حمایت از کالای ایرانی | یک‌شنبه، ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۷

نمایش محتوای تلویزیون

 

 

محتوا با برچسب مستند همدان.

مستند بهار بی آب

و جعلنا من الماء کل شی حی

شاید امروز بزرگترین معضل استان همدان بحران کم آبی باشد که با استمرار خشکسالی و اسراف گریبانگیر مردم شده است .

سیمای مرکز همدان با تولید برنامه های مختلف همواره سعی داشته است در این زمینه با ریشه یابی علت ­ها  و ارائه راهکار­های مناسب در راستای حل این مشکل یاری­ گر مردم و مسئولین باشد . از جمله برنامه­ های بسیار زیبا که در این زمینه تولید شده مستند بهار بی ­آب است که با پژوهش جامع و کامل ، تصاویر مستند ، گفتگو با مسئولین ، کارشناسان و کشاورزان به بررسی دلایل کم آبی در استان پرداخته و تلاش می کند راهکارهایی مانند تغییر کشت ، تغییر الگوی مصرف ، ایجاد حساسیت های لازم و استفاده از ظرفیت­ های علمی را جهت رفع این معضل ارائه کند .

Loading the player...
سال تولید: 1396
عوامل تولید:

تهیه کننده : بهمن ابراهیمی 

کارگردان : بهمن ابراهیمی 

تدوین : مصطفی نجاریان 

هماهنگی: اسدالله ابراهیمی 

گوینده متن : معصومه حسنی 

رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.

شکوه الوند

کوه الوند بلندترین کوه در کوهستان الوند است و ۳۵۸۴ متر ارتفاع دارد. این کوه در فاصله صخرهٔ بزرگ کوه الوند و دامنهٔ جنوبی آن که رو به تویسرکان است، شکافی کوچک و گود، سنگچین شده‌است. برخی عقیده دارند که این شکاف آرامگاه سام پسر نوح است. یک راه رسیدن به قلهٔ این کوه از مسیر دره گنج‌نامه،کیوارستان، میدان میشان و تخت نادر است. در میدان میشان پناهگاه برای استراحت کوهنوردان وجود دارد. راه دیگر دست‌یابی به قله از ضلع جنوبی کوه از شهر سرکان است.

این کوه را در متون پهلوی، «اروند» و در اوستا« ائورونت «درج کرده‌اند. در خصوص وجه‌ تسمیه این نام گویند شخصی در آن کوه مدفون است که نام او اروند» بوده است و کوه نیز به همین نام نامگذاری کرده‌اند.

شکوه الوند نام مستندی است که به زیبایی های الوند پرداخته و این کوه زیبا را به تصویر می کشد .

این مستند زیبا کاری است از سیمای مرکز همدان که در یک قسمت 35دقیقه ای تهیه شده است .

 

 

Loading the player...
سال تولید: 1395
عوامل تولید:

تهیه کننده : بهمن ابراهیمی

کارگردان : بهمن ابراهیمی

 

رای شما
میانگین (1 رای)
The average rating is 1.0 stars out of 5.


مستند کتیبه و سد آقاجان بلاغی

در 15 کیلومتری شمال غرب شهر اسدآباد در میان دره‌های بخش غربی کوه منفرد آلمابلاغ که از مناطق کوهستانی و صعب‌العبور و برف‌گیر کشور می‌باشد، بقایای سد و کتیبه‌ای تاریخی مشاهده می‌شود که حد فاصل روستاهای چارق و آقاجان بلاغی در میان تنگه‌های موازی و قله پربرف واقع شده است.

این سد در دوران صفویه در قسمتی از رودخانه دربند رود احداث شده بود که به مرور زمان از بین رفته ولی کتیبه روی صخره کوهستانی همچنان باقی مانده است.

متن حک شده بر روی تخته سنگ قطعه شعری به خط ثلث است که به صورت برجسته حکاکی شده است.

کتیبه حاوی نام بانی و تاریخ ساخت آن نوشته شده است که در مطالعات اولیه چنین خوانده شده است:

حاکم ملک حسین خان سولاق                  ساخت سدی برروی این ایلاق

 هاتــــفی گفت پـــی تاریخش                   بسته سدی چون بند سکندر

ویژگی قابل توجه این اثر تاریخی خط ثُلث آن است که دارای نوعی کارکرد تزئینی و هنری نیز می‌باشد، براساس متن کتیبه در بند دوم بیت دوم دربر گیرنده "ماده تاریخ" است که به زمان ساخت کتیبه و سد حسین خان سولاق اشاره شده است که بر پایه حروف ابجد عدد 990 به دست می‌آید.

این تاریخ برحسب هجری قمری محاسبه می‌گردد. در خلاصه التواریخ در ضمن وقایع سال 986 ه.ق آمده است: "شاه اسماعیل دوم بنا به تقاضای بساط بیگ بن سرخاب بیگ، لشگری به سرکردگی سولاق حسین تکلو برای سرکوبی برادر وی اسکندر که در قلعه پلنگان اقامت داشت گسیل داشت، پس از رانده شدن سکندر، حکومت اسدآباد، الکای سنقر و دینور به عهده سولاق حسن محول گشت."

این مستند 

Loading the player...
سال تولید: 1394
عوامل تولید:

تهیه کننده : ایرج سعدی 

کارگردان: ایرج سعدی 

رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.