استان و کشور از 22 تا 27 آذر برگزار می شود.
فاضل عبادی افزود: هدف گزاری استان اجرای برنامه های علمی و فرهنگی در استان است و کارهای ارزشمندی را در راستای برگزاری جشنواره فیلم و تئاتر کودک و نوجوان و بخش شعر فجر و قصه های قرآنی انجام داده است.
وی تصریح کرد: امسال 10 سالن برای برنامه ها و اجراها در مرکز استان مهیا شده و هشت شهرستان میزبان برنامه های ویژه کودک و نوجوان است.

رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


پیام وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به جشنواره بین المللی تئاتر کودک و نوجوان همدان

خ

پیام وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به جشنواره بین المللی تئاتر کودک و نوجوان همدان

پیام وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به جشنواره بین المللی تئاتر کودک و نوجوان همدان

 پیام سید رضا صالحی امیری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی برای بیست و سومین جشنواره بین المللی تئاتر کودک و نوجوان همدان منتشر شد. در بخشی از این پیام آمده است : تلاش برای سعادت و نیک بختی کودکان و نوجوانان یکی از مهمترین مسئولیت های ما در قبال فرزندان این مرز و بوم است و زبان هنر از موثرترین و گویا ترین روش ها برای رشد آنان و ساختن آینده کشور عزیزمان محسوب می شود. در ادامه آمده است : بیست و سومین جشنواره بین المللی تئاتر کودک و نوجوان با شعار "نمایش مهر بر صحنه کودکی" بر آن است تا در فضایی صمیمی و سرشار از مهر و دوستی ، صحنه هایی تاثیرگذار و شایسته در عرصه هنرهای نمایشی بیافریند؛ رویدادی که انتظار می رود شور و شعفی مثال زدنی در سالن های نمایش برپا کرده و فرزندان این سرزمین را به سوی هویت و اصالت خویش فراخواند. در پایان این پیام آمده است : امیدوارم با تلاش هنرمندان تئاتر ، جشن با شکوهی برای کودکان و نوجوانان این سرزمین برپا شود و تالارهای نمایش شاهد گرمایی شورآفرین از رهگذر برگزاری این جشنواره باشند. بیست و سومین جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان همدان فردا در همدان آغاز می شود و تا 27 آذر ماه ادامه خواهد داشت.

رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


تئاتر عنوان هنری ریشه دار

معاون سیاسی و امنیتی استانداری همدان

تئاتر عنوان هنری ریشه دار

معاون سیاسی و امنیتی استانداری همدان از تئاتر به عنوان هنری ریشه دار یاد کرد و گفت: میزبانی همدان در جشنواره تئاتر کودک و نوجوان تا ۵ سال آینده تمدید شد.

به گزارش خبرنگار مهر،  محمد ابراهیم الهی تبار در نشست خبری جشواره با بیان اینکه دوره بیست و سوم جشنواره بین المللی تئاتر کودک و نوجوان با مشکلات مالی و نبود اعتبارات کافی مواجه است، گفت: میزبانی همدان برای جشنواره تئاتر کودک و نوجوان تا ۵ سال آینده تمدید شد.

الهی تبار بابیان اینکه میلاد پیامبر اکرم (ص) با اختتامیه جشنواره تئاتر کودک و نوجوان همزمان شده است، گفت: این دوره از جشنواره نشاط و شادی خاصی را به دنبال دارد.

وی بیان کرد: استان همدان عروسک سازان توانمندی دارد که توانسته‌اند در این حوزه با دارا بودن پیشینه‌ای پر آوازه به خوبی پیشرفت کنند و بر این اساس انتظار داریم افتتاحیه دفتر یونیما در همدان در پیشبرد بهتر و بیشتر این مسیر تاثیرگذار باشد.

وی همچنین عنوان کرد: برگزاری این جشنواره ها پیام و اهداف خاص خود را دارد اما در حوزه مسائل اجتماعی و فرهنگ غنی ایرانی و اسلامی اقدامات قابل توجهی باید صورت گیرد.

معاون سیاسی امنیتی استاندار همدان  با بیان اینکه آسیب های اجتماعی جامعه را تهدید می کند، عنوا کرد: یکی از فرصت‌های خوب، استفاده از زبان هنر و به ویژه تئاتر به عنوان هنری ریشه دار است و بر این اساس برنامه ریزی برای اجرای نمایش ها باید گونه ای باشد که از همه بخش های جشنواره برای کودکان و نوجوانان استفاده شود.

وی حضور میهمان‌ها در همدان را از ظرفیت‌های مهم در معرفی استان برشمرد و تاکید کرد: همدان باید ظرفیت های استان را به خوبی به میهمانان که سفیران فرهنگی هستند، معرفی کند و بر این اساس سال گذشته و امسال اعتبارات خوبی در این حوزه تخصیص یافته است.

الهی تبار با بیان اینکه کودکان و نوجوانان استان باید از شیرینی جشنواره تئاتر استفاده کنند، عنوان کرد: در گستردگی اجرای نمایش‌ها در ایام جشنواره با فرمانداران شهرستان‌ها هماهنگ شده تا همکاری لازم را برای برگزاری برنامه ها با عوامل اجرایی جشنواره انجام دهند.

رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


برگزاری "شب جبار باغچه‌بان "در جشنواره بین المللی تئاتر کودک و نوجوان

خ

برگزاری

برگزاری "شب جبار باغچه‌بان "در جشنواره بین المللی تئاتر کودک و نوجوان

همزمان با برگزاری جشنواره بین المللی تئاتر کودک و نوجوان "شب جبار باغچه‌بان " در همدان برگزار می‌شود. به گزارش خبرگزاری صدا و سیما ، در این مراسم که در آستانه صد سالگی تئاتر کودک و نوجوان ایران برپا می‌شود، خانواده زنده‌یاد جبار باغچه‌بان حضور دارند. رونمایی از کتاب معرفی جبار باغچه بان و برپایی سمینار پژوهشی تئاتر کودک و نوجوان از جمله برنامه‌های این مراسم است که برگزار می‌شود. همچنین در این مراسم از چند چهره باسابقه تئاتر کودک و نوجوان هم تقدیر خواهد شد و مقالات برگزیده تئاتر کودک و نوجوان معرفی می‌شوند. در این برنامه نشان استاد جبار باغچه‌بان از سوی بنیاد تئاتر کودک و نوجوان به چهره‌های فعال این عرصه اهدا می‌شود. جبار باغچه‌بان نخستین چهره فرهنگی ایران است که سال 1298 اولین تئاتر کودک و نوجوان را در کودکستانی در تبریز اجرا کرد . جبار باغچه بان بنیان‌گذار نخستین کودکستان و نخستین مدرسه ناشنوایان ایران در تبریز است. بیست و سومین جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان همدان 21 تا 27آذر ماه در همدان برگزار می‌شود. 

رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


معرفی فرهنگ غنی اسلامی ایرانی در جشنواره تئاتر

سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی

معرفی فرهنگ غنی اسلامی ایرانی در جشنواره تئاتر

سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی گفت: برای بخش‌های مختلف هنر بودجه پیش بینی شده است تا بتوان از این ابزار برای معرفی فرهنگ غنی اسلامی ایرانی بهره گرفت.

به گزارش بیست و سومین جشنواره بین المللی تئاتر کودک و نوجوان، حجت الاسلام احد آزادیخواه با بیان اینکه برگزاری جشنواره‌های فرهنگی و هنری موجب شکوفایی استعدادها و ایجاد انگیزه در اهالی فرهنگ و هنر می‌شود، اظهار کرد: جشنواره تئاتر کودک علاوه بر ایجاد انگیزه برای ورود به این عرصه و تولید نمایش در حوزه کودک، موجب شور و شوق در بین کودکان و نوجوانان می شود.
وی با تاکید بر اینکه از جشنواره تئاتر می‌توان برای احیای تفکر و هنر اسلامی بهره گرفت، تصریح کرد: برگزاری چنین جشنواره هایی می تواند زمینه خوبی را برای رشد و شکوفایی هنر اسلامی فراهم کند.
سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی افزود: با توجه به اینکه جشنواره تئاتر کودک به صورت بین المللی برگزار می شود باید از هنر مقاومت اسلامی در قالب تئاتر استفاده کرد.
وی یادآور شد: انتظار کمیسیون فرهنگی مجلس این است که تئاتر به عنوان یک هنر بی بدیل مدل جدیدی از هنر اسلامی را ارائه کند و مردم دنیا قداست هنر را از جمهوری اسلامی ایران الگو بگیرند.
حجت الاسلام آزادیخواه با اشاره به اینکه ترکیب دین و سیاست نشانگر این است که در هنر هم می‌توانیم ارائه کننده مدل جدیدی از هنر اسلامی باشیم، گفت: مدل هنر اسلامی می تواند هم در وحدت جهان اسلام و هم مبارزه با استکبار جهانی اثرگذار باشد و حرف های خود را در قالب هنر به دنیا بزنیم.
وی گفت: باید از تئاتر و جشنواره های فرهنگی و هنری برای رسیدن به اهداف والای تربیتی و آموزشی بهره گرفت.
سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی در خصوص بودجه های فرهنگی نیز اظهار کرد: کمبود بودجه نباید به برگزاری برنامه های فرهنگی ضربه وارد کند؛ بلکه باید اولویت های فرهنگی در هزینه کرد بودجه ها لحاظ شود.
بیست و سومین جشنواره بینالمللی تئاتر کودک و نوجوان با دبیری شهرام کرمی از 22 تا 27 آذرماه در پایتخت تاریخ و تمدن ایران زمین برگزار می‌شود.

رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


همدان قطب برنامه های ویژه کودک و نوجوان

استاندار همدان

همدان قطب برنامه های ویژه کودک و نوجوان

استاندار همدان گفت: همدان با برگزاری جشنواره تئاتر کودک و پیگیری های انجام شده به قطب برنامه های ویژه کودک و نوجوان در کشور تبدیل شده است.

محمد ناصر نیکبخت در پیامی به جشنواره بین المللی تئاتر کودک و نوجوان آورده است: برگزاری جشنواره بین المللی فیلم نوجوان، جشنواره بین المللی تئاتر کودک و نوجوان، نمایشگاه کتاب کودک و نوجوان، برنامه های متنوع ادبی در حوزه کودک و نوجوان وتولید انیمیشن های کودک و نوجوان در سالهای اخیر فضای استان را با نشاط و پرتحرک ساخته است.
وی اضافه کرده است: بی تردید اجرای این برنامه ها، در صورت بهره مندی کودکان و نوجوانان از آثاری با مضمون اخلاق و سنت اسلامی، فرهنگ اصیل ایرانی، خانواده، نشاط و امید در فضای جامعه و نسل آینده و در نهایت تقویت هویت فرهنگی ایرانی- اسلامی، فرصت بسیار مغتنمی خواهد بود.
در ادامه این پیام آورده شده: آنچه در بیست سومین جشنواره بین المللی تئاتر کودک و نوجوان اهمیت دارد توجه به تولید آثار خلاقانه و پرمخاطب در دنیای کودکان و نوجوانان در مضامین مورد نیاز برای تربیت آینده سازان میهن اسلامی است، زیرا آینده کودکان با تربیت ها و آموزش های امروز شکل می گیرد.
استاندار همدان ادامه داده است: شعار جشنواره بیست سوم «نمایش مهر بر صحنه کودکی » بسیار پر معنا و بیانگر تاثیر تئاتر در ایجاد روحیه عطوفت و همنوع دوستی در بین کودکان و نوجوانان است.
نیکبخت عنوان کرده است: کودکان ونوجوانان در جهان امروز، متأثر از خشونت حاکم بر روابط انسانی بویژه در عرصه بین المللی، نیازمند زندگی خلاقانه و به دور از خشونت و افراطی گری هستند و آنچه می تواند زمینه این نیاز را با زبان هنر به گوش بزرگسالانی که در خشونت غرق شده اند، برساند و شرایط رشد و زندگی خلاقانه را برای کودکان و نوجوانان فراهم کند، زبان هنر، مخصوصا هنر تئاتر با بیانی همه فهم و بین المللی است.
وی عنوان کرده است: جشنواره تئاتر کودک ونوجوان همدان، کانون امید تمام هنرمندانی است که دل در گروی هنر متعهدانه دارند و با هنر خود می خواهند دنیای شاد و زندگی با نشاط را برای کودکانی امیدوار و خلاق به ارمغان آورند.
استاندار همدان در ادامه این پیام ادامه داده است: همراه با این هنرمندان آرزومی کنم همه کودکان جهان در کانون خانواده به عنوان مقدس ترین نهاد بشری، زندگی پر از شادی و خوشبختی داشته باشند.
نیکبخت یادآور شده است: در پایان امیدوارم میهمانان گرانقدر جشنواره در طول اقامت خود در کهن دیار همدان، پایتخت تاریخ و تمدن ایران، لحظاتی سرشار ازشادی و خاطراتی به یاد ماندنی به همراه داشته باشند و مردم فرهیخته استان، میزبان خوبی برای آنها باشند .

رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


شناسایی استعداد هنری و تربیت اخلاقی فرزندان

معاون امور هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی

شناسایی استعداد هنری و تربیت اخلاقی فرزندان

 معاون امور هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: جشنواره تئاتر کودک و نوجوان فرصت ارزنده‌ای برای بهره‌گیری از همه ظرفیت‌های موجود در جهت شناسایی استعداد هنری و تربیت اخلاقی فرزندان است.

علی مرادخانی با صدور پیامی به جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان آورده است: برگزاری بیست و سومین جشنواره بین المللی تئاتر کودک و نوجوان در شهر همدان با حضور فعال گروه‌های نمایشی و با شعار «نمایش مهر بر صحنه کودکی»، فرصت ارزنده‌ای است که می‌بایست با بهره‌گیری از همه ظرفیت‌های موجود و مرتبط با موضوع در جهت شناسایی استعداد هنری و تربیت اخلاقی فرزندان برومند و آتیه سازان کشور استفاده شایسته شود.
در ادامه این پیام آورده شده است: خوشبختانه با استمرار و تداوم جشنواره مذکور و تنوع بخشی و برنامه‌ریزی متناسب برای آن، زمینه مشارکت گسترده هنرمندان و هنرجویان و نیز شکل‌گیری فرهنگ تماشای نمایش توسط کودکان و نوجوانان فراهم گردیده است.
وی در این پیام عنوان کرده: همچنین بخش ویژه یکصدمین سال تئاتر کودک و نوجوان با بزرگداشت مرحوم جبار باغچه‌بان به عنوان پایه‌گذار آن در ایران از جمله فعالیت‌های ارزشمند و قابل تقدیری است که در این دوره از جشنواره، به پیشنهاد و همت بنیاد نمایش کودک برگزار می‌گردد.
در پایان آورده شده: امید است این مجموعه فعالیت‌ها به بهبود و تعالی شرایط آموزشی و پرورشی نسل جوان و مصونیت این عزیزان در برابر هجمه‌های فرهنگی کمک کند و آثار برگزیده جشنواره که منتخب نمایش‌های صحنه‌ای یکسال گذشته است، زمینه تشویق و ترغیب فعالان هنری و نمونه‌سازی برای تولید آثار بهتر را فراهم و توجه عمومی و به خصوص مسئولان تعلیم و تربیت کشور را به نقش و اثرگذاری تئاتر کودک و نوجوان بیش از پیش جلب نماید .
این پیام افزوده است: از عموم دست‌اندرکاران جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان به ویژه هیئت محترم داوران ، دبیر محترم و هنرمندان حاضر در جشنواره، صمیمانه تشکر و از خداوند بزرگ سرافرازی و سعادت همه کودکان و نوجوانان ایران اسلامی را مسالت می‌نمایم.

رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


برگزاری شب استاد «جبار باغچه‌بان»

ستاد خبری بیست و سومین جشنواره بین‌المللی تئاتر

برگزاری شب استاد «جبار باغچه‌بان»

شب استاد جبار باغچه‌بان همزمان با برگزاری جشنواره تئاتر کودک و نوجوان همدان برگزار می‌شود.

به گزارش خبرگزاری مهر و به نقل از ستاد خبری بیست و سومین جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان همدان، شب استاد «جبار باغچه‌بان» به عنوان اولین هنرمند تئاتر کودک و نوجوان در ایران، شامگاه ۲۵ آذر ماه در تالار کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان همدان برگزار می‌شود.

در این مراسم که در آستانه صد سالگی تئاتر کودک و نوجوان ایران برپا می‌شود، خانواده زنده یاد جبار باغچه‌بان و دختر وی حضور دارند.

خوانش آثار باغچه‌بان، رونمایی از کتاب معرفی او و برپایی سمینار پژوهشی تئاتر کودک و نوجوان از جمله برنامه‌های این مراسم است که با همکاری بنیاد تئاتر کودک و نوجوان برگزار می‌شود.

همچنین در این مراسم از چند چهره باسابقه تئاتر کودک و نوجوان نیز تقدیر خواهد شد و مقالات برگزیده تئاتر کودک و نوجوان معرفی می‌شوند.

در این برنامه نشان استاد جبار باغچه‌بان از سوی بنیاد تئاتر کودک و نوجوان به چهره‌های فعال این عرصه اهدا می‌شود.

جمعه گذشته ۱۲ آذر ماه نیز تعدادی از اعضای بنیاد تئاتر کودک و نوجوان و انجمن تئاتر کودک و نوجوان با حضور در آرامگاه شهر ری، بر مزار باغچه‌بان حاضر شدند و به او ادای احترام کردند.

جبار باغچه‌بان نخستین چهره فرهنگی ایران است که سال ۱۲۹۸ اولین تئاتر کودک و نوجوان را در کودکستانی در تبریز اجرا کرد و جشنواره تئاتر کودک و نوجوان در آستانه صد سالگی این رویداد، شبی را به نام این هنرمند و با گرامیداشت یاد و خاطره او برگزار می‌کند.

جبار باغچه بان بنیان‌گذار نخستین کودکستان و نخستین مدرسه ناشنوایان ایران در تبریز و اولین مؤلف و ناشر کتاب کودک در ایران است.

بیست و سومین جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان همدان با دبیری شهرام کرمی ۲۱ تا ۲۷ آذر ماه در همدان برگزار می‌شود.

رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


بزرگداشتی برای رضا فیاضی در جشنواره بین المللی تئاتر کودک و نوجوان

خ

بزرگداشتی برای رضا فیاضی در جشنواره بین المللی تئاتر کودک و نوجوان

بزرگداشتی برای رضا فیاضی در جشنواره بین المللی تئاتر کودک و نوجوان

 بزرگداشت بیست و سومین دوره جشنواره به‌پاس سال‌ها تلاش و خدمت مؤثر به هنر تئاتر کودک و نوجوان به "رضا فیاضی " پیشکسوت این هنر اختصاص یافت. به گزارش خبرگزاری صدا و سیما ، رضا فیاضی نویسنده، کارگردان و بازیگر در طول سالها فعالیت هنری در بیش از 70 اثر هنری شامل تئاتر، سینما، سریال تلویزیونی حضور داشته است. آخرین نمایش این هنرمند پیشکسوت برای مخاطبان کودک و نوجوان با نام «پدر یک‌دقیقه‌ای» در تابستان امسال و در تالار هنر برای مخاطبان کودک و نوجوان اجرا شد . علاوه بر این تاکنون تعداد شش عنوان کتاب از این هنرمند شامل نمایشنامه، شعر و داستان چون ت مثل تئاتر، بانوی نیلوفر، قصه‌های آسیه‌آباد و بازیگر منتشرشده است. بیست و سومین جشنواره بین المللی تئاتر کودک و نوجوان 21 تا 27 آذرماه با حضور گروه‌های تئاتر ایرانی و خارجی در همدان برگزار خواهد. 

رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


جشنواره تئاتر کودک و نوجوان آذر ماه در همدان

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان همدان

جشنواره تئاتر کودک و نوجوان آذر ماه در همدان

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان همدان گفت: جشنواره تئاتر کودک و نوجوان همدان بیش از ۱۰۰ هزار مخاطب دارد و جشنواره کاملاً مخاطب محور است.

فاضل عبادی در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به برگزاری بیست و سومین جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان همدان اظهار داشت: این جشنواره در ۱۰ بخش تخصصی کودک، نوجوان، خردسالان، خیابانی، مسابقه ‌نمایشنامه‌نویسی و نمایشنامه خوانی، مسابقه عکس و پوستر تئاتر، تئاتر بین‌الملل، تئاتر دانش‌آموزی، بخش ویژه شامل صدسالگی تئاتر کودک و نوجوان در ایران، کارگاه‌های آموزشی و نشست‌های تخصصی برگزار می‌شود.

وی افزود: در بخش مسابقه تئاتر نوجوان ۶۱ اثر، در بخش مسابقه تئاتر خردسال ۵۶ اثر و در بخش دانش‌آموزی ۵ اثر به دبیرخانه جشنواره ارسال‌شده است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان همدان بابیان اینکه گروه نمایشی از کشورهای مختلف برای حضور در جشنواره تئاتر کودک و نوجوان شرکت کرده‌اند، گفت: ۳۴۴ اثر به بخش‌های مختلف جشنواره تئاتر کودک و نوجوان ارسال‌شده که از این تعداد ٣٩ اثر در بخش نمایشنامه‌نویسی، ۱۲۹ اثر در بخش مسابقه تئاتر خیابانی و ۵۴ اثر مربوط به بخش مسابقه تئاتر کودک است.

عبادی عنوان کرد: همچنین ۱۰ گروه نمایشی از کشورهای مختلف برای حضور در جشنواره تئاتر کودک و نوجوان اعلام آمادگی کرده‌اند.

گفتنی است؛ بیست و سومین جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان همدان ٢١ تا ٢٧ آذرماه در شهر همدان برگزار می‌شود.

رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


معرفی برترینهای بیست و هشتمین جشنواره تئاتر استان همدان

معرفی برترینهای بیست و هشتمین جشنواره تئاتر استان همدان

رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


معرفی برترینهای بیست و هشتمین جشنواره تئاتر استان همدان

خبرگزاری صداوسیما

معرفی برترینهای بیست و هشتمین جشنواره تئاتر استان همدان

معرفی برترینهای بیست و هشتمین جشنواره تئاتر استان همدان

 بیست و هشتمین جشنواره تئاتر استان همدان با معرفی برترینها به پایان رسید. به گزارش خبرگزاری صداوسیما ، در پایان جشنواره هیئت داوران این دوره از میان بروشور نمایشهای شرکت کننده ، جایزه این بخش را به طراح بروشور نمایش "چرا یک مرد همراهت نیست "از همدان به خانم مانا پور اسد اهدا کرد. در بخش چهره پردازی لوح تقدیر و هدیه نقدی به آقای وحید محمدی برای چهره پردازی نمایش" ماندن در وضعیت آخر" از همدان ، در بخش موسیقی صحنه آقای محمد بهراد از ملایر برای موسیقی نمایش " آبی ترین آسمان زمین" و آقایان حسین درویش و فرزاد ظاهری برای موسیقی نمایش"مجلس مچاله خوانی" از تویسرکان اهدا شد. جایزه بخش طراحی لباس به نمایش" ماندن در وضعیت آخر" به خانم نفیسه نصیری از همدان ، جایزه بخش طراحی صحنه به نمایش "ماندن در وضعیت آخر" به خانم شقایق ترابی از همدان به عنوانه رتبه اول و نمایش"آبی ترین آسمان زمین" آقای محمد قاسمی از ملایر به عنوان رتبه دوم اهدا شد ، در بخش بازیگری رتبه اول به بازیگر نمایش " شروع به تمام شدن"خانم فائزه اقلیمی از کبودر آهنگ و رتبه دوم خانم ها مینا مقامی زاده به خاطر بازی در نمایش " مجلس مچاله خوانی " از تویسرکان و دلارام ترکی به خاطر بازی در نمایش" آبی ترین آسمان زمین" از ملایر و رتبه سوم خانم ها لعیا عسلی نژاد به خاطر بازی در نمایش " ماندن در وضعیت آخر " از همدان و محیا جباری به خاطر بازی در نمایش " نقره داغ" از ملایر تعلق گرفت. تندیس جشنواره در این بخش به بازیگرنخست نمایش " آبی ترین آسمان زمین" سرکار خانم پری بارانی از ملایر تعلق گرفت. در بخش بازیگری مرد تندیس جشنواره رتبه اول به بازیگر نمایش " ماندن در وضعیت آخر" به آقای محمد حق شناس از همدان ، رتبه دوم به بازیگر نمایش " ماندن در وضعیت اخر" به آقای امیر بابا شهابی از همدان و لوح تقدیر به خاطر بازی در نمایش " حرکت سیال جنون " به آقای وحید قلخانباز از تویسرکان و بازیگر نمایش " چرا یک مرد همراهت نیست" آقای سعید باغبانی از همدان تعلق گرفت. در بخش نمایشنامه نویسی رتبه اول به نویسنده نمایش " مجلس مچاله خوانی " از تویسرکان آقای سجاد طهماسبی و رتبه دوم به نویسنده نمایش " آبی ترین آسمان زمین " آقای محمد قاسمی از ملایر و رتبه سوم به نویسنده نمایش " نقره داغ" آقای سعید حسین پور از ملایر تعلق گرفت. در بخش کارگردانی هیئت داوران به پاس تلاش صادقانه 50 ساله و مستمر در تئاترشهر ملایر لوح تقدیر و جایزه نقدی را به هنرمند پیشکسوت آقای بهرام حاج علی اکبری اهدا کرد و تندیس جشنواره به رتبه اول کارگردانی به نمایش " آبی ترین آسمان زمین " آقای محمد قاسمی از ملایرتعلق گرفت و مشترک لوح تقدیر به رتبه دوم کارگردانی به نمایش " مجلس مچاله خوانی " سجاد طهماسبی از تویسرکان و کارگردان نمایش "ماندن در وضعیت آخر" محمد مهدی کلهری از همدان تعلق گرفت. در بخش نمایش های برگزیده هیئت داوران ضمن تقدیر از تلاش صمیمانه همه نمایش های شرکت کننده دو نمایش " مجلس مچاله خوانی " از تویسرکان و" آبی ترین آسمان زمین " از ملایر را به جشنواره بین المللی تئاتر فجر معرفی کرد .  

رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


کارگاه آموزشی جشنواره تئاتر استانی همدان در ملایر

بازیگر سینما، تئاتر و تلویزیون

کارگاه آموزشی جشنواره تئاتر استانی همدان در ملایر

جشنواره های استانی بهترین عرصه برای هنرمندان جوان است.

بازیگر سینما، تئاتر و تلویزیون گفت: جشنواره های تئاتر استانی بهترین عرصه برای حضور و نقش آفرینی هنرمندان جوان است.

به گزارش ایرنا مهران احمدی در حاشیه برگزاری کارگاه آموزشی جشنواره تئاتر استانی همدان در ملایر به خبرنگاران افزود: جشنواره های استانی و شهرستانی جایگاه ویژه ای دارند و مقدمه ای برای پیشرفت تئاتر و سینما هستند.
وی اظهار کرد: هنرمندانی که در جشنواره های استانی راه پیدا می کنند، با شوق فراوان تمرین های لازم را برای حضور در این عرصه انجام می دهند تا بتوانند به بهترین نحو خود را در صحنه نشان دهند.
وی با بیان اینکه باید به هنرمندان شهرستانی برای حضور در این جشنواره ها بیشتر بها داده شود افزود: کار در هنر تئاتر با سختی های زیادی همراه است و هنرمندان باید در این راه بسیار صبور و بردبار باشند.
بازیگر نقش بهبود در سریال پایتخت ادامه داد: تئاتر جای نان و پنیر است، جای چلو کباب نیست و باید در این عرصه با سختی پیش رفت تا بتوان آماده حضور در عرصه های بزرگتر و حرفه ای تری چون سینما شد.
احمدی در عین حال حذف جشنواره منطقه ای را به ضرر هنرمندان استانی و شهرستانی دانست و بیان کرد: وجود این جشنواره برای بروز استعدادهای هنری بسیار لازم و ضروری است.
وی گفت: هر اندازه عرصه برای ظهور و بروز نسل جوان و بازیگران و کارگردانان بیشتر باشد، ماحصل تئاتر ملی مثبت و رو به جلو خواهد بود.
احمدی که به عنوان یکی از داوران بیست و هشتمین جشنواره تئاتر استان همدان در ملایر حضور دارد افزود: در همه جشنواره ها یکسری انتقادها به داوری ها وجود دارد که دور از انتظار نیست.
به گزارش ایرنا وی بیان کرد: داوری جشنواره تئاتر را باید سلیقه ای دانست، اما اعمال نفوذها در تئاتر بسیار کم است.
بیست و هشتمین جشنواره تئاتر استان همدان از 22 تا 25 شهریور ماه امسال در مجتمع فرهنگی و هنری ارشاد ملایر در حال برگزاری است.
شهرستان ملایر دارای 10 گروه فعال نمایشی است و با جمعیتی بالغ بر 300 هزار نفر در 75 کیلومتری شهر همدان واقع شده است.

رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


اعلام آمادگی 15 گروه نمایشی در جشنواره تئاتر

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی ملایر

اعلام آمادگی 15 گروه نمایشی در جشنواره تئاتر

ملایر میزبان بیست و هشتیمن جشنواره تئاتر استان همدان است.

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی ملایر گفت: این شهرستان از 22 تا 25 شهریور ماه امسال میزبان بیست و هشتمین جشنواره تئاتر استان همدان است.

به گزارش ایرنا غلامرضا جمالی زاده  در جمع خبرنگاران افزود: 15 گروه نمایشی از سراسر استان همدان برای حضور در این جشنواره اعلام آمادگی کردند که پس از بازبینی هفت گروه نمایشی توسط هیات داوران برای شرکت در این جشنواره انتخاب شدند.
وی اظهار کرد: طبق نظر هیات داوران دو گروه نمایشی از همدان، دو گروه نمایشی از ملایر، دو گروه نمایشی از تویسرکان و یک گروه از کبودرآهنگ برای شرکت در این جشنواره انتخاب شدند که در نهایت دو اثر نمایشی به دبیرخانه سی و پنجمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر معرفی خواهند شد.
وی ادامه داد: با شروع جشنواره تئاتر استان در روز 22 شهریور ماه، گروه های نمایشی در دو سالن مجتمع فرهنگی و هنری ارشاد و مرکز آموزش هنر ملایر به مدت سه روز به اجرای نمایش های خود می پردازند.
جمالی زاده با بیان اینکه تمهیدات لازم برای اسکان هنرمندان و داوران حاضر در جشنواره اندیشیده شده است، افزود: بیش از 100 هنرمند و عوامل اجرایی نمایشی به مدت چهار در ملایر حضور دارند و بعد از اجرای هر نمایش نشست نقد و بررسی نیز برگزار می شود.
وی بیان کرد: چهار نمایش به نام های آبی ترین آسمان زمین به کارگردانی محمد قاسمی از گروه هنری باران، گره آخر به کارگردانی شیرین حبیبیان از گروه هنری ماه و مها، دلتنگی های نقاش خیابان روبرو به کارگردانی مهدی روزبهانی از گروه یاس کبود و نقره داغ به کارگردانی بهرام حاجی علی اکبری از گروه نمایشی عرفان درخواست شرکت در این جشنواره را داشتند.
وی گفت: پس از بازبینی داوران و کارشناسان تئاتر استان، دو نمایش آبی ترین آسمان زمین از گروه هنری باران و نقره داغ از گروه هنری عرفان در کنار پنج نمایش دیگر از سایر شهرستان های استان همدان برای حضور در این جشنواره پذیرفته شدند.
رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی ملایر افزود: سه داور از مرکز هنرهای نمایشی و یک منتقد نیز برای ارزیابی و نقد و بررسی آثار ارایه شده در بیست و هشتمین جشنواره تئاتر استان همدان به میزبانی ملایر حضور دارند.
جمالی زاده یادآور شد: به تعداد نمایشی هایی که در این جشنواره اجرا می شود، کارگاه های آموزشی تحت عنوان نقد و بررسی برگزار خواهد شد و شرکت کنندگان می توانند در این کارگاه های آموزشی شرکت کنند.
وی همچنین به برگزاری تور ملایر گردی از نقاط دیدنی و جاذبه های تاریخی و طبیعی ملایر برای هنرمندان اشاره کرد و گفت: در جریان برگزاری جشنواره تئاتر نمایشگاهی از عکس های نوستالژی هنرمندان تئاتر ملایر و نماهنگی از داشته های هنر نمایش ملایر و فعالان این عرصه دایر خواهد شد.
جمالی زاده خواستار تبلیغات گسترده و استقبال خوب مردم از جشنواره تئاتر استان در ملایر شد و اظهار کرد: برگزاری جشنواره تئاتر نشاط عمومی و اجتماعی را در بین شهروندان ایجاد می کند و انتظار این است که در مدت زمان برگزاری جشنواره ملایر کانون توجه رسانه ها و افکار عمومی و اجتماعی قرار گیرد.
وی با بیان اینکه بستر حضور شهروندان برای دیدن نمایش های ارایه شده در جشنواره تئاتر مهیا است، بیان کرد: این جشنواره که برآمد استعدادهای خوب نمایش استان همدان و یکی از مهمترین پدیده های فرهنگی و هنری استان به میزبانی ملایر است، امیدواریم شاهد حضور چشمگیر مردم در این جشنواره باشیم.
وی با بیان اینکه از توان و ظرفیت ارگان ها و نهادهای برای افزایش کیفیت برگزاری جشنواره به کار گرفته ایم، اضافه کرد: همکاری و همدلی سایر نهادهای دولتی و غیردولتی در حقیقت حمایت از فرهنگ و هنر و تقویت این حوزه است.
جمالی زاده نمایش و تئاتر را ویترین بیان قابلیت ها و ظرفیت های فرهنگی و هنری هر شهری دانست و افزود: ملایر از دیرباز قطب تئاتر استان همدان و حتی کشور به شمار می رود که در موضوع های مختلفی چون تئاتر خیابانی، صحنه ای، کودک و نوجوان دارای هنرمندان و گروه های شاخصی است.
رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی ملایر همچنین به برگزاری هفته فرهنگی ملایر در نیمه نخست مهرماه امسال اشاره کرد و گفت: با تلاش های بی دریغ فرماندار ویژه ملایر هفته فرهنگی از سوم تا نهم مهرماه با نامگذاری روزهای هفته برگزار خواهد شد و تمام تلاش ما سوق دادن برنامه های این هفته در سطح روستاها است.
جمالی زاده شناسایی قابلیت های فرهنگی، معرفی استعدادها، رشد و پیشرفت این قابلیت ها را سه هدف عمده هفته فرهنگی ملایر عنوان کرد و افزود: در این هفته برنامه های شاخصی چون جشنواره شیره پزی و تجلیل از مفاخر شهرستان در حوزه های مختلف برگزار و در کنار آن زمینه نشاط و شادابی به مدت یک هفته در سطح شهرستان ایجاد خواهد شد.
در این نشست همچنین از پوستر بیست و هشتیمن جشنواره تئاتر استان همدان به میزبانی ملایر نیز رونمایی شد که توسط هنرمند ملایری طراحی شده است.
در حال حاضر 10 گروه نمایشی در ملایر ثبت شده و فعالیت می کنند که از این تعداد سه گروه نمایشی باران، سیاه و سپید و یاس کبود دارای مجوز کشوری با درجه ب و ج هستند.
شهرستان ملایر با دارا بودن جمعیتی بالغ بر 300 هزار نفر در 75 کیلومتری شهر همدان واقع شده است.

رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.