جهش تولید | پنج‌شنبه، ۱۵ خرداد ۱۳۹۹

نمایش محتوای تولیدویژه

 

 

محتوا با برچسب نهاوند.

گزارش مردمی - نهاوند

گزارش مردمی - نهاوند


دانلود

گزارش مردمی - انتخابات 2 اسفند 98 - نهاوندآکسایا 1398.10.11

آکسایا 1398.10.11


دانلود

سفر به نهاوند - قسمت چهارمآکسایا 1398.10.04

آکسایا 1398.10.04


دانلود

سفر به نهاوند -قسمت سومآکسایا 1398.09.27

آکسایا 1398.09.27


دانلود

سفر به نهاوند - قسمت دومآکسایا 1398.09.13

آکسایا 1398.09.13


دانلود

سفر به نهاوندمعرفی شهرستان نهاوند

معرفی شهرستان نهاوند
اعلام نتایج تایید صلاحیت کاندیداهای شهر و روستاهای نهاوند

اعلام نتایج تایید صلاحیت کاندیداهای شهر و روستاهای نهاوند


فرماندار نهاوند

اعلام نتایج تایید صلاحیت کاندیداهای شهر و روستاهای نهاوند

فرماندار نهاوند گفت: با اعلام نظر هیات نظارت بر انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا 32 نفر از داوطلبین عضویت در شوراهای شهر و روستاهای نهاوند صلاحیت حضور در انتخابات را بدست نیاوردند.

 

کریم حمیدوند در گفت و گو با ایرنا افزود: از مجموع 73 تن کاندیدای نام نویسی شده در شهر نهاوند، صلاحیت 14 نفر توسط هیات نظارت تایید نشد و تاکنون نیز 2 نفر انصراف داده اند.
وی افزود: در سایر شهرها نیز در شهر فیروزان از 13 نفر داوطلب نام نویسی شده 2 نفر، در شهر گیان از بین 22 داوطلب نام نویسی شده 6 تن رد صلاحیت شده و در شهر برزول تمامی کاندیداها مورد تائید قرار گرفته اند که در مجموع از بین 120 تن کاندیدای عضویت در شوراهای شهر 23 نفر رد صلاحیت شده اند.
فرماندار نهاوند در ارتباط با وضعیت بررسی صلاحیت کاندیداهای شوراهای روستا نیز گفت: پس از بررسیهای به عمل آمده توسط هیات نظارت در روستاهای بخش مرکزی چهار نفر ، در روستاهای بخش خزل سه نفر و در روستاهای بخش گیان نیز سه نفر صلاحیتشان مورد تائید قرار نگرفته است .
وی افزود: با رد صلاحیت تعدادی از کاندیداهای روستاها تعداد 15 روستا از حد نصاب خارج شده و شورا در آنها تشکیل نمی شود.
وی گفت: البته در مدت زمان قانونی رسیدگی به شکایات، داوطلبان می توانند از مراجع قانونی پیگیریهای لازم را انجام دهند .
قابل ذکر است که در پنجمین دوره انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستاهای نهاوند 901 نفر نام نویسی کرده بودند .
پنجمین دوره انتخابات شوراها همزمان با دوازدهمین دوره ریاست جمهوری روز جمعه 29 اردیبهشت در سراسر کشور برگزار می شود
شهرستان نهاوند با دارا بودن جمعیتی بالغ بر 190 هزار نفر در 105 کیلومتری جنوب استان همدان واقع شده است .افزایش شکار غیرمجاز پرندگان

افزایش شکار غیرمجاز پرندگان


فرماندار

افزایش شکار غیرمجاز پرندگان

فرماندار نهاوند گفت: یکی از مسائلی که به تازگی محیط زیست و گونه های جانوری را در این شهرستان تهدید می کند، افزایش شکار غیرمجاز پرندگان و به ویژه کبک است که باعث از بین بردن آنها در این منطقه می شود .

به گزارش ایرنا کریم حمیدوند در ستاد اجرایی خدمات سفر نهاوند افزود: اداره محیط زیست در طول هفته گشتهایی را در مناطق کوهستانی و سراب ها انجام دهد و با اینگونه شکارچیان برخورد کند.
وی با انتقاد از صدور بی رویه مجوز اسلحه شکاری برای متقاضیان گفت: در حال حاضر برای هر کسی مجوز اسلحه شکاری صادر می شود که این مساله علاوه بر افزایش شکارهای غیرمجاز باعث ایجاد درگیری بین مردم و در مواقعی استفاده از آن در نزاع و درگیری ها می شود.
حمیدوند در ادامه نهاوند را یکی از شهرستانهای بالقوه استان در بخش گردشگری ذکر کرد و گفت: وجود سرابهای منحصر به فرد زمینه های رونق گردشگری را فراهم ساخته که در صورت ساماندهی و استقرار امکانات لازم می تواند گردشگری را در نهاوند رونق داده و آنرا در مسیر اقتصاد مقاومتی فعال کند .
وی افزود: با وجود بارشهای فراوانی که ابتدای سال نو در سراسر استان صورت گرفت و در برخی شهرستانها باعث کاهش تقاضای سفر شد اما در نهاوند نه تنها کاهش سفر نداشتیم بلکه 22 درصد افزایش سفر به این شهرستان وجود داشت.
وی اظهار کرد: امروز رویکرد گردشگری به هتل های مجلل نیست بلکه آنان تمایل دارند که به مناطق بکر و سنتی سفر کنند لذا وظیفه ما این است که امکانات حداقلی مانند آب و برق و به ویژه سرویسهای بهداشتی را در این مناطق ایجاد کنیم تا آنان بدون داشتن مشکل به شهرستان سفر کنند.
فرماندار نهاوند با اشاره به اینکه توسعه گردشگری نباید باعث آسیب رساندن به محیط زیست و منابع طبیعی شود افزود: به منظور جلوگیری از تخریب محیط زیست در مناطق گردشگری شهرستان که در سرابها واقع شده اند لازم است امکانات مورد نیاز ایجاد شود و نظارت کامل در این زمینه اعمال شود.
شهرستان نهاوند به واسطه داشتن سرابهای دل انگیز یکی از شهرستانهای مستعد در بخش گردشگری به ویژه اکوتوریسم می باشد که سالانه باعث جذب صدها هزار گردشگر به این مناطق می شود .
این شهرستان با دارا بودن جمعیتی بالغ بر 190 هزار نفر در 105 کیلومتری جنوب استان همدان و 420 کیلومتری جنوب غرب تهران قرار گرفته است.کشت چغندرقند در ۳۰۰۰ هکتار از زمین‌های کشاورزی نهاوند

کشت چغندرقند در ۳۰۰۰ هکتار از زمین‌های کشاورزی نهاوند


مدیر جهاد کشاورزی نهاوند

کشت چغندرقند در ۳۰۰۰ هکتار از زمین‌های کشاورزی نهاوند

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان نهاوند گفت: امسال ۳۰۰۰ هکتار از اراضی کشاورزی شهرستان نهاوند زیر کشت چغندرقند رفته است.

احمد باقری در گفتگو با خبرنگار مهر با بیان اینکه شهرستان نهاوند از مناطق مستعد کشت چغندرقند است، گفت: با توجه به  مزیت اقتصادی این محصول تعداد زیادی از کشاورزان شهرستان به تناوب زراعی این محصول تمایل دارند.

باقری بااشاره به اینکه به دلایل متعدد از جمله آب‌بر بودن این محصول و عدم توان کارخانجات برای تحویل گرفتن محصول مازاد چغندرقند، این موضوع برخلاف سیاست‌های دولت است، گفت: سیاست دولت مدیریت سطح زیر کشت چغندرقند و تولید متناسب با نیاز و توان کارخانجات تولید قند است.

وی افزود: امسال کشاورزان نهاوندی نسبت به عقد قرارداد با کارخانجات و شروع به کشت در بیش از ۳۰۰۰ هکتار چغندرقند برای تأمین قند مصرفی خانوارهای ایرانی اقدام کرده‌اند.

وی عنوان کرد: کارخانه قند همدان، لرستان، نقش جهان و بنیاد اصفهان کارخانه‌های فعال در منطقه برای عقد قرارداد با کشاورزان هستند و هرگونه فعالیت کارخانه‌هایی که به‌صورت غیر رسمی در شهرستان اقدام به توزیع بذر و سایر نهاده‌ها کرده اند ممکن است در فصل برداشت مشکلاتی برای کشاورزان ایجاد کند.

مدیر جهاد کشاورزی نهاوند بیان کرد: کشاورزان باید ضمن رعایت الگوی کشت، تناوب و تنوع زراعی، کشت سایر محصولات بهاره چون ذرت دانه‌ای، ذرت علوفه‌ای، گل‌رنگ و آفتاب‌گردان را در برنامه زراعی خود قرار دهند.

باقری تأکید کرد: کشاورزان باید از خرید و کاشت هرگونه بذر غیراستاندارد که از مبادی غیررسمی وارد منطقه می‌شود خودداری کنند.تشکیل ۲۰ کلاس طرح نهضت قرآن آموزی درنهاوند

تشکیل ۲۰ کلاس طرح نهضت قرآن آموزی درنهاوند


سرپرست تبلیغات اسلامی نهاوند

تشکیل ۲۰ کلاس طرح نهضت قرآن آموزی درنهاوند

سرپرست تبلیغات اسلامی نهاوند گفت: ۲۰ کلاس آموزشی در راستای ترویج و توسعه فرهنگ قرآنی و اجرای طرح نهضت قرآن آموزی در مناطق مختلف نهاوند درحال برگزاری است.

حجت‌الاسلام موسی محبی در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: ۲۰ کلاس آموزشی در راستای ترویج و توسعه فرهنگ قرآنی و  اجرای طرح نهضت قرآن آموزی در مناطق مختلف نهاوند درحال برگزاری است.

رئیس تبلیغات اسلامی نهاوند هدف از برگزاری این طرح را ایجاد زمینه برای انس هرچه بیشتر نوجوانان و جوانان با کلام الله مجید بیان کرد.

وی گفت: هم اکنون ۲۳ مرکز و خانه قرآن روستایی و ۲۵ مربی قرآن در این شهرستان مشغول به فعالیت هستند.

حجت‌الاسلام موسی محبی افزود: مربیان امسال به بیش از ۵۰۰۰ نفر از قرآن آموزان مفاهیم ابتدایی و پایه ای تلاوت قرآن کریم را آموزش خواهند داد.

سرپرست تبلیغات اسلامی نهاوند در ادامه اظهارداشت: در ۲۰ کلاس تشکیل شده ۷۵۰ نفر از علاقمندان به فراگیری روخوانی و روانخوانی قرآن کریم ثبت نام کرده اند و این دوره های آموزشی تا یکم تیر ماه ادامه خواهد داشت.

وی گفت: در این دوره از داوطلبان در رشته های روخوانی، روانخوانی، مفاهیم و رشته های قرآنی دیگر ثبت نام می‌شود.قدردانی از خیران مدرسه ساز نهاوند

قدردانی از خیران مدرسه ساز نهاوند


نوزدهمین جشنواره خیران مدرسه ساز نهاوند

قدردانی از خیران مدرسه ساز نهاوند

نوزدهمین جشنواره خیران مدرسه ساز شهرستان نهاوند با حضور خیران و جمعی از مسوولان استانی و شهرستانی در سالن اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی این شهرستان برگزار شد .

به گزارش ایرنا در این مراسم نماینده نهاوند در مجلس شورای اسلامی گفت: مجمع خیران مدرسه ساز اقدامات و فعالیتهای خوبی را از ابتدای فعالیت خود انجام داده که در سطح کشور بی نظیر بوده است .
حسن بهرام نیا افزود: با وجود همه مشکلات مجمع خیران در مقایسه با سایر مجامع خیریه ای، ماندگار بوده و نه تنها ضعیف نشده بلکه روزبروز بر گستردگی و نفوذ آن بین مردم افزوده شده است .
وی در بخش دیگری با اشاره به شعار سال جاری از سوی مقام معظم رهبری اظهار کرد: چندین سال متوالی است که رهبری انقلاب بحث اقتصاد را به عنوان اولویت کشور اعلام کرده اند و ما بر این اساس باید به آن توجه کنیم .
وی گفت: امروز اعتلای نظام اسلامی و جامعه ما در سایه اقتصاد مصداق پیدا می کند و ما اگر اقتصاد پویا داشته باشیم تاثیر گذاریمان در جهان بیشتر می شود .
نماینده نهاوند تصریح کرد: در زمینه اقتصاد مقاومتی اگر چه کارهایی صورت گرفته اما این تلاشها کم بوده و لذا رهبری انقلاب امسال را مجدد سال اقتصاد مقاومتی اعلام کرده اند .
بهرام نیا گفت: از جمله اقداماتی که در 10 ماه گذشته در سطح شهرستان انجام شده به سرانجام رسیدن سد گرین است که پذیره نویسی آن در حال انجام می باشد .
وی اظهار کرد: در بخش راهها نیز با پیگیریهای که انجام گردید ، ردیف ملی برای راههای ارتباطی نهاوند گرفته شد که این محورها که قتلگاه مسافران شده بود به صورت چهار بانده درخواهد آمد .
نماینده نهاوند افزود: در بخش بیمارستان نیز تاکنون 2 مرحله تجهیزات از وزارت بهداشت دریافت شده که مرحله سوم آن هم در دست اقدام می باشد که با اجرای این مرحله به طور کامل بیمارستان مجهز می شود.
بهرام نیا افزود: در راستای مدرسه سازی نیز مجوز ساخت سه مدرسه از سوی بنیاد برکت دریافت گردیده که یکی از آنها در روستای کهریز سلیم کلنگ زنی شد و یکی نیز به روستای سهران و دیگری نیز در روستایی که نیاز باشد ایجاد خواهد شد.
در این مراسم مدیر آموزش و پرورش نهاوند نیز گفت: امروز 20 درصد کلاسهای موجود شهرستان نهاوند خیر ساز هستند که یا به صورت 100 درصدی توسط آنان ساخته شده و یا با مشارکت خیران بهره برداری رسیده است.
هادی سلگی افزود: در حال حاضر سه طرح آموزشگاه خیر ساز دکتر حمیدی با اعتبار 30 میلیارد ریال که به طور کامل توسط خیر تامین می شود ، طرح آموزشگاه نصرتی با مشارکت خیر و اعتبارات دولتی و همچنین طرح مجتمع فرهنگی حجت الاسلام یونسی در پای قلعه با مشارکت خیران در دست اقدام می باشد که نیازمند اعتبار می باشد .
وی گفت: علاوه بر این در سال گذشته نیز یک آموزشگاه یک کلاسه توسط زهرا کرمانی با اعتبار یک میلیارد و 400 میلیون ریال بهره برداری رسید و یک میلیارد و 200 میلیون ریال دیگر نیز پول نقد از سوی بهجت ظفری برای ساخت یک آموزشگاه در روستای کرک سفلی پرداخت شده است .
وی افزود: بنیاد برکت نیز سه آموزشگاه را در سطح شهرستان اجرایی کرده که یک آموزشگاه مهر ماه امسال به بهره برداری رسیده و دو آموزشگاه دیگر تا مهر امسال آماده بهره برداری خواهد بود .
سلگی گفت: این فضاها که توسط خیران آماده و تحویل شده نیاز به تجهیزات جدید دارد که از اداره کل نوسازی انتظار می رود در این زمینه اقدامات لازم را به عمل آورند .
وی خاطرنشان کرد: البته در کار ساخت و ساز مدرسه نباید از اعتبارات دولتی که چندین برابر اعتبارات خیران است غافل ماند که از جمله آنها آماده سازی آموزشگاه 16 کلاسه شهید قدوسی با اعتبار 25 میلیارد ریال است که در مهر ماه سال 95 بهره برداری رسید .
قابل ذکر است که در شهرستان نهاوند تا کنون 13 آموزشگاه به طور 100 درصد توسط خیرین و 11 فضای دیگر نیز با مشارکت خیرو اعتبارات دولتی ساخته شده است
در حال حاضر نزدیک به 25 هزار دانش آموز در 246 آموزشگاه نهاوند مشغول به تحصیل می باشند.
شهرستان نهاوند با دارا بودن جمعیتی بالغ بر 190 هزار نفر در 105 کیلومتری جنوب استان همدان واقع شده است .استفاده از ظرفیت های مردمی برای تحقق شعار سال

استفاده از ظرفیت های مردمی برای تحقق شعار سال


مدیر تبلیغات اسلامی نهاوند

استفاده از ظرفیت های مردمی برای تحقق شعار سال

مدیر تبلیغات اسلامی نهاوند بر استفاده از ظرفیت های مردمی برای تحقق شعار سال تاکید کرد و گفت: تمام دستگاه های اجرایی در تحقق رهنمودهای رهبری مسئول هستند.

به گزارش خبرنگار مهر، حجت‌الاسلام موسی محبی در جمع شورای هیئات مذهبی، کانون مداحان و روحانیون نهاوند با اشاره به نام گذاری سال ۹۶ با نام اقتصاد مقاومتی؛ تولید و اشتغال توسط مقام معظم رهبری بیان کرد: پیاده شدن اقتصاد مقاومتی در جامعه با وحدت مسئولین و همراهی مردم باعث از بین رفتن بیکاری و گرانی و عدم وابستگی به بیگانگان خواهد بود.

حجت‌الاسلام محبی افزود: اقتصاد مقاومتی جنگ با بیکاری و رکود بوده و اجرا شدن آن باعث به زانو در آمدن دشمنان و رفع مشکلات تولید خواهد شد.

مدیرتبلیغات اسلامی نهاوند اقتصاد مقاومتی را علاج همه گرفتاری های جامعه دانست و بیان کرد: مردم و مسئولین همگی باید برای اجرای هر چه بهتر اقتصاد مقاومتی در کشور تلاش کنند.

وی به مباحث اعتقادی اشاره کرد و گفت: ولایت فقیه رکن و اصول خیمه انقلاب اسلامی است و همانگونه که نماز واجب است تبعیت از ولی فقیه نیز برای حفظ ارزش های اسلامی لازم و ضروری است.

حجت‌الاسلام محبی با تاکید بر اینکه مبلغان باید با آگاه کردن مردم کمک حال دولت شوند، گفت: تمام دستگاه های اجرایی در سال جدید برابر تحقق رهنمودهای رهبری مسئول هستند.

وی با تأکید بر نقش آفرینی عموم مردم در تحقق شعار سال اظهار داشت: استفاده از ظرفیت های مردمی و برنامه ریزی و هدف گذاری از سوی مسئولان، راهگشای بسیاری از مشکلات کشور است.برگزاری دوره های مختلف آموزش قرآن در ۳۱ نقطه نهاوند

برگزاری دوره های مختلف آموزش قرآن در ۳۱ نقطه نهاوند


رئیس تبلیغات اسلامی نهاوند اعلام کرد:

برگزاری دوره های مختلف آموزش قرآن در ۳۱ نقطه نهاوند

رئیس اداره تبلیغات اسلامی نهاوند گفت: دوره های مختلف قرآنی در ۳۱ منطقه قرآنی شهرستان نهاوند برگزار می شود.

حجت‌الاسلام موسی محبی در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: در شهرستان نهاوند ۷ مرکز قرآنی و ۲۴ خانه قرآن در مناطق  روستایی از اداره تبلیغات اسلامی مجوز فعالیت دریافت کرده اند.

وی افزود: با همکاری و هماهنگی اداره تبلیغات اسلامی، دوره های مختلف در رشته روخوانی و روانخوانی قرآن کریم، مفاهیم، حفظ، قرائت و همچنین آموزش نکات تجویدی به نونهالان برگزار می شود.

حجت الاسلام محبی در ادامه از مراکز و موسسات قرآنی به‌عنوان مناطق فرهنگی نام برد و گفت: طی ایام سال و در مناسبت های مختلف ملی و مذهبی با هماهنگی این اداره برنامه های متنوع فرهنگی در اینگونه مراکز برگزار خواهد شد.

حجت‌الاسلام موسی محبی همچنین با بیان اینکه روحانیون و اعضای شبکه تبلیغ نقش موثری در تحقق شعار محوری سال ۹۶ دارند، گفت: دولت باید با اتخاذ تدابیری هوشمندانه در راستای تحقق این شعار اقدامات جدی در حمایت از تولید داخلی انجام دهد، چرا که مشکل بیکاری جوانان تنها با اجرای کامل اقتصاد مقاومتی حل می‌شود.

وی با اشاره به اینکه بیکاری جوانان سبب رشد ناهنجاری های فرهنگی در جامعه خواهد شد، اظهار داشت: وظیفه طلاب حوزه های علمیه در تحقق شعار امسال کمک به دولتمردان است و می توانند نقش اطلاع‌رسانی را برعهده بگیرند.883 تن کاندیدای عضویت در شوراهای شهر و روستا نهاوند

883 تن کاندیدای عضویت در شوراهای شهر و روستا نهاوند


فرماندار نهاوند

883 تن کاندیدای عضویت در شوراهای شهر و روستا نهاوند

فرماندار نهاوند گفت: با پایان نام نویسی از داوطلبان شوراهای اسلامی شهر و روستا، 883 تن در سطح شهرستان کاندیدای عضویت در شوراهای شهر و روستا شدند.

به گزارش ایرنا کریم حمیدوند در جمع خبرنگاران افزود: از مجموعه داوطلبان نام نویسی شده 855 تن را مردان و 28 تن را بانوان تشکیل می دهند .
وی افزود: از مجموع افراد نام نویسی شده 120 تن شامل 11 زن و 109 مرد داوطلب عضویت در شوراهای اسلامی مناطق شهری و 763 تن شامل 17 زن و 746 مرد کاندیدای مناطق روستایی شدند.
وی درخصوص سوابق تحصیلی داوطلبان گفت: از مجموع داوطلبان نام نویسی شده 603 تن زیر دیپلم ، 111 تن دیپلم ،18 تن فوق دیپلم ، 118 تن لیسانس، 31 تن نیز فوق لیسانس و 2 نفر نیز دارای مدرک حوزوی هستند.
حمیدوند افزود: همچنین از بین دارندگان مدرک تحصیلی فوق لیسانس چهار تن زن و 27 تن مرد، در مدرک لیسانس 10 تن زن و 108 تن مرد ، در مدرک فوق دیپلم 18 مرد، در مدرک دیپلم 2 تن زن و 109 تن مرد و در مدرک زیر دیپلم 11 تن زن و 592 تن مرد می باشند .
وی گفت: از نظر سنی نیز از مجموع داوطلبان 206 تن زیر 35 سال ، 314 تن زیر 45 سال ، 244 تن زیر 55 سال ، 88 تن زیر 65 سال، 25 تن زیر 75 سال و 6 تن نیز بالای 80 سال سن دارند .
وی گفت: همچنین از مجموع داوطلبان 316 نفر دارای سابقه عضویت در شوراهای اسلامی و 567 نفر نیز بدون سابقه عضویت در شوراها هستند.
فرماندار نهاوند در ادامه به تعداد روستاهایی که انتخابات شوراها در آنجا برگزار می شود اشاره کرد و افزود: مطابق قانون برای مراکزی که دارای حداقل 20 خانوار و 100 تن جمعیت باشند باید شوراهای اسلامی تشکیل شود که بر این مبنا، در شهرستان نهاوند 150 مکان با 474 کرسی قابلیت برگزاری انتخابات شوراها را دارند .
وی افزود: در 12 روستا در سطح شهرستان همراه با سه شهر برزول ، گیان و فیروزان نیز شورای پنج نفره و در شهر نهاوند نیز شورای هفت نفره تشکیل می شود .
حمیدوند تشکیل شورا در تمامی روستاها را در دوره جدید بی سابقه خواند و افزود: با به حد نصاب رسیدن 469 کرسی از مجموع 474 کرسی شهرستان و پنج کرسی که کار نام نویسی آنها نیمه تمام مانده و طبق قانون انجام خواهد شد در این دوره برای نخستین بار تمامی روستاهای شهرستان دارای شورا می شوند که این امر بی سابقه بوده و برای نخستین بار در تاریخ نهاوند اتفاق می افتد .
کار نام نویسی از داوطلبان انتخابات پنجمین دوره شوراهای اسلامی شهر و روستاهای سراسر کشور از 30 اسفندماه  آغاز و تا پایان روز ششم فروردین ماه ادامه داشت .
انتخابات پنجمین دوره شوراهای اسلامی سراسر کشور همزمان با دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری روز 29 اردیبهشت برگزار می شود .
شهرستان نهاوند با دارا بودن چهار شهر و 176 روستا و مجموع 190 هزار نفر جمعیت در 105 کیلومتری جنوب استان همدان و 420 کیلومتری جنوب غرب تهران واقع شده است .جواب‌های شاخه ای نویسنده تاریخ
انشالله با حضور گستره در انتخابات باعث پیشرفت و... حسنی ۱۳۹۶/۰۱/۱۲ ۱۹:۵۴

حسنی
انشالله با حضور گستره در انتخابات باعث پیشرفت و تعالی کشور عزیزمان میشویم
0 (0 آرا)
پست شده در ۱۳۹۶/۰۱/۱۲ ۱۹:۵۴

نهاوند قطب تولید داروهای گیاهی در استان

نهاوند قطب تولید داروهای گیاهی در استان


تحلیل و تفسیر خبر

نهاوند قطب تولید داروهای گیاهی در استان

در استان همدان در شهرستان نهاوند گیاهی موجود است که به غیر از اشتغال دردها را شفا می‌دهد.

به گزارش خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از همدان، در سال‌های اخیر به دنبال گسترش کشت گیاهان دارویی در نهاوند و زیادشدن مغازه‌های داروی گیاهی فروشی مردم نیز ذائقه خود را به سمت استفاده از داروهای گیاهی سوق دادند به‌طوری‌که بر اساس یک مطالعه با روش پیمایشی و با ابزار پرسشنامه از افراد بالای 15 سال انجام‌شده است که پس از جمع‌آوری داده‌ها این تحقیق نتایج نشان داد که گروه‌های سنی مسن‌تر نسبت به گروه‌های سنی جوان‌تر دارای نگرش مطلوب‌تر و مصرف بیشتری از داروهای گیاهی هستند.
این تحقیق نشان داد سطح آگاهی و مصرف گیاهان دارویی به شکل معنی‌داری در زنان بیشتر از مردان است که مهمترین عامل عدم مصرف گیاهان دارویی توسط مردم این شهر، کمبود پزشک متخصص درزمینهٔ ی گیاهان دارویی است ولی در چند سال اخیر مصرف آن به شکل چشم‌گیری رواج پیداکرده است.
علی ده پهلوان رئیس منابع طبیعی و آبخیزداری نهاوند در این مورد اظهار داشت: شهرستان نهاوند با چند ده هزار هکتار مراتع و منابع طبیعی و 22 هزار هکتار جنگل و آب و هوایی معتدل کوهستانی و سراب و چشمه‌های جوشان می‌تواند به یکی از قطب‌های تولید گیاهان دارویی در کشور ایجاد شود.

وی گفت: استفاده از گیاهان دارویی فرهنگ گم‌شده مردم نهاوند و است زیرا این شهرستان و نقاط مختلف ایران منبع سرشاری از تنوع و گونه‌های مختلف گیاهان دارویی می‌باشد که می‌تواند باعث گسترش اشتغال و صادرات و کمک به جلوگیری از تخریب مراتع و جنگل‌ها شود.
ده پهلوان افزود: از بین حدود 3 هزار گونه گیاه دارویی که در دنیا شناخته‌شده حدود 140 گونه خاص ایران است و مصرف داروهای گیاهی در کشورهایی چون آمریکا و فرانسه، کشورهای شرق آسیا و اروپا روزبه‌روز طرفداران بیشتری پیدا می‌کند.
رئیس منابع طبیعی و آبخیزداری نهاوند بیان کرد: در همدان تعداد 320 نوع گیاه دارویی و در شهرستان به دلیل تنوع آب و هوایی نزدیک به 500 نوع در ارتفاعات الوند کوه‌های بوقاطی، گرین، گیان، ملوسان، آلمابلاق، خان گرمز، لشگر‌در کوه سرده و کوه گرمه همدان از عمده‌ترین مناطق رویش گیاهان دارویی محسوب می‌شود.
وی عنوان کرد: در مرحله اول برای رونق تولید گیاهان دارویی در شهرستان نهاوند نیازمند سرمایه‌گذاری و حمایت مالی از رشته‌های دانشگاهی کشاورزی و منابع طبیعی و توسعه علم پزشکی و در مرحله بعد با توجه به زمینه‌های موجود ازجمله رویش انواع گیاهان دارویی و تولید انبوه آن نیازمند احداث باغ گیاهان دارویی هستیم.

ده پهلوان با اشاره به اینکه تاکنون 800 هکتار از مراتع نهاوند جهت اشتغال‌زایی و جلوگیری از تخریب زیر کشت بیش از 200 نوع گیاه دارویی رفته‌اند است اظهار داشت: سالانه از هر هکتار بین 200 کیلوگرم تا 2 تن انواع دارو گیاهی برداشت و روانه بازار داخلی و خارجی می‌شود.
این کارشناس و رئیس منابع طبیعی یادآور شد: در سال‌هایی که شرایط بارش و نزولات جوی مناسب است به‌طور متوسط از هر هکتار 250 کیلوگرم انواع گیاه دارویی خشک برداشت می‌شود به‌طوری‌که امسال فقط ۷۵ هزار کیلوگرم گل‌گاوزبان خشک‌شده از مراتع نهاوند برداشت و چندین هزار تن انواع دیگر از دارو گیاهی در نهاوند تولید شد.
وی افزود: مهمترین مشکل شهرستان کمبود سرمایه‌گذار در این بخش و کمبود بودجه مالی برای جوانان بیکار و دارای مدرک دانشگاهی در رشته‌های منابع طبیعی و کشاورزی است همچنین نهاوند در بخش بسته‌بندی گیاهان دارویی، ‌عصاره‌گیری و اسانس گیری، صنعت درست و درمانی و خوبی ندارد و اگر این بخش رونق گیرد نقش به سزایی در ایجاد اشتغال‌ پایدار دارد.
وی گفت: شهرستان نهاوند به دلیل آب و هوایی منحصربه‌فردی که دارد مستعد پرورش گاهان دارویی در مراتع است به‌طوری‌که درگذشته بیش از 500 نوع و گونه گیاه دارویی در این مناطق وجود داشته که مهمترین آنها خارشتر، باریجه، خار مریم، آویشن، گل ختمی، بابونه، آنقوزه، موسیر، کتیرا، گل همیشه‌بهار، شیرین‌بیان، نعنا، پونه، گل‌گاوزبان و رازیانه هستند.نهاوند؛ شهر سراب های زلال

نهاوند؛ شهر سراب های زلال


همدان شناسی

نهاوند؛ شهر سراب های زلال

شهرستان نهاوند که به شهر سراب های زلال شهرت یافته این روزها در تکاپوی آماده شدن برای پذیرایی مسافران نوروزی است تا از مهمانان خود در دل طبیعت پذیرایی کند.

 نهاوند از شهرستانهای مهم تاریخی استان همدان به شمار می آید و نظریه‌های مختلفی از  پیشینه تاریخی این منطقه باستانی باقی مانده است.

برخی از مورخان نهاوند را محل پهلو گرفتن کشتی نوح می‌دانند و به استناد تحقیقات باستان‌شناسان در تپه گیان نهاوند، از پنج هزار سال پیش از میلاد مسیح تا هزاره اول قبل از میلاد قومی در این منطقه زندگی می کرده که تمدنی شبیه تمدن بین النهرین داشته و بعدها به دست اقوام دیگر از بین رفته اند.

شهرستان نهاوند از شمال به شهرستان تویسرکان، از شمال غربی به شهرستان کنگاور در استان کرمانشاه، از شرق به بخش سامن در شهرستان ملایر، از جنوب به شهرستان سلسله و دلفان در استان لرستان و از غرب به شهرستان کرمانشاه محدود می‌شود.

نهاوند به علت دارا بودن موقعیت جغرافیایی ویژه، آب فراوان و خاک مستعد از نواحی ممتاز استان همدان به شمار می‌رود و از مکان‌ های دیدنی و تاریخی متعددی برخوردار است.

سراب گاماسیاب، سراب ملوسان، سراب فارسبان، سراب کنگاور، کهنه جنگل ‌و سراب گیان، خرابه‌های قلعه سرسام گبری، کتیبه و ستون‌های معبد لااودیسه، تپه باستانی گیان، حمام حاج آقا تراب، مسجد جامع نهاوند، مقبره شیخ‌ ابوالعباس نهاوندی، مقبره نعمان‌ابن مقرن، شاه‌زاده محمد وعلی، تالاب وسج، تالاب (آب‌بند) رودباری و بوستان جنگلی ابوذر از جمله مکان‌های دیدنی و تاریخی این شهرستان به شمار می‌روند.

شهر نهاوند مقارن انقراض هخامنشیان در حمله اسکندر مورد تاخت و تاز قرار گرفت ولی بنا به تحقیق آنوبانینی به کمک دژ و باروهای محکم در امان ماند.

سلوکیان نیز به این شهر حمله کردند و پس از فتح آن مدتی در آنجا اقامت داشتند اما در دوره فرمانروایی اشکانیان اوضاع شهر نهاوند به درستی معلوم نیست ولی در دوره ساسانیان، یزدگرد سوم دژ محکمی در آن بنا کرد که تابستان‌ها را در آن به سر می‌برد.

در این زمان نهاوند از نظر سوق‌الجیشی یکی از نقاط مهم محسوب می‌شد و در حمله اعراب به ایران، سپاهیان عرب با مقاومت سپاهیان ایران در نهاوند روبرو شدند.

در زمان ملک‌شاه سلجوقی، خواجه نظام‌الملک که برای بازدید از نظامیه بغداد راهی این شهر بود، بین راه به دست یکی از فداییان اسماعیلیه به قتل رسیده که از این رو گفته می‌شود که مقبره او در شهر نهاوند است.

در دوره قاجار، ناصرالدین شاه ضمن بازدید از این شهر دستور داد تا قلعه نهاوند را که اثری تاریخی محسوب می‌شد، خراب و ویران کنند و بدین ترتیب، یافته‌های باستان شناختی و منابع مکتوب و موجود تاریخی، حاکی از کهنسالی این خطه از سرزمین ایران و جلوه‌ای ماندگار از تاریخ پرفراز و نشیب آن است.

گذشته از آثار تاریخی، شهرستان نهاوند در استان همدان یکی از مناطق مملو از جاذبه های طبیعی است که نظر مسافران را به خود جلب کرده است.

موقعیت ویژه جغرافیایی نهاوند به لحاظ آب و هوا و کوه های مرتفع باعث بارش های نسبتاً مناسبی در سطح شهرستان شده به گونه ای که این شهرستان به عنوان سرچشمه اصلی بزرگترین رود کشور یعنی کرخه است و به واسطه آب فراوان به شهر سراب ها معروف شده است.

باغ های نهاوند علاوه بر اینکه همواره موجب انس و الفت شهروندان با طبیعت بوده اند برای افراد غیر بومی نیز زیبا ترین جاذبه ها را داشته اند و این گستره سبزاز حاشیه شهر تا ورای رودخانه گاماسیاب امتداد دارد.

نهاوند با داشتن ۲۶۴ دهنه سراب، چشمه و رشته قنات به شهر سراب ها معروف است و از این نظر بسیار غنی بوده و جایگاه نخست را در استان همدان داراست.

سراب گاماسیاب، سراب نیلوفر، سراب گیان، سراب فارسبان، سراب باروداب و سراب ملوسان با حیات وحش منحصر به فردش معروف ترین سراب های نهاوند هستند که هر کدام می تواند نمادی زیبا برای معرفی غنای طبیعت نهاوند وجایگاهی برای جذب گردشگر باشد.

این سراب با چشمه های جوشان، پر آب و زلال در ۲۱ کیلومتری جنوب غربی نهاوند در پای کوه های گرو از سلسله جبال زاگرس در امتداد دره ای به نام «درون» که دوکوه بزبی و گوچال آنرا احاطه کرده اند واقع شده است.

طول جنگل سراب گیان دو و نیم کیلومتر است که در کف این دره به وجود آمده است.

پوشش گیاهی این منطقه از نوع گون و چمنزار است و در کوه های مرتفع این منطقه زمین های بی گیاه به خصوص در سراشیبی تند کوهها و جاه های سنگلاخ که فاقد طبقه ضخیم و مساعد خاک قابل رویش است بسیار به چشم می خورد و جاهای وسیعی را در برمی گیرد.

در جنوب غربی گیان منطقه جنگلی سراب به وسعت ۹۰ هکتار یکی از عجایب زیبایی خلقت و نشانه عظمت آفریدگار هستی بخش کائنات است.

این جنگل در سه کیلومتری گیان واقع شده و دارای انواع و اقسام درختان بزرگ و کهنسال و کوچک است که به طور خودرو در کنار مسیر آب سراب روئیده اند.

حوضه گاماسیاب در برگیرنده یکی از سرشاخه اصلی و اولیه سیستم رودخانه ای کرخه و دز است.

در قلمرو این حوزه شهرستان های نهاوند، بروجرد و کنگاور واقع شده اند، اما بخش عمده آن از نظر تقسیمات کشوری در قلمرو شهرستان نهاوند واقع شده است.

سراب فارسبان نیز در نزدیکی روستای فارسبان در ۲۶ کیلومتری غرب نهاوند در روستای کمالوند واقع شده است.

متوسط آب دهی سالانه آن یک و نیم متر مکعب در ثانیه است و مازاد این چشمه، پس از سیراب کردن زمین های کشاورزی مسیر خود، به رودخانه گاماسیاب می ریزد.

حمام حاج آقا تراب یا حمام دوقلو در محله علی آباد واقع در بافت قدیمی شهر نهاوند قرار دارد.

در سردر ورودی این بنا کتیبه ای نصب شده که نام بانی حمام و تاریخ ساخت آن را، سال ۱۲۳۰ هجری شمسی در زمان ناصرالدین شاه قاجار بیان می کند ولی به سبک دوران صفویه ساخته شده است.

علت شهرت آن به حمام دوقلو، به دلیل آن است که حمام از دو قسمت تشکیل شده و قسمت اول دارای سردینه و گرمینه بوده و فقط مورد استفاده رجال، اشراف و شاهزادگان قرار می گرفته و قسمت دوم همان حمام که آن هم به نوبه خود دارای سردینه و گرمینه بوده ویژه افراد عادی و طبقات پائین جامعه بوده است.

بر هلالی بالای ستون حمام، تصاویر زیبایی از شاهنامه نقش بسته است که گویای داستان جنگ رستم با دیو سفید است.

این تصاویر باهفت رنگ صحنه هایی از داستان شاهنامه را نشان می دهد که به طرز ماهرانه ای کاشی کاری شده است.

قسمت رختکن حمام نیز باگچ بری های اسلیمی، به زیبایی تزئین شده است.

این بنا توسط سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان همدان به موزه مردم شناسی تبدیل شده و در این موزه بخش های از سنت های مردم به صورت مجسمه در داخل حمام به نمایش در آمده است.

این بنای تاریخی در سال ۱۳۵۶ به ثبت آثار رسیده و در حال حاضر به عنوان موزه مردم شناسی استفاده می شود.

این سراب در ۱۵ کیلومتری شمال غربی نهاوند، بالاتر از روستای ملوسان و پشت کوه های آردوشان و سیاه دره قرار گرفته و زیستگاه برخی از حیوانات و پرندگان نیز است.

آب این چشمه پر آب، به صورت رودی جریان می یابد و در بستر آن گونه هایی از ماهی ها زندگی می کنند.

مازاد این سراب، پس از سیراب کردن زمین های کشاورزی و روستاهای مسیر خود، به خرم رود می ریزد.

این مسجد در ضلع غربی میدان آزادی نهاوند و بر روی تپه ای احداث شده است که برای رسیدن به درب آن باید ا ز ۲۵ پله بالا رفت.

بر محراب این مسجد قطعه سنگ حجاری شده ای به چشم می خورد که عده ی از کارشناسان با استفاده از آن بنای کنونی را متعلق به دوره سلجوقیان دانسته اند.

همچنین در قوس محراب، کتیبه سنگی کوچکتری نیز شامل تاریخ تعمیر مسجد و وجود نام ابو تراب نصب شده است که به ۲۰۰ سال گذشته تعلق دارد.

این مسجد، مانند بسیاری از مساجد قدیمی ایران، دارای سادگی خاصی بوده و تنها تزئینات مختصری با گل و بوته در حاشیه گنبد مرکزی آن دیده می شود.

از جمله آثار به جای مانده از سلوکیان در نهاوند، آثار معبدی است که منسوب به سلوکیان است و به معبد لااودیسه معروف بوده است اما مکان دقیق این معبد مشخص نیست.

آثاری که از نواحی تپه مرکزی شهر به نام تپه دوخواهران به دست آمده این احتمال را قوت می بخشد که محل معبد این مکان بوده است.

این معبد را آنتوخوس سوم پادشاه سلوکی در این شهر برای همسر خود، ملکه لائودیس بناکرده است.

در حفاری ها ی سال ۱۳۲۵ کتیبه بزرگی در ۳۳ سطر به خط یونانی پیدا شد که مربوط به آنتیوخوس سوم است.

ازدیگر آثار باقی مانده از این معبد، ستون، سرستون، ته ستون و تک سنگ های فراوان است که در بعضی از منازل و جلو درب برخی مغازه های شهر و اطراف شهر پراکنده است.

با این تفاسیر ایام نوروز فرصت مغتنمی است که با معرفی بیشتر جاذبه های گردشگری شهرستان نهاوند زمینه را برای حضور سایر مهمانان در ایام مختلف سال فراهم کرد.مهار آتش سوزی در نهاوند

مهار آتش سوزی در نهاوند


Loading the player...

آتش سوزی در نهاوند با فعالیت آتش نشانان مهار  شد.در این آتش سوزی کارخانه روغن کشی نهاوند دچار حریق شد.نهاوند قطب جودو بانوان استان

نهاوند قطب جودو بانوان استان


رئیس هیئت جودو استان‌همدان

نهاوند قطب جودو بانوان استان

رئیس هیئت جودو استان‌همدان گفت: نهاوند به‌عنوان قطب جودو بانوان استان و کشور فعالیت می کند.

جلال نصرپور در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به برگزاری جشنواره همگانی استعدادیابی اظهار داشت: هیئت جودو استان‌همدان در کنار ۵۵ هیئت ورزشی دیگر  به‌عنوان هیئت‌های فعال استان‌همدان در این جشنواره حضور پیدا خواهد کرد.

وی افزود: از زمانی که اداره کل ورزش و جوانان استان‌همدان این موضوع را به ما اعلام کرده برنامه‌ریزی‌های خود را برای حضور گسترده و موفق در این جشنواره انجام داده‌ایم.

رئیس هیئت جودو استان‌همدان بابیان اینکه آموزش‌وپرورش را محور اصلی کار خود قرار داده‌ایم، گفت: با ارتباط خوبی که با معاونت تربیت و سلامت آموزش‌وپرورش استان‌همدان داریم چند مدرسه دخترانه و پسرانه را به‌عنوان پایلوت کار خود معرفی کرده‌ایم.

نصرپور عنوان کرد: مربی استعدادیاب این هیئت با حضور در این مدارس در کنار معلم ورزش تست‌هایی انجام و افراد مستعد را برای حضور در جشنواره انتخاب می‌کنند.

وی بابیان اینکه در شهرستان‌های استان‌همدان نیز برنامه‌ریزی‌های خوبی صورت گرفته است، بیان کرد: شهرستان‌های بهار، نهاوند و ملایر از شهرستان‌های خوب مستعد و توانمند هیئت جودو استان‌همدان هستند که نهاوند به‌عنوان قطب جودو بانوان استان و کشور فعالیت می‌کند.

رئیس هیئت جودو استان‌همدان عنوان کرد: سایر شهرستان‌ها نیز به فراخور توان در این جشنواره حضور پیدا می‌کنند و تمام تلاش ما این است که از پتانسیل استان برای حضور در جشنواره همگانی استعدادیابی استفاده کنیم.

نصرپور با اشاره به برنامه‌ریزی‌های مناسب گفت: هدف بلندمدت بوده و با به پایان رسیدن جشنواره کار استعدادیابی به پایان نخواهد رسید و این جشنواره استعدادیابی آغازی بر کارهای بزرگ خواهد بود.

وی یادآور شد: جودو در استان‌همدان از پتانسیل بسیاری بالایی برخوردار بود و جوانان و نوجوانان مستعدی در استان داریم که باید آن‌ها را شناسایی کنیم.برگزاری دوره‌های آموزشی بسیج در نهاوند

برگزاری دوره‌های آموزشی بسیج در نهاوند


مسئول عقیدتی سپاه ناحیه نهاوند عنوان کرد:

برگزاری دوره‌های آموزشی بسیج در نهاوند

مسئول عقیدتی سپاه ناحیه نهاوند از برگزاری دوره‌های آموزشی با هدف عمق‌بخشی اعتقادی بسیج در نهاوند خبر داد.

به گزارش خبرگزاری مهر و به نقل از روابط عمومی سپاه انصارالحسین(ع) همدان، حبیب‌الله باشنا با اشاره به برگزاری دوره  آموزشی یک روزه شورای پایگاه‌های مقاومت در نهاوند گفت: هدف از این دوره عمق‌بخشی و استحکام پایه‌های اعتقادی بسیج بر اساس فرآمین مقام معظم رهبری است.

مسئول عقیدتی سپاه ناحیه نهاوند اظهار داشت: یکی از اهداف این دوره تحکیم و ارتقای پایه‌های معرفتی و بصیرتی اخلاقی و معنوی فرماندهان پایگاه‌ها است.

حبیب‌الله باشنا افزود: دیگر هدف این دوره آموزشی یک روزه عمق‌بخشی و استحکام پایه‌های اعتقادی بسیج بر اساس فرآمین مقام معظم رهبری است.

وی اضافه کرد: تقویت باورهای دینی، رشد فضای اخلاقی و معنوی و همچنین تقویت روحیه ولایت‌پذیری و ولایت‌مداری از دیگر اهداف این دوره است.هشتم اسفند سالروز تشکیل نهاد امور تربیتی

هشتم اسفند سالروز تشکیل نهاد امور تربیتی


تجلیل از مربیان پرورشی نهاوند

هشتم اسفند سالروز تشکیل نهاد امور تربیتی

همزمان با هشتم اسفند سالروز تشکیل نهاد امور تربیتی توسط شهیدان رجایی و باهنر مراسم بزرگداشت این روز با تجلیل از مربیان پرورشی نهاوند در محل کانون شهید باهنر این شهر برگزار شد.

به گزارش ایرنا در این مراسم 100 تن از مربیان پرورشی، داوران رقابتهای فرهنگی و هنری و برترینهای رقابتهای فرهنگی و هنری معلمان با اهدا لوح و هدایایی تجلیل شدند.
فرماندار نهاوند نیز در این مراسم گفت: چنانچه ما بخواهیم آینده سازانی نظم پذیر و قانون پذیر تربیت کنیم باید این کار در آموزش و پرورش پایه گذاری شود.
کریم حمیدوند افزود: مشکلاتی که امروز گریبانگیر ما شده مسایلی است که در گذشته به آنها بی توجهی یا کم توجهی صورت گرفته است.
وی ابراز کرد: تعلیم و تربیت یک سرمایه گذاری است و ما هر چقدر که در این زمینه بیشتر کار کنیم در آینده از ثمرات آن بهره مند خواهیم شد .
فرماندار نهاوند تصریح کرد: معلمان و مربیان آموزش و پرورش به مسئولان کمک می کنند که یک سری از موضوع های اجتماعی مانند حفاظت از محیط زیست و رعایت قانون به نسل دانش آموزان انتقال یابد.
حمیدوند به انتخابات سال آینده اشاره کرد و گفت: شرکت در انتخابات امر مهمی است که می تواند تهدیدات دشمن را پاسخ دهد و یا آنها را خنثی کند.
قابل ذکر است که نهاد امور تربیتی به منظور تربیت اسلامی دانش آموزان در سال 58 توسط شهیدان رجایی و باهنر در سطح آموزش و پرورش تشکیل شد.
شهرستان نهاوند با دارا بودن جمعیتی بالغ بر 190 هزار نفر در 105 کیلومتری جنوب استان همدان واقع شده است .محتوا با برچسب نهاوند.

هیچ نتیجه ای وجود ندارد