حمایت از کالای ایرانی | یک‌شنبه، ۶ خرداد ۱۳۹۷

نمایش محتوای تلویزیون

 

 

محتوا با برچسب مستند.

مستند رفتن

حماسه حضور میلیونی عاشقان حضرت ابا عبدالله الحسین (ع) در اربعین ظرفیت بسیار خوبی برای تولیدات رسانه ای ایجاد کرده است .به تصویر کشیدن شور و شوق زائران حسینی در مسیر کربلا سوژه تولید مستند های بسیار زیبا و تاثیر گذاری شده است . سیمای مرکز همدان با رویکرد استفاده مطلوب از ظرفیت زیارت اربعین مستند رفتن را تولید و تقدیم مردم عزیز استان می کند .این مستند نمایش عشق و دلدادگی جوان روشندل یکی از روستاهای استان همدان است که در مسیر کربلا و زیارت اربعین سالار شهیدان همراه خیل عاشقان می شود . مستند رفتن با ارائه تصاویر ناب و شور انگیز و روایت ساده و جذاب در مسیر معرفت افزایی این حرکت عظیم گام بر می دارد . 

Loading the player...
سال تولید: 1396
عوامل تولید:

تهیه کننده :مهدی امامی 

کارگردان : مهدی امامی 

تصویر بردار : محمد حسینی ره 

صدابردار : موسوی 

دستیار : مجید بابالو 

رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


مستند حبیب

این مستند که در سیمای مرکزهمدان ساخته شده است ، نگاهی کوتاه و گذرا به دوران زندگی سردار شهید حاج حسین همدانی است . در این مستند تلاش شده تا با گفتگو و بیان خاطرات خانواده ،همرزمان و یاران شهید و ارائه تصاویر ناب و جذاب ابعاد مختلف زندگی این سردار سرافراز اسلام به تصویر کشیده شود . گروه تولید با زحمات فراوان از همه لحظات شهادت سردار ،با ثبت وقایع و حضور پور شور و شعور مردم استان در مراسم بزرگداشت شهید تولید این مستند را آغاز کرد .عکس ها و تصاویر فوق العاده این مستند از لحظه لحظه زندگی این سردار شهید اسلام رشادت های او را در میادین مختلف جهاد و شهادت را به نمایش گذاشته است . تصاویر حضور این مستشار عالی رتبه کشور در سوریه ، بیان خاطرات دوران دفاع مقدس و نکات زندگی او از نقاط برجسته این مستند است .

راهش پررهرو و یادش گرامی باد

 

Loading the player...
سال تولید: 1396
عوامل تولید:

تهیه کننده و کارگردان : مهدی امامی

تصویر بردار : سید محمد حسینی ره

صدابردار : سلیمان زاده

رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


جواب‌های شاخه ای نویسنده تاریخ
سردار همدانی از گنجینه های دوران دفاع مقدس بود... بیننده ۱۳۹۵/۰۷/۱۴ ۱۴:۰۹

بیننده
سردار همدانی از گنجینه های دوران دفاع مقدس بود تولید این مستند ها باعث میشود مردم شهدا رو بهتر بشناسند .با تشکر
پست شده در ۱۳۹۵/۰۷/۱۴ ۱۴:۰۹

مستند سید مسعود

 از ازل در طَلَبَت چشم ترم گفت حسين                هركجا بال زدم، بال و پرم گفت حسين

مادرم داد به من درس محبت اما                         من حسيني شدم از بس پدرم گفت حسين

 پیرغلامان حسینی در دارالمومنین همدان همواره با نوای عاشقانه شور عاشورایی در میان مردم به پا داشته اند و در مجالس عزاداری امام حسین (ع) روایتگر مظلومیت اهل بیت بوده اند . سید مسعود باقری از پیر غلامان امام حسین (ع) شهر همدان است که سالهای سال با نوای گرم سقایی همدان مداح مجالس عزاداری بوده است . مستند سید مسعود نگاهی دارد به زندگی این پیر غلام حسینی و گوشه ای از شور و حال هیئت عزادرای استان و نوای گرم و عاشقانه او را روایت میکند . سیمای مرکز همدان با تولید مستند های پرتره از شخصیتهای مختلف دینی استان تلاش میکند با معرفی آنها گامی در راستای تعالی فرهنگ مذهبی همدان برداشته باشد در این میان به تصویر کشیدن زندگی آنان که در مسیر امام حسین (ع) قدم میزنند ادای دین به ساحت مقدس اهل بیت (ع) است .

 

Loading the player...
سال تولید: 1396
عوامل تولید:

تهیه کننده : پیله وریان 

کارگردان : مهدی امامی 

نور و تصویر :علی رجبیان 

صدا بردار : هادی سلیمان زاده 

تدوین : مهدی امامی -مهرپور 

دستیار تهیه :مجید بابالو 

 

رای شما
میانگین (3 آرا)
The average rating is 5.0 stars out of 5.


مستند بهار بی آب

و جعلنا من الماء کل شی حی

شاید امروز بزرگترین معضل استان همدان بحران کم آبی باشد که با استمرار خشکسالی و اسراف گریبانگیر مردم شده است .

سیمای مرکز همدان با تولید برنامه های مختلف همواره سعی داشته است در این زمینه با ریشه یابی علت ­ها  و ارائه راهکار­های مناسب در راستای حل این مشکل یاری­ گر مردم و مسئولین باشد . از جمله برنامه­ های بسیار زیبا که در این زمینه تولید شده مستند بهار بی ­آب است که با پژوهش جامع و کامل ، تصاویر مستند ، گفتگو با مسئولین ، کارشناسان و کشاورزان به بررسی دلایل کم آبی در استان پرداخته و تلاش می کند راهکارهایی مانند تغییر کشت ، تغییر الگوی مصرف ، ایجاد حساسیت های لازم و استفاده از ظرفیت­ های علمی را جهت رفع این معضل ارائه کند .

Loading the player...
سال تولید: 1396
عوامل تولید:

تهیه کننده : بهمن ابراهیمی 

کارگردان : بهمن ابراهیمی 

تدوین : مصطفی نجاریان 

هماهنگی: اسدالله ابراهیمی 

گوینده متن : معصومه حسنی 

رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.

راه ناتمام

مجموعه مستند های "راه ناتمام" با نگاه زندگی در مجاهدت های شهدای مدافع حرم استان در سیمای مرکز همدان تولید می شود. گفتگو و بیان خاطرات شهید از زبان خانواده ،بیان رشادتها و مجاهدت های شهید از کلام همرزمان ،به تصویر کشیده از خود گذشتگی های رزمندگان مدافع حرم در پاسداری از اسلام و قرآن ،ارایه تصاویر ناب و مستند از شهدا و رزمندگان مدافع حرم،تبیین آثار و برکات و دلایل حضور رزمندگان مدافع حرم نمایش حضور گسترده مردم استان در مراسم تشیع شهدا،و... از رویکردهای اصلی مستندهای راه ناتمام است. این مستندها در چند قسمت تولید شده به زندگی شهیدان الوانی،بشیری،مصطفوی،ترابی کمال،صانعی،کرمی، شمسی پور،فانوسی و ابراهیم خانی پرداخته و انشاا... در قسمتهای آینده با تمام تلاش خود را با نگاه به زندگی برخی دیگر از شهدای مدافع حرم استان انجام خواهد داد تا سیمای مرکز همدان برگ زرین دیگری در خدمت به شهدا و مردم استان ارایه کند. 

Loading the player...
سال تولید: 1396
عوامل تولید:

کارگردان : حمید رضا شفیعی وفا 

تدوین : حمید رضا شفیعی وفا - حسن پرزاد 

نور و تصویر :مجید سماوات -علی رجبیان 

انتخاب موسیقی : سعید یلفانی 

دستیار تهیه : عاطفه رجبی 

رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


جواب‌های شاخه ای نویسنده تاریخ
شهدای مدافع حرم با نثار خون امنیت و اقتدار برای ما... رزمنده ۱۳۹۶/۰۵/۱۷ ۱۱:۰۷

رزمنده
شهدای مدافع حرم با نثار خون امنیت و اقتدار برای ما آفریدند باید قدر شهدا رو بیشتر بدونیم و راه آنها رو ادامه بدیم . مستند های راه ناتمام خیلی جالبه از شبکه همدان برای تولید این مستندها تشکر میکنم .
پست شده در ۱۳۹۶/۰۵/۱۷ ۱۱:۰۷

امپراطوری سنجابها

سیمای مرکز همدان در راستای معرفی جذابیت های طبیعی استان تولید مستند های فاخر و دیدنی را در دستور کار قرارداده است.مستند آمادای که از افتخارات سیمای مرکز همدان است با نگاه متفاوت و تصاویر فوق العاده از طبیعت استان خاطره ای ماندگار برای مردم کشور و استان رقم زد و در جشنواره ها خوش درخشید. مستند امپراتوری سنجابها با رویکرد توجه به حیات وحش استان در تالاب شیرین سو و نگاهی به زندگی سنجابهای زمینی این منطقه که از گونه های جانوری استان که از دیگر تولیدات فاخر شبکه همدان در راستای به تصویر کشیدن زیبایی های طبیعت استان است تحقیق و پژوهش گسترده و تصویر برداری بسیار جذاب و متنوع در ارایه تصاویر ناب از طبیعت و حیات وحش منطقه تالاب شیرین سو از زیبایی های این مستند فاخر است. 

Loading the player...
سال تولید: 1396
عوامل تولید:

تهیه کننده : فرشاد افشین پور 

کارگردان : فرشاد افشین پور 

تصویر بردار : فرشاد افشین پور 

گوینده : داوود نماینده 

رای شما
میانگین (2 آرا)
The average rating is 5.0 stars out of 5.

مستند پایان توهم

پنجم مرداد سالروز حماسه آفرینی های رزمندگان استان همدان در عملیات مرصاد است . پس از پذیرش قطعنامه 598 دشمن زبون با خیال اینکه در بنیان مرصوص جبهه حق خللی ایجاد شده منافقین شکست خورده را به میدان آورد تا به تصور باطل ره صد ساله را یک شبه طی کند اما رزمندگان اسلام به ویژه  رزمندگان سپاه انصارالحسین همدان و تیز پروازان پایگاه شهید نوژه  در عملیات غرور آفرین مرصاد دشمن زبون را به خاک مذلت کشاندند . مستند پایان توهم نگاهی به رشادتهای عملیات مرصاد دارد گفتگو با فرماندهان ، رزمندگان ، تصاویر ناب و مستند از عملیات و زنده نگه داشتن یاد و خاطره شهیدان از قستمهای مختلف این مستند دیدنی است .این مستند در سه قسمت در این ایام تقدیم مردم دارالمجاهدین همدان میشود .

Loading the player...
سال تولید: 1396
عوامل تولید:

نویسنده و تهیه کننده : رضا حاجیلویی

کارگردان : امیر سعید ابراهیمی

تصویر برداران : امیر سعید ابراهیمی – عین الله خزایی

صدا برداران : محمد صادق زمانی

تدوین و امور رایانه : عین الله خزایی

نویسنده و گوینده متن : شیوا گلکارزاده

دستیار تهیه : مهدی یاری 

رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.

مستندهای نوروز

یکی از برنامه­ های پر­مخاطب و جذاب شبکه همدان مستند­های جذاب نوروزی است . پخش مستند­های نوروزی با رویکرد گلچین بهترین مستند­های پخش شده در سال 95، مستند­های آرشیو تامین برنامه و مستند های تولیدی از ویژه برنامه های نوروزی سیمای مرکز همدان است .این مستندها در کنار فیلم های سینمایی و انیمیشن های بلند لحظات و خاطرات خوبی را برای همراهان شبکه دوست داشتنی همدان رقم میزند . مهندسی وچینش برنامه های کنداکتور پخش سیما با دقت و حساسیت خاصی تنظیم شده تا مردم خوب استان فرصت تماشای این برنامه ها را داشته باشند .ضمن تبریک سال نو شما همراهان عزیز را به تماشای این برنامه ها دعوت میکنیم .

Loading the player...
سال تولید: 1395
عوامل تولید:

تهیه شده در تامین برنامه سیمای مرکز همدان 

رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.

شکوه الوند

کوه الوند بلندترین کوه در کوهستان الوند است و ۳۵۸۴ متر ارتفاع دارد. این کوه در فاصله صخرهٔ بزرگ کوه الوند و دامنهٔ جنوبی آن که رو به تویسرکان است، شکافی کوچک و گود، سنگچین شده‌است. برخی عقیده دارند که این شکاف آرامگاه سام پسر نوح است. یک راه رسیدن به قلهٔ این کوه از مسیر دره گنج‌نامه،کیوارستان، میدان میشان و تخت نادر است. در میدان میشان پناهگاه برای استراحت کوهنوردان وجود دارد. راه دیگر دست‌یابی به قله از ضلع جنوبی کوه از شهر سرکان است.

این کوه را در متون پهلوی، «اروند» و در اوستا« ائورونت «درج کرده‌اند. در خصوص وجه‌ تسمیه این نام گویند شخصی در آن کوه مدفون است که نام او اروند» بوده است و کوه نیز به همین نام نامگذاری کرده‌اند.

شکوه الوند نام مستندی است که به زیبایی های الوند پرداخته و این کوه زیبا را به تصویر می کشد .

این مستند زیبا کاری است از سیمای مرکز همدان که در یک قسمت 35دقیقه ای تهیه شده است .

 

 

Loading the player...
سال تولید: 1395
عوامل تولید:

تهیه کننده : بهمن ابراهیمی

کارگردان : بهمن ابراهیمی

 

رای شما
میانگین (1 رای)
The average rating is 1.0 stars out of 5.


مستند سفال

مستند سفال   نام مستندی است که درآن به مراحل ساخت سفال و هر آنچه که به آن مربوط است پرداخته می شود . این مستند در یک قسمت 20 دقیقه ای در مر کز همدان تهیه و تولید شده است .

لالِجین یکی از شهرهای شهرستان بهار در استان همدان بوده، به عنوان مرکز تولید سفال خاورمیانه شناخته شده‌است. هشتاددرصد از جمعیت شهر لالجین به پیشهٔ سفالگری، سرامیک‌کاری و شغلهای وابسته همچون نقاشی سفالینه‌ها، بسته‌بندی، خرید و فروش محصولات سفالین ... اشتغال دارند.

لالجین از مراکز عمده ساخت سفال و سرامیک ایران و جهان به شمار می‌رود و محصولات هنرمندان آن علاوه بر شهرهای دور و نزدیک ایران به بسیاری از کشورهای دیگر صادر می‌شود. سفالینه‌های ساخت لالجین بسیار متنوع است و انواع ظروف تزئینی و مصرفی را شامل می‌گردد

جمعی از هنرمندان لالجینی به نقاشی بر روی سفالینه‌ها اشتغال دارند. نقاشی بر روی سفال به دو شکل است:

الف) کار با رنگهای پلاستیکی و روغنی

ب) استفاده از رنگدانه های معدنی که بعد از پخت سفالینه های منقوش در کوره، نقش و نگارها ثابت خواهندبود. نقاشی با رنگهای قابل پخت، به چند روش است که می توان از آن جمله به نقاشی زیرلعابی و رولعابی اشاره کرد.

 
Loading the player...
سال تولید: 1395
عوامل تولید:

تهیه کننده : ایرج سعدی

نویسنده : ایرج سعدی

کارگردان : ایرج سعدی

تصویر بردارو نورپرداز : حمید رضا سراج پویا

دستیار تهیه : خسروی

گوینده متن : علی اصغر میجانی 

رای شما
میانگین (1 رای)
The average rating is 5.0 stars out of 5.


مادستان

Loading the player...

مادستان مستندی که به کندوکاوی در تاریخ و تمدن استان همدان می پردازد.این برنامه در هر قسمت به معرفی پایتخت تاریخی مادها و آثار به جا مانده از گذشته آن ،همچنین  معرفی انواع اشیاء و وسایل تاریخی پرداخته است.مادستان همراه با تصویر و صحبت های گوینده متن و صحبت های کارشناسان تاریخی برنامه ای جالب را برای مخاطبان به نمایش در می آورد.

هگمتانه نام باستانی شهر همدان است.هگمتانه پایتخت شاهنشاهی مادها و پایتخت تابستانی ایران در زمان هخامنشیان و اشکانیان بوده است.این تپه در بخش شمالی شهر همدان و  به  طول 550 متر و عرض 350 متر با نقشه ساختمانی سازمان یافته ساخته شده است.این مستند در 14 قسمت 30دقیقه ای در سال 71-72 در صداو سیمای مرکز همدان تولید شده است.

عوامل این برنامه:

تهیه کننده و کارگردان: بابک رضا پور

تصویربردار:رضا عزیزی

صدابردار:غلامرضا مهری

مجری:غلامرضا سیف زاده

گوینده متن:مژگان رهروی

 

رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.

مستند 95

Loading the player...

در ایام نورزو هروز ساعت 7 صبح با یک مستند روز زیبا ،جذاب و دیدنی مهمان خانه های شما عزیزان می باشیم 

رای شما
میانگین (1 رای)
The average rating is 1.0 stars out of 5.

مستند سفر به شهرستان بهار

این مستند نگاهی به جاذبه های گردشگری شهرستان بهار و شهر لالجین دارد

شهرستان بهار با ۱۳۳۴ کيلومتر مربع وسعت و متوسط ارتفاع ۱۷۳۵ متر از سطح دريا در غرب استان همدان به مرکزیت شهر بهار، یکی از شهرستان‌های استان همدان و جمعیت این شهرستان در سال ۱۳۹۰ بالغ بر ١٢٣،٨۶٩ تن بوده است. این شهرستان شامل سه بخش مرکزی، لالجین و صالح‌آباد است. شهرستان بهار از نظر طبیعی دارای آب و هوای خشک بوده، رژیم بارندگی آن از تیپ اقلیم مدیترانه‌ای است. شهر بهار مرکز بخش بهار ( سیمینه‌رود ) و در نوزده کیلومتری شمال غرب شهرهمدان واقع است.

Loading the player...
سال تولید: 1394
عوامل تولید:

تهیه کننده : عبدالخالق طاهری

کارگردان: عبدالخالق طاهری

نویسنده : عبدالخالق طاهری

رای شما
میانگین (1 رای)
The average rating is 1.0 stars out of 5.


مستند سفر به همدان

این مستند نگاهی به جاذبه های گردشگری شهرستان همدان و شهر همدان دارد

شهرستان همدان با وسعتی حدود 4118 کیلومتر مربع، از خط الرأس رشته کوه الوند، تا مرزهای شرقی استان کشیده شده است. شرقی ترین نقطه این شهرستان 49 درجه و 27 دقیقه غربی ترین آن 48 درجه و 20 دقیقه از نصف النهار گرینویج فاصله دارد و در حد فاصل 34 درجه و 35 دقیقه، تا 35 درجه عرض شمالی واقع شده است.
شهرستان همدان، از شمال به شهرستانهای رزن و کبودراهنگ، از جنوب به تویسرکان و ملایر، از شرق به استان مرکزی و از غرب به شهرستان بهار محدود می شود.
در جنوب شهرستان همدان، ارتفاعات کوهستان الوند قرار دارد، که خط الرأس این ارتفاعات، مرز طبیعی شهرستان های همدان، قهاوند، دشت نشر و قسمتی از دشت رزن- فامنین در حد فاصل این ارتفاعات قرار گرفته اند. بلندترین نقطه شهرستان همدان در قله الوند با ارتفاع 3584 متر و پست ترین نقطه آن زمینهای عمر آباد با ارتفاع 1600 متر است، که محل خروج روز قره چای می باشد. متوسط ارتفاع این شهرستان نیز از سطح دریا، حدود 1820 متر است. این شهرستان از 5 شهر همدان، مریانج، فامنین، جورقان و قهاوند و 3 بخش و 12 دهستان تشکیل شده است و مردم در مراکز شهرهای آن به فارسی و در روستاها، عمدتاً به ترکی سخن می گویند.

Loading the player...
سال تولید: 1393
عوامل تولید:

تهیه کننده : عبدالخالق طاهری

کارگردان: عبدالخالق طاهری

نویسنده : عبدالخالق طاهری

رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


سینما پارادیزو

قصه همدان و سینماهایش با هدف روایت تاریخ همدان در حوزه سینما و فیلمسازی و بیان ثبت بخشی از تاریخ شفاهی شهر به مدت 60دقیقه تهیه و تولید شده است. این مستند با ساختار تصویری و از بخش های مختلف گفتگو با مردمی که از ورود سینما به همدان خاطراتی دارند و بیان خاطرات آنها،صحبت با سینما داران و آپاراتچی های قدیمی،علاقه مندان قدیمی سینما از جمله پیشکسوتان،هنرمندان و مشاهیر استان در زمینه های سینما تشکیل شده است .

سینما پارادیزو حکایت زیبای همزیستی و قرابت سینما و مردم است. شب‌های طولانی که مردم وقت زندگی را داشتند و آنقدر وقت داشتند که اوقات فراغتی واقعی برایشان وجود داشته‌باشد و بعد، تمام آن وقت اضافه را در سینما پر کنند. تمام رویاهایشان در دیدن وصال عشاق فیلم،خلاصه می‌شد و رویای عشق بازیگران، دل‌هایشان را روشن می‌کرد. سینما چنان تاثیری در زندگیشان داشت که عاشق شدنشان، عشق‌ورزیشان، آزار و اذیت‌های ساده‌شان و شادی‌هایشان را در آن‌جا بدست می‌آوردند. روزهایی که فیلم‌های صدا دار به نمایش در می‌آمدند اما مردم هنوز با فیلم‌های صامت چارلی چاپلین قهقهه می‌زنند. روزهایی که قبل از نمایش فیلم، یک گزارش مفصل درباره‌ی جنگ را تماشا می‌کردند. روزهایی که سینما دم می‌کرد، یخ می‌بست و فیلم‌ها آتش می‌گرفتند.

 

Loading the player...
سال تولید: 1393
عوامل تولید:

تهیه کننده:رضوان سرمد

رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


مستندهای ویژه عید 1

برنامه مستند های دیدنی و جذاب  به مناسبت نوروز 1394 هر روز ساعت 7 صبح از شبکه استانی همدان .  

Loading the player...
سال تولید: 1393
عوامل تولید:

تهیه شده در تامین شبکه صدا وسیمای مرکز همدان 

رای شما
میانگین (2 آرا)
The average rating is 1.0 stars out of 5.


مستند سرابهای تویسرکان

مستند سرابهای تویسرکان نام مستندی است که به آثار دیدنی طبیعی و باستانی  شهر تویسرکان  می پردازد 

تويسرکان يکي از شهرهاي استان همدان در ايران است. اين شهر مرکز شهرستان تويسرکان است و 42,520 نفر جمعيت دارد.تويسرکان در جنوب کوه الوند و شهر همدان واقع شده‌است. اين شهر به خاطر تعدد و بزرگي درخت‌هاي گردويش بسيار معروف است. آب و هواي شهر معتدل کوهستاني است. اين شهر بر روي ويرانه‌هاي شهر قديمي‌ رودلاور (رودآور) که بر اثر حمله مغول ويران شده، ساخته شده‌است. در واقع پس از ويراني رودآور، از ادغام دو روستاي توي و سرکان، تويسرکان به وجود آمده‌است.از مناطق دیدنی تویسرکان می توان بهپارک توريستي کمربسته: واقع در شهر سرکان در 3 کيلومتري تويسرکان

آرامگاه ميررضي‌الدين آرتيمانيآرامگاه حبقوق پيامبرقلعه اشتران: در روستاي اشتران تويسرکانپل تاريخي فرسفج (جنوب غربي شهر فرسفج)کاروان‌سراي شاه‌عباس (5 کيلومتري جاده تويسرکان-غربان)مدرسه شيخ علي خان زنگنه يا حوضه علميه شهر تويسرکاندرخت چنار قطور و کهنسال 3000 ساله (شهر تويسرکان) دره گزندر سرابي (تويسرکان)دره‌باغ‌هاي سرکان (سرکان)دره باغ‌هاي آرتيمان (روستاي آرتيمان)

 

Loading the player...
سال تولید: 1394
عوامل تولید:

تهیه کننده و کارگردان : بهمن ابراهیمی

رای شما
میانگین (1 رای)
The average rating is 5.0 stars out of 5.


رونمایی از مستند«امپراطوری سنجاب‌ها »از تولیدات صدا و سیمای مرکز همدان در جشنواره سینما حقیقت

خ

رونمایی از مستند«امپراطوری سنجاب‌ها »از تولیدات صدا و سیمای مرکز همدان در جشنواره سینما حقیقت

رونمایی از مستند«امپراطوری سنجاب‌ها »از تولیدات صدا و سیمای مرکز همدان در جشنواره سینما حقیقت

 از مستند « امپراطوری سنجاب‌ها » از تولیدات صدا و سیمای مرکز همدان در دهمین جشنواره سینما حقیقت تهران رونمایی شد . به گزارش خبرگزای صدا و سیما ، در مراسم رونمایی این مستند محمدعلی پورمختار نماینده مردم بهار و کبودراهنگ و امیر خجسته نماینده مردم همدان و فامنین در مجلس شورای اسلامی و سید عباس فاطمی رییس مرکز سیمای استان های سازمان صدا و سیما حضور داشتند. سید عباس فاطمی رییس مرکز سیمای استان های سازمان صدا و سیما در این مراسم با بیان اینکه این اثر مستند با ارائه تصویر ، موسیقی ، صدابرداری و گویندگی جز کارهای ارزنده است از صدا وسیمای مرکز همدان برای ساخت این اثر فاخر قدردانی کرد . مدیر کل صدا و سیمای مرکز همدان هم گفت : «امپراطوری سنجاب‌ها » در مدت زمان 65 دقیقه، به نمایش زندگی اعجاب‌انگیز سنجاب‌های زمینی در بستر طبیعت این استان می‌پردازد. حسین میسر با بیان اینکه این مستند به کارگردانی فرشاد افشین‌پور و تهیه کنندگی منوچهر سلیمانی از تولیدات صدا و سیمای مرکز همدان است افزود: ساخت این مستند سه سال به طول انجامیده است . امیر خجسته نماینده مردم همدان و فامنین در مجلس شورای اسلامی هم با اشاره به تصویر کشیدن زیبایی های طبیعت در این اثر هنری از صدا و سیمای مرکز همدان برای ارائه این اثر ارزشمند تجلیل کرد. محمدعلی پورمختار نماینده مردم بهار و کبودراهنگ در مجلس شورای اسلامی هم با اشاره به اینکه این مستند از لحاظ فنی واجرایی بسیار قوی است از عوامل اجرایی این مستند قدردانی کرد . فرشاد افشین‌پور ساخت چند فیلم مستند حیات وحش نظیر «زندگی در قلب دنا»، «پرندگان در سرزمین برف و آفتاب» و «سفر به آمادای» را در کارنامه‌‌ فیلمسازی خود دارد . دهمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم مستند ایران «سینماحقیقت» در روزهای 14 تا 21 آذرماه 1395، با شعار «حقیقت بهترین راهنماست» که از فرمایشات حضرت علی(ع) است، در تهران در حال برگزاری است . 

رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.

مستند کاروان سرای فرسفج

مستند کاروان سرای فرسفج  نام مستندی است که به یکی از  آثار دیدنی ،تاریخی و باستانی  استان همدان می پردازد .این مستند در یک قسمت 20 دقیقه ای در مر کز همدان تهیه و تولید شده است .

فرسفج شهری است از توابع شهرستان تویسرکان در استان همدان، مرکز بخش قلقل رود که در جنوب غربی استان همدان در مسیر جاده تویسرکان به اسد آباد ، کنگاور قرار گرفته است . ارتفاع آن از سطح دریا 1620 متر است،

در گذشته نام فرسفج "پراسپه" بود. پسوند "فر" در فارسی کهن به معنی شکوه است چنانکه در  نام بسیاری از شهرها مانند فراهان ، فرمهین و . . . می‌توان این پسوند را دید. پسوند "فج" و "وج" نیز در نام مکان‌های بسیاری تکرار شده است مانند ساوج که امروزه ساوه تلفظ می شود . فرسفج نیز در بین ساکنان محلی "فرسفه" یا "فرسوه" خوانده می شود .

همان طور که از نام آن برمی آید فرسفج از روستاهای تاریخی ایران است اما پژوهشگران بر اساس یافته ها قدمت آن را به دوره صفوی نسبت داده اند . آنچه مسلم است این است که فرسفج در زمان حکومت صفویان رونق بسیار یافته است . به نظر می رسد این رونق ناشی از ثبات حکومت و گسترش بازرگانی بوده است و تاثیر و پیامد آن بر این روستا سه بنای ارزشمندی است که بر جا مانده است .

در گذشته اقتصاد فرسفج از راه کشاورزی ، دامپروری ، سفالگری و بازرگانی بوده است . وجود باغات سرسبز زمین مساعد و رودخانه های پرآب همچنین کارگاه های سفالگری واین که فرسفج در مسیر کاروان ها قرار داشت باعث می شد ساکنانش از این طریق کسب و کار کنند اما امروزه کشاورزی و دامپروری اصلی ترین مشاغل شهروندان فرسفج است و کارخانه ها و کارگاه های اطراف این شهر نیز با کشاورزی مرتبط است .

محصولات فرسفج حبوبات، غلات ، صیفی جات ومیوه به ویژه گردو ،سیب و انگور ممتاز است تا جایی که پیشنهاد شد پس از بازسازی کاروانسرای شاه عباسی فرسفج جشنواره گردو در این کاروانسرا برگزار شود .

مردم فرسفج به زبان لری سخن می گویند که به زبان لری تویسرکان نزدیک است و داستان ها ، متل ها و افسانه های زیبایی را این زبان روایت می کند . اگرچه در اطراف فرسفج مردم برخی روستاها به گویش لکی سخن می گویند و تنها یک روستا به نام حاجی تو به زبان ترکی با لهجه قشقایی صحبت می کنند . گفته می شود ساکنان حاجی تو در دهه های گذشته به این منطقه مهاجرت کرده وساکن شده اند .

کاروانسرای فرسفج از مجموعه کاروانسراهای ساخته شده در عصر صفوی است که به کاروانسرای شاه عباسی شهرت یافته است . این کاروانسرای کم نظیر سالها استراحتگاه کاروانها ، بازرگانان و زائران بوده است . سبک معماری بنا صفوی است ودر اوایل قرن یازدهم ساخته شده است . این بنا نیز در سال 1376 در فهرست آثار ملی ثبت شده است .

کاروانسرای فرسفج حدود 4000 متر مربع مساحت دارد و در سالهای گذشته با هدف ایجاد بازارچه صنایع دستی وگردو مرمت شده است اما تا کنون چنین اتفاقی مشاهده نشده است . اشیا کهن یافته شده در کاروانسرای فرسفج در موزه شهر همدان نگهداری می شود .

عوامل تولید :

تهیه کننده : ایرج سعدی

نویسنده : ایرج سعدی

کارگردان : ایرج سعدی

تصویر بردارو نورپرداز : حمید رضا سراج پویا

دستیار تهیه : خسروی

گوینده متن : علی اصغر میجانی 

رای شما
میانگین (1 رای)
The average rating is 1.0 stars out of 5.


مستند همدان در سی مهر

مستند سی مهر

مستند همدان در سی مهر

به مناسبت سی مهر روز رشادت دانش آموزان همدانی  مستندی با همین نام در صدا و سیمای مرکز همدان تهیه و برای پخش از شبکه های سراسری ارسال شده است.به گزارش روابط عمومی صدا و سیمای مرکز همدان تهیه کنندگی،نویسندگی و کارگردانی  این مستند بر عهده آقای بهمن رحیمی وقاراست و تصویر برداری آن را آقای حسینی عهده دار بوده است.آقای جواد بیات هم این حماسه مردم همدان  در 30 مهرماه سال 57 را روایت کرده است.

سی‌ام مهر ماه 57 یادآور حماسه جاویدان مردم همدان در مقابل ددمنشی رژیم طاغوت بود که در این روز خیابان شورین (شهدای کنونی) شاهد به خون غلطیدن ده‌ها نفری بود که مأموران رژیم طاغوت از بالای هتل یاس آنها را هدف قرار می‌دادند.تظاهرات 30 مهر در همدان توسط دانش‌آموزان معترض به هتک حرمت یک دختر دانش آموز توسط مأموران رژیم ستمشاهی در دبیرستان پروین اعتصامی آغاز شد.ش

رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.