جهش تولید | سه‌شنبه، ۴ آذر ۱۳۹۹

نمایش محتوای تولیدویژه

 

 

محتوا با برچسب طبیعت.

طبیعت

طبیعت


طبیعترهاسازی ۷۵ جانور وحشی در طبیعت استان همدان

رهاسازی ۷۵ جانور وحشی در طبیعت استان همدان


معاون محیط طبیعی اداره کل حفاظت محیط زیست

رهاسازی ۷۵ جانور وحشی در طبیعت استان همدان

معاون محیط طبیعی اداره کل حفاظت محیط زیست استان همدان گفت: طی ۶ ماه نخست سال جاری ۱۶ گونه شامل ۷۵ موجود که زیستگاهشان در حیات وحش استان همدان قرار دارد، به طبیعت بازگشتند.

عادل عربی در گفت‌وگو با خبرنگار مهر با بیان اینکه ۷۵ ساکن حیات وحش استان همدان به طبیعت بازگشتند، افزود: ۱۰ قطعه بوتیمار، ۱۰ بهله سارگپه، ۱۳ قطعه کبک، ۹ قطعه طرقه، ۸ بهله دلیجه، ۶ بهله عقاب طلایی، ۶ قطعه سهره، ۳ قطعه لاک پست و ۳ بهله جغد شاخدار از جمله گونه هایی هستند که طی ۶ ماه نخست سال جاری به زیستگاه هایشان در استان همدان بازگشته اند.

عربی افزود: همچنین یک قلاده سنجاب، یک قطعه خرگوش، یک قطعه مرغ مینا، یک قطعه زنبورخوار، یک قطعه باکلان، یک بال لک لک و یک حلقه مار آبی نیز طی این مدت در طبیعت رها شده اند.

وی بیان کرد: این گونه ها توسط دوستداران محیط زیست و شهروندان و یا از طریق کشف و ضبط از متخلفان قانون شکار و صید به ادارات حفاظت محیط زیست استان تحویل داده شده و پس از تیمار در مناطق حفاظت شده و شکار ممنوع استان همدان رهاسازی شدند.

وی گفت: منطقه حفاظت شده شراء، تالاب آبشینه و منطقه شکار ممنوع الوند در شهرستان همدان، منطقه شکار ممنوع تجرک در شهرستان های فامنین و ملایر، منطقه حفاظت شده خانگرمز در تویسرکان، منطقه حفاظت شده آلموبلاغ در اسدآباد و منطقه شکار ممنوع شیرین سو میزبان این گونه ها بوده اند.طبیعت گنج نامه همدان

طبیعت گنج نامه همدان


پاییز همدان فصلی رویایی و زیباست .خانم بیات با گرفتن تصاویر زیبا از گنج نامه همدان ما را به دیدین این طبیعت دلنشین دعوت کرده است.طبیعت همدان

طبیعت همدان


طبیعت زیبای همدانسه بهله پرنده سارگپه به طبیعت بازگشتند

سه بهله پرنده سارگپه به طبیعت بازگشتند


فرمانده یگان حفاظت محیط زیست همدان

سه بهله پرنده سارگپه به طبیعت بازگشتند

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست همدان گفت: سه پرنده سارگپه در دامن طبیعت رها شدند.

مهدی ضرغامی در گفت و گو با ایرنا افزود: چندی پیش دوستداران محیط زیست سه بهله سارگپه را تحویل محیط زیست دادند.
وی اضافه کرد: وضعیت جسمی این پرندگان توسط دامپزشک بررسی شد تا در صورت داشتن بیماری، مداوای لازم برای بهبود وضعیت جسمی آنها صورت گیرد.
وی بیان کرد: با توجه به اینکه هیچگونه علامت ضعف و بیماری در جسم این پرنده شکاری مشاهده نشد، سارگپه ها در یکی از مناطق حفاظت شده رها شدند.
سارگپه پرنده ای شکاری از راسته شاهین سانان و قوشیان است که از عقاب کوچک تر است و جثه ای متوسط و تو پُر، سری کوچک و گردنی کلفت، بالهای پهن و دمی کوتاه دارد که رنگ پر و بال آن بسیار متنوع است.آغاز به کار نمایشگاه خیریه عکس در همدان

آغاز به کار نمایشگاه خیریه عکس در همدان


مدیرکل ورزش و جوانان استان

آغاز به کار نمایشگاه خیریه عکس در همدان

نمایشگاه خیریه عکس با موضوع چیدمان طبیعت در همدان آغاز به کار کرد. به گزارش خبرگزاری صداوسیما ، مدیرکل ورزش و جوانان استان همدان در مراسم افتتاح این نمایشگاه گفت : موسسه مردم نهاد "دستان گرم مهرورزی" این نمایشگاه خیریه را با موضوع چیدمان طبیعت برپا کرده است . آقای افتخاری افزود : این نمایشگاه با موضوع طبیعت آثاری از عکاسان برتر استان را به دید نمایش گذاشته است و عواید فروش این آثار صرف امور خیریه خواهد شد. او خاطرنشان کرد : علاقمندان می توانند تا 20 اردیبهشت ماه در نگارخانه نگار نو واقع در میدان آرامگاه بوعلی ، جنب شهرداری مرکزی از این نمایشگاه بازدید کنند.پند سر دندانه

پند سر دندانه


بهار ، تداعی سخاوت آسمان ، تبسم گل ها ، هیاهوی پرندگان ، رویش ، زیبایی و جوانی است . بهار فصل دگرگونی است . طبیعت خزان شده به ناگاه به امر خداوند سر از خاک بر می آورد و زنده و با طراوت می شود . در اندیشه اسلامی ، طبیعت ، آفریده خداوند و جلوه رحمت بی پایان اوست . در آیه 65 سوره نحل می خوانیم : " خداوند از آسمان آبی فرستاد و زمین را پس از آنکه مرده بود، زندگی بخشید. در این، نشانه روشنی است برای کسانی که گوش شنوا دارند. "

مشاهده دگرگونی شگرف طبيعت ، درسی بزرگ و سودمند برای ما انسانهاست تا بهار و خزان عمر خویش را به یاد آوریم . به خویشتن بیندیشیم که در بند غفلت گرفتار شده ايم . به تعبیر علی (ع ) : " کسی که امروزش مانند دیروز باشد ، براستی زیانکار است . "

Loading the player...
عوامل تولید:

پند سر دندانه عنوان برنامه ای نوروزی است که در رادیو همدان تهیه و پخش می شود.

تاریخ تولید: 1393


تپه باستانی هگمتانه در مرکز شهر همدان واقع است

تپه باستانی هگمتانه در مرکز شهر همدان واقع است


همدان گنجینه ای حیرت انگیز از آثار نیاکان

تپه باستانی هگمتانه در مرکز شهر همدان واقع است

 

همدان با بیش از یک هزار اثر تاریخی ، گنجینه ای ناب و حیرت انگیز از یادمان های با ارزش تاریخی و فرهنگی نیاکان در کنار جاذبه های منحصر به فرد طبیعی به شمار می رود که این روزها دوستداران تاریخ و طبیعت را به سوی خود فرا می خواند.

به گزارش ایرنا تپه باستانی هگمتانه، سنگ نوشته های گنج نامه، دامنه های زیبای الوند، دره های سرسبز و دلفریب عباس آباد، حیدره و مرادبیک، کوچه باغ های مصفا، آرامگاه مشاهیرادبی و تاریخی چون بوعلی سینا و باباطاهر، بقعه استرومردخای و بازار قدیمی نمونه هایی بارز از مجموعه جاذبه های گردشگری زاگرس نشینان همدانی است.
آثاری زیبا، دیدنی و جذاب از دوران مادها، هخامنشیان، ساسانیان، صفویه ، سلجوقیان، اشکانیان و قاجاریه تلالویی از فرهنگ و تمدن ایرانیان در همدان به یادگار مانده است.
وجود کاخ باستانی هگمتانه دارای آثار خشتی دوران هخامنشیان، لوح زر آریا رامنه، جام زرین منسوب به داریوش (قرن پنجم قبل از میلاد) و جام زرین خشایارشاه (پسر داریوش ) و نقش برجسته زرشیر بالدار در حال جهش، مربوط به دوران هخامنشی و آثار متعدد دیگر همدان را در فهرست مکان های زیبای گردشگری جهان قرار داده است.
تپه باستانی هگمتانه در مرکز شهر همدان واقع است و از مکان های دیدنی و تاریخی همدان بشمار می رود.
بسیاری از باستان شناسان تپه هگمتانه را وسیع ترین تپه باستانی ایران دانسته و آن را بقایای ابنیه کاسی، مادی، هخامنشی و بعد از آن می دانند.
مساحت تپه هگمتانه حدود 30 هکتار است که با در نظر گرفتن بخش هایی که جزو محدوده تپه باستانی بوده و اینک ساختمان های مسکونی بر روی آن ساخته شده به بیش از 40 هکتار نیز می رسد.
این تپه بیضی شکل، در داخل محدوده شهر فعلی همدان در دو سوی خیابان اکباتان (آیباتان) واقع شده است.
هگمتانه یا هنگمتانه که به زبان پارسی قدیم به معنی محل تجمع بوده ترکیبی از دو واژه ˈهنگˈ به معنی ˈجاˈ و ˈمتانهˈ به معنی ˈتجمعˈ است.
شهر هگمتانه را اقوام آریایی ماد بنا نهادند و آن را پایتخت نخستین شاهنشاهی ایرانی قرار دادند، بر اساس اطلاعات موجود در شناسنامه فنی این مکان تاریخی ، پس از انقراض مادها هر چند هگمتانه مرکزیت نخستین را نیافت ولی به دلیل قرار گرفتن در مسیر راه شاهی، که پارسه (تخت جمشید) را به سارد متصل می کرد به عنوان پایتخت تابستانی هخامنشیان مورد توجه خاص بود و از این رو آن را آباد کردند.
از جمله ویژگی های شهر باستانی هگمتانه، معماری و طرح و نقشه منظم این شهر بوده که در بین آثار باستانی به دست آمده کم سابقه است.
آثار کشف شده حاکی از وجود یک شبکه منظم و پیشرفته آب رسانی در شهر حکومتی مادها و پارت ها است،به طور کلی تپه هگمتانه در طول یکصد سال اخیر بارها مورد حفاری باستان شناسان داخلی و خارجی قرار گرفته است و در طول حفاری های انجام شده آثار ارزشمند و بی نظیری کشف شده که اغلب متعلق به دوران هخامنشیان و نیاکان آنها است.
لوح زرین ، کوزه شکسته ، بشقاب نقره ای و پایه ستون سنگی از جمله اشیای یافت شده در تپه باستانی هگمتانه است کلیسای گریگوری استپانوس مقدس یکی دیگر از بناهای تاریخی استان همدان است که در تپه باستانی هگمتانه همدان وجود دارد.
کلیسای ارامنه گریگوری در سال 1676 میلادی مقارن با سلطنت شاه سلیمان صفوی در محوطه باستانی هگمتانه همدان ساخته شد.
این کلیسا پس از 255 سال مقاومت در برابر بلایای طبیعی سرانجام بر اثر آسیب وارده تخریب شد و بر اساس کتیبه سنگی واقع در سردر کلیسا در سال 1931 میلادی با کمک مالی هیات امنای کلیسا، شورای خلیفه گری ارامنه اصفهان و کمک مالی مردم، کلیسایی به مراتب بزرگ تر و باشکوه تر در محل کلیسای اولیه ساخته شد و بر اساس کتیبه سنگی در پیشانی ورودی حیاط کلیسا، سال اتمام 1936 میلادی است.
آرامگاه باباطاهر نیز از عرفای بزرگ و مشهور دو بیتی سرای ایران که گذشت زمان در فراموشی دو بیتی های شورانگیز سروده شده وی با لهجه لری نیز ناتوان بوده به عنوان یکی دیگر از جاذبه های گردشگری استان همدان در یکی از میدان های مصفا و زیبای همدان واقع است.
باباطاهر در مجموعه کلمات قصار عربی، عقاید عرفانی خود را در علم معرفت ، ذکر، عبادت، وجد و محبت را مشتمل بر 420 ذکر عارفانه در 50 باب بیان کرده است.
گنبد علویان اثر دیگر خطه تاریخی همدان، محل آرامگاه دو نفر از اعضای خاندان علویان که زیر گنبد سردابی پوشیده شده با کاشی های خشت فیروزه ای رنگ قرار گرفته متعلق به دوره سلجوقیان بوده و از منظر بیرونی مشابه گنبد سرخ مراغه و از داخل نیز دارای گچبری های زیبا و فراوان است.
چهره بیرونی بنا دارای طاق نماهایی به اشکال منظم لوزی های بزرگ و کوچک با آجر برجسته کاری شده و بقایای کتیبه آجری زیبا به خط کوفی مشتمل بر چند آیه اول سوره دهر در بالای دیوارهای خارجی و ستون های جانبی جلوخان نیز به چشم می خورد.
آرامگاه میررضی الدین آرتیمانی واقع در دره ای مصفا در شمال شرق شهر تویسرکان نیز از دیگر جاذبه های گردشگری استان همدان است.
سید رضی الدین آرتیمانی از سرایندگان و عرفای معروف عصر شاه عباس صفوی است که در قریه زیبای آرتیمان از توابع تویسرکان متولد و در همان جا نیز مدفون شد و اینک آرامگاه وی میعادگاه زایران طریقت است.
آرامگاه تاریخی این شاعر نامی ایران زمین هر ساله دل عارفان دلسوخته و سالکان عرفان ناب را از جای جای این کره خاکی تسلی گر است.
بقعه حیقوق نبی (ع) نیز به عنوان دیگر آثار ارزشمند باستانی استان همدان است که در شهر تویسرکان واقع شده و بنای آن را به قرن هفتم نسبت می دهند.
حیقوق نبی یکی از پیامبران بنی اسراییل است که نگهبان معبد سلیمان در اورشلیم بود و نامش در کتاب تورات (عهد عتیق) ذکر شده است.
وی هنگام حمله بنوکد نصر و بابلیان همراه با خیل یهودیان به اسارت در آمد و سالیان متمادی را در زندان بابل به سر برد.
پس از فتح بابل توسط کوروش هخامنشی و آزادی یهودیان به ایران آمد و در اکباتان (همدان) مسکن گزید و پس از مرگ در تویسرکان به خاک سپرده شد.
این بقعه بنای برج مانند آجری با گنبدی شکل است که پوشش داخلی آن مدور است و پوشش خارجی آن مخروط ناوی شکل است و در نمای خارجی هر ضلع از بنای هشت ضلعی، طاق نمای کم عمقی تعبیه شده که بالای آن کاشی کاری است.
یادگارهای نیاکان در شهر پنهان یا زیرزمینی سامن واقع در 15 کیلومتری شهر ملایر نیز کنون چشم انتظار بازدید مسافران نوروزی است.
شهر زیرزمینی سامن به گفته کاووشگران، شهری مخفی در دوره پیش از اشکانی بوده و بعدها نیز از آن به عنوان گورستان استفاده شده است.
این شهر به طور اتفاقی در جریان عملیات مخابرات استان همدان به قصد کشیدن فیبرهای نوری از زیر زمین یافت شد که منجر به کشف فضاهای دست‏کند با حدود 25 اتاق، سالن و راهروهای ارتباطی شد.
همچنین کاوش ‏های باستان‏ شناسی در محوطه‏ ای زیرزمینی در شهر سامن، منجر به کشف شهری پنهان شد که در یک بستر سنگی و به صورت دست کند ساخته شده و از برخی از فضاهای این شهر برای تدفین مردگان استفاده می شده است.
در شعاع 300 متری این شهر زیرزمینی آثار متعددی کشف شده و در چهار نقطه از کارگاه ها راه پله های سنگی وجود دارد و بیشتر اتاق های کشف شده نیز سکوهای یکپارچه تراشیده از سنگ دارد .
تاکنون اشیا، سفال، مهره های متعدد و چند سکه تاریخی در دالان ها و اتاق های شهر زیرزمینی سامن یافت شده که یک سری از سفال ها قابل مقایسه با سفال دوره های اشکانی و تاریخی هستند.
تپه و دهکده باستانی گیان یکی دیگر از این آثار با ارزش تاریخی استان همدان است که در کیلومتر 19 جنوب غربی نهاوند و در مسیر جاده جنگلی گیان قرار گرفته است.
این تپه در سال 1932 میلادی توسط پروفسور گریشمن بررسی و تا عمق 19 لایه از تپه خاکبرداری شد که به پنج دوره (طبقه) از تمدن قدیم برخوردند و قدمت نهاوند را تا حدود 37 قرن قبل از میلاد روشن ساختند.
این تپه از لحاظ تاریخی ارزش فراوانی دارد بسیاری از باستان شناسان به این منطقه آمده و گنجینه ‏های بسیاری از جمله ظروف سفالی و جواهر را کشف کردند که منشا این ظروف به قرن های پانزدهم و چهاردهم قبل از میلاد بر می‏ گردد.
حمام حاج آقاتراب دیگر اثر ارزشمند تاریخی نهاوند است که بنای زیبای آن به سبک معماری دوران صفویه ساخته شده و به نام حمام دو قلو نیز معروف است و دارای دو قسمت است.
قسمت اول با حمام بزرگ که دارای گرمینه (حمام گرم) و سردینه (حمام سرد) بوده و فقط مورد استفاده رجال و اشراف و شاهزادگان قرار می گرقته و قسمت دوم همان حمام کوچک است که مورد استفاده که آن هم به نوبه خود دارای سردینه و گرمینه است و ویژه استفاده افراد عادی جامعه و رده پایین بوده است.
در محوطه حمام بزرگ چهار ستون زیبای بزرگ به چشم می خورد پوشش سردینه از طاق و چشمه تشکیل شده و طاق اصلی دارای نقش آهکبری است.
در سردر ورودی (شاه نشین) تصویری از جنگ رستم و دیو سفید نمایان است که به وسیله کاشی هفت رنگ به شکل بسیار ماهرانه ای کاشیکاری گردیده و بر روی دو ستون سنگی حجاری شده قرار گرفته است.
مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان همدان با اشاره به اینکه همدان دارای بیش از یک هزار اثر تاریخی، طبیعی و گردشگری است گفت: مکان های تاریخی و گردشگری استان همدان این روزها آماده بازدید عموم مسافران نوروزی است.
ریحان سروش مقدم با اشاره به گستردگی و تنوع جاذبه های گردشگری این استان از برنامه ریزی های انجام شده برای ارایه خدمات مناسب به مسافران نوروزی خبر داد.
وی بیان داشت: در طول تعطیلات نوروز امسال نقشه موزه ها و اماکن تاریخی استان مانند سال های گذشته در اختیار علاقه مندان قرار می گیرد.
بیات در ادامه گفت: همچنین در نوروز سال جاری راهنمایان دایمی و مطلع در موزه های استان به مسافران خدمت رسانی می کنند.انباشت زباله در روستاها تهدیدی جدی برای طبیعت است

انباشت زباله در روستاها تهدیدی جدی برای طبیعت است


انباشت زباله در روستاها تهدیدی جدی برای طبیعت است

انباشت زباله در روستاها تهدیدی جدی برای طبیعت است

انباشت زباله در روستاها تهدیدی جدی برای طبیعت است.

رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان بهار گفت: انباشت زباله در روستاها و مدیریت نادرست پسماندها در این مناطق تهدیدی جدی برای سلامت ساکنان روستاها و گونه های مختلف جانوری است.

عباس بابایی در گفت و گو با ایرنا افزود: بخشی از زباله ها و پسماندهای تولید شده در بهار به مرکز استان منتقل شده و در سایت دفن زباله همدان قرار می گیرند.
وی اضافه کرد: یکی از مشکلات اصلی شهرستان بهار دفع غیراصولی زباله در روستاها است به گونه ای که دهیاران مکانی در نزدیکی روستا یا در مجاورت رودخانه را در نظر می گیرند تا زباله ها در این مکان انباشت و دفن شود.
وی با ذکر اینکه این اقدام، خلاف قانون است توضیح داد: اخطارهای لازم به دهیاران داده شده و حتی برای شماری از آنها در محاکم قضایی این شهرستان پرونده تشکیل شده است.
وی افزود: دهیاران دو روستای تابع شهرستان بهار به دلیل دفع غیراصولی پسماندها و زباله روستا طبق رای صادره از مرجع قضایی به پرداخت جریمه نقدی محکوم شدند.
وی بیان کرد: البته دهیاران علت دفع غیر اصولی زباله را نبود مرکزی برای دفن زباله عنوان کردند که پیشنهاد شد بودجه مخصوصی از سوی بخشداری ها برای خرید خودروی حمل زباله پیش بینی شود تا توسط آن زباله های دپو شده در روستاها هر دو روز یکبار جمع آوری و به سایت دفن زباله همدان منتقل شود.
وی تاکید کرد: دهیاران نیز به منظور جلوگیری از پخش شدن زباله در محیط طبیعی مکان مناسبی با در نظر گرفتن فاصله از روستا پیش بینی کرده و روی آن را بپوشانند تا در هنگام وزش باد زباله ها پراکنده نشوند.
وی از دهیاران خواست: نسبت به ساماندهی پسماندها و زباله ها منتقل کننده بیماری حساسیت بیشتری نشان دهند تا شاهد بروز بیماری در بین گونه های جانوری و روستاییان نباشیم.
روزانه حدود 80 تن زباله در شهرستان بهار تولید می شود.
شهرستان بهار با 69 روستای دارای سکنه و با جمعیتی افزون بر 123 هزار و 896 نفر در 15 کیلومتری شهر همدان قرار دارد.محتوا با برچسب طبیعت.

هیچ نتیجه ای وجود ندارد