جهش تولید | چهارشنبه، ۱۲ آذر ۱۳۹۹

نمایش محتوای تولیدویژه

 

 

محتوا با برچسب کودکان.

راههای مراقبت از کودکان در برابر ویروس کرونا

راههای مراقبت از کودکان در برابر ویروس کرونا


دانلود

چگونه از کودکان در برابر ویروس کرونا مراقبت کنیم؟خانه و زندگی 1398.06.14

خانه و زندگی 1398.06.14


دانلود

موضوع : سنگ کلیه کودکان


خانه و زندگی 1398.05.17

خانه و زندگی 1398.05.17


دانلود

موضوع: بهداشت دهان و دندان کودکانکودکان عاشورایی

کودکان عاشورایی


یكی از جلوه‏ های باشكوه حركت كاروان امام حسین علیه‏ السلام ، حضور كودكان همراه امام حسین علیه‏السلام و خاندان مكرم ایشان است. این حضور شورانگیز به شكوه حركت امام حسین علیه‏السلام رنگ و بوی خاصی بخشید

 در حماسه كربلا هر یك از رادمردان و شیرزنان عاشورا به سهم خود بر اعتلا و سربلندی این حماسه افزودند اما كربلا از حماسه كودكانی كه در این سفر جاودانه، هم پای ایثارگران و جانبازان عاشورا چكامه حضور سرودند خاطره ای فراموش ناشدنی بر سینه دارد.

کودکان استان همدان نیز با حضور زیبای خود در عزاداری امام حسین (ع) و یاران با وفایشان نشان دادند که همچون پدرانشان از قیام امام حسین(ع) حمایت کرده و حمایت می کنند.جواب‌های شاخه ای نویسنده تاریخ
سلام تصاویر بچه ها در مراسم عزاداری واقعا تاثیر... سینا ۱۳۹۵/۰۷/۱۱ ۱۳:۱۹

سینا
سلام تصاویر بچه ها در مراسم عزاداری واقعا تاثیر گذاره انشاالله که نسل ما عاشورایی باشه .
0 (0 آرا)
پست شده در ۱۳۹۵/۰۷/۱۱ ۱۳:۱۹

بهره مندی بیش از 47 هزار نفر از اعضای فعال و غیر فعال کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان

بهره مندی بیش از 47 هزار نفر از اعضای فعال و غیر فعال کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان


خ

بهره مندی بیش از 47 هزار نفر از اعضای فعال و غیر فعال کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان
از ابتدای سال تا کنون بیش از 47 هزار نفر از اعضای فعال و غیر فعال کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان از برنامه های این کانون بهره مند شده اند.
مدیر کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان   با اشاره به اینکه در این مدت بیش از 555 هزار فعالیت برای 1 میلیون و 335 هزار کودک و نوجوان در استان برنامه های متنوع اجرا شده است گفت : 6 مرکز ثابت و یک مرکز سیار در همدان به ویژه در مناطق محروم به کودکان و نوجوانان خدمات ارائه می دهند آقای جوادی افزود : برای دهه فجر امسال 526 برنامه  در نظر گرفته شده است.


اجرای طرح غربالگری اختلالات طیف اوتیسم

اجرای طرح غربالگری اختلالات طیف اوتیسم


مدیرکل بهزیستی استان همدان

اجرای طرح غربالگری اختلالات طیف اوتیسم

مدیرکل بهزیستی استان همدان گفت: طرح غربالگری اختلالات طیف اوتیسم در اواخر آذرماه جاری در سطح استان همدان اجرا می شود.

حمیدرضا الوند در گفت و گو با ایرنا افزود: این طرح با هدف شناسایی آمار دقیق کودکان مبتلا به بیماری اوتیسم به منظور ارائه به موقع خدمات توانبخشی و درمانی به این کودکان برای جلوگیری از افزایش نواقص حرکتی و آسیب های گفتاری و هوشی انجام می گیرد
وی اضافه کرد: طرح غربالگری اختلالات اوتیسم در سال های 91 و 92 در پنج استان کشور به صورت پایلوت اجرا شد که استان همدان یکی از این پنج استان بود و نتیجه اجرای غربالگری در این استان ها نشان داد که شیوع و بروز اختلال طیف اوتیسم در کشور در حال افزایش است.
الوند ادامه داد: پس از اجرای غربالگری اوتیسم در استان های پایلوت مقرر شد که غربالگری اختلال طیف اوتیسم همانند غربالگری بینایی به صورت سراسری در کشور انجام شود و امسال این طرح به صورت سراسری با پوشش کودکان 2 تا پنج ساله انجام می شود.
وی اضافه کرد: هم اکنون تمامی مراکز بهزیستی استان همدان آماده ارائه خدمات و پاسخ دهی به خانواده های مراجعه کننده هستند و خانواده های دارای فرزند 2 تا پنج ساله می توانند برای کسب آگاهی از این بیماری و علائم آن به مهدهای کودک، مراکز خدمات توانبخشی و مراکز بهزیستی استان مراجعه و اطلاعات لازم را در این زمینه کسب کنند.
الوند تاکید کرد: بسیاری از خانوده ها به دلیل نداشتن اطلاعات در خصوص بیماری اوتیسم و یا انکار آن مراحل درمان را پیگیری نمی کنند که این امر موجب ماندگاری بیماری در افراد مبتلا می شود و افراد را در سنین بالا با مشکلات بسیاری درگیر می کند
مدیرکل بهزیستی استان همدان بیان کرد: کودکانی که از طریق غربالگری ، مشکوک به اوتیسم شناخته می شوند، برای تشخیص نهایی به متخصصان ارجاع می شوند تا مداخله بهنگام انجام شود
وی گفت: با توجه به شیوع و بروز اختلال در کشور انتظار می رود با برنامه ریزی اصولی و اطلاع رسانی کافی پوشش حداکثری در این زمینه انجام شود .
الوند گفت: روسای بهزیستی شهرستان ها با رایزنی با فرمانداران با استفاده از ظرفیت مهدهای کودک و مراکز غیردولتی ، آموزش و پرورش و دیگر ارگان هیا ذیربط به نحوی برنامه ریزی کنند تا زمینه مشارکت حداکثری خانواده ها فراهم شود.
وی ادامه داد:یک برنامه به موقع و پیگیر درمانی می تواند بسیاری از کودکان با اتیسم را به نحو مؤثری بهبود بخشد و بهترین نوع، یک برنامه منظم و ساختاریافته است که موجب فعالیت سازنده کودک می شود.
اوتیسم (Autism) نوعی اختلال پیچیده رشد است که معمولا در 3 سال اول زندگی خود را نشان می دهد و توانایی های گفتاری ، ارتباطی کودک را تحت تاثیر قرار می دهد و بر رشد عادی مغز و تعاملات اجتماعی اثر می گذارد.
اوتیسم با یک سری از رفتارهای ویژه همراه است و می توان آن را یک اختلال با یک طیف در نظر گرفت که در کودکان مبتلا به صورت های گوناگون و با شدت های متفاوت خود را نشان می دهد
تا کنون علت خاص و ویژه ای که عامل این اختلال باشد شناخته نشده است ولی به طور قطع اطلاع رسانی و کمک های مالی می تواند به خانواده های این کودکان کمک کند
عدم گفتار و یا تاخیر در گفتار، تکرار طوطی وار و یا حرکات تکراری، ارتباط چشمی کم و یا عدم تماس چشمی، عدم علاقه و یا علاقه کم در برقراری ارتباط با هم سن و سالان، نبود نشانه های بازی های تخیلی، علاقه به قسمت های خاصی از یک اسباب بازی و یا وسیله، اصرار بر یکنواختی، مشکل در بیان نیازها، خنده و گریه بی دلیل، علاقه به تنهایی، کج خلقی و بهم ریختگی ناگهانی، احساس ناراحتی در صورت در آغوش گرفتن، عدم آموزش پذیری با روش های معمول آموزشی، بازی های غیر عادی، چرخاندن اشیا، عدم احساس درد و یا حساسیت بیش از حد به آن، عدم درک خطر و ترس، بیش فعالی و یا عدم تحرک کافی، حرکات رباتیک اندامها، با وجود تست شنوایی خوب به اسم خود و یا دستورات مانند افراد ناشنوا توجهی نمی کنند از جمله علائم اختلال اتیسم است.ترویج فعالیت های ورزشی برای کودکان

ترویج فعالیت های ورزشی برای کودکان


مشاور عالی فدراسیون ورزش های همگانی کشور

ترویج فعالیت های ورزشی برای کودکان

مشاور عالی فدراسیون ورزش های همگانی کشور گفت: ورزش باید در سبد زندگی روزمره کودکان قرار بگیرد و خانواده بر لزوم توجه به سلامت کودکان با ترویج فعالیت ورزشی توجه کنند.

هادی سبزواری در حاشیه برگزاری برنامه المپیک ورزش های همگانی و کودک در همدان به خبرنگار ایرنا اظهار کرد: جشنواره المپیک و کودک در راستای برگزاری هفته المپیک ورزش های همگانی کشور برگزار شد و با استقبال خوب مردم همدان مواجه بود.
وی با تاکید براینکه ورزش به عنوان نیاز اصلی سلامت باید در سبد زندگی روزمره کودکان قرار بگیرد، اضافه کرد: با توجه به گسترش زندگی ماشینی به خصوص آپارتمان نشینی شاهد چاقی و کم تحرکی کودکان هستیم و والدین باید با اهمیت شمردن ورزش، فرزندان خود را از آسیب های جسمانی و روحی دور کنند.
سبزواری بیان کرد: امروزه ورزش های همگانی به صورت فراگیر در سطح آحاد جامعه گسترش یافته است و شهروندان می توانند با کمترین تخصص در خصوص ورزش های همگانی، فعالیت روزمره داشته باشند.
وی افزود: هم اکنون ایستگاه های ورزش صبحگاهی و عصرگاهی و همچنین سایر رشته های زیر مجموعه ورزش های همگانی برای قشرهای مختلف جامعه فراهم شده و والدین می توانند از این فرصت برای تندرستی و تقویت جسمانی کودکان خود بهره مند شوند.
سبزواری خاطرنشان کرد: همه ساله برنامه های متنوع و مفرح ورزشی را برای کودکان اجرایی می کنیم اما نیاز است تا با مشارکت خانواده ها، به صورت روزانه برنامه های ورزشی در سبد زندگی آنان قرار گیرد.
جشنواره ورزش های همگانی المپیک و کودک امروز یکشنبه با شرکت 80 کودک همدانی در سالن آبیاران این شهر برگزار شد.
در این جشنواره که با حضور جمع زیادی از خانواده ها و به میزبانی هیات ورزش های همگانی استان همدان برگزار شد، کودکان در سه رشته ورزشی با هم به رقابت پرداختند.
کودکان شرکت کننده در این جشنواره با یکدیگر بازی هفت سنگ، طناب کشب و توپ قاپی برگزار کردند و در پایان به 30 کودک فعال و موفق در این بازی ها جوایزی اعطا شد.
هم اکنون بیش از 19 هزار ورزشکار در سطح استان همدان به صورت سازمان یافته در ورزش های همگانی فعالیت دارند.آموزش فرهنگ ترافیک به کودکان

آموزش فرهنگ ترافیک به کودکان


رئیس اداره آموزش و فرهنگ ترافیک پلیس راهور

آموزش فرهنگ ترافیک به کودکان

رئیس اداره آموزش و فرهنگ ترافیک پلیس راهور استان همدان با بیان اینکه آموزش فرهنگ ترافیک به کودکان باید از سنین پایه آغاز شود، گفت: جوامع هدف برای فرهنگ‌سازی و آموزش تشکیل شده است.

سید جواد حسینی در گفتگو با خبرنگار مهر در همدان با اشاره به اقدامات پلیس راهنمایی و رانندگی در امر فرهنگ‌سازی اظهار داشت: از ابتدای سال جاری، ۸۵ بنر در سطح شهر همدان در راستای فرهنگ‌سازی و آموزش توسط راهنمایی و رانندگی نصب‌شده است.

وی پیرامون فرهنگ‌سازی رانندگی صحیح نیز با بیان اینکه برای فرهنگ‌سازی و آموزش جوامع هدف را تشکیل داده‌ایم و از ابتدایی‌ترین سنین آغاز کرده‌ایم، گفت: کارشناسان پلیس راهور به مهدهای کودک اعزام و در این زمینه در نیمه دوم سال با راه‌اندازی پارک ترافیک با کمک شهرداری همدان کودکان به‌صورت تئوری و عملی با این مسائل آشنا می‌شوند.

رئیس اداره آموزش و فرهنگ ترافیک پلیس راهور استان همدان با اشاره به سایر اقدامات پلیس راهور در امر فرهنگ‌سازی و آموزش گفت: سنین بعدی هدف،   دانش آموزان مقطع ابتدایی هستند که به عنوان همیار پلیس مطرح شده اند و با تذکر به رانندگان که والدینشان هستند به کاهش ۱۸ درصدی تخلفات والدین در همدان کمک کرده اند.

حسینی عنوان کرد: در مقاطع دبیرستان و راهنمایی نیز برنامه تشریح خطرات رانندگی به‌صورت غیراصولی از جمله موتورسیکلت مدنظر قرار گرفت و با پخش فیلم‌هایی نتایج عواقب رانندگی غیر ایمن را برای آنان بیان کردیم.

وی همچنین برگزاری کلاس‌های آموزشی به‌صورت مستمر در مساجد را از دیگر برنامه ها عنوان کرد و با بیان اینکه از ظرفیت پایگاه‌های مذهبی استفاده شده است، گفت: در بحث آموزش ادارات و سازمان‌ها نیز به‌صورت چهره به چهره مراجعه و وارد عمل شده‌ایم.

وی با اشاره به همکاری با هیئت موتورسواری و اتومبیلرانی استان همدان در خصوص استفاده از موتورهای ورزشی بیان کرد: طبق قانون، تردد موتورهای بالای ۲۴۰ سی‌سی در معابر شهری ممنوع است.

رئیس اداره آموزش و فرهنگ ترافیک پلیس راهور استان همدان عنوان کرد: اغلب موتورهای ورزشکاران هیئت موتورسواری و اتومبیلرانی استان همدان بیش از این ظرفیت است و تردد این موتورسیکلت برای رفت‌وآمد به پیست باید توسط وسیله نقلیه دیگری صورت گیرد.مبتلایان به بیماری های نادر

مبتلایان به بیماری های نادر


مدیر بنیاد بیماری های نادر استان همدان

مبتلایان به بیماری های نادر

مدیر بنیاد بیماری های نادر استان همدان گفت: 70 درصد مبتلایان به بیماری های نادر در همدان کودکان هستند.

مصطفی علیرضایی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: تاکنون حدود هزار بیمار مبتلا به بیماری های نادر در همدان شناسایی شده اند که بیشتر افراد مبتلا خانم ها و در کودکان نیز دختران بیشتر از پسران هستند.
وی اظهار کرد: بیماری نقص سیستم ایمنی و بیماری پوستی ای بی نیز شایع ترین نوع این بیمارها در بین مبتلایان در استان است.
وی ادامه داد: با توجه به تحریم ها وارد کردن دستگاه های درمانی برای این بیماران و استقرار آن در استان ها امکان پذیر نیست، به این دلیل نیز این بیماران برای درمان به تهران فرستاده می شوند.
وی عنوان کرد: در تهران دو مرکز شبانه روزی 724 به صورت رایگان به درمان این افراد می پردازند.
وی نبود امکانات اولیه را از مهمترین مشکلات مبتلایان به این بیماری در استان عنوان و گفت: این افراد کسانی هستند که با مشکلات اقتصادی دست و پنجه نرم می کنند که این امر نیز موجب ایجاد مشکلات اجتماعی برای این افراد می شود.
وی با تقدیر از مسئولان ارشد استان در حمایت از این بنیاد افزود: بیمارانی که مایل به استفاده از خدمات این بنیاد هستند می توانند با مراجعه به دفتر بیمه سلامت استان راهنمایی های لازم را دریافت کنند.
وی ادامه داد: مبتلایان به این بیماری از توابع شهرستان های بهار، ملایر و نهاوند هستند.مراقب تب بالای کودکتان باشید

مراقب تب بالای کودکتان باشید


یک متخصص بیماری‌های کودکان

مراقب تب بالای کودکتان باشید

یک متخصص بیماری‌های کودکان گفت: شایع‌ترین علت تنشج در کودکان تب بالای آنها است.

دکتر "محمدصادق صبا" در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان(ایسنا)-منطقه همدان، اظهار کرد: تشنج در کودکان علت‌های مختلفی دارد اما شایع‌ترین علت تشنج در کودکان 6ماه تا پنج سال تب بالای آنها است.

وی افزود: چهار درصد کودکان دچار تشنج می‌شوند که در این میان اگر علت آن تب نباشد و خارج از سنین بیان شده باشد باید حتما بررسی‌های دقیق در مورد منشا تشنج انجام شود.

دکتر صبا تصریح کرد: در برخی موارد بعضی بیماری‌ها مانند تومورهای مغزی، مننژیت، عفونت‌های بدن و ... می‌تواند به وجود آورنده تشنج در کودکان و حتی بزرگسالان باشد.

این متخصص گفت: علائم تشنج در نوزادان بسیار خفیف بوده و بیشتر به صورت پلک زدن و حرکات ناگهانی اندام نمایان می‌شود اما در سنین بالا علائم به صورت قطع ناگهانی هوشیاری به مدت چند دقیقه، سفت شدن تمام اندام بدن و ایجاد علائمی شبیه به دست و پا زدن همچنین عدم تعادل بروز می کند.

دکتر صبا در خصوص راه تشخیص تشنج اظهار کرد: در مرحله اول خود خانواده‌ها علامت‌ها را مشاهده کرده و متوجه این امر می‌شوند و باید سریع به پزشک مراجعه کنند تا با توجه به شرایط بیمار مورد بررسی قرار بگیرد.

وی در پایان گفت: درمان تشنج در بیشتر موارد بستگی به عت ایجاد آن دارد به‌طوریکه با درمان بیماری که موجب ایجاد تشنج در کودک شده، عارضه تشنج نیز بهبود یافته و درمان می‌شود.میوه های کال و پوست کلفت موجب مسمومیت غذایی می شود

میوه های کال و پوست کلفت موجب مسمومیت غذایی می شود


کارشناس طب سنتی

میوه های کال و پوست کلفت موجب مسمومیت غذایی می شود

یک کارشناس طب سنتی گفت: در بیشتر موارد گیر روده با اسهال در کودکان اشتباه گرفته می شود.

"سیدمهدی خسروی" در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان(ایسنا)_ منطقه همدان، اظهار کرد: در فصل گرما عوامل مختلفی در ایجاد مسمومیت غذایی کودکان نقش دارد که یکی از عوامل خوردن میوه کال است.

وی ادامه داد: در فصل بهار و تابستان که فصل میوه های مختلف است خوردن میوه های کال و میوه های پوست کلفت مانند گیلاس همچنین خوردن پوست خیار در کودکان باعث گیر روده می شود.

این پیشکسوت طب سنتی افزود: گیر روده در کودکان و حتی بزرگسالان موجب ایجاد تب، دلپیچه و استفراغ در بیمار می شود و تا این مشکل برطرف نشود از روده مواد آبکی خارج می شود که این امر با اسهال اشتباه گرفته می شود.

وی تاکید کرد: اگر پزشک بزودی تشخیص دهد که گیر روده موجب ناراحتی بیمار شده، با استفاده از ملین ها و سایر داروها ظرف مدت چهار ساعت مشکل بیمار برطرف می شود در غیر این صورت ممکن است مدت طولانی موجب آزار بیمار شود.رنگ های مورد علاقه افراددر سنین مختلف

رنگ های مورد علاقه افراددر سنین مختلف


نتایج تحقیقات نشان داده كه كودكان شیرخوار نه تنها كور رنگ نیستند بلكه نسبت به رنگ های آبی، قرمز، ارغوانی و نارنجی علاقه بیشتری نشان می دهند. برخلاف تصور برخی كه گمان می كنند نوزادان و كودكان شیرخوار رنگ ها را نمی بینند و رنگ های مختلف در روحیه آنها بی تاثیر است، نتایج تحقیقات نشان داده كه كودكان شیرخوار نه تنها كور رنگ نیستند بلكه نسبت به رنگ های آبی، قرمز، ارغوانی و نارنجی علاقه بیشتری نشان می دهند و تمایل چندانی به دیدن رنگ های خاكستری و قهوه ای ندارند. بسیاری از کودکان نوپا به سراغ رنگ هایی می روند که برای آنها جذاب و چشمگیر باشد. قرمز، رنگی است که خیلی سریع توجه کودکان را به خود جلب می کند و پس از آن رنگ های زرد، آبی، سبز و نارنجی قرار دارند. در سنین رشد، دختربچه ها معمولا رنگ هایی مانند بنفش، صورتی و ارغوانی را ترجیح می دهند در حالی که پسربچه ها به سراغ رنگ های آبی، قهوه ای و مشکی می روند.

کودکان آسیب‌پذیرترین قشر در برابر غذای ناسالم هستند

کودکان آسیب‌پذیرترین قشر در برابر غذای ناسالم هستند


رئیس دانشگاه علوم پزشکی همدان

کودکان آسیب‌پذیرترین قشر در برابر غذای ناسالم هستند

رئیس دانشگاه علوم پزشکی همدان گفت: کودکان آسیب پذیرترین قشر در برابر غذای ناسالم هستند.

به گزارش خبرنگار مهر، حبیب الله موسوی بهار در مراسم اختتامیه هفته سلامت با بیان اینکه ۱۸ فروردین ماه هر سال مصادف با روز جهانی بهداشت نامگذاری شده است، عنوان کرد: با توجه به اینکه یک روز برای پرداختن به بهداشت و سلامت کافی نیست هفته نخست اردیبهشت ماه به عنوان هفته سلامت نامگذاری می شود.

موسوی بهار با بیان اینکه منابع بیماری انسان ها به دو دسته تقسیم می شوند، اظهار داشت: یک دسته شامل عواملی غیر قابل تغییر است که وراثت و ژنتیک را شامل می شود.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی همدان گفت: دسته دوم شامل عوامل قابل تغییر و در واقع بخش زیادی از منابع ورودی به بدن انسان قابل تغییر و کنترل هستند.

موسوی بهار با اشاره به اینکه غذا، آب و هوا جزو منابع قابل کنترل و تغییر هستند، افزود: هنگامی که انسان تماس زیادی با یک ماده غذایی مضر داشته باشد بدون شک بدن نسبت به آن واکنش نشان می دهد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی همدان در ادامه با تاکید بر اینکه تنها ۳۰ درصد از سلامت به عهده بخش بهداشت و درمان است، اظهار داشت: ۷۰ درصد از سلامت جامعه به ارگان های دیگر که وظایف آنها ارتقا سلامت است بستگی دارد.

موسوی بهار با اشاره به اینکه تمام فعالیت های دولتی و غیر دولتی در جامعه برای تامین امنیت و سلامت در جامعه است، بیان کرد: امیدواریم با همدلی و همراهی بیشتر از گذشته با سازمان های مسئول تامین غذای سالم را به حد مطلوب برسانیم.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی همدان با بیان اینکه تاریخ نشان داده که انسان ها دشمنی مهمتر و بالاتر از خودشان نداشتند، گفت: رفتارهای غیر کارشناسانه در تامین مواد غذایی و تولید غذای ناسالم در واقع بازی با جان انسان ها و لطمه زدن به آینده بشری است.

موسوی بهار با بیان اینکه افراد با تهیه غذای ناسالم جان خود و جوامع بشری را به خطر می اندازند، افزود: متولیان سلامت جامعه باید عزم خود را برای مطالبه سلامت غذایی جزم کنند و با هر نوع آلودگی غذایی به جد مبارزه شود.

وی با بیان اینکه  در برابر تهیه و توزیع کنندگان مواد آلوده و تولید کنندگان مواد غذایی غیر بهداشتی و ناسالم قاطعانه ایستادگی می کنیم، ادامه داد: از واحدهای تولید کننده غذای سالم و استاندارد حمایت خواهیم کرد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی همدان کودکان را پر مخاطره ترین قشر در برابر غذای ناسالم دانست و گفت: کودکان هستند که مواد غذایی نگهداری شده در فریزرها و میوه های تولید شده با کودهای شیمایی را می خورند و باید مراقب نسل آینده باشیم.

موسوی بهار با بیان اینکه با اجرای طرح تحول نظام سلامت مراقبت های بهداشتی رو به افزایش است، بیان کرد: واحدهای تولیدی تحت مراقبت های بهداشتی قرار دارند و باید موازین علمی و بهداشتی و قانونی را رعایت کنند.

وی با بیان اینکه روی هر بسته مواد غذایی که آرم دانشگاه علوم پزشکی باشد نشان سلامت آن است، ابراز داشت: رسانه ها نیز موظف به اطلاع رسانی و آگاهی افراد در راستای ارتقای سلامت غذایی در جامعه هستند.همدانی ها کمتر از میانگین کشوری ویتامین آ مصرف می کنند

همدانی ها کمتر از میانگین کشوری ویتامین آ مصرف می کنند


معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی

همدانی ها کمتر از میانگین کشوری ویتامین آ مصرف می کنند

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی همدان گفت:همدانی ها کمتر از میانگین کشوری ویتامین آ مصرف می کنند.

حسین عرفانی  در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود:این در حالی است که مصرف کم این نوع ویتامین می تواند موجب بروز عوارض متعددی به خصوص در کودکان شود.
وی با بیان اینکه اختلال در دید از مهمترین عوارض کمبود این نوع ویتامین است عنوان کرد: ویتامین آ بیشتر در منابع حیوانی مانند روغن کبد ماهی، جگر، لبنیات، زرده تخم مرغ و پیش ساز آن در گیاهان زرد از جمله هویج،کدوحلوایی، فلفل قرمز، زرد آلو و نارنگی وجود دارد.
وی گفت:کاهش مقاومت بدن در برابر عفونت ها و عوامل سرطان زا، بیماری های تنفسی، گوارشی و پوستی و ابتلا به کم خونی از دیگر عوارض کمبود ویتامین آ است.
وی افزود: ویتامین آ و کاروتن از طریق غذا و گیاهان زرد دریافت و در کبد ذخیره می شود تا در صورت کمبود مورد استفاده بدن قرار بگیرد .
وی عنوان کرد: کودکان شش ماه تا شش سال، زنان باردار و شیرده، نوزادان با وزن کمتر از دو کیلو و 500 گرم، کودکان و نوجوانان مبتلا به اسهال و سرخک بیشتر از سایر گروه ها در معرض خطر کمبود این نوع ویتامین قرار دارند.
وی تصریح کرد:استفاده از منابع غذایی سرشار از ویتامین آ، مکمل های خوراکی ویتامین آ و قطره های ویتامین آ د در شیر خواران می تواند از بروز عوارض ناشی از کمبود این ویتامین بکاهد.
هم اکنون قطره های مولتی ویتامین و ویتامین آ د در مراکز بهداشتی بین کودکان توزیع می شود و سال گذشته مکمل های مورد نیاز برای گروه های هدف به ارزش 13 میلیارد و 404 میلیون و 366 هزار ریال خریداری و در مراکز بهداشتی استان همدان توزیع شده است.محتوا با برچسب کودکان.

هیچ نتیجه ای وجود ندارد