حمایت از کالای ایرانی | پنج‌شنبه، ۳۱ خرداد ۱۳۹۷

نمایش محتوای تلویزیون

 

 

محتوا با برچسب ماه مبارک رمضان.

فعالیت مساجد رزن در ماه مبارک رمضان

Loading the player...

 مساجد رزن در ماه مبارک رمضان فعالیت های خوبی دارند.

رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


فعالیت مسجد المهدی در ماه مبارک رمضان

Loading the player...

فعالیت مسجد المهدی در ماه مبارک رمضان

رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


حد ترخص در ماه مبارک رمضان

Loading the player...

حد ترخص در ماه مبارک رمضان به چه معناست ؟

رای شما
میانگین (1 رای)
The average rating is 4.0 stars out of 5.


نسیم اجابت

رمضان  بهار قرآن ماه صیام و بندگی ماه عبادت و راز و نیاز درهای رحمت و شوق حضرت حق را بار دیگر به روی ما گشوده است . خالصانه روی انابت و اطاعت به آستان خداوند آوریم و از سر شوق با همه وجود خوانیم بارالها دست های گنهکاری که به سوی تو آمده است نا امید بازمگردان ،توفیق اطاعت و بندگی نصیب مان کن و نیاز و صیام و نماز ما را به نیکویی پذیرا باش ...آمین یا رب العالمین

صدا وسیمای مرکز همدان با برنامه ضیافت الهی در لحظات ملکوتی افطار با پیام شور وشادی معنوی  و توجه به مولفه های مذهبی و دینی استان همراه روزه داران عزیز خواهد بود .

تلاش ما برای ایجاد لحظات بانشاط معنوی برای شما عزیزان به این شرح است : آرم شروع – سخنان امام راحل (ره) و رهبر معظم انقلاب درباره رمضان – مجری- سرود و مناجات رمضان– از مسجد شما چه خبر  با معرفی فعالیتهای فرهنگی ،هنری،قرانی و سفره های افطاری مساجد استان ،انعکاس  مراسم احیاء لیالی قدر  ،معرفی روزه اولی ها  و... از دیگر بخشهای برنامه گزارش های متنوع شامل گزارشهای مردمی ار سراسر استان - امروز من فروشنده ام ،گزارشی مفرح و شاد با موضاعات اخلاقی و تربیتی  میهمان ما- با دعوت از افراد شاخص استانی رمضان در نهج البلاغه  با ارایه احادیث ناب از حضرت علی ع به صورت کپشن گرافیک  -وله گرافیکی و  آرم پایانی 

Loading the player...
سال تولید: 1396
عوامل تولید:

تهیه کننده : روح الله امیری

دستیار تهیه : شانه چی

 مجری : مازیار عبدی 

گزارشگر : بهرو ز سرگزی

مونتور : مهرپور

رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


آیین های سنتی ماه مبارک رمضان در همدان

تحلیل و تفسیر خبر

آیین های سنتی ماه مبارک رمضان در همدان

ماه مبارک رمضان در هر گوشه ای از کشور علاوه بر حفظ ساختارهای متعارف شرعی، با آیین‌های خاص آن مردم برگزار می شود، حتی اقوام مختلف مردم ایران از لر، ترک، کرد، فارس زبان، اهالی جنوب، شمال کشور و غیره در برخی آداب و سنن با یکدیگر مشترک و تنها اختلاف در نام آن آیین به دلیل تفاوت در گویش‌ها است.

این ماه عزیز در شهرها و روستاهای همدان نیز با آداب و سنن خاصی همراه است، قبل از آغاز ماه رمضان مردم در تدارک مواد غذایی لازم برای روزه‌داری هستند، پیش از پیدایش یخچال برقی، خانواده‌ها بنا به وسع مالی خود هر یک مقداری آرد، نان، برنج، روغن، شیره، حبوبات، مرباجات و سبزیهای خشک شده را برای ایام روزه داری تهیه می‌کردند
ماه مبارک رمضان یکی از مناسبت‌هایی است که مردم استان همدان برای آن ارج و احترام ویژه قایل بوده و از دیر باز تا کنون آن را با آداب و رسوم خاصی برگزار کرده‌اند.
قدمت سنت‌های ویژه ماه مبارک رمضان در همدان به تاریخ اسلام بر می‌گردد و همه ساله مردم استان همدان چند روز مانده به آغاز رمضان به استقبال این ماه می‌روند، که این استقبال آیین پیشباز از ماه رمضان نامیده می‌شود.
یکی از پژوهشگران و فرهنگ دوستان همدانی در این ارتباط گفت: اهمیت ماه رمضان از چند جهت مورد توجه است مهم آنکه در این ماه مسلمانان روزه می‌گیرند و ضمن خودداری از خوردن و آشامیدن از زمان اذان صبح تا اذان مغرب و عشا از محرمات بسیاری پرهیز می‌کنند.
محمد فامیل همدانی در گفت و گو با ایرنا افزود: همچنین شبهای قدر که تقدیر انسان‌ها در این شب‌ها رقم می‌خورد در این ماه واقع شده و بنا به نص صریح قرآن در سوره انا انزلنا ارزش هر یک از این شبها از هزار ماه بیشتر است و ولادت مسعود امام حسن مجتبی(ع) امام دوم شیعیان جهان با نیمه این ماه مصادف است و پیشوای یکتاپرستان علی بن ابیطالب(ع) نخستین امام شیعیان جهان در این ماه به شهادت رسیده است
وی بیان کرد: همدان با داشتن پیشینه تاریخی اش، آداب و رسوم محلی خاصی را بویژه در ماه مبارک رمضان دارد به گونه ای که مردم این دیار در طول زمان، آنچنان به این مناسبت ها پایبند شده اند که جزء جدایی ناپذیر زندگی آنها شده است.
وی بیان کرد: از نیمه ماه شعبان که بگذریم، چهره ظاهری شهرهای استان همدان دگرگون می شود مردم این استان از چند روز قبل شروع به نظافت و پاکسازی خانه ها و مساجد می کنند و به این ترتیب به استقبال ماه مهمانی خدا می روند و رمضان کم کم خود را با آیین های معنوی زیادی نمایان می کند.
وی ادامه داد: همدانی ها نظافت خانه را در روز انجام می دهند چون عقیده دارند جارو کردن در شب کراهت دارد و شب باید خانه تمیز باشد تا شیطان در کثیفی آن ماندگار نشود به این دلیل خاکروبه را قبل از غروب آفتاب از خانه بیرون می برند.
وی خاطرنشان کرد: آیین استقبال به این صورت است، که مردم برای آمادگی هر چه بیشتر برای گرفتن روزه در ماه مبارک رمضان، روزهای اول، پانزدهم و آخر ماه شعبان را روزه می‌گیرند.
وی تصریح کرد: مردم همدان باور دارند، افرادی که این سه روز را روزه بگیرند، اجر و ثواب آن برابر با روزه یک ماه رمضان است و این اعتقاد به حدی در نزد مردم همدان ریشه دارد، که بیشتر آنان این سه روز را روزه می‌گیرند.
وی ادامه داد: یکی دیگر از آداب و رسوم اهالی همدان کلوخ اندازان نام دارد که مردم استان روز آخر ماه شعبان را کلوخ اندازان می‌گویند و در این روز مردم شادی‌کنان با تهیه و پخت غذایی مخصوص به‌نام کباب سرداشی سفره خود را برای اطعام نیازمندان و فقرا پهن می‌کنند.
وی تصریح کرد: همدانی‌ها کباب سرداشی را از مخلوط گوشت چرخ کرده، سیب زمینی ، پیاز، تخم‌مرغ، ادویه و گوجه فرنگی تهیه می‌کنند، مراسم کلوخ اندازان از اول تا پایان روز آخر شعبان ادامه دارد و پس از آن مردم، آماده روزه‌داری در ماه مبارک رمضان می‌شوند.
وی افزود: مردم استان پس از آن که فرزندان آنان به سن بلوغ رسیدند، از آنان می‌خواهند که در ماه مبارک رمضان روزه را کامل بگیرند، درباره بچه‌هایی که به سن شرعی نرسیده و روزه بر آنان واجب نیست، اهالی همدان اعتقاد دارند اگر بتوانند روزه را قلاغی (کلاغی) بگیرند، خداوند اجر و پاداش روزه کامل را برای آنان منظور می‌کند.
مردم همدان به روزه نیمه روز و روزه‌ای که در آن بچه‌ها از هنگام سحر تا اذان ظهر روزه خود را نخورند، روزه قلاغی می‌گویند.
این محقق همدان ادامه داد: یکی دیگر از سنت‌های قدیمی ماه رمضان در همدان، مراسم " کیسه برکت " در روز 27 این ماه است، در این روز زنان روزه‌دار در رفتن به مسجد و اقامه نماز ظهر به همراه خود پارچه ، نخ و سوزن می‌برند و در میانه دو نماز ظهر و عصر با استفاده از این وسیله‌ها به کار دوختن یک یا چند عدد کیسه برکت مشغول می‌شوند.
فامیل همدانی گفت: به اعتقاد مردم همدان، هر فردی که به داخل این کیسه پول بریزد، خداوند به وی مال و دارایی زیاد می‌بخشد، به این علت زنان در این روز بیش از یک کیسه برکت دوخته و آن را برای فزونی دارایی بین خانواده خود و دیگران توزیع می‌کنند.
وی با بیان اینکه یکی دیگر از آداب مخصوص این ماه در همدان آیین توزیع آجیل مشکل‌گشا است افزود: به عقیده مردم اگر ماه مبارک رمضان در روز چهارشنبه آغاز شود، این ماه بسیار پر برکت و خوش یمن خواهد بود، بر ‌این مبنا زنان با خرید و بسته‌بندی آجیل مشکل گشا هنگام افطار به قصد نیت و طلب حاجت به مسجد می‌روند و پس از اقامه نماز مغرب بین زنان نمازگزار تقسیم می‌کنند
به گفته این محقق همدانی، یکی دیگر از رسوم مردم همدان در ماه مبارک رمضان جمع‌آوری خرده‌های نان سفره افطاری است چرا که به باور مردم هر فردی که بتواند خرده نان‌های سفره افطاری را تا آخر ماه مبارک رمضان جمع کند و تا روز عید قربان آن را نزد خود نگهدارد و آنها را در آبگوشتی که از گوشت قربانی در عید قربان تهیه می‌شود، بریزد و سپس بخورد، خداوند تمام آرزوها و نیازهای وی را برآورده می‌کند.
پخت غذاهای مخصوص از دیگر آیین‌های ماه مبارک رمضان است، زنان همدانی در این ایام برای افطار، بیشتراز غذاهایی مانند آش‌رشته، فرنی، ترحلوا، طاس کباب، شامی کباب، سرداشی ، بورانی و شیربرنج و برای سحری نیز رشته‌پلو و آبگوشت مرغ می‌پزند.
پخت شیرینی‌های محلی مانند کماج، انگشت پیچ، پنجه‌خاله ، یوخا، اگرده در ماه مبارک رمضان بین خانواده‌های همدانی نیز رواج دارد.
این محقق همدانی افزود: یکی از آیین‌های جالب توجه مردم استان همدان ، فرستادن افطاری توسط داماد به خانه عروس، است، مطابق این سنت دیرینه در ماه رمضان جوان دارای نامزد ، باید افطاری نامزدش را به خانه پدر عروس ببرد ، این افطاری شامل چند قرص نان، گرده دو زرده، برنج، روغن حیوانی، یک عددمرغ و یا ماهی، سیب سرخ، شیرینی انگشت پیچ و میوه‌های فصل است.
فامیل همدان گفت: پس از این که افطاری از سوی داماد به خانواده عروس برده شد، خانواده عروس نیز در شب‌های آینده، خانواده داماد را برای صرف افطاری به منزل خود دعوت می‌کنند.
زیارت اهل قبور ، شرکت گسترده در آیین‌های شب‌های احیا و قدر، برگزاری ایام سوگواری شهادت مولی‌الموحدین امام علی (ع)، راه‌اندازی دسته‌های سینه‌زنی، نوحه‌خوانی، زنجیرزنی و عزاداری از دیگر آداب مردم شهرها و روستاهای استان همدان در ماه ضیافت الله است.

رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


انیمیشن قصه های شیرین در ماه مبارک رمضان

به گزارش روابط عمومی صدا و سیما

انیمیشن قصه های شیرین در ماه مبارک رمضان

انیمیشن قصه های شیرین برای پخش در ماه مبارک رمضان تحویل آرشیو  این مرکز شد .به گزارش روابط عمومی صدا و سیمای مرکز همدان،قصه های شیرین عنوان انیمیشنی است از واحد پویانمایی صداو سیمای مرکز همدان  به مدت زمان 2 دقیقه در 26 قسمت که با تکنیک 2dوبا حمایت های همه جانبه مدیرکل مرکز همدان ازعوامل برنامه ساز این مرکز، در این مرکز با موضوع آموزش احکام برای مخاطب کودک و نوجوان تولید شده است . یکی از داستانهای این انیمیشن جذاب از اینجا آغاز می شود که پدر خانواده هنگامی که سرگرم رنگ زدن نرده های ساختمان می باشد ناگهان دخترش دنبال پروانه می د ود و پروانه به رنگ نرده می چسبد . پدر برای نجات دادن پروانه دستش رنگی شده و ناچار دوباره وضو می گیرد و... دوبله و صدا گذاری این اثر در شبکه همدان انجام شده است  . کارگردانی این انیمیشن به عهده آرش مینایی و نویسندگی فیلمنامه این برنامه را محمد مهدی خداکرمی به عهده دارد . همچنین انیماتوری این برنامه را محسن شیری ،فرشته ترابی و محبوبه کریمی به عهده دارند.

رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


تشدید فعالیت نظارتی تعزیرات حکومتی همدان در ماه مبارک رمضان

مدیرکل تعزیرات حکومتی استان همدان

تشدید فعالیت نظارتی تعزیرات حکومتی همدان در ماه مبارک رمضان

به مناسبت ماه مبارک رمضان ، طرح نظارت بر مواد غذایی ، کالاهای سلامت‌محور و مقابله با گرانفروشی و تقلب در همدان انجام می شود. به گزارش خبرگزاری صدا و سیما ، مدیرکل تعزیرات حکومتی استان همدان با بیان اینکه این طرح در راستای حفظ حقوق مردم و پیشگیری از وقوع تخلف برگزار می شود گفت: هر روز دو تیم به طور ویژه گشت‌ها را انجام می‌دهند. علیرضا حسن‌پور با بیان اینکه برنامه نظارت بر کار رستوران‌ها، واحدهای اغذیه‌فروشی، لبنیات‌فروشی قبل از ماه رمضان آغاز شده بود افزود: کار نظارت بر این واحدها در ماه مبارک تشدید شده است. وی همچنین با اشاره به مباره بیش از پیش با پدیده قاچاق گفت: پرونده‌های قاچاق به صورت ویژه و خارج از نوبت بررسی می‌شود و شعب مربوط به آن هم در تمام شبانه‌روز فعال است. حسن‌پور افزود: مردم در صورت مشاهده تخلف می‌توانند با سامانه 124 تماس حاصل کرده و یا شکایت خود را به سامانه پیامکی 30009651 منعکس کنند.

رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


ویژه برنامه های شبکه استانی برای ضیافت ماه مبارک رمضان

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما

ویژه برنامه های شبکه استانی برای ضیافت ماه مبارک رمضان

شبکه استانی همدان بیش از 4 هزار و 500 دقیقه ویژه برنامه های مختلف تلویزیونی و رادیویی برای مخاطبان در ماه مبارک رمضان تدارک دیده است. به گزارش خبرگزاری صدا و سیما ،معاون سیمای مرکز همدان با بیان اینکه این برنامه ها شامل ویژه برنامه های سحر و افطار است گفت : برنامه های افطار یک ساعت قبل از اذان مغرب و برنامه های سحر هم یک ساعت قبل از اذان صبح پخش خواهد شد . حمید نظیری آستانه با اشاره به اینکه رویکرد اصلی برنامه های ماه مبارک رمضان فرهنگی – مذهبی است افزود : سخنرانی ائمه جمعه ، مداحی مذهبی ، پاسخگویی به سئوالات شرعی و معرفی مساجد این استان از مهم ترین قسمت های ویژه برنامه های ماه مبارک رمضان است . وی تصریح کرد : همچنین هر روز از شبکه استانی سیمای همدان جز خوانی قرآن کریم به طور زنده پخش خواهد شد .

رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


توصیه اداره اماکن همدان به اصناف در ماه مبارک رمضان

اطلاعیه اداره اماکن همدان

توصیه اداره اماکن همدان به اصناف در ماه مبارک رمضان

اداره اماکن انتظامی همدان با صدور اطلاعیه ای ضمن تبریک ماه ضیافت الهی و آرزوی قبولی عبادات برای روزه داران رعایت برخی موارد را از سوی اتحادیه ها و صنوف در این ماه مبارک الزامی دانست.

در این اطلاعیه آمده است: افرادی که در ایام ماه مبارک رمضان تظاهر به روزه خواری نمایند به مراجع قضایی معرفی می شوند.
این اطلاعیه می افزاید: مراکزی که مجاز به عرضه مواد غذایی به مسافران هستند باید تمامی ضوابط و مقررات ابلاغی اداره نظارت بر اماکن عمومی را رعایت نمایند.
اداره اماکن انتظامی همدان از واحدهای صنفی که مجوز دریافت کرده اند خواست تا تنها در طول مدت تعیین شده در مجوز می توانند فعالیت نمایند.
در این اطلاعیه ذکر شده است : مراکز اقامتی در ایام ماه مبارک رمضان تنها مجاز به ارائه خدمات به مسافران اسکان یافته در محل هستند و از دادن خدمات به شهروندان همدانی و فروش غذای گرم به مراجعان غیراقامتی باید خودداری کنند.
انتظامی همدان در این پیام می افزاید: تمام واحدهای صنفی ملزم و موظف به رعایت شعائر اسلامی و حفظ حرمت و شان و منزلت ماه مبارک رمضان بوده و از تظاهر به روزه خواری در واحد صنفی باید خودداری نمایند.
در این پیام آمده است: صنوفی که تمایل به فعالیت در ایام ماه مبارک رمضان بعد از اذان صبح تا اذان مغرب را دارند با مراجعه به اداره اماکن و با بررسی شرایط آنان اجازه فعالیت برای آنان صادر می شود.
اداره اماکن انتظامی همدان عنوان کرد: صنوفی دارای مجوز فعالیت در ماه رمضان باید از عرضه مواد غذایی گرم خودداری کنند چون تنها مجاز به ارائه غذاهای سرد هستند همچنین باید نمای واحد صنفی آنان بطور کامل پوشیده باشد بگونه ای که از بیرون داخل واحد صنفی قابل رویت نباشد.
در این پیام عنوان شده است: صنوف دارای مجوز در ایام ماه رمضان تنها مجاز به ارائه خدمات به مسافران بوده و دادن خدمات به شهروندان محترم همدانی ممنوع است.
در این پیام تاکید شده است: چنانچه سایر واحدهای صنفی در شب یا روز بدون مجوز اقدام به ارائه خدمات غذایی (سرد و گرم) در محل کسب خود نمایند متخلف محسوب شده و برابر ضوابط با آنان برخورد خواهد شد.
در این پیام آمده است: تمامی واحدهای صنفی مورد نظر بعد از اذان مغرب مجاز به فعالیت بوده و تنها واحدهایی که اجازه فعالیت برای آنان صادر شده می توانند از ساعت فعالیت رسمی در ایام عادی سال تا اذان صبح واحد صنفی آنان فعال باشد.

رای شما
میانگین (1 رای)
The average rating is 1.0 stars out of 5.


اهمیت تبلیغ هنرمندانه در ماه مبارک رمضان

نماینده ولی‌فقیه در استان و امام‌جمعه همدان

اهمیت تبلیغ هنرمندانه در ماه مبارک رمضان

نماینده ولی‌فقیه در استان و امام‌جمعه همدان بابیان اینکه رسالت تبلیغی طلبه‌ها در جامعه بسیار سنگین است، گفت: هدایت باید هنرمندانه انجام شود.

به گزارش خبرنگار مهر، آیت‌الله غیاث‌الدین طه محمدی در همایش طلایه داران تبلیغ در همدان بابیان اینکه انسان تا از خود نگذرد محال است به خدا برسد، اظهار داشت: زبان یک درنده وحشی است که اگر مهار نشود به همگان آسیب می‌رساند.

نماینده ولی‌فقیه در استان و امام‌جمعه همدان با اشاره به اینکه دو ضعف در انسان‌ها وجود دارد که یکی از آن‌ها این است که زبان قفل ندارند و دیگر اینکه زیاد حرف زدن قساوت عقل می‌آورد، عنوان کرد: روحانیون باید به دنبال این موضوع باشند که آسیب‌های اجتماعی چیست و چه تبلیغات و حمایت‌های اسلامی از روحانیون انتظار می‌رود؟ .

وی با اعلام این خبر که این روزها با ترویج روزه‌خواری در فضای مجازی به دنبال تخریب اعتقادات هستند، گفت: تبلیغات علیه دین بعد وسیعی را در برگرفته است.

آیت‌الله محمدی بابیان اینکه رسالت تبلیغی طلبه‌ها بسیار سنگین است، ادامه داد: روحانیون با تمامی اقشار جامعه در ارتباط هستند و تأثیرگذاری و هدایت باید هنرمندانه و روان‌شناسی شده انجام شود.

عضو مجلس خبرگان رهبری بابیان این هشدار که پایه دینی در کشور ضعیف شده است و ممکن است مردم با یک تلنگر از دین دربیایند، تأکید کرد: باید مراقب اخلاق، رفتار و گفتارمان باشیم و تذکرات انقلابی را فراموش نکنیم.

وی بیان کرد: باید مراقب باشیم و عصبانی نشویم و با عموم مردم با ملایمت رفتار کنیم زیرا که قلب امام زمان با کوچک‌ترین خطا می‌شکند و باید با حسن رفتار قلب ایشان را شاد کنیم.

رای شما
میانگین (1 رای)
The average rating is 1.0 stars out of 5.


رمضان فرصتی برای تحول فرهنگی و اجتماعی

تحلیل و تفسیر خبر

رمضان فرصتی برای تحول فرهنگی و اجتماعی

ماه مبارک رمضان فرصت مغتنمی برای تحول فردی و اجتماعی است که لازم است متولیان فرهنگی و تبلیغی استان این فرصت را مورد توجه ویژه قرار داده و با برگزاری برنامه های غنی نهایت بهره مندی را از آن داشته باشند.

عبادت و تقرب الی الله در ماه مبارک رمضان در اوج خود قرار دارد و عظمت این ماه به حدی است که خداوند متعال این ماه را ماه نزول وحی و بهار قرآن نامیده اند لذا برگزاری برنامه های قرآنی و دینی با هدف خود سازی انسان که مقدمه ای برخود شناسی و خداشناسی است باید مورد توجه متولیان حوزه فرهنگ استان قرار گیرد
در این راستا اعضای ستاد ساماندهی شئون فرهنگی در مناسبت های مذهبی استان همدان روز شنبه در سالن جلسات سازمان تبلیغات اسلامی استان همدان گرد هم آمدند تا با ارایه برنامه های خود فضای مناسبی را برای بهره مندی هرچه بیشتر شهروندان همدانی از برکات ماه مبارک رمضان فراهم کنند.
مسئول دارالقرآن سازمان تبلیغات اسلامی استان همدان در این نشست گفت: در ایام مبارک ماه رمضان آیین جمع خوانی قرآن کریم همه روزه از ساعت 17 در حسینیه امام خمینی(ره) شهر همدان برگزار و از صدا و سیمای استان همدان به صورت زنده پخش می شود.
غلامرضا فرهادی افزود: در حاشیه این آیین برنامه های مختلفی همچون تفسیر قرآن کریم ، جمع خوانی جوانان و نوجوانان در سالن مجاور همراه با بیان نکات تربیتی و پذیرش خردسالان در مهد کودک قرآنی نیز برگزار می شود.
وی ادامه داد: 2 مبلغ دینی و 2 مدرس علوم قرآنی نیز در ورودی های حسینیه امام(ره) برای پاسخگویی به پرسش های اعتقادی شرکت کنندگان و تصحیح قرائت نماز حضور می یابند و همچنین کتابت آیات قرآن توسط خوشنویسان استان در محوطه حسینیه امام خمینی(ره)انجام می شود.
فرهادی اضافه کرد: هر روز به قید قرعه جوایز متبرک آستان قدس رضوی به شرکت کنندگان در این آیین اهدا می شود.
وی تاکید کرد: این برنامه با عنوان 'باقرآن در رمضان' همراه با محافل انس با قرآن و کرسی های تلاوت قرآن کریم در شهرستان های استان همدان نیز برگزارمی شود.
معاون فرهنگی اداره کل اوقاف و امور خیریه استان همدان نیز در این نشست از برگزاری آیین انس با قرآن کریم با حضور قاریان مصری در ماه مبارک رمضان خبر داد و گفت: 50 مبلغ اعزامی از قم در روستاها و بقاع متبرکه استان حضور می یابند
حجت الاسلام سید حسن رضوی همچنین اطعام و افطار در ماه مبارک رمضان ، برگزاری برنامه ترتیل خوانی هر 'روز یک جزء' در بقاع شاخص استان و برپایی خیمه های معرفت برای کودکان و نوجوانان در بقاع متبرکه را از دیگر برنامه های اداره کل اوقاف استان همدان در ماه رمضان عنوان کرد.
مسئول ستاد برگزاری نماز جمعه استان همدان نیز گفت: حسینیه امام خمینی(ره) شهر همدان علاوه بر میزبانی نمازگزاران جمعه، آمادگی برگزاری جشن ها و برنامه های اعیاد و بزرگداشت های دینی را دارد.
حجت الاسلام عباس اسماعیلی افزود: به مناسبت شب های قدر برنامه های ویژه ای در این حسینیه برگزار می شود
مدیر فرهنگی و هنری شهرداری همدان نیز گفت: 11 مرکز فرهنگی شهرداری همدان برای برگزاری جزخوانی قرآن آمادگی دارد
سعید ترکمان افزود: فضاسازی سطح شهر همدان توسط شهرداری در میادین اصلی و برگزاری نماز عید فطر با مشارکت شهرداری از دیگر برنامه های این مرکز است.
کارشناس فرهنگی و هنری دبیرخانه کانون مساجد اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان همدان نیز گفت: طرح غنی سازی اوقات فراغت در 70 درصد کانون های فرهنگی و هنری مساجد همدان برگزار می شود که امسال با تلاقی ماه مبارک رمضان، برنامه های غنی سازی اوقات فراغت در فصل تابستان رنگ و بوی برنامه ای قرآنی را دارد
محمدرضا ناهیدی فرد افزود: طرح تفسیر کوتاه قرآن در 50 کانون فرهنگی هنری برگزار می شود و یازدهمین جشنواره سراسری قرآن در بخش استانی در همدان در مردادماه امسال برگزار می شود.
مدیرکل تبلیغات اسلامی استان همدان نیز گفت: در برنامه های فصل نیایش که از ماه رجب آغاز شد و تا پایان ماه مبارک رمضان ادامه دارد حضور مردم بویژه جوانان بسیار مطلوب بود.
حجت الاسلام علی دشتکی افزود: در ماه مبارک رمضان امسال برنامه های اثرگذاری در استان خواهیم داشت و ستاد ساماندهی شئون فرهنگی در مناسبت های دینی استان نیز علاوه بر مبلغان بومی میزبان بیش از 600 مبلغ غیر بومی خواهد بود.
وی بر گسترش جزءخوانی و جمع خوانی قرآن در مساجد محلات به منظور بهره مندی بیشتر شهروندان از فضای قرآنی در ماه مبارک رمضان تاکید کرد و تفسیر را محور در تمامی برنامه های قرآنی امسال دانست.
وی گفت: باید بر برگزاری کرسی های تلاوت و محافل قرآن توجه بیشتری شود و برنامه های شب های احیا به مساجد محلات نیز گسترش یابد.
وی ادامه داد: با پیش بینی اعزام یک هزارو 500 مبلغ دینی در استان همدان، شبکه تبلیغی دینی استان در حدود یک هزار و 750 مرکز و مسجد را پوشش می دهد.
وی از حضور 40 مبلغ شاخص بومی و غیر بومی در مساجد پرجمعیت استان به عنوان مبلغ میهمان خبر داد .

رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


اطعام 140 هزار مددجوی کمیته امداد در همدان

قائم مقام کمیته امداد امام خمینی همدان

اطعام 140 هزار مددجوی کمیته امداد در همدان

تا کنون 140 هزار مددجوی کمیته امداد امام خمینی استان همدان در ماه مبارک رمضان اطعام شده اند . به گزارش خبرگزاری صداوسیما، قائم مقام کمیته امداد امام خمینی همدان با بیان اینکه خوان افطاری نیازمندان با مشارکت خیران برپا می شود،افزود: تا پایان ماه مبارک رمضان 164 هزار نفر اطعام می شوند. نامدار بااشاره به اینکه در استان همدان بیش از 44 هزار خانوار مددجوی کمیته امداد امام خمینی هستند، گفت : همچنین طرح اکرام ویژه فرزندان یتیم و بی سرپرست با همکاری حامیان در این ماه برگزار می شود. وی به اجرای طرح مفتاح الجنه در ماه رمضان اشاره و خاطرنشان کرد: در راستای اجرای این طرح همنشینی با چهار هزار خانوار مددجو با حضورخیران و مسئولان در دستور کار این نهاد قراردارد. قائم مقام کمیته امداد امام خمینی همدان همچنین از بهره مندی شش هزارو ۶۷ یتیم از حمایت ۳۱ هزار و ۶۷۵ حامی در استان همدان خبر داد .

رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


آماده باش پلیس راه همدان برای مسافرت های تابستانی

رییس پلیس راه استان همدان

آماده باش پلیس راه همدان برای مسافرت های تابستانی

رییس پلیس راه استان همدان گفت: با توجه به نزدیک شدن به روزهای پایانی ماه مبارک رمضان شاهد افزایش مسافرت های برون شهری بوده به همین منظور پلیس راه به منظور تامین امنیت مسافران در آماده باش کامل قرار دارد.

سرهنگ مهدی شاکری در گفت و گو با ایرنا افزود : استان همدان بواسطه برخورداری از جاذبه های تاریخی و توریستی و آب و هوای مناسب همه ساله در فصل تابستان پذیرای شمار زیادی از مسافران و گردشگران است.
وی اضافه کرد: مسافران استان های غربی نیز باید برای عزیمت به این مناطق از مسیرهای شریانی همدان عبور کرده که این امر نیز در افزایش ترافیک جاده های این استان اثر دارد.
وی با ذکر اینکه تابستان 93 شاهد افزایش تلفات رانندگی بودیم ابراز امیدواری کرد: مسافران و گردشگران با رعایت قوانین راهنمایی و رانندگی به خصوص تردد با سرعت مجاز در کاهش شمار سوانح رانندگی در سالجاری سهیم باشند.
رییس پلیس راه استان همدان اظهار کرد: جاده غارعلیصدر از مسیرهای پرترافیک و پرتردد همدان در ایام تابستان است که بیشتر کاربران این مسیر را مسافران تشکیل می دهند.
سرهنگ شاکری اضافه کرد: بسیاری از استفاده کنندگان از این مسیر ناآشنا به این جاده هستند به همین منظور در طرح تابستانه امسال جاده غارعلیصدر به صورت ویژه کنترل می شود.
وی گفت: آزاد راه همدان - ساوه حادثه خیزترین مسیر در بین تمامی راه های برون شهری استان است که ادامه این روند نگران کننده است.
وی افزود: به منظور ایمن سازی مسیرهای شریانی استان برای مسافران ، 75 درصد نیروهای پلیس راه در حالت آماده باش هستند همچنین نیروهایی از مرکز آموزش تهران به تیم های پلیس راه می پیوندند.

رییس پلیس راه همدان تاکید کرد: عوامل پلیس راه علاوه بر انضباط بخشی ترافیکی با هنجارشکنان اجتماعی برخورد جدی و قانونی خواهد داشت.
وی از نوسازی ناوگان خودرویی پلیس راه خبر داد و گفت: 20 دستگاه خودروی جدید تابستان امسال به این مجموعه اضافه شده است.
طرح تابستانه پلیس راه همدان همزمان با سراسر کشور از 25 تیرماه سالجاری آغاز می شود.

رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


فعالیت 352 محفل قرآنی ماه مبارک رمضان در همدان

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی همدان

فعالیت 352 محفل قرآنی ماه مبارک رمضان در همدان

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی همدان از فعالیت 352 محفل قرآنی و 55 برنامه در حوزه دینی و قرآنی  ماه مبارک رمضان در این استان خبر داد . فاضل عبادی در گفتگو با خبرگزاری صدا و سیما افزود : یکصد انجمن فرهنگی هنری، سینمایی و مطبوعاتی با بیش از دو هزار نفر عضو در استان همدان فعال است و یک هزار و 500 هنرمند شاخص در حوزه های مختلف در این انجمن ها مشغول ارائه خدمات هستند. وی با اشاره به فعالیت 517 کانون فرهنگی در استان همدان  گفت : برای همه فعالیت‌ها و برنامه ها ی انجمن‌ها ی استان 15 میلیارد ریال اعتبار داشته ایم. مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی همدان با اشاره به واگذاری امور به بخش خصوصی گفت : سیاست دولت واگذاری کار به اهالی فرهنگ است و ساماندهی و حمایت از فعالیتهای فرهنگی توسط ادارات فرهنگ و ارشاد اجرا می شود. عبادی یادآوری کرد : 300 موسسه فرهنگی، دینی و قرآنی هم در استان همدان راه اندازی شده است .

رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


اعزام مبلغ به 95 درصد از مناطق استان همدان در ماه مبارک رمضان

رئیس سازمان تبلیغات اسلامی استان

اعزام مبلغ به 95 درصد از مناطق استان همدان در ماه مبارک رمضان

رئیس سازمان تبلیغات اسلامی استان همدان گفت: 95 درصد از مساجد شهری و روستایی استان همدان در ایام ماه مبارک رمضان دارای مبلغ هستند. به گزارش خبرگزاری صدا و سیما  حجت الاسلام کیانی با اشاره به اینکه یک هزار و 500 مبلغ و مبلغه به نقاط مختلف این استان اعزام شده است گفت : سعی شده است به همه روستاهای بالای 40 خانوار استان همدان مبلغ اعزام شده است. وی افزود : درشب های قدر ، برنامه مناجات و نیایش در بیش از هزار مسجد استان همدان با حضور مبلغان برگزار می شود.

رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


بازدید سرزده استاندارد از واحدهای صنفی همدان

معاون ارزیابی و انطباق اداره کل استاندارد همدان

بازدید سرزده استاندارد از واحدهای صنفی همدان

به دنبال اجرای طرح ویژه کنترل اقلام پرمصرف در ماه مبارک رمضان تیم بازرسی اداره کل استاندارد همدان  از فروشگاه رفاه و یک قنادی به صورت سرزده بازدید کرد.

معاون ارزیابی و انطباق اداره کل استاندارد همدان در حاشیه این بازدید در جمع خبرنگاران گفت: طرح کنترل کالای پرمصرف از ابتدای ماه مبارک رمضان آغاز و تا پایان این ماه ادامه دارد.
آناهیتا رفعت جو افزود: تاکنون 100 واحد صنفی مورد بازرسی قرار گرفتند که موردی مبنی بر عرضه کالای غیر استاندارد مشاهده نشده است.
وی گفت: این طرح با هماهنگی سازمان صنعت معدن و تجارت، صنوف و اتحادیه ها در حال اجرا است و اطلاع رسانی لازم نیز صورت گرفته است.
وی گفت: در این طرح اقلام پرمصرف در ماه رمضان نظیر روغن سرخ کردنی، پنیر، کشک مایع، شیر پاستوریزه، شکر ، آرد و زعفران مورد ارزیابی قرار گرفتند.
وی تاکید کرد: بازرسان این سازمان هنگام رصد مراکز عرضه در صورت مشاهده کالای فاقد نشان استاندارد، آن کالای را توقیف و افراد متخلف را به تعزیرات حکومتی معرفی می کنند.
معاون ارزیابی و انطباق اداره کل استاندارد همدان از شهروندان خواست هنگام خرید کالا به داشتن نشان استاندارد توجه کنند چون اهمیت دادن مصرف کنندگان به علامت استاندارد موجب پیشگیری از بروز تخلفات در مراکز عرضه و واحدهای تولیدی می شود.
رفعت جو گفت: یک کد 10 رقمی زیر علامت استاندارد موجود بر روی کالاها حک شده که در صورت ارسال این عدد به سامانه 10001517 مشخصات محصول برای متقاضی پیامک می شود.
وی همچنین در جریان بازدید از قنادیهای شهر همدان اظهار کرد: بازرسان مواد اولیه مصرفی برای تولید شیرینی را مورد بررسی قرار می دهند.
رفعت جو اضافه کرد: فعالان در قنادی باید از روغن سرخ کردنی مناسب و شکر و دیگر مواد اولیه مورد تایید استاندارد برای پخت شیرینی استفاده کنند.
324 واحد تولیدی در استان همدان زیر پوشش استاندارد هستند که 227 واحد معادل 70.1 درصد از این تعداد موفق به دریافت پروانه کاربرد علامت استاندارد شده اند.

رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


مراسم جزء خوانی قرآن کریم در 120 مسجد نهاوند برپاست

سرپرست اداره تبلیغات اسلامی نهاوند

مراسم جزء خوانی قرآن کریم در 120 مسجد نهاوند برپاست

سرپرست اداره تبلیغات اسلامی نهاوند گفت: به منظور بهره مندی از فیوضات معنوی ماه مبارک رمضان مراسم جزء خوانی قرآن کریم در 120 مسجد شهر و روستای نهاوند در حال برگزاری است.

حجت الاسلام حسین گروسی در گفت و گو با ایرنا افزود: در مراسم جزء خوانی قرآن کریم روزانه قبل از نماز ظهر و عصر و یا مغرب و عشا یک جزء از قرآن کریم تلاوت می شود و روزه داران در پایان این ماه موفق به ختم کامل قرآن می شوند.
وی افزود: در برگزاری محافل جزء خوانی قرآن کریم مراکز و موسسات قرآنی، آموزش و پرورش، ائمه جماعات مساجد و کانونهای مساجد مشارکت دارند.
وی افزود: در این محافل علاوه بر جزء خوانی قرآن کریم قواعد تجوید و صرف و نحو نیز توسط مربیان به شرکت کنندگان آموزش داده میشود .
سرپرست تبلیغات اسلامی نهاوندگفت: به منظور انس و الفت بیشتر مردم و به ویژه جوانان با قرآن کریم و همچنین الگوسازی چهره برتر جهان اسلام به جوانان مستعد قرآنی،محمد تقی خان نابغه قرآنی جهان اسلام از کشور پاکستان در مصلی نمازجمعه این شهرستان حضور پیدا می کند و به پرسشهای شرکت کنندگان پاسخ می دهد.
رئیس اداره تبلیغات اسلامی نهاوند به برگزاری ویژه برنامه های شبهای احیا در مساجد شهرستان خبر داد و گفت: مراسم عبادی شبهای احیا با اجرای ویژه برنامه های شبهای قدر با همکاری هیات امنا مساجد توسط روحانیون و ائمه جماعات در 180 مسجد و همچنین مصلی بزرگ شهر نهاوند برگزار می شود.
وی افزود: این مراسم در شبهای 19 ، 21 و 23 ماه رمضان از ساعت 10 شب تا سحر برگزار میشود و هدف این است که مساجد در این شبها فعال بوده و مردم برای انجام عبادات خود از این مراکز استفاده کنند.
گروسی همچنین از برگزاری مراسم سوگواری سالروز شهادت حضرت علی (ع) خبر داد و گفت: در سالروز شهادت مولای متقیان حضرت علی(ع) مراسم سوگواری در سطح شهر نهاوند برگزار می شود و دستجات عزاداری به صورت سینه زنی در خیابانهای سطح شهر اقامه عزا می نمایند.
در شهرستان نهاوند بیش از 350 مسجد شهری و روستایی و 420 هیات مذهبی به ثبت رسیده وجود دارد . این شهرستان از توابع استان همدان می باشد که با دارا بودن جمعیتی نزدیک به 200 هزار نفر در 105 کیلومتری جنوب این استان واقع شده است.

رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


از دستگیری 100 نفر روزه‌خوار تا مجازات بدحجابان در همدان

فرمانده انتظامی شهرستان همدان

از دستگیری 100 نفر روزه‌خوار تا مجازات بدحجابان در همدان

فرمانده انتظامی شهرستان همدان اعلام کرد: ماده 638 برای افراد بدحجاب اجرا می‌شود.

سرهنگ "رسول مرادی" در گفت‌و‌گو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)-منطقه همدان، اظهار کرد: با توجه به فرا رسیدن فصل تابستان و گرم شدن هوا و تعطیل شدن مدارس و شروع مسافرت‌های تابستانی مسافرانی را داریم که به همدان می‌آیند که تعداد مسافران در ماه مبارک رمضان تقلیل پیدا می‌کند و این امر طبیعی است اما افراد باید تمامی موازین شرعی از جمله عدم تظاهر به روزه‌خواری و حجاب خود را رعایت کنند و حرمت این ماه را نشکنند.

وی در ادامه گفت: افرادی که بدحجاب باشند برابر ماده 638 مجازاتی برای آنها تعیین شده و کسی که رعایت حرمت ماه مبارک رمضان را نداشته باشد و موازین شرعی را رعایت نکند و اقدام به ترویج مدگرایی و ترویج تاثیرات ماهواره کنند و به نوعی بی‌حرمتی به قانون و نظام مقدس جمهوری اسلامی کنند مجازاتی برای آن‌ها درنظر گرفته شده است.

سرهنگ مرادی تصریح کرد: هدف مجموعه انتظامی امر به معروف، تذکر و راهنمایی افراد بوده که در این راستا اقدام به نصب بنر برای ترویج حجاب و دوری از مدگرایی کرده چرا که دشمنان جنگ نرم را در پیش گرفته و زنان و دختران ما را هدف قرار داده‌اند بنابراین باید جلوی این سوء استفاده‌ها را گرفت.

وی خاطرنشان کرد: مردم استان همدان دین‌مدار و دارالمجاهدین هستند و کمتر افرادی در سطح شهر دیده می‌شود که حجابشان را رعایت نکرده و اقدام به ترویج بدحجابی کنند اما با این تفاسیر مجموعه انتظامی پیشتاز بوده و اقدام به امر به معروف می‌کند.

سرهنگ مرادی از دستگیری 100 نفر افراد متظاهر به روزه‌خواری خبر داد و گفت: این افراد تظاهر به روزه‌خواری کرده و نسبت به ماه مبارک رمضان بی‌حرمتی کرده بودند که به مراجع قضایی معرفی شدند.

وی تاکید کرد: این افراد بد از اعمال مجازات تعهد دادند که دیگر تظاهر به روزه‌خواری نکنند و تعداد قلیلی از آن‌ها نیز همچنان تحویل مراجع قضایی هستند.

به گزارش ایسنا؛ بر روی بنرهایی که در سطح شهر نصب شده مجازات درنظر گرفته شده برای بدحجابان 10 روز تا دو ماه حبس و 50تا 500 هزار ریال جزای نقدی است.

رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


رمضان و گردشگری شبانه

استان تاریخی و تفریحی همدان

رمضان و گردشگری شبانه

استان تاریخی و تفریحی همدان با داشتن یک هزار و 800 جاذبه تفریحی و گردشگری همواره نقش مهمی در صنعت گردشگری داشته و دارد.

اولین ماه فصل تابستان در حالی از راه رسید که با ماه مهمانی خدا ماه مبارک رمضان همزمان شده است اما این امر موجب نشده است که مسوولان از توجه به گردشگری غفلت کنند و به این دلیل طرح گردشگری شبانه اماکن تفریحی توسط میراث فرهنگی آغاز شده است.
در طرح گردشگری شبانه اماکن که برای دومین سال متوالی در استان همدان اجرایی می شود برخی از اماکن تفریحی استان تا پایان ماه مبارک رمضان آماده بازدید از عموم مردم استان و گردشگران است.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان همدان در این باره به خبرنگار ایرنا گفت: برخی از آثار گردشگری و تفریحی این استان در ایام ماه مبارک رمضان آماده بازدید شبانه روزه داران است.
ریحان سروش مقدم افزود: علاقمندان به گردشگری که در ایام ماه مبارک رمضان به دلیل روزه داری و گرمی هوا نمی توانند از این آثار دیدن کنند پس از افطار و از ساعت 22 تا 23:30 شب می توانند از آثار تعیین شده در استان دیدن کنند.
وی اضافه کرد: آرامگاه بوعلی سینا، آرامگاه باباطاهر ، حمام حاج آقا تراب نهاوند، خانه مسعودی تویسرکان و موزه لطفعلیان ملایر آثاری هستند که برای گردشگری شبانه انتخاب شدند.
سروش مقدم هدف از اجرای این طرح را توسعه صنعت گردشگری در استان عنوان کرد و گفت: سال گذشته گردشگران و مردم همدان استقبال خوبی از این طرح داشتند.
بازدید از آثار تاریخی همدان در فصل تابستان تا 21 شب است که با اجرای این طرح در ماه مبارک رمضان امکان بازدید شبانه از اماکن فراهم شده است.
تعداد بازدید کنندگان از اماکن تاریخی و تفریحی همدان در ایام نوروز امسال 734 هزار و 703 نفر بود.
استان همدان یک هزار و 800 آثار تفریحی و تاریخی دارد.

رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


جمع خوانی قرآن کریم

دین اسلام، متضمّن سعادت انسان ها در همه شئون زندگی و تعیین کننده خط مشی و شیوه درست زندگی انفرادی و اجتماعی انسان هاست و آدمی را به سوی کمالات نفسانی و اجتماعی رهبری می نماید و به عالی ترین درجات انسانیت، ارتقا می بخشد. بدیهی است که این دین، برای رساندن به مقصود، باید برنامه ریزی منسجمی برای آنها داشته باشد. به همین منظور، خداوند، به عنوان وضع کننده این دین، قرآن کریم را که سرشار از راه کارها و ارزش ها برای سعادت انسان ها و زندگی بهتر آنهاست، به سوی بشر فرو فرستاده است.

قرآن، کتاب زندگی است. اساسی ترین هدف قرآن، تأسیس امّت یا همان جامعه ممتازی است که رسالت اسلام را عملی سازد و در آن، انسان ها، زندگی شان را بر پایه: عقیده (توحید، نبوّت و معاد)، شریعت (احکام عملی) و ارزش های والای اسلام (اخلاق اسلامی) پایه ریزی نمایند و نسل هایشان را بر اساس هدایت قرآن، تربیت کنند.

امام علی (ع) فرمودند: قرآن نورى است كه خاموشى ندارد ، چراغى است كه درخشندگى آن زوال نپذيرد ، دريايى است كه ژرفاى آن درك نشود ، راهى است كه رونده آن گمراه نگردد، شعله ‏اى است كه نور آن تاريك نشود، جدا كننده حق و باطلى است كه درخشش برهانش خاموش نگردد، بنايى است كه ستون‏هاى آن خراب نشود ، شفا دهنده ‏اى است كه بيماری ‏هاى وحشت انگيز را بِزُدايد، قدرتى است كه ياورانش شكست ندارند، و حقّى است كه يارى كنندگانش مغلوب نشوند.

در رادیو همدان به مناسبت ماه مبارک رمضان برنامه ای رادیویی با عنوان جمع خوانی قرآن کریم هر روز از صدای مرکز همدان پخش می شود.در این برنامه شنوندگان ساعتی همراه یکدیگر و در فضایی معنوی و روحانی به تلاوت آیات الهی می پردازند.

 

Loading the player...
عوامل تولید:

 

        این برنامه در صدای همدان تهیه و پخش می شود و از برنامه های تامینی صدای مرکز همدان است.

تاریخ تولید: 1394
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


پربازدیدترین ها

محتوا با برچسب ماه مبارک رمضان.

هیچ نتیجه ای وجود ندارد

جدیدترین تولیدات

محتوا با برچسب ماه مبارک رمضان.