جهش تولید | جمعه، ۸ اسفند ۱۳۹۹

نمایش محتوای تولیدویژه

 

 

محتوا با برچسب شهادت.

خانه و زندگی 1399/11/27

خانه و زندگی 1399/11/27


دانلود

خانه و زندگی

 شوچره 1399/11/26

شوچره 1399/11/26


دانلود

برنامه شوچره ترکیبی نمایشی است.رویکرد اطلاع رسانی / تبلیغی تهییجی است.به مناسبت شهادت امام هادی . این برنامه دارای آیتم های مداحی حسین رجبی به مناسبت شهادت امام هادی (ع) ، مسابقه پیامکی که در فواصل برنامه تکرار شده است ، گفتگو با آقای عباس افخمی عقدا کارآفرین دانشگاه D8 همدان و همچنین اجرای سرود به همین مناسبت دارد می پردازد.شهادت حضرت زهرا(سلام الله علیها) را تسلیت عرض مینماییم

شهادت حضرت زهرا(سلام الله علیها) را تسلیت عرض مینماییم


من ندیدم که شبی پلک بهم بگذاری/هرشب از شدت درد کمرت بیداری

 

استراحت کن عزیزم ، بخدا میدانم/خسته ای ، بی رمقی ، سوخته ای ، بیماری

 

جان من سعی نکن با کمر تا شده ات/محض آرامش من بستر خود برداری

 

سرفه هایت بخدا قاتل جانم شده است/بس که خونابه در این سینه ی زخمی داری

 

سعی کن خوب شوی ، ای همه دارایی من/زینبت را به چه کس بعد خودت بسپاری

 

مونس خستگی حیدر خیبر شکنی/تو نباشی چه کسی میدهدم دلداریشوچره 1399/10/27

شوچره 1399/10/27


دانلود

برنامه شوچره ترکیبی است. این برنامه دارای آیتم گفتگو ، مداحی ،موسیقی تصویر در خصوص شهادت حضرت فاطمه (س) دارد . بخش های برنامه شامل : شوچره/موسیقی تصویر- خدا صبرت بده مولا/شعرخوانی- درد فراق /گفتگو- شاعر موفق /شعرخوانی- حضرت فاطمه (س)/گزارش- شهادت حضرت فاطمه (س)/گفتگو- مقام حضرت فاطمه (س)- بخش اول/مداحی- مجتبی خدابنده لو- شهادت حضرت فاطمه- بخش اول/موسیقی تصویر- حضرت فاطمه (س)/گفتگو- مقام حضرت فاطمه (س)- بخش دوم/مداحی- مجتبی خدابنده لو- شهادت حضرت فاطمه (س)- بخش دوم/گفتگو- مقام حضرت فاطمه (س)- بخش سوم/ می باشد .صبح عالی 1399/10/13

صبح عالی 1399/10/13


دانلود

صبح عالی معبر چهلم 1399/10/11

معبر چهلم 1399/10/11


دانلود

معبر چهلمگفتگوی خبری1399/10/11

گفتگوی خبری1399/10/11


دانلود

گفتگوی خبریخانه و زندگی 1399/10/08

خانه و زندگی 1399/10/08


دانلود

خانه وزندگیصبح عالی 1399/10/08

صبح عالی 1399/10/08


دانلود

صبح عالی شوچره 1399/10/07

شوچره 1399/10/07


دانلود

شوچره معبر چهلم 1399/09/27

معبر چهلم 1399/09/27


دانلود

معبر چهلمصبح عالی 1399/10/04

صبح عالی 1399/10/04


دانلود

صبح عالی ویژه برنامه شهادت حضرت فاطمه (س)

ویژه برنامه شهادت حضرت فاطمه (س)


برنامه"عطر ولایت " با محوریت پرداختن به مناسبت های مذهبی از تولیدات سیمای مرکز همدان است . به مناسبت ایام فاطمیه اول و در شب شهادت حضرت زهرا (س) این ویژه برنامه تقدیم مردم استان می شود . عطر ولایت با ارائه آیتم های مختلف مانند مداحی ،مباحث کارشناسی ،گزارش مردمی ،نریشن تصویر به ابعاد مختلف زندگی حضرت زهرا (س) و شهادت این بانوی بزرگ اسلام می پردازد . تبیین و معرفی شخصیت حضرت زهرا (س)به تصویر کشیدن حضور پور شور مردم استان در عزاداری های فاطمیه ،بیان مظلومیت اهل بیت و تمسک به سیره حضرت زهرا (س) از رویکردهای برنامه عطر ولایت است .

Loading the player...
سال تولید: 1396
عوامل تولید:

تهیه کننده : رضا پیله وریان 

کارگردان : عین الله خزایی 

تصویر بردار : محمد حسینی ره 

صدا بردار : میرزایی


نحوه شهادت امام محمدباقر 'علیه السلام'

نحوه شهادت امام محمدباقر 'علیه السلام'


تحلیل و تفسیر خبر

نحوه شهادت امام محمدباقر 'علیه السلام'

شهادت امام محمد باقر ـ علیه‌السلام ـ در ایام خلافت هشام بن عبدالملک بود و گفته شده ابراهیم بن ولید بن عبدالملک بن مروان، امام باقر ـ علیه‌السلام ـ را به زهر، شهید کرده و احتمالاً به امر هشام بوده است. (2)

ابن شهر آشوب نقل کرده، شهادت امام باقر ـ علیه‌السلام ـ به دست ابراهیم بن الولید بود که به واسطه زهر، امام را مسموم کرده است. (3) همین قول را علامه مجلسی نیز نقل فرموده است. (4)

بعضی فقط شهادت امام باقر ـ علیه‌السلام ـ را به دست بنی امیه نقل کرده‌اند که امام را مسموم نموده‌اند همانطور که پدر بزرگوارشان امام سجاد ـ علیه‌السلام ـ را مسموم نموده‌اند. (5) بحرانی نیز ضمن نقل شهادت امام توسط بنی امیه، نسبت شهادت را به فرد دیگری از مأموران، نسبت می‌دهد. (6)

وصیت‌های امام محمدباقر علیه‌السلام

امام باقر علیه‌السّلام به پسرش امام صادق علیه‌السّلام وصیّت کرد و فرمود: «مرا در لباسى که روز جمعه با آن نماز مى‌‏خواندم، کفن کن، و عمّامه‏‌ام را بر سرم بپیچ و قبرم را چهار گوش کن و به اندازه چهار انگشت از زمین، بلند گردان، هنگام دفن، بندهاى کفنم را باز کن».

روایت شده: امام صادق علیه‌السّلام فرمود: «پدرم در وصیّت خود نوشت: او را در سه جامه کفن نمایم، یکى از آنها روپوشى بود که آن حضرت در روز جمعه با آن نماز مى‌‏خواند، و دیگرى جامه‏‌اى بود و سوّمى پیراهن بود».

من به پدرم عرض کردم: این مطلب را چرا مى‏‌نویسى؟ (نیاز به نوشتن نیست)، فرمود: از آن مى‌‏ترسم که مردم در مورد تکفین من با تو ستیز کنند، اگر آنها گفتند پدرت را با چهار یا پنج کفن، تکفین کن، سخن آنها را گوش نکن، عمّامه‌‏ام را بر سرم بپیچ، و عمّامه جزء کفن به شمار نمى‏‌آید، بلکه کفن آن است که بدن به آن پیچیده شود.

نیز روایت شده که امام صادق علیه‌السّلام فرمود: پدرم به من فرمود: «اى جعفر! فلان مبلغ از اموال مرا وقف گریه کنندگان کن، تا ده سال در سرزمین منى، هنگام اعمال منى (در حجّ) براى من گریه کنند».

همچنین نقل شده: امام باقر علیه‌السّلام هشت درهم براى مراسم عزادارى خود، وصیّت کرد، و آن حضرت، این کار را از «سنّت» مى‏‌دانست، زیرا پیامبر اکرم صلّى اللّه علیه و آله (در ماتم شهادت جعفر طیّار) فرمود: «براى آل جعفر، غذا تهیه کنید، زیرا آنها به عزادارى اشتغال دارند». (7)

*پاورقی

1. شیخ صدوق، من لا یحضره الفقیه، ج 2 ص 585

2. شیخ عباس قمی، منتهی الامال، قم، نشر هجرت، 1375ش، ج2.

3. شهر آشوب، محمد بن علی، مناقب آل ابی طالب، قم، انتشارات علامه، ج4.

4. مجلسی، محمد باقر، بحارالانوار، بیروت، نشر وفاء، ج46.

5. مؤمن شبلنجی، حسین، نور الابصار فی مناقب آل النبی المختار، قم، نشر ذوی القربی، چاپ اول، 1384، ج2.

6. بحرانی، محمد بن احمد، وفاه امام محمد باقر(ع)، نجف، نشر مکتب حیدریه، ص51.

7. شیخ عباس قمی، نگاهى بر زندگى چهارده معصوم علیهم‌السلام، ص 224شهادت امام جواد(ع)

شهادت امام جواد(ع)


تحلیل و تفسیر خبر

شهادت امام جواد(ع)

حضرت امام جواد(عليه السلام) در شهر مدينه و در سال 195 هجرى قمرى در شب جمعه نوزدهم ماه مبارك رمضان ديده به جهان گشود. پدر آن حضرت امام على بن موسى الرضا، و مادرش خانمى بود به نام سبيكه، از اهالى نوبه كه يكى از مناطق آفريقاست، و بعضى نيز گفته اند كه نام مادر آن حضرت خيزران بود، و بعضى گفته اند كه مادر آن بزرگوار از طائفه ماريه قبطيّه همسر رسول خدا و مادر ابراهيم فرزند رسول الله بوده است.

بحار الانوار جلد 50 صفحه 1

اسماء و القاب امام جواد(عليه السلام)

اسم آن حضرت محمد، و بعض القاب آن بزرگوار عبارت است از : تقى، منتجب، جواد، و مرتضى، و كنيه ايشان أبوجعفر بوده است كه به ايشان در زبان اهل حديث أبوجعفر دوم مى گويند، زيرا أبوجعفر اول حضرت امام محمد باقر(عليه السلام) بوده است.

اولاد آن بزرگوار

اولاد آن حضرت عبارت بودند از : 1ـ امام هادى عليه السلام 2ـ موسى مبرقع، 3 و 4 دو دختر به نامهاى فاطمه و امامه.

سلاطين زمان آن حضرت

آن حضرت در زمان مأمون و معتصم عباسى زندگانى مى كردند، و دختر مأمون به نام ام الفضل همسر ايشان بودند، كه بنا بر بعضى از نقل ها حضرت به وسيله ام الفضل و به دستور معتصم با زهر به شهادت رسيدند. البته تذكر اين نكته لازم است كه امام جواد(عليه السلام) از ام الفضل داراى اولادى نشدند و مادر امام هادى(عليه السلام) خانم بزرگورى بودند به نام «سمانه مغربيّه» .

نصّ بر امامت حضرت جواد(عليه السلام)

صفوان بن يحيى كه يكى از بزرگان اسلام و يكى از راويان حديث از امامان معصوم است مى گويد :

به حضرت رضا(عليه السلام) گفتم : پيش از آنكه خداوند حضرت أبا جعفر را به شما عنايت كند از شما درباره امام بعد از خودتان مى پرسيديم و شما مى فرموديد : خداوند پسرى به من عنايت خواهد كرد، خداوند اين فرزند را به شما داد و چشم ما روشن شد، خدا نياورد آن روزى را كه شما از دنيا برويد، اما اگر چنين روزى آمد چه كسى امام ما است؟ حضرت با دست اشاره به امام جواد كرد كه آنجا ايستاده بود.

گفتم : قداى شما شوم اين سه ساله است! حضرت فرمود : اين به او ضررى نمى رساند، عيسى كمتر از سه سال داشت كه قيام بر حجت نمود.

ارشاد شيخ مفيد ج 2 ص 266 .

در روايت ديگر معمربن خلاّد كه يكى از روات شيعه است نقل مى كند كه از امام رضا(عليه السلام) شنيدم كه فرمود : اين أبو جعفر است كه جانشين من است و مقام من از آن اوست، و سپس فرمود : ما اهل بيتى هستيم كه خردسالانمان از بزرگسالان ارث مى برند، كه مقصود آن حضرت ارث امامت و علوم اسلامى است.

البته به دو نكته بايد توجه داشت، اول : آنكه اسامى و اوصاف امامان بزرگوار شيعه بر زبان پيامبر خدا(صلى الله عليه وآله) جارى شده كه در كتب روائى موجود است، و نكته دوم آنكه مشابه دو روايتى كه در بالا ذكر شد روايات زياد ديگرى كه تصريح به امامت امام جواد(عليه السلام)دارد وارد شده كه ما به علت رعايت اختصار از آنها صرف نظر كرديم، كسانى كه طالب باشند مى توانند به مجلّد 50 ـ از كتاب بحار الانوار مراجعه فرمايند.

معجزات و كرامات حضرت جواد(عليه السلام)

آنچه مسلم است آن است كه افراد با معرفت مى توانند امام را از راه علم و دانش او بشناسند، لكن گاهى لازم است تا افراد خفته به وسيله اعجاز و يا كرامتى متنبّه شوند، در مورد امام جواد(عليه السلام) اين مسأله بيشتر مورد نياز بوده است، زيرا آن حضرت در سنين كودكى قرار داشت و براى افرادى خاص پذيرفتن امامت آن حضرت مشكل بود، گرچه افرادى از بزرگان و پيران قوم كفش آن حضرت را جلوى پايش جفت مى كردند، لذا در زندگى آن بزرگوار كرامات زيادى واقع شده و نوشته اند كه ما مختصراً به چند مورد اشاره مى كنيم.

1ـ على بن اسباط ـ از راويان معروف ـ مى گويد : امام جواد(عليه السلام) را ديدم كه به طرف منى مى آيد، نگاه دقيق به او دوختم و به سراپاى او نگاه مى كردم تا براى مصريان قياقه او را توصيف كنم. آن بزرگوار به سجده افتاد و سپس گفت : همانا خداوند متعال در امامت احتجاج كرده به مثل آن چيزى كه در نبوت احتجاج نموده است، خداوند فرموده است : « وَ آتَيْناهُ الْحُكْمَ صَبِيّاً » ما در كودكى پيامبرى به او داديم، و نيز فرموده است : زمانى كه به منتهى درجه قدرت خود رسيد، و نيز فرموده است : زمانى كه چهل ساله شد، بنابراين جائز است كه خداوند حكمت را به او بدهد در حالى كه كودك است، و جائز است كه اين كار در چهل سالگى انجام پذيرد. كه دراين روايت امام (عليه السلام) از ضمير راوى اطلاع داشته و جواب او را داده است.

بحار الانوار جلد 50 صفحه 37

2ـ شخصى به نام امية بن على القيسى مى گويد : من و حماد بن عيسى به خانه امام جواد(عليه السلام) در مدينه رفتيم تا با آن بزرگوار وداع كنيم، آن حضرت فرمود : امروز بيرون نرويد بلكه فردا براى مسافرت حركت كنيد، وقتى از خانه آن حضرت بيرون

آمديم، حمّاد گفت : من مى روم زيرا بار و اساس من حركت كرده است، من گفتم : لكن من مى مانم. سپس حمّاد رفت و در آن شب در ميان دره اى كه قافله در آن حركت مى كرد سيل آمد و حمّاد غرق شد، و قبر او نيز در همان مكان است.

بحار الانوار جلد 50 صفحه 43

3ـ شخصى به نام ابن حديد مى گويد : با عدّه اى براى حج خانه خدا عازم شديم، در راه زندان قافله ما را غارت كردند، وقتى به مدينه رسيدم در راه با امام جواد(عليه السلام) برخوردم. پس با او به منزل رفتيم و داستان را براى آن حضرت گفتم، ايشان دستور دادند لباس براى من آوردند، و خود مقدارى دينار دادند و فرمودند : اين دينارها را بين رفقايت به همان مقدار كه از دست داده اند تقسيم كن، مى گويد : وقتى پول مال باخته ها را دادم نه چيزى از آن دينارها كم آمد و نه زيادى باقى ماند.

در اين جا به همين اندازه اكتفا مى كنيم، علاقمندان مى توانند به جلد 50 بحارالانوار مرحوم مجلسى مراجعه فرمايند.

فضائل و مناقب امام جواد(عليه السلام)

مرحوم مجلسى در بحارالانوار ج 50 ص 91 داستانى را از كتاب كشف الغمّه اربلى (ره) نقل كرده است كه ترجمه آن چنين است.

ايشان از شخصى به نام محمد بن طلحه نقل مى كند كه گفت : بعد از شهادت امام رضا(عليه السلام) مأمون به بغداد آمده بود، اتفاقاً روزى به شكار مى رفت، از كوچه ها كه مى گذشت افراد به كنارى مى رفتند و راه را باز مى كردند، اتفاقاً در يكى از كوچه ها نوجوانان ايستاده بودند كه كاروان مأمون آمدند، همه آنها با شتاب گريختند جز امام جواد(عليه السلام) كه در آن هنگام سن ايشان در حدود يازده ساله بود.

مأمون نزديك آن حضرت آمد و پرسيد : چرا وقتى بچه ها رفتند تو نرفتى؟ آن حضرت بلافاصله فرمود : نه كوچه تنگ بود كه من با رفتن خود راه تو را باز كنم ، و نه كار خلافى مرتكب شده بودم كه از تو بترسم ، و گمان نمى كنم تو بدون سبب بى گناهى را بيازارى.

مأمون را از كلام آن حضرت خوش آمد و از او پرسيد : اسم تو چيست؟ فرمود : محمد. دوباره پرسيد : فرزند كه هستى؟ فرمود : من فرزند على بن موسى الرضا هستم.

منقبت ديگرى كه بايد جزء كرامات آن حضرت شمرده شود چيزى است كه مرحوم مجلسى(ره) در بحار از ارشاد شيخ مفيد(قدس سره) نقل كرده است. و آن اين كه وقتى حضرت جواد(عليه السلام) از بغداد به طرف مدينه مى رفتند به دروازه كوفه رسيدند، عده زيادى از مردم هم براى بدرقه آن حضرت آمده بودند، نزديك غروب آفتاب به محلى رسيدند و از مركب فرود آمده و داخل مسجد شدند، و در صحن مسجد درخت سدرى بود كه ميوه نمى داد، حضرت امام جواد(عليه السلام) كوزه آبى خواست و سپس پاى درخت با آن آب وضو گرفتند.

نماز مغرب را با مردم خواندند، در ركعت اول سوره حمد و إذا جاء نصرالله، و در ركعت دوم حمد و قل هوالله احد، و

پس از نماز نوافل را خوانده و دو سجده شكر بجاى آورده و از مسجد خارج شدند.

وقتى حضرت در صحن مسجد به درخت سدر رسيدند مردم نگاه كردند و ديدند كه درخت بارآور شده و ميوه تازه داده است، مردم از آن ميوه ها تناول كردند و آن را شيرين و گوارا يافتند.

لازم به ذكر است كه فضائل امامان معصوم و از جمله حضرت جواد الائمه(عليه السلام) بقدرى زياد است كه احصاء آن مشكل است و آنچه در اين مناسبتها ذكر مى شود به عنوان نمونه و مثال است. و اين نكته را نيز بايد توجه داشته باشيم كه فضائل بزرگى همچون علم فراوان، بندگى تام و تمام خداوند، سجاياى برگزيده اخلاقى، و امثال اينها است كه امامام معصوم را سرآمد همه انسانهاى شريف و بزرگوار قرار داده است.

شهادت امام جواد(عليه السلام)

معتصم عليه اللعنة و العذاب آن حضرت را از مدينه به بغداد احضار كرد و آن حضرت در اواخر محرم سال دويست و بيست به مدينه وارد شدند و در آخر ذوالقعده همان سال از دنيا رفتند، آنچه مرحوم مفيد نوشته است اشعار به آن دارد كه شهادت آن حضرت ثابت نيست، لكن علاوه بر قرائن كه عبارت از احضار جبرى آن حضرت از مدينه و وفات آن بزرگوار پس از مدت كوتاهى «كمتر از يك سال » است، مرحوم مجلسى در جلد 50 بحار الانوار صفحه 17 از كتاب عيون المعجزات نقل كرده است كه به دستور معتصم و به وسيله امّ الفضل دختر مأمون آن حضرت را مسموم نمود، و العلم عندالله.

آن حضرت در 27 ذى القعده سال 220 در سن 24 سال و چند ماه به شهادت رسيد.

سلام ما بر تو اى امام جواد روزى كه به دنيا آمدى، و روزى كه به شهادت رسيدى، و روزى كه در قيامت براى شفاعت امت جدّت به پاى مى خيزى. و سلام ما بر پدران بزرگوار، و فرزندان معصومت باد.ویژه برنامه شهادت حضرت علی (ع)

ویژه برنامه شهادت حضرت علی (ع)


فریاد فزت و رب الکعبه در مسجد کوفه پیچید و فرق عدالت شکافته شد و انسان خسته از بی عدالتی تحمل عدالت را هم نداشت .ماه مبارک رمضان ماه مظلومیت حضرت علی (ع) است شبهای قدر با نام مولای متقیان و بیان فضایل و مظلومیت آن حضرت همراه است . سیمای مرکز همدان در شبهای قدر ذاکر اهل بیت پیامبر (ص) و مرثیه سرای شهادت حضرت علی (ع) است . ویژه برنامه های شهادت حضرت علی (ع) در کنداکتور سیما همراه عزاداری با مردم دارالمومنین همدان است. سخنرانی،عزاداری،وله،کلیپ های شهادت،برنامه های تامینی،سینمایی های مرتبط گوشه ای از تلاش سیمای مرکز همدان در روزهای شهادت حضرت علی (ع) است به تصویر کشیدن عزاداری مردم استان،معرفت افزایی،پخش زنده مراسم شب های قدر،ارایه موضوعات مرتبط با شهادت حضرت علی (ع)در تمام برنامه ها ادای دین به ساحت مقدس اهل بیت(ع) است ویژه برنامه عطر ولایت و مهربونی این شبها به طور خاص بر این موضوع می پردازد.از همه مردم استان دعوت می کنیم نظاره گر برنامه های سیما در این روزهای بندگی و غم و اندوه اهل بیت(ع) باشند.  

Loading the player...
سال تولید: 1396
عوامل تولید:

تهیه شده در صدا و سیمای مرکز همدان هواي چشمها ابري است

هواي چشمها ابري است


Loading the player...
مدت: 5:16
خواننده: حمید غلامعلی
نام اثر: هواي چشمها ابري است
آهنگساز: حمید غلامعلی
تنظیم کننده: حمید غلامعلی
موضوع: شهادت امام علي (ع)


راه ناتمام

راه ناتمام


راه ناتمام نام برنامه ای است که در50 قسمت 20 دقیقه ای با ساختار مستند گزارشی و با اهداف و موضوعات کلی ترویج فرهنگ ایثار و شهادت ، تبیین سیره و اهداف شهدا،زنده نگه داشتن یاد و خاطر شهیدان استان،معرفی و تکریم خانواده های معظم شهدادر مرکز همدان ساخته شده است.

در این برنامه تلاش می شود با مصاحبه با همرزمان و خانواده شهید و ارائه تصاویر ناب از دوران زندگی شهید و لحظات جهاد و شهادت گوشه ای از جوانمردی و ایثار شهدا در پاسداری از حریم اهل بیت به تصویر کشیده شود.

 

Loading the player...
سال تولید: 1395
عوامل تولید:

تهیه کننده : هادی بدیع

کارگردان : حمید شفیعی وفا

تصویر بردار: مهرداد صفری

        مونتور: علی پرزاد جواب‌های شاخه ای نویسنده تاریخ
با سلام و عرض ادب و خسته نباشید لطفا مستند راه... رضا ۱۳۹۵/۱۰/۱ ۱۰:۲۵
کجایید ای شهیدان خدایی بلا جویان دشت کربلایی ... مینا ۱۳۹۵/۰۸/۳ ۰۸:۳۳

رضا
با سلام و عرض ادب و خسته نباشید لطفا مستند راه ناتمام شهید مجید صانعی موفق را هم در سایت بگذارید با سپاس فراوان
0 (0 آرا)
پست شده در ۱۳۹۵/۱۰/۱ ۱۰:۲۵
مینا
کجایید ای شهیدان خدایی بلا جویان دشت کربلایی ...از دیدن لحظات آخر شهید واقعا منقلب شدم ای کاش قدر شهدا را بیشتر بدانیم و ادامه دهنده راه آنها باشیم ...
0 (0 آرا)
پست شده در ۱۳۹۵/۰۸/۳ ۰۸:۳۳

ویژه شهادت امام جعفر صادق (ع)

ویژه شهادت امام جعفر صادق (ع)


حضرت امام جعفر صادق(ع) پيشواي ششم مسلمانان، به دست خليفه ي عباسي، منصور دوانيقي مسموم و در مدينه به شهادت رسيد. امام صادق(ع) به شيخ الائمه نيز معروف است زيرا عمر ايشان از تمامي ائمه اطهار(ع) طولاني تر است. حضرت را در قبرستان بقيع در كنار پدر، جدّ و امام حسن مجتبي(ع) دفن كردند.

آن امام به هنگام شهادت شصت و پنج سال داشته و مدت سي و چهار سال از امامت حضرتش مي گذشت.

در ميان امامان معصوم(ع)، براي هيچ كدام همانند امام صادق(ع) فرصت و شرايط مساعدي پيش نيامد تا بتوانند در سطح وسيع به انقلاب فرهنگي بپردازند و با تشريح فرهنگ غني و پُرمايه ي اسلام، بر گسترش اين دين آسماني بيفزايند. ولي براي امام صادق(ع) اين فرصت، در گير و دار كشمكش ها و رودرويى بني اميه و بني عباس و جنگ قدرت به دست آمد. آن بزرگمرد علم و عمل از اين فرصت استفاده ي كامل كرد و اسلام و فقهِ آن را از ديدگاه ائمه ي اهل بيت(ع) معرفي نمود و با تربيت شاگردان بسيار و برجسته، حيات تازه اي به اسلام و مسلمين بخشيد و فرهنگ ناب تشيّع را كه از متن اسلام محمدي و علوي نشأت گرفته بود به جهانيان عرصه كرد. امام صادق(ع) به عنوان رييس مذهب جعفري حوزه ي علميه ي اسلامي در سطح عميق و وسيع تشكيل داده و علوم اسلامي را تدريس مي نمود. در اين حوزه، چهار هزار نفر به فراگيري علوم آل محمد(ص) مي پرداخته و حضرت در اين زمان، اسلام اصيل را از زير حجاب تيره و تار اسلام بني اميه و بني عباس آشكار ساخت.

به مناسبت شهادت امام جعفر صادق ویژه برنامه ای در سیمای مرکز همدان تهیه و پخش خواهد شد .

Loading the player...
سال تولید: 1395
عوامل تولید:

تهیه شده در صدا وسیمای مرکز همدان این روزها (ویژه کودک و نوجوان )

این روزها (ویژه کودک و نوجوان )


Loading the player...

این روز ها عنوان برنامه ای تلویزیونی است که در  شبکه استانی سیمای مرکز همدان به مدت زمان  25 دقیقه د ر 14 قسمت  به مناسبت  ولادت و شهادت خاندان عصمت و طهارت (ع) تهیه و تولید می شود . آیتم های این برنامه عبارتند از : بحث کارشناسی،گزارش ،معرفی کتاب ،مداحی ،دلنوشته ،قصه و ...

تهیه کننده : رضا پیله وریان

 کارگردان: مهدی همتی

 تصویر بردار: حمید رضا سراج پویا محتوا با برچسب شهادت.

هیچ نتیجه ای وجود ندارد