جهش تولید | پنج‌شنبه، ۱۵ خرداد ۱۳۹۹

نمایش محتوای تولیدویژه

 

 

محتوا با برچسب عید فطر.

قرار فیروزه‌ای 1399.03.04

قرار فیروزه‌ای 1399.03.04


دانلود

ویژه عید فطربوم عبادت

بوم عبادت


عید" در لغت از ماده "عود" به معنی بازگشت است، لذا روزهایی را که مشکلات قوم و جمعیتی برطرف می شود و به پیروزی ها و راحتی های نخستین باز می گردند، عید می نامند. مانند عید فطر و قربان به مناسبت این که در پرتو اطاعت یک ماهه رمضان یا انجام فریضه بزرگ حج، صفا و پاکی فطری نخستین به روح و جان ، باز می گردد، و آلودگی هایی که بر خلاف فطرت است ، از میان می رود .

"عید فطر" یکی از دو عید بزرگ در سنت اسلامی است . مسلمانان روزه دار که ماه رمضان را روزه به پا داشته و از خوردن ،آشامیدن و بسیاری از کارهای مباح دیگر امتناع ورزیده اند ، اکنون پس از گذشت ماه رمضان در نخستین روز ماه شوال اجر و پاداش خود را از خداوند می طلبند ، اجر و پاداشی که خداوند ، خود به آنان وعده داده است .

روز اول ماه شوال را بدین سبب عید فطر خوانده اند که در این روز، امر امساک از خوردن و آشامیدن برداشته می شود و مؤمنان رخصت می یابند در روز، افطار کنند و روزه خود را بشکنند.

ویژه برنامه بوم عبادت عنوان برنامه ای است که به مناسبت عید سعید فطردر صدای مرکز همدان تهیه شده است. در این برنامه با استفاده از آیتم هایی مثل گفتار مجری، بحث کارشناسی، سخنرانی و سرود به  تبیین  این روز پرداخته شده است.

      

 

Loading the player...
عوامل تولید:

 نام برنامه: بوم عبادت     

مدت برنامه:  30 دقیقه

تهیه کننده، نویسنده و صدابردار:  داود قمرزاده

گوینده: موسی طالبیان

تاریخ تولید: 1397


جواب‌های شاخه ای نویسنده تاریخ
سلام تصاویر خیلی خوبی از نماز عید فطر همدان در... جعفر ۱۳۹۶/۰۴/۱۰ ۱۴:۵۵

جعفر
سلام تصاویر خیلی خوبی از نماز عید فطر همدان در رادیو نما گذاشته بودید لطفا از ظرفیت رادیو نما بیشتر استفاده کنید برای معرفی اماکن دیدنی استان . با تشکر
0 (0 آرا)
پست شده در ۱۳۹۶/۰۴/۱۰ ۱۴:۵۵

عید فطر

عید فطر


تحلیل و تفسیر خبر

عید فطر

عید فطر یکی از دو عید بزرگ در سنت اسلامی است که درباره آن احادیث و روایات بیشمار وارد شده است. مسلمانان روزه دار که ماه رمضان را به روزه داری به پا داشته و از خوردن و آشامیدن و بسیاری از کارهای مباح دیگر امتناع ورزیده اند، اکنون پس از گذشت ماه رمضان در نخستین روز ماه شوال اجر و پاداش خود را از خداوند می طلبند، اجر و پاداشی که خود خداوند به آنان وعده داده است.

امیرالمؤمنین علی(علیه السلام) در یکی از اعیاد فطر خطبه ای خوانده اند و در آن مؤمنان را بشارت و مبطلان را بیم داده اند.

خطیب امیرالمومنین علی بن ابی طالب علیه السلام یوم الفطر فقال: ایها الناس! ان یومکم هذا یوم یثاب فیه المحسنون و یخسر فیه المبطلون و هو اشبه بیوم قیامکم، فاذکروا بخروجکم من منازلکم الی مصلاکم خروجکم من الاجداث الی ربکم و اذکروا بوقوفکم فی مصلاکم و وقوفکم بین یدی ربکم، و اذکروا برجوعکم الی منازلکم، رجوعکم الی منازلکم فی الجنه.

عباد الله! ان ادنی ما للصائمین و الصائمات ان ینادیهم ملک فی آخر یوم من شهر رمضان، ابشروا عباد الله فقد غفر لکم ما سلف من ذنوبکم فانظروا کیف تکونون فیما تستانفون (1)

ای مردم! این روز شما روزی است که نیکوکاران در آن پاداش می گیرند و زیانکاران و تبهکاران در آن مایوس و نا امید می گردند و این شباهتی زیاد به روز قیامتتان دارد، پس با خارج شدن از منازل و رهسپار جایگاه نماز عید شدن به یاد آورید خروجتان از قبرها و رفتنتان را به سوی پروردگار، و با ایستادن در جایگاه نماز به یاد آورید ایستادن در برابر پروردگارتان را و با بازگشت به سوی منازل خود، متذکر شوید بازگشتتان را به سوی منازلتان در بهشت برین، ای بندگان خدا، کمترین چیزی که به زنان و مردان روزه دار داده می شود این است که فرشته ای در آخرین روز ماه رمضان به آنان ندا می دهد و می گوید:

«هان!بشارتتان باد، ای بندگان خدا که گناهان گذشته تان آمرزیده شد، پس به فکر آینده خویش باشید که چگونه بقیه ایام را بگذرانید

عارف وارسته ملکی تبریزی درباره عید فطر آورده است: «عید فطر روزی است که خداوند آن را از میان دیگر روزها بر گزیده است و ویژه هدیه بخشیدن و جایزه دادن به بندگان خویش ساخته و آنان را اجازه داده است تا در این روز نزد حضرت او گرد آیند و بر خوان کرم او بنشینند و ادب بندگی بجای آرند، چشم امید به درگاه او دوزند و از خطاهای خویش پوزش خواهند، نیازهای خویش به نزد او آرند و آرزوهای خویش از او خواهند ونیز آنان را وعده و مژده داده است که هر نیازی به او آرند، بر آوره و بیش از آنچه چشم دارند به آنان ببخشند و از مهربانی و بنده نوازی، بخشایش و کارسازی در حق آنان روا دارد که گمان نیز نمی برند.» (2)

روز اول ماه شوال را بدین سبب عید فطر خوانده اند که در این روز، امر امساک و صوم از خوردن و آشامیدن برداشته شده و رخصت داده شد که مؤمنان در روز افطار کنند و روزه خود را بشکنند فطر و فطر و فطور به معنای خوردن و آشامیدن، ابتدای خوردن و آشامیدن است و نیز گفته شده است که به معنای آغاز خوردن و آشامیدن است پس از مدتی از نخوردن و نیاشامیدن. ابتدای خوردن و آشامیدن را افطار می نامند و از این رو است که پس از اتمام روز و هنگامی که مغرب شرعی در روزهای ماه رمضان، شروع می شود انسان افطار می کند یعنی اجازه خوردن پس از امساک از خوردن به او داده می شود.

عید فطر دارای اعمال و عباداتی است که در روایات معصومین(ع) به آنها پرداخته شده و ادعیه خاصی نیز آمده است.

از سخنان معصومین(ع) چنین مستفاد می شود که روز عید فطر، روز گرفتن مزد است. و لذا در این روز مستحب است که انسان بسیار دعا کند و به یاد خدا باشد و روز خود را به بطالت و تنبلی نگذراند و خیر دنیا و آخرت را بطلبد.

و در قنوت نماز عید می خوانیم:

«... اسئلک بحق هذا الیوم الذی جعلته للمسلمین عیدا و لمحمد صلی الله علیه و آله ذخرا و شرفا و کرامة و مزیدا ان تصلی علی محمد و آل محمد و ان تدخلنی فی کل خیر ادخلت فیه محمدا و آل محمد و ان تخرجنی من کل سوء اخرجت منه محمدا و آل محمد، صلواتک علیه و علیهم اللهم انی اسالک خیر ما سئلک عبادک الصالحون و اعوذ بک مما استعاذ منه عبادک المخلصون »

بارالها! به حق این روزی که آن را برای مسلمانان عید و برای محمد(ص) ذخیره و شرافت و کرامت و فضیلت قرار دادی از تو می خواهم که بر محمد و آل محمد درود بفرستی و مرا در هر خیری وارد کنی که محمد و آل محمد را در آن وارد کردی و از هر سوء و بدی خارج سازی که محمد و آل محمد را خارج ساختی، درود و صلوات تو بر او و آنها، خداوندا، از تو می طلبم آنچه بندگان شایسته ات از تو خواستند و به تو پناه می برم از آنچه بندگان خالصت به تو پناه بردند.

در صحیفه سجادیه نیز دعایی از امام سجاد(ع) به مناسبت وداع ماه مبارک رمضان و استقبال عید سعید فطر وارد شده است:

«اللهم صل علی محمد و آله و اجبر مصیبتنا بشهرنا و بارک لنا فی یوم عیدنا و فطرنا و اجعله من خیر یوم مر علینا، اجلبه لعفو و امحاه لذنب و اغفرلنا ما خفی من ذنوبنا و ما علن ... اللهم انا نتوب الیک فی یوم فطرنا الذی جعلته للمؤمنین عیدا و سرورا و لاهل ملتک مجمعا و محتشدا، من کل ذنب اذنبناه او سوء اسلفناه او خاطر شرا اضمرناه توبة من لا ینطوی علی رجوع الی

پروردگارا! بر محمد و آل محمد درود فرست و مصیبت ما را در این ماه جبران کن و روز فطر را بر ما عیدی مبارک و خجسته بگردان و آن را از بهترین روزهایی قرار ده که بر ما گذشته است که در این روز بیشتر ما را مورد عفو قرار دهی و گناهانمان را بشوئی و خداوندا بر ما ببخشایی آنچه در پنهان و آشکارا گناه گردانیم ... خداوندا! در این روز عید فطرمان که برای مؤمنان روز عید و خوشحالی و برای مسلمانان روز اجتماع و گردهمائی قرار دادی از هر گناهی که مرتکب شده ایم و هر کار بدی که کرده ایم و هر نیت ناشایسته ای که در ضمیرمان نقش بسته است به سوی تو باز می گردیم و توبه می کنیم، توبه ای که در آن بازگشت به گناه هرگز نباشد و بازگشتی که در آن هرگز روی آوردن به معصیت نباشد. بارالها! این عید را بر تمام مؤمنان مبارک گردان و در این روز، ما را توفیق بازگشت به سویت و توبه از گناهان عطا فرما.» (3)

پی نوشت ها:

1- محمدی ری شهری، میزان الحکمه، 7/131 - 132

2- میرزا جواد آقا ملکی تبریزی، المراقبات فی اعمال السنه، تبریز، 1281 ق ص 167، مجله پاسدار اسلام، ش 101، ص 10

3- نک: ماهنامه پاسدار اسلام، شماره 101، اردیبهشت ماه 1369 ص 10 - 11، 50

رمضان، تجلی معبود (ره توشه راهیان نور) صفحه 248

جمعی از نویسندگانهلال ماه تو

هلال ماه تو


Loading the player...
مدت: 3:11
خواننده: حمید غلامعلی
نام اثر: هلال روی ماه
آهنگساز: شهرام رکوعی
تنظیم کننده: شهرام رکوعی
شاعر: .
موضوع: عید فطر


ویژه نماز عید فطر

ویژه نماز عید فطر


عید سعید فطر عیدی است که نمازگزاران پس از یک‌ماه روزه‌داری در این روز از خدا اجر و پاداش خود را می‌گیرند این عید از اهمیت خاصی برخوردار است.عید فطر از بزرگ‌ترین عیدها در جهان اسلام است و مهم‌ترین موضوع در این روز برگزاری نماز عید فطر است .در همدان هم زمان با سراسر کشور نماز معنوی عید سعید فطر  در مصلی همدان به امامت نماینده ولی فقیه و امام جمعه همدان ، آیت الله محمدی و با حضور اهالی شهیدپرور و متدین همدان اقامه خواهد شد.

از این رو سیمای مرکز همدان قصد دارد ویژه برنامه ای در صبح روز عید  پخش نماید که ضمن پخش گزارش‌های مردمی از حال و هوای مردم حاضر در مصلی ، نماز  روز عيد فطر  را به صورت کامل پوشش دهد .

Loading the player...
سال تولید: 1395
عوامل تولید:

تهیه کننده : صلواتیان

دستیار تهیه : بابالو

کارگردان : حمید رضا شفیعی وفا

تصویر بردار: حسام ثمری

صدابردار : علی خطیبیویژه برنامه عید فطر

ویژه برنامه عید فطر


 

بارخدایا! بر محمد و خاندان او درود فرست و به ما به جای ماه رفته رمضان، خیر و احسان ارزانی دار و عید فطر ما را خجسته گردان و آن را بهترین روزی کن که در جلب گذشت تو، بر ما گذشته و گناه ما را از میان برده است و گناهان ما را چه پنهان و چه آشکار بیامرز.

بارخدایا! در روز فطر که آن را برای مؤمنان، عید و شادی و برای اهل دین خویش، محل تجمع و همایش قرار داده ای، ما را به سوی خود بازگردان و از هر گناهی که مرتکب شده ایم و هر بدی که بر جای نهاده ایم یا اندیشه ناپسندی که پنهان داشته ایم، ما را توبه ده

به مناسبت عید سعید فطر مرکز همدان ویژه برنامه ای را تدارک دیده است که در روزهای عید به صورت زنده از شبکه همدان پخش خواهد شد 

Loading the player...
سال تولید: 1394
عوامل تولید:

تهیه کننده : سعید مسکنی ترافیک نیمه سنگین در محور های همدان

ترافیک نیمه سنگین در محور های همدان


رئیس پلیس راه استان همدان

ترافیک نیمه سنگین در محور های همدان

ترافیک در محور های همدان نیمه سنگین است. به گزارش خبر گزاری صداو سیما رئیس پلیس راه استان همدان گفت : با توجه به قرار گرفتن در عید سعید فطر شاهد افزایش سفرها برون شهری و بروز ترافیک در جاده های برون شهری این استان هستیم. سرهنگ شاکری با اشاره به اینکه ترافیک در مسیرهای برون شهری این استان نیمه سنگین است و تا کنون نیز ادامه دارد افزود :بیشترین ترافیک در محور همدان تهران است و تردد در محورهای همدان نسبت به روزهای عادی 42درصد افزایش داشته است رییس پلیس راه همدان گفت: مسیرهای منتهی به غارتفریحی علیصدر بیشترین میزان ترافیک را دارد به این منظور تیمهای بیشتری در این مسیر مستقر است.برنامه ریزی برای تامین آب شرب مورد نیاز مسافران در همدان

برنامه ریزی برای تامین آب شرب مورد نیاز مسافران در همدان


معاون نظارت بر بهره برداری شرکت آب و فاضلاب

برنامه ریزی برای تامین آب شرب مورد نیاز مسافران در همدان

معاون نظارت بر بهره برداری شرکت آب و فاضلاب استان همدان با اشاره به حضور مسافران در تعطیلات عید فطر در همدان گفت: تمهیدات لازم برای تامین آب موردنیاز مسافران در تعطیلات عید فطر انجام شده است.

حمید رضا نیک داد در گفتگو با خبرنگار مهر با بیان اینکه ستاد سفر در اداره آب و فاضلاب استان همدان تشکیل شده است، اظهار داشت: همزمان با تعطیلات عید فطر برای رفاه حال مسافران و خدمات دهی به شهروندان و مسافران ستاد سفر در اداره آب و فاضلاب استان همدان تشکیل شده است.

وی با اشاره به اینکه در هر شهرستان نیز مدیران و یا جانشین مدیر برای کنترل امور در ایام تعطیلات تعیین شده است، ابراز داشت: ۱۶ اکیپ آب و ۱۲ اکیپ فاضلاب در کل استان همدان برای پیگیری امور آب و فاضلاب در تعطیلات عید فطر تعیین شده است.

معاون نظارت بر بهره برداری شرکت آب و فاضلاب استان همدان در ادامه سخنانش با بیان اینکه علاوه بر ۲۸ اکیپ آب و فاضلاب در استان یک اکیپ جداگانه نیز در هر شهرستان برای ارائه خدمات به مسافران و شهروندان تعیین شده است، عنوان کرد: در شهرستان ها مدیر شهرستان و مسئول بهره برداری و مسئول قسمت ها نیز در شیفت کشیک حضور دارند.

نیک داد با اشاره به اینکه برنامه ریزی های لازم از چندین روز پیش برای تعطیلات عید فطر انجام شده است، گفت: دستورالعمل های لازم به تمام شهرستان ها در خصوص پر کردن مخازن آب قبل از عید فطر صادر شده است.

وی از کنترل منابع تامین آب و تابلو برق ها خبر داد و افزود: اقدامات لازم برای تامین آب شرب مسافران و شهروندان در تعطیلات عید فطر انجام شده است.

معاون نظارت بر بهره برداری شرکت آب و فاضلاب استان همدان بیان داشت: با توجه به برنامه ریزی های انجام شده برای تامین آب در تعطیلات عید فطر قطعی آب نخواهیم داشت.

نیک داد از راه اندازی منابع جدید تامین آب در شهرستان تویسرکان خبر داد و گفت: با توجه به اینکه پیش بینی می شد در شهرستان تویسرکان مشکل تامین آب وجود داشته باشد منبع جدید تامین آب در این شهرستان راه اندازی شد.

وی در پایان سخنانش با بیان اینکه اسامی افراد و تعداد اکیپ های آب و فاضلاب به ادارات ذی ربط اعلام شده است، اظهار کرد: اکیپ ها و شیفت های کشیک آماده خدمت رسانی به مسافران و شهروندان در صورت بروز مشکل و یا شکستگی لوله و غیره را دارند.آماده‌باش نیروهای شرکت برق در تعطیلات عیدفطر در استان همدان

آماده‌باش نیروهای شرکت برق در تعطیلات عیدفطر در استان همدان


مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان

آماده‌باش نیروهای شرکت برق در تعطیلات عیدفطر در استان همدان

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان همدان از آماده‌باش نیروهای شرکت توزیع نیروی برق استان همدان برای تعطیلات عید فطر در این استان خبر داد.

حاجی‌رضا تیموری در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: در راستای رفاه حال مردم و تکریم گردشگران، شرکت توزیع نیروی برق استان همدان برنامه‌های ویژه‌ای را برای تعطیلات عید فطر در دستور کار دارد.

وی با اشاره به آمادگی شرکت توزیع نیروی برق استان همدان برای تعطیلات عید فطر افزود: عوامل بهره‌برداری شرکت در قالب برنامه مدون نسبت به بازدید و تعمیرات پیشگیرانه تمام تأسیسات و بررسی و رفع مشکلات احتمالی اقدام می‌کنند.

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان همدان عنوان کرد:برنامه ریزی شده تا با اقدامات و تعمیرات پیشگیرانه و تعمیرات دوره‌ای به حداکثر پایداری تأسیسات دست یابیم.

وی گفت: برای ایام تعطیلات عید فطر و موارد مشابه آن نیز که پیش‌بینی حضور مسافران در استان را خواهیم داشت تمهیدات خاصی از قبیل آماده‌باش نیروهای عملیات و اتفاقات و کارشناسان و تکنسین‌‌های فنی مرتبط با شبکه در طی 24 ساعت شبانه روز اندیشیده شده تا اگر علی‌رغم دست‌یابی به حداکثر پایداری در شبکه اتفاق پیش‌بینی نشده‌ای باعث خاموشی در قسمتی از استان شود در اسرع وقت با تجهیزات و امکانات به محل مراجعه و اقدامات اصلاحی لازم را به انجام برسانند.

تیموری یادآور شد: تمام مسیرهای منتهی به گردشگاه‌ها و اماکن تاریخی و محل‌های مورد بازدید مسافرین و گردشگران در حال بررسی بوده و نقص های احتمالی شبکه روشنایی معابر برطرف خواهد شد.

وی بیان داشت: روشنایی محل‌های اسکان مسافران به ویژه در مکان‌های مشخص شده برای برپایی چادرهای اقامت شبانه بازدید می‌شود و در این راستا اگر مکان‌‌های خاص دیگری توسط مسئولین شهر یا استان به عنوان محل اسکان معرفی شود شرکت توزیع نیروی برق استان همدان آمادگی بررسی و تأمین برق آن را دارد.

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان همدان اضافه کرد: برنامه‌ها به منظور دستیابی به برق پایدار و مطمئن در تمام ایام سال استمرار  داشته و برای تعطیلات عید فطر پس از ایام سوگواری امیرالمومنین حضرت علی(ع) با شتاب بیشتر و در قالب برنامه خاص صورت گرفته است.

وی عنوان کرد: تاکنون تمام معابر درون شهری و مبادی ورودی شهرها و مسیرهای منتهی به اماکن گردشگری مورد بازدید قرار گرفته و سرویس شده است.نقاشی عشق

نقاشی عشق


 

فطر، عید خداجویی و خداترسی و خداپرستی وعید زیبایی های معنوی است.
عید فطر، روزی است که فطرت آدمی به واسطه سی روز اخلاص، شکوفا شده و به معطر کردن فضای زندگی انسان می پردازد. به راستی که فطرت، چه عطر دل انگیز و روح افزایی دارد و زندگی در پرتوی فطرت چه زیباست!
در پایان ماه مبارک رمضان و پس از یک ماه عبادت و روزه داری، اسلام روز اول ماه شوّال را عید قرار داده است؛ زیرا در این روز، انسان ها به فطرت خود بازمی گردند و متوجه عظمت خداوند متعال می شوند. در این روز، مسلمانان، جسم را به وسیله غسل کردن پاکیزه کرده و با پوشیدن لباس های تمیز و خوشبوکردن خود، آن را کامل می نمایند. پاکیزگی روح و جانشان نیز به وسیله دعا و مناجات و نماز صورت خواهد گرفت و سرانجام، پاکیزگی اموال و دارایی های آنها به وسیله فطریه دادن و کمک کردن به انسان های فقیر و نیازمند صورت می پذیرد.

نقاشی عشق ویژه برنامه ای است که  به مناسبت عیدفطراز صدای مرکز همدان پخش می شود.در این برنامه با بهره گیری از آیتم ها و قسمت های مختلف به بررسی این روز می پردازد. با توجه به مناسبتی بودن برنامه در مدت 29 دقیقه سعی شده با استفاده از کارشناس و گزارش ونمایش کوتاه به تبیین عید فطر  میپردازد .

Loading the player...
عوامل تولید:

 

 

نام برنامه  :نقاشی عشق به مناسبت عیدفطر                     مدت برنامه:29 دقیقه

تعدادبرنامه:1برنامه                                                    تهیه کننده:داوود قمرزاده

  نویسنده: داوود قمرزاده                                                  صدابردار: داوود قمرزاده

      گزارشگر : رضا لطفی                                                گوینده: نسرین والا مقام

تاریخ تولید: 1394


پیش بینی حضور یک میلیون مسافر طی تعطیلات عید فطر در همدان

پیش بینی حضور یک میلیون مسافر طی تعطیلات عید فطر در همدان


مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری

پیش بینی حضور یک میلیون مسافر طی تعطیلات عید فطر در همدان

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان همدان با بیان اینکه عید فطر سال گذشته ۸۳۰هزار نفر به استان همدان سفر کردند، اظهار داشت: امسال حضور یک میلیون مسافر در در همدان پیش بینی شده است.

به گزارش خبرنگار مهر، ریحان سروش مقدم در ستاد تسهیلات خدمات سفر استان همدان با بیان اینکه عید فطر سال گذشته ۸۳۰ هزار نفر به استان همدان سفر کردند، پیش بینی کرد: امسال  در ایام عید فطر میزان سفر به استان همدان ۲۰ تا ۲۵ درصد افزایش پیدا کند و به یک میلیون نفر برسد.

وی با بیان اینکه در سفر ها تامین بودن سرویس بهداشتی برای مسافران مهم است، عنوان کرد: برای جلوگیری از ترافیک از مردم درخواست شده از ماشین های شخصی استفاده نکنند و از وسایل حمل و نقل عمومی بیشتر استفاده کنند.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان همدان با بیان اینکه مسافران برای اسکان با مشکل مواجه بودند که این مسئله مورد نظر قرار گرفت تا دیگر چنین مشکلی وجود نداشته باشد، بیان کرد: ستاد های اسکان استان فعال هستند و آمادگی پذیرش مسافران را دارند.

سروش مقدم با بیان اینکه در خصوص موضوع خانه مسافر ها نیاز به توجه شهرداری و فرماندهی انتظامی است، افزود: برای انسجام خانه مسافرها باید برنامه ریزی صورت گیرد که مکانی در ضلع غربی باباطاهر برای این موضوع در نظر گرفته شده است.

وی با بیان اینکه پیشنهاد می کنم در همه تعطیلات عید فطر برنامه های خاصی داشته باشیم، ادامه داد: امسال برنامه های شاد فرهنگی منتوعی در نظر گرفته شده تا مسافران با خاطره خوش از همدان بروند.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان همدان با بیان اینکه ۱۵۰ خانه مسافر در علیصدر وجود دارد، ادامه داد: پیش بینی می شود روزانه ۱۰۰ هزار نفر ورودی غار علیصدر باشد در صورتی که ظرفیت ۱۰ هزار نفر است.

ریحان سروش مقدم با بیان اینکه سالن شش هزار نفری ورزش و جوانان باید برای ارائه خدمات آماده باشد، عنوان کرد: شماره جهار رقمی ۳۱۳۲ را برای استان قرار داد بسته ایم و بعد از تعطیلات فطر شماره گردشگری استان خواهد بود.

وی با بیان اینکه ادارات، مدارس و غیره اجازه دهند مسافران از پارکینگ های آنها استفاده کنند، بیان کرد: هر قدر به مسافران اطلاعات شهری از جمله اماکن گردشگری، بیمارستان، داروخانه و غیره داده شود ترافیک کمتر می شود.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان با بیان اینکه در بحث مستند درخواست فیلم های نیم ساعته و مستند یک تا پنج دقیقه ای داده شده است، افزود: حدود ۱۰۰ تا ۲۰۰ قرارد داد برای ساخت مستند از همدان با شبکه مستند خواهیم بست تا مستند سازی داشته باشند.

رئیس پلیس راهنمایی رو رانندگی استان همدان در ادامه با بیان اینکه با توجه به اینکه تعداد مسافرانی که وارد همدان می شوند نسبت به سال گذشته بیشتر است  به طور حتم ترافیک ایجاد می شود، اظهارداشت: سال گذشته نیروی انتظامی و راهنمایی و رانندگی آمادگی لازم را برای پذیرش مسافران داشت و جایی گره ترافیکی نداشتیم.

سرهنگ حسین طلایی با بیان اینکه وقتی ورودی مسافر زیاد باشد ترافیک سنگین است اما می توان کارهایی کرد که ترافیک کمتر شود، بیان کرد: شهرداری از سال های قبل تعدادی تابلهای ترافیکی در برخی مناطق نصب کرده که در کاهش ترافیک تاثیر گذار است.

وی با بیان اینکه در ایام عید وقتی مسافر وارد می شود انواع و اقسام بروشور و نقشه به وی داده می شود به نحوی که مسافر حوصله مطالعه آن را ندارد، بیان کرد: در ایام تابستان برعکس ایام عید حتی یک نقشه و بروشور به مسافران داده نمی شود که این مسئله باعث سردرگمی مسافر خواهد بود.

رئیس پلیس راهنمایی رو رانندگی استان همدان با بیان اینکه در همدان محل های ستاد اسکان در داخل شهر قرار گرفته است و مسافر برای پیدا کردن آن باید در شهر بگردد که این مسئله باعث ترافیک می شود، عنوان کرد: اگر محل ستاد اسکان در ورودی شهر بود میزان ترافیک معابر کمتر می شد.

سرهنگ طلایی همچنین از سازمان ها خواست تا برنامه های فرهنگی را در معابر برگزار نکنند و بیان کرد: برگزاری برنامه های فرهنگی در معابر و میدان ها موجب ترافیک و در نتیجه بسته شدن معابر می شود.

فرماندار شهرستان کبودرآهنگ نیز در ادامه با بیان اینکه کبودرآهنگ در حوزه خدمات سفر موضوع غار علیصدر را دارد، اظهار داشت: امسال شرایط خوبی در علیصدر وجود دارد و فضا کاملا خوب است.

احسان قنبری با بیان اینکه اقدامات لازم برای پیک سفر ها انجام شده و آمادگی لازم وجود دارد، عنوان کرد: امیدواریم در حوزه تامین آب شرب مشکلی وجود نداشته باشد و به علت اینکه سر ریز مسافران در روستای علیصدر اسکان پیدا می کنند در تابستان با مشکل آب شرب مواجه می شویم.

وی با بیان اینکه در شهرستان کبودراهنگ مسافر به بازدید از غار علیصدر متمرکز می شود، ادامه داد: در ارتباط با تامین آب شرب باید کارهای زیر ساختی انجام دهیم اما امسال مشکلات کمتری خواهیم داشت.

فرماندار شهرستان ملایر نیز در ادامه با بیان اینکه جلسات خدمات سفر در شهرستان ملایر برگزار و ۹ کمیته تشکیل شده است، اظهار داشت: شرح وظایف دستگاه های مختلف مشخص شده است.

مصطفی آزاد بخت با بیان اینکه هشت مکان آموزشی در شهرستان ملایر برای اسکان مسافران در نظر گرفته شده است، بیان کرد: مساجد ورودی شهر، جمعیت هلال احمر، اورژانس و غیره آمادگی لازم را برای ارائه خدمات به مسافران دارند.همدان آماده استقبال از مسافران

همدان آماده استقبال از مسافران


مدیر کل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری

همدان آماده استقبال از مسافران

مدیر کل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری استان همدان با بیان اینکه تمهیدات لازم برای تعطیلات عید فطر اندیشیده شده است، گفت: همزمان با تعطیلات عید فطر جنگ های شادی در همدان برگزار می شود.

ریحان سروش مقدم در گفتگو با خبرنگار مهر با بیان اینکه تمهیدات لازم برای تعطیلات عید فطر انجام شده است، اظهار داشت: هتلها، مهمان پذیرها، متل ها و مسافر خانه ها و کمپ ها آمادگی کامل برای اسکان مسافران را دارند.

وی با اشاره به اینکه هماهنگی های لازم بین ارگان های مختلف برای پذیرایی از مسافران انجام شده است، عنوان داشت: ستاد تسهیلات خدمات سفر اداره میراث فرهنگی در محل اداره صنایع دستی استان مستقر شده و فعال است.

مدیر کل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری استان همدان در ادامه افزود: برنامه های متنوعی برای مسافران و شهروندان همدانی در تعطیلات عید فطر سال جاری در نظر گرفته شده است.

سروش مقدم از برگزاری جنگ های شادی با حضور هنرمندان استان خبر داد و گفت: دو برنامه جنگ شادی در میدان باباطاهر همدان در روز های ۲۶ و ۲۸ تیر ماه سال جاری برگزار می شود.

وی از برگزاری جشن عید فطر در روز عید فطر خبر داد و اظهار داشت: جشن عید فطر در آرامگاه بوعلی سینا در شب عید فطر با حضور هنرمندان استان همدان و برنامه های شاد برگزار می شود.

مدیر کل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری استان همدان عنوان داشت: مسابقه سفره های افطاری با حضور بانوان و با هدف معرفی آئین ها و سنت های ایرانی برای برپایی ماه رمضان دوشنبه ۲۲ تیر ماه در هتل ارم همدان برگزار می شود.محتوا با برچسب عید فطر.

هیچ نتیجه ای وجود ندارد