محتوا با برچسب رادیو همدان.

شکوه یلدا

شکوه یلدا


 در این ویژه برنامه علاوه بر بیان تاریخچه و فلسفه دو ویژگی  شب یلدا در فرهنگ باستانی ایرانیان به انواع تنقلات این شب و ویزگی ها و فواید و برخی ضررهای زیاده روی در آن از زبان کارشناس تغذیه پرداخته شده است.

شکوه شب یلدا به ریخت و پاش و اسراف و زیاده روی نیست بلکه فرهنگ دور هم بودن و صله رحم و یاد کردن خویشان و بستگان بزرگترین نشانه و شکوه جشن شب یلدا است.

Loading the player...
عوامل تولید:

تهیه کننده، نویسنده، صدابردار:  مجید صناعتی مروت

گوینده:   عاطفه متقی

کارشناس : خانم سرکانی 

گزارشگر: سعید ایلخانی

تاریخ تولید: 1397
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


1946124-1.jpg

شکوه شب یلدا به ریخت و پاش و اسراف و زیاده روی نیست

رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


باغ زندگی

باغ زندگی


قالب برنامه ، ترکیبی - نمایشی است و بعد از اعلام موضوع از طریق بازی، در بخش آشپزباشی با توضیح یکی از موارد تهیه غذا توسط خانم گوهریان به راهکارهای تغذیه سالم می پردازد.

در بخش گزارشی، نظر مردم در رابطه با موضوع برنامه پرس و جو می شود.

در ادامه خانم مجری کتابی را در راستای فرهنگ کتابخوانی در رابطه با موضوع برنامه معرفی می کند.

در نهایت کارشناس برنامه موضوع مورد بحث را کنکاوی و توضیح می دهد.

از موضوعات برنامه می توان به مباحث خانواده، بهداشت و سلامت، فرهنگ خانه داری، تدبیر منزل و تربیت فرزندان اشاره کرد.

Loading the player...
عوامل تولید:

تهیه کنندگان : منیره جعفر پور - حمید محسنی

گوینده : نسرین والامقام

بازیگران: بابک ابراهیمی - صفورا نادری - بهاره جلیلیان

 

تاریخ تولید: 1397
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


لبخند بهار

لبخند بهار


با رسیدن بهار، طبیعت ردای سبز بر تن می کند. چکاوک ها، هزار دستان و قمریان، نغمه ها و سرودهای فرح بخش و تازه سرمی دهند و انسان ها را به مهرورزی، گره گشایی و هم گرایی فرا می خوانند. بهار، پیام آور عشق و رویش است و موسم سرور و آشتی و به همین خاطر است که خواستنی است و با آمدنش دل ها سرشار از سرور و جان ها معرفت می یابد.

بهار، پیام آور تعادل است و اینکه در سایه تعادل، زندگی زیبا می شود. با دیدن بهار، رحمت و محبت خداوند را به یاد می آوریم. در اینکه چشمه مهر ایزد همواره به سوی آدمیان و همه موجودات، سرازیر است و ما اگر او و نشانه هایش را فراموش کنیم، او هرگز ما را فراموش نمی کند و با دگرگونی فصل ها نیز به جلوه گری قدرت بی پایانش می پردازد تا شاید دلی به یاد او افتد و به شوق او بتپد و بر اثر تماشای جلوه هایش، اشک شوق از چشمی جاری شود.

اساسا جهان هستی، آینه دار خداست و جمال پروردگارش را به تماشا گذاشته است. به تعبیر زیبای حافظ:

مراد دل ز تماشای باغ عالم چیست؟           به دست مردم چشم، از رخ تو گل چیدن

بهار نیز یکی از باشکوه ترین جلوه های خدا در جهان هستی است که می توان با تماشای آن، نقبی به عالم معنا زد و راهی به سوی خدا یافت و جمال پروردگار را به تماشا نشست.

در بهار زیبا رادیو همدان با پخش برنامه های متنوع و شاد در این ایام مردم را به سرور و شادی و وجد می آورد.

یکی ازاین برنامه ها لبخند بهار نام دارد که در صدای مرکز همدان تهیه و در ایام تعطیلات نوروزی پخش می شود.

Loading the player...
عوامل تولید:

برنامه لبخند بهار در صدای مرکز همدان تهیه و پخش می شود.

تاریخ تولید: 1396
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.

شکوه وصال (ویژه بزرگداشت شهداء)

شکوه وصال (ویژه بزرگداشت شهداء)


شهید در لغت به معنی ((گواه)) است و در اصطلاح به کسی گویند که در مجرای شهادت قرار گرفته و در راه خدا کشته می شود.

شهادت نوعی از مرگ نیست بلکه صفتی از ((حیات معقول)) است. زیرا حیات معمولی که متاسفانه اکثریت انسانها را اداره می کند، همواره خود و ادامه بی پایان خود را می خواهد، لیکن در حیات معقول فرد آن زندگی پاک از آلودگی ها که خود را در یک مجموعه بزرگی به نام جهان هستی در مسیر تکاملی می بیند که پایانش منطقه جاذبه الهی است. لذا شهید همواره زنده است و حیات و ممات او همواره صفتی است برای حیات طیبه است.

شهید همواره زنده است و مرگ او در واقع انتقال از حیات جاری در سطح طبیعت به حیات پشت پرده آن می باشد.در قرآن مجید، حدود ده آیه به صورت صریح درباره کسانی که در راه خدا کشته شده باشند وجود دارد. از جمله مسائلی که در این آیات به آن اشاره شده است عبارت است از زنده بودن شهید، رزق شهید، آمرزش گناهان شهید، ضایع نشدن عمل شهید، مسرت و خوشحالی شهید، وارد شدن در رحمت الهی و رستگاری شهید. در این نوشتار کوتاه اشاره ای به آنها خواهیم داشت.سالروز فرمان تاريخي حضرت امام خمینی (ره) مبني بر تشکيل بنياد شهيد و امورايثارگران به نام روز شهید نامگذاری شده است.

ویژه  برنامه شکوه وصال عنوان برنامه ای است که  به مناسبت   سالروز بزرگداشت مقام شهید در صدای مرکز همدان  تهیه شده است.                    

 در این برنامه با استفاده از اصوات گوناگون جبهه و نواهای ماندگار دفاع مقدس به تبیین مقام شهید و شهادت پرداخته شده و با استفاده از تشبیه بسیار جالب اخیر مقام معظم رهبری از شهادت به عنوان مرگ تاجرانه و صحبتهای کارشناس برنامه آیاتی از قرآن درباره ی مقام شهید و شهادت معرفی می گردد و در انتها تداوم بحث فرهنگ شهادت در مسائل روز جامعه و دنیا تبیین می گردد.

Loading the player...
عوامل تولید:

نام برنامه:شکوه وصال              

  مدت برنامه:  31 دقیقه

  تهیه کننده، نویسنده و صدابردار:  مجید صناعتی مروّت

  گوینده:  سید سعید حسینی 

  کارشناس: حجت الاسلام مهدی جوادی           

  بازیگران: صابر سمواتی- سید سعید حسینی

 افکتور و کارگردان: بابک ابراهیمی

 

تاریخ تولید: 1396
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


استاد ناشناخته

استاد ناشناخته


مفسّر قرآن حضرت آيت الله سيد محمد حسيني همداني نجفي فرزند آيت اللّه سيّد علي همداني، در سال 1322 ق در خانواده علم وتقوي در شهر نجف اشرف متولد شد. پدر ايشان از شاگردان مرحوم ملا حسينقلي همداني و حاج سيد احمد كربلايي و همدوش و همطراز با مرحوم ميرزا جواد آقاي ملكي تبريزي و حاج آقا حسين قمي بود و با بزرگاني از جمله مرحوم آقاي شيخ محمد بهاري همداني حشر و نشر داشت، و مدت هيجده سال به ‌طور مرتب ملازم مرحوم آخوند بود و غير از درس و بحث‌هاي رسمي حوزه از سير و سلوك و حالات آموزنده و مفيد آخوند حسينقلي همداني كسب فيض مي‌كرد. حضرت آيت الله نجفي همداني پس از مدت هشت سال با مرحوم پدرش از نجف به ايران مي‌آيد و در آغاز، نزد پدرش درس را شروع مي‌كند و مدتي از مرحوم سيد علي همداني و ديگران بهره مي‌برد، تا آنجا كه در سال 1343ق و پس از گذشت سيزده سال مجدداً به نجف بازمي‌گردد و در آنجا به تحصيل ادامه مي‌دهد و چون ميان پدرِ ايشان و مرحوم ميرزاي نائيني علاقه و دوستي ديرينه وجود دارد، فرزند خود را تحت هدايت و سرپرستي ايشان قرار مي‌دهد. ايشان درس‌هاي باقيمانده سطح را خدمت مرحوم آيت اللّه ميلاني از شاگردان بزرگ مرحوم نائيني و كمپاني و آقا عماد رشتي تمام مي‌كند. در سال 1345 ق پس از پايان دروس سطح، در دوره پاياني درس اصول مرحوم ميزاي نائيني (م 1355 ق) شركت مي‌كند و استاد از وي مي‌خواهد كه درسها را بنويسد و ايشان ببيند.آيت الله نجفي همداني در هفتم مهرماه 1375 در همدان وفات يافت و پيکرش بنا به وصيت خودش به مشهد مقدس منتقل گشت و در دارالزهد حرم مطهر رضوي در جوار امام رئوف به خاک سپرده شد.ویژه برنامه استاد ناشناخته به مناسبت کنگره بزرگداشت آیت الله حسینی همدانی(آقا نجفی)  تهیه شده است.  در این برنامه با استفاده از آیتم هایی مثل گفتار مجری،کارشناس، سخنرانی و سرود به  تبیین  این روز پرداخته شده است.

Loading the player...
عوامل تولید:

تهیه کننده، نویسنده و صدابردار:  داود قمرزاده

گوینده: موسی طالبیان

مدت برنامه: 33 دقیقه

تاریخ تولید: 1396
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


جواب‌های شاخه ای نویسنده تاریخ
کنگره آقانجفی با موفقیت برگزار شد انشالله کنگره ای... محمد ۱۳۹۶/۱۰/۱۳ ۱۴:۴۱

محمد
کنگره آقانجفی با موفقیت برگزار شد انشالله کنگره ای هم برای آیت الله تالهی به نحو احسن در سال آینده برگزار کنیم
پست شده در ۱۳۹۶/۱۰/۱۳ ۱۴:۴۱

موج مهربانی

موج مهربانی


پرداختن به برنامه های عصر گاهی یکی از اولویت های کاری و رسانه ای صدای مرکز همدان است.صدای مرکز همدان عصرها با برنامه ای تحت عنوان موج مهربانی شنوندگان زیادی را با خود همراه کرده است .برنامه موج مهربانی برآن است تا با پخش برنامه های متنوع و شاد و پرداختن به مسائل مربوط به استان همدان در قالب طنز و جدی صدای همه مردم در این برنامه باشد .

برنامه موج مهربانی با اجرای خوب همکاران گوینده و دیگر عوامل برآن است تا لحظات شاد و فرحبخشی را در لحظات و ساعات پایالنی روز به مخاطبان ارائه کند.

Loading the player...
عوامل تولید:

تهیه کنندگان :  منیره جعفر پور -آقای محسنی

نویسنده: منیره جعفر پور

گویندگان : عفت مظاهری-خانم والا مقام

گزارشگران : بهروز سرگزی

 

تاریخ تولید: 1396
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


جواب‌های شاخه ای نویسنده تاریخ

نمایش سقوط

نمایش سقوط


نمایش زبانی گویا برای انتقال فرهنگ ها و آداب و رسوم های هر قومیت و ملیتی است.در نمایش می توان با زبانی گویا و بیانی روشن و کلامی شیوا و روان فرهنگ و وقایع را به تصویر کشید .

موضوع "  یا " مضمون " یک نمایشنامه از اهمیت فوق العاده ای برخوردار است . موضوعات پیش پا افتاده و مضامین دم دست نمی توانند جوهره اصلی یک متن نمایشی را به خود اختصاص دهند. موضوع نمایشنامه باید یکی از مسایل مهم زندگی انسانی و مشکلات اساسی سر راه رشد و کمال انسان را مد نظر قرار دهد تا از ماندگاری و تأثیر گذاری عمیق تر برخوردار باشد. بدیهی است که در حوزه هنر و ادبیات کودکان و نوجوانان نیز موضوعات و مسایل مطرح در داستان ، شعر یا نمایشنامه علی رغم ساده بودن ، ملموس بودن و قابل تجربه شدن، نباید کم ارزش باشند، زیرا ادبیات به ویژه نوع نمایشی و دشوار آن باید در خدمت فرهنگ سازی، تعلیم و تربیت و پرورش فکری مخاطبان قرار گیرد.  بنابراین موضوع نمایشنامه مهم است و علاوه بر انتخاب یک موضوع با ارزش ، می بایست تدبیر هنری و ادبی لازم را برای پرورش موضوع و تقویت پایه های اصلی متن نمایشی صورت پذیرد.

نمایش سقوط عنوان نمایشی است اجتماعی و در قالب معارف اسلامی و فرهنگی در صدای مرکز همدان تولید شده است .

Loading the player...
عوامل تولید:

کارگردان،تهیه کننده و نویسنده: حسین اسفندیاری

 بازیگران: احمدرضا جلیلوند- بابک ابراهیمی- سمانه قصابانی- باران عرفانی- مانا پور اسد

افکتور: صفورا نادری

 

تاریخ تولید: 1396
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


فصل رویش

فصل رویش


دوره نوجوانی از مهمترین و حساس ترین دوره های زندگی انسان به شمار می رود . شناخت جنبه های مهم روانی ، عقلانی ، جسمانی و اخلاقی نوجوان ، این توانایی را به او و اطرافیانش می دهد تا شیوه صحیح برخورد با تغییرات جسمی و روحی دوره نوجواني را بدانند . در این دوره ، نوجوان نه دیگر کودک به حساب می آید و نه هنوز به درستی بالغ شده است . دوره نوجوانی از دیرباز مورد توجه اندیشمندان و صاحب نظران تعلیم و تربیت قرار داشته است .روان شناسان می گویند ، نوجوان کسی است که می خواهد نسبت به آنچه تاکنون بوده تغییر شیوه دهد و برخلاف سابق ، آنچه را بزرگسالان می گوید ، نپذیرد . گاهی طرز راه رفتن خود را عوض می کند ، لهجه خود را تغییر می دهد ، نسبت به مسایل پیرامون خود با حساسیت بيشتر می نگرد و اندک اندک به دنیای درون خویش وارد مي شود . نوجوان کم کم به قدرت تفکر و استدلال خویش پی می برد .به لحاظ اهمیت دوران نوجوانی صدای مرکز همدان برنامه ای با عنوان فصل رویش تهیه و پخش می کند.

Loading the player...
عوامل تولید:

تهیه کننده:فاطمه طالبی

نویسنده:فاطمه طالبی

گویندگان : بهاره جلیلیان -مجتبی کریم پور

گزارشگران: آرزو سرگزی-معصومه خاقانی

تاریخ تولید: 1395
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


جوانان سلام

جوانان سلام


با پایان دوران نوجوانی و آغاز مرحله جوانی، بسیاری از مشکلاتی که با آغاز بلوغ برای فرد بوجود آمده بود، فروکش کرده و تا حدودی فرد توانسته است به ثباتی نسبی قدم بگذارد. جایگاه ها، نقش و هویت جوان تا حدودی برایش روشن شده و از این پس می رود تا شرایط و موقعیت خود را مستحکم تر و باثبات تر سازد، هرچند آثار مربوط به بحران های مرحله قبل ممکن است هنوز وجود داشته باشد و برخی جوانان هنوز با مسائلی چون سردرگمی هویت روبه رو باشند.

عوامل مختلفی می تواند گذر از مرحله نوجوانی به جوانی را متأثر سازد. برخی عوامل به صورت عوامل تأخیردهنده و برخی عوامل به عنوان تسهیل کننده گذر از این مرحله می باشند. به هر حال جوانی آغاز می شود و فرد وارد دورانی می شود که هرچند پخته تر و تواناتر از مراحل قبلی است، اما هنوز با مشکلاتی گریبانگیر است که با سرنوشت او در مراحل بعدی زندگی ارتباط مستقیم دارند.

فرد وقتی به دوران جوانی می رسد با علم به اینکه به بهار عمر خود رسیده و توان و قدرت برای انجام بسیاری از کارها را دارد، می خواهد بزرگ ترین و بهترین کارهایی را که در خاطرش داشته، انجام دهد و در اوج سربلندی باشد، اما هنوز خیلی از مسائل را نمی داند و بعضی امور را درک نکرده است بخاطر همین شاید در مسیر زندگی اش به انحراف کشانده شود و با مشکلات و خطرهای زیادی برخورد کند.

بنابراین جوان باید با دقت و احتیاط حرکت کند تا بتواند در این دوره حساس از سردرگمی ها رهایی یابد زیرا عمر آدمی بسرعت می گذرد و اگر مرحله به مرحله آن را درک نکند و با غفلت و بی توجهی فرصت ها را از دست بدهد، باید بداند که دیگر عمر سپری شده، به عقب باز نمی گردد تا جبران گذشته را بکند، پس جوان باید مسائل ویژه روحی و فردی خود را بشناسد تا بتواند فرصت های عمر خود را دریابد و به گونه ای شایسته از آن استفاده کند.

صدای مرکز همدان برای ارتباط گیری بیشتر با شنوندگان خود برنامه ای جذاب با عنوان جوانان سلام تهیه و تولید کرده است و در این برنامه سعی دارد با بهره گیری از بخش های مختلف پل ارتباطی مناسبی بین جوانان و کارشناسان ایجاد کند

Loading the player...
عوامل تولید:

تهیه کنندگان: فاطمه طالبی -معصومه احمد وند

نویسنده: فرحناز اسکندرلو

گویندگان : ناهید احمدی خو-صابر سماواتی

گزارشگر: معصومه خاقانی

تاریخ تولید: 1396
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


باغ زندگی

باغ زندگی


خانواده ، گروه کوچکی است که از زن و شوهر و فرزند یا فرزندان تشکیل می شود. عضو خانواده بودن یعنی در نوعی شبکه عاطفی سهیم شدن ، به یک گروه اجتماعی تعلق داشتن ، تاریخ مشترک داشتن و به محیط زندگی خاصی عادت کردن. اهمیت خانواده نیز به خاطر همین دستاوردهاست. خانواده، نخستین محیطی است که شخصیت کودک را شکل می دهد. خود این محیط در محیط گسترده تری به نام فرهنگ جای می گیرد. پس خانواده به شدت از فرهنگ، تأثیر می پذیرد.

خانواده از این نظر نیز اهمیت دارد که محل انتقال سنّت ها ، باورها و انواع شناخت هاست؛ از شیوه غذاخوردن تا افکار سیاسی. خانواده از طریق اجتماعی بارآوردن کودک ، میراث فرهنگی آماده و تجربه شده به وسیله نسل های گذشته را در اختیار کودک می گذارد. همچنین برای او جهان بینی خاص و دنیای خاصی فراهم می آورد.

با خانواده است که کودک، نخستین گام های اجتماعی شدن را بر می دارد و در نهایت به موجودی کاملاً اجتماعی تبدیل می شود. خانواده در ابتدا نام و نشان خود را به کودک انتقال می دهد و بدین وسیله، او را در شبکه ای از خویشاوندی قرار می دهد که چند نسل را در بر می گیرد. بنا بر این ، خانواده اوّلین هویت اجتماعی فرد را فراهم می آورد. موقعیت اجتماعی والدین است که موقعیت اجتماعی کودک را در بیست سال اوّل زندگی تعیین می کند. محل سکونت خانواده ، بافت های اجتماعی و فرهنگی مؤثر بر کودک را مشخص می کند. سرانجام ، شغل والدین ، کودک را در طبقه اجتماعی معینی جای می دهد.

یکی از راههایی که رسانه می تواند در نقش آفرینی خانواده ها تاثیر بگذارد تولید و پخش برنامه هایی است که می تواند به تحکیم بنیان خانواده کمک کند.برنامه باغ زندگی عنوان برنامه ای است رادیویی مه از صدای مرکز همدان با محوریت خانواده تهیه می شود.

 

Loading the player...
عوامل تولید:

 

تهیه کننده:خانم عبدلی-آقای هادیان

نویسنده:خانم اسکندرلو

گوینده:خانم حسنی-آقای طالبیان

دستیارتهیه :خانم گودرزی

تاریخ تولید: 1395
رای شما
میانگین (1 رای)
The average rating is 1.0 stars out of 5.

ابوالحسن ثالث(ویژه ولادت امام هادی(ع))

ابوالحسن ثالث(ویژه ولادت امام هادی(ع))


امام علی النقی پیشوای دهم شیعیان و دوازدهمین نور از انوار عصمت و طهارت، در نیمه ذی الحجه سال 212، در محلی در حوالی مدینه، چشم به جهان گشود و با نور وجودش جهان را غرق در سرور کرد و لطف خدا از دریچه پر فیض وجودش جاری شد. آسمان و زمین مدینه ازندای تبریک و تهنیت فرشتگان مقرب الهی پر شد و قلب آسمانیان به دمیدن خورشیدی دیگر در آسمان ولایت شادمان گشت.

امروز صدای هلهله فرشتگان در آسمان مدینه شوری تازه بر پا کرده است. خانه امام جواد علیه السلام را شوری دیگر در بر گرفته است. غنچه ای از تبار عصمت، در بوستان آل طه شکفته و عطر وجودش شیفتگان را سرمست کرده است. امام جواد علیه السلام فرزند گرامی اش را در آغوش گرفته و نور امامت و ولایت را در پیشانی مبارکش می نگرد. جانشینی دیگر برای نور افشانی پا به عرصه وجود نهاد. تالطف خدا هم چنان بر بندگان صالحش فرو بارد

قامتی به اعتدال، چهره ای سرخ و سفید، گونه هایی اندک بر آمده، چشمه های فراخ و ابروهای گشاده؛ ای آفتاب هدایت! چهره ات در توصیف نمی آید که تو آینه دار جمال خدایی. نشانی از زیبایی خلقتی. عصاره ای ازپاکی ها وخوبی های آفرینشی. در بوستان آل طه و در باغ سرسبز اهل بیت عصمت و طهارت علیهم السلام گلها همه از یک شاخه اند و همه تصویرگر زیباترین و بهترین خلقت خدا. آنان که تو را دیده اند، این گونه توصیفت کرده اند. امّا من خوب می دانم که نه زیبایی ات، در تنگنای لغت می گنجد و نه صفای چهره ات، در غالب کلمات محصور می شود.

ویژه برنامه ابوالحسن ثالث به مناسبت ولادت امام هادی(ع) تهیه شده است.

دراین برنامه با استفاده از متن و نمایش تهیه شده است و به معرفی گوشه ای از رفتار و برخوردهای آن امام همام پرداخته است 
 

                   

.

 

Loading the player...
عوامل تولید:

نام برنامه :ابوالحسن ثالث       

مدت برنامه: 33 دقیقه

 تهیه کننده :داوود قمرزاده     

گوینده :موسی طالبیان

 نویسنده: داوود  قمرزاده   

 صدابردار: داوود  قمرزاده  

تاریخ تولید: 1395
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


جواب‌های شاخه ای نویسنده تاریخ
سلام از واقعه غدیر یک نمایش رادیویی خوب تولید کنید... قاسم ۱۳۹۵/۰۶/۲۸ ۰۹:۴۱

قاسم
سلام از واقعه غدیر یک نمایش رادیویی خوب تولید کنید ما درباره غدیر و معرفی این واقعه بزرگ کار زیادی نکردیم شاید روشنگری این واقعه از طریق هنر تاثیر بهتری داشته باشد
پست شده در ۱۳۹۵/۰۶/۲۸ ۰۹:۴۱

از عرش تا فرش (ویژه روز جهانی مسجد)

از عرش تا فرش (ویژه روز جهانی مسجد)


سی‌ام مرداد یادآور یکی از داشته‌های بزرگترین دین الهی است، روز جهانی مسجد که به پیشنهاد جمهوری اسلامی ایران در سی‌امین نشست سازمان کنفرانس اسلامی به تصویب رسید.

30 مرداد سال 1348 مسجدالاقصی به دست صهیونیست‌ها به آتش کشیده شد، سال‌ها بعد و به همین مناسبت به پیشنهاد جمهوری اسلامی ایران و تصویب اعضای سازمان کنفرانس اسلامی در سی‌امین نشست این سازمان، این روز به نام روز جهانی مسجد نامگذاری شد.

مکانی که از زمان تولد اسلام مهمترین جایگاه برای تمامی عرصه‌های مذهبی، اعتقادی، اجتماعی، فرهنگی و حتی جهادی بوده و نقش مهمی نیز در شکل‌گیری انقلاب اسلامی ایران داشته است.

کسانی که برای اشغال سرزمین موعود پا به پاره تن اسلام نهادند، خوب می‌دانستند که برای شکستن غرور یک امت باید مقدساتشان را هدف بگیرند و به همین دلیل به سراغ اولین قبله آخرین دین الهی رفته و مسجدالاقصی را به آتش کشیدند تا به خیال خود یکی از مقدس‌ترین نمادهای دین اسلام و معراجگاه پیامبر آن را تحقیر کرده باشند.

اما آنها صاحب این خانه و اهلش را نمی‌شناختند و شاید فکرش را هم نمی‌کردند که روزی شعله‌های این آتش به جانشان بیافتد و همچون مس گداخته از درون نابودشان کند.

خانه‌ها و شهرک‌ها ساختند تا جایشان را در این زمین غصبی محکم کنند، اما نمی‌دانستند که مثال این خانه‌ها مثال خانه عنکبوت است، یعنی سست‌ترین خانه‌ها.

از روز جهانی قدس که بگذریم، سی‌ام مرداد نیز روزی برای یادآوری یکی از داشته‌های بزرگترین دین الهی است.

مساجد پایگاههای اتحاد و همدلی و نمادی زیبا در جوامع اسلامی هستند.از صدر اسلام مساجد پایگاههای دشمن شکن و حضورمسلمانان با هر نژاد و ملیت و وضعیت اجتماعی هستند. مسجد از آغاز نه تنها محل نیایش و عبادت، ذکر، وعظ و خطابه و تجمع مؤمنان در ساعات خاص بوده، بلکه محل ابلاغ احکام و دستورها و آموزه های دینی، جایگاه قضاوت و دادرسی، ستاد تبلیغات، و مرکزی برای رفع مشکلات مردم نیز بوده است.برنامه فرش تا عرش عنوان برنامه ای رادیویی است که به مناسبت روز جهانی مسجد در صدای مرکز همدان تهیه شده است.                    

در این برنامه با استفاده از آیتم هایی همچون گفتار مجری، نمایش و سرود به تبیین این روز پرداخته شده است.

Loading the player...
عوامل تولید:

نام برنامه : از فرش تا عرش            

 مدت برنامه: 31 دقیقه

  تهیه کننده :داوود قمرزاده        

 نویسنده: داوود قمرزاده                                                   

 گوینده: موسی طالبیان           

 صدابردار: داوود قمرزاده                                                  

تاریخ تولید: 1395
رای شما
میانگین (1 رای)
The average rating is 1.0 stars out of 5.


فرق قدر

فرق قدر


حضرت علی(ع) در شب نوزدهم ماه مبارك رمضان، مهمان دخترش ام كلثوم(س) بود و در آن شب حالت عجیبی داشت و دخترش را به شگفتی درآورد.

روایت شده كه آن حضرت در آن شب بیدار بود و بسیار از اتاق بیرون می رفت و به آسمان نظر می كرد و می فرمود: به خدا سوگند، دروغ نمی گویم و به من دروغ گفته نشده است. این است آن شبی كه به من وعده شهادت دادند.

به هر روی، آن حضرت به هنگام نماز صبح وارد مسحد اعظم كوفه شد و خفته گان را برای ادای نماز بیدار كرد. از جمله، خود عبدالرحمن بن ملجم مرادی را كه به رو خوابیده بود، بیدار و خواندن نماز را به وی گوش زد كرد.

هنگامی كه آن حضرت وارد محراب مسجد شد و مشغول خواندن نماز گردید و سر از سجده اول برداشت، نخست شبیث بن بجره با شمشیر برّان بر وی هجوم آورد، ولیكن شمشیرش به طاق محراب اصابت كرد و پس از او، عبدالرحمن بن ملجم مرادی فریادی برداشت: "لله الحكم یا علی، لا لك و لا لأصحابك"! و شمشیر خویش را بر فرق نازنین حضرت علی(ع) فرود آورد و سر مباركش را تا به محل سجده گاهش شكافت.

حضرت علی(ع) در محراب مسجد، افتاد و در همان هنگام فرمود: بسم الله و بالله و علی ملّه رسول الله، فزت و ربّ الكعبه؛ سوگند به خدای كعبه، رستگار شدم.

بدین گونه پیشوایی شایسته، امامی عادل، خلیفه ای حق جو، حاكمی دلسوز و یتیم نواز، كامل ترین انسان برگزیده خدا و جانشین بر حق محمد مصطفی(ص)، به دست شقی ترین و تیره بخت ترین انسان روی زمین، یعنی ابن ملجم مرادی ملعون، از پای درآمد و به سوی ابدیت و لقاء الله و هم نشینی با پیامبران الهی و رسول خدا(ص) رهسپار گردید و امت را از وجود شریف خویش محروم نمود.

ویژه برنامه فرق قدر عنوان برنامه ای رادیویی است که در صدای مرکز همدان برای پخش در شب نوزدهم ماه مبارک رمضان تهیه شده است.

Loading the player...
عوامل تولید:

 نام برنامه : فرق قدر1(ضربت خوردن حضرت علی (ع)) 

  مدت برنامه: 32 دقیقه

 تهیه کننده :داوود قمرزاده     

  گوینده :موسی طالبیان

نویسنده: داوود  قمرزاده       

صدابردار: داوود  قمرزاده 

تاریخ تولید: 1395
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


ویژه برنامه شهادت امام موسی کاظم(ع)

ویژه برنامه شهادت امام موسی کاظم(ع)


حضرت امام موسی بن جعفر (علیه السلام)، معروف به کاظم و باب الحوائج و عبد صالح در روز یکشنبه 7 صفر سال 128 قمری در روستای «ابواء»، دهی در بین مکّه و مدینه، متولّد گردید و در 25 رجب سال 183 قمری به شهادت رسید.

 آن حضرت در 25 رجب سال 183 قمری، در زندان هارون الرّشید عبّاسی در بغداد، در 55 سالگی به دستور هارون مسموم گردید و به شهادت رسید. مرقد شریفش در کاظمین، نزدیک بغداد، زیارتگاه شیفتگان حضرتش می باشد.

هـدف اسـاسـی امـام کـاظـم (ع ) از رویـارویـی با باندها و مکاتب انحرافی هدایت افراد فـریـب خـورده بـود، بـا مـنـطـق و حـجـّت قـوی و دلائل روشـن بـه (جـدال احـسـن ) با آنان می پرداخت و عقاید و مکتبشان را مردود می شمرد. در نتیجه ، اثر این نوع مـبـارزات بـنـیـادی و روشـنـگـریـهای فکری در جامعه و بیداری افکار توده های مردم به مراتب بـیـشـتـر از آثـار تـلاشـهـای دسـتـگـاه خـلافـت در ایـن ارتـبـاط بـود، و اصـولا ایـن دو روش قابل مقایسه با یکدیگر نیستند؛ چه آنکه یکی اثر تخریبی داشت و دیگری اثر سازندگی و روشنگری و هدایت .

مـوسـی بـن جـعـفر(ع ) علاوه بر آنکه خود در موارد مقتضی به مبارزه با افکار انحرافی برمی خـاسـت و با سردمداران آنها به بحث و گفتگو می پرداخت ، شاگردان و یاران زبده خود را نیز بـر ایـن امـر تـشـویـق مـی کـرد.

امـام کـاظـم (ع ) علاوه بر این تشویق عمومی ، بعضی از یاران خود را که در بحث و مناظره چیره دسـت بـودنـد، فـرمـان مـی داد تـا بـا گـروهـهای فکری مناظره کنند.

تـفـکـر الحـادیـگـری و زنـدقـه از دوران حـکومت امویان و توسط بعضی از خلفای اموی در میان مـسـلمـانـان مـطـرح شـد و در عصر عباسیان ابعاد گسترده تر و داعیان بیشتری پیدا کرد. الحاد، شـاخـه هـای مـخـتلفی دارد از قبیل انکار آفریدگار، اعتقاد نداشتن به یک یا چند صفت از صفات ثبوتیّه یا سلبیّه خداوند، ایمان نداشتن به پیامبران الهی و انکار معاد. عنوان فراگیر همه آنها انکار ضروری دین است .

هـارون الرشـیـد بـرغـم آنـکـه در اثـر زیـرکـی خـاص خـود و تـوسـل بـه نـیـرنـگ و نـفاق وفراهم شدن سایر شرایط، در عرصه سیاست آن روز چهره موفق وعـنـصر سیاستمداری به شمار می رفت ،در جبهه مبارزه باخط امامت ، با همه تلاشی که برای پـیـروزی بـر آن کرد، با ناکامی روبه رو شد و سرانجام به این نتیجه رسید، تا زمانی که رهبری این جبهه را از بین نبرد همه تلاشهای اوبی ثمر خواهد بود.

هـارون در طول مدت حکومت خود، بارها موسی بن جعفر(ع ) را به مرکز خلافت احضار کرد و حتی بـه زنـدان افـکـنـد ولی هربار حادثه ای پیش می آمد که منجر به آزادی آن حضرت می شد. وی حـتـی وقـتـی دیـد مـاءمـوران بـه هـنـگـام رویـارویـی بـا امـام (ع ) بـرای کـشـتـن او بـا مـشـکـل مواجه هستند و هیبت وعظمت امام (ع ) مانع از انجام ماءموریت ایشان می شود، دستور داد مجسمه ای از چـوب شـبـیـه امام کاظم (ع ) ساختند و چون جلاّ دان مست می شدند آنان را ماءمور می کرد با شـمـشـیـر بـر آن مـجـسـمه یورش برند و این کار را مدتها تمرین می کردند تا آمادگی لازم را برای انجام ماءموریت اصلی پیدا کنند..

وی در اقدامی دیگر خرماهایی را آلوده به سم کرد وبه خدمتکارش دستور داد آنها را با حیله به امـام (ع ) بـخـورانـد. ولی پـیـشـوای هـفـتم (ع ) که از توطئه او آگاه بود با انداختن یکی از آن خـرمـاهـای مـسـمـوم جـلو سـگ هـارون وبـه هـلاکـت رسـیدن آن حیوان در اثر سم ، دست خلیفه را رو کرد.

امـام کـاظم (ع ) درآخرین مرحله از انتقال خود از زندانی به زندانی دیگر، طبق دستور هارون به زندان (سندی بن شاهک ) منتقل شد. سندی امام (ع ) را در خانه ای در بغداد زندانی کرد وغلام خود (بـشـّار) را کـه از سـرسـخـت تـریـن دشـمـنـان اهـل بـیت (ع ) بود بر آن بزرگوار گمارد و از اِعمال هرگونه فشار و آزاری نسبت به او دریغ نورزید. و سرانجام با چند عدد خرمای زهرآلود، فـرزنـد پـیـامـبـر(ص ) را مـسـمـوم سـاخـت و آن حـضـرت پـس از چـنـد سـال گـرفـتـاری در زنـدانـهـای مـخـتـلف و تـحـمـل رنج و آزار فراوان ، در 25 رجب  در زندان سندی بن شاهک به شـهـادت رسـیـد و پـیـکـر مـطـهـرش در مـقـابـر قـریـش ، در نـزدیکی بغداد به خاک سپرده شد.

ویژه برنامه شهادت امام موسی کاظم(ع) با هدف تبیین بخشی از زندگی امام موسی کاظم (ع) در صدای همدان تهیه و از این رسانه پخش می شود.

Loading the player...
عوامل تولید:

تهیه کننده:داود قمرزاده

 نویسنده:داود قمرزاده    

گزارشگر:بهروز سرگزی

 صدابردار:داود قمرزاده  

 گوینده:موسی طالبیان

تاریخ تولید: 1395
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


روح مومنانه

روح مومنانه


پیامبر اکرم صلی اله علیه و آله آخرين پيامبر الهی در 17 ربيع الاوّل از پدری به نام "عبدالله بن عبدالمطلب" و مادری به نام " آمنه بنت وهب" ديده به جهان گشود و با انوار رخسار و جمال منوّرش، جهان تيره و تاريک، به ويژه عربستان را روشن گردانيد. پدرش عبدالله بن عبدالمطلب، پيش از تولد فرزندش محمد(ص)، در حالی که همسرش آمنه، به چنين فرزندی، حامله بود، به همراه ساير بازرگانان قريش، جهت سفر تجاری عازم شام گرديد و در بازگشت از شام، در يثرب(مدينه منوّره) بيمار شد و در همان جا درگذشت و توفيق ديدار نوزاد خويش را نيافت. وفات عبدالله، دو ماه و به روايتی هفت ماه پيش از تولد فرزندش حضرت محمد(ص) بود. امّا آمنه، مادر گرامی رسول خدا(ص)، که به تقوا، عفت و پاکيزگی در ميان بانوان قريش معروف بود، پس از تولد نور ديده‏اش حضرت محمد(ص)، چندان در اين دنيای فانی زندگی نکرد. وی، دو سال و چهار ماه و به روايتی شش سال، پس از ميلاد رسول خدا(ص)، در بازگشت از يثرب، در مکانی به نام "ابوا" بدرود حيات گفت و در همان مکان مدفون شد.

روايت شده است که هنگام ولادت فرخنده حضرت محمد(ص)، ايوان کسری شکاف برداشت و چند کنگره آن فرو ريخت و آتش آتشکده بزرگ فارس خاموش شد؛ درياچه ساوه خشک گرديد؛ بت‏های مکه سرنگون شدند؛ نوری از وجود آن حضرت به سوی آسمان بلند شد که شعاع آن فرسنگ‏ها را روشن کرد؛ انوشيروان، پادشاه ساسانی ايران و مؤبدان بزرگ دربار وی، خواب‏های وحشتناکی ديدند.

برنامه روح مومنانه عنوان برنامه ای رادیویی است که در صدای مرکز همدان به مناسبت میلاد حضرت رسول (ص) تهیه شده است.

Loading the player...
عوامل تولید:

                                           

                                                              نام برنامه  :روح مومنانه    

                                                              مدت برنامه:26 دقیقه

                                                             تهیه کننده:داوود قمرزاده

                                                              نویسنده: داوود قمرزاده        

                                                              صدابردار: داوود قمرزاده

                                                              گوینده: موسی طالبیان                                                          

تاریخ تولید: 1395
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


صبح الوند

صبح الوند


خیلی‌ها برای این‌که صبح‌ها خواب از سرشان بپرد و روز خوبی را شروع کنند، به برنامه‌های رادیویی گوش می‌کنند. آنها بعد از مدتی در انتخاب رادیو و برنامه موردنظرشان خبره می‌شوند و آگاهانه موج رادیو را روی برنامه‌ای تنظیم می‌کنند.

هر شبکه رادیویی با توجه به ماموریت‌هایش می‌تواند با پخش برنامه‌های متنوع، صبح متفاوتی برای مخاطبان رقم بزند.رادیو همدان که از شبکه های استانی موفق در بین مراکز صدای کشور نیز هست برنامه های صبحگاهی خود را با برنامه های متنوع صبحگاهی آغاز می کند. یکی از این برنامه های شاد و مفرح صبح الوند است. اطلاع‌رسانی درباره رخدادهای روز، انتقال شادی و نشاط به مخاطبان، مهم‌ترین ویژگی برنامه‌های صبحگاهی رادیو همدان و به ویزه صبح الوند است.
  برنامه صبح الوند که هر روز صبح از ساعت شش و 30 دقیقه از رادیو فرهنگ پخش می‌شود، یکی از موفق‌ترین برنامه‌های صبحگاهی رادیو همدان  به شمار می‌آید.
اگر برای مدتی برنامه‌های این شبکه را گوش کنید، متوجه خواهید شد عوامل برنامه تلاش زیادی برای تولید برنامه داشته و تلاش دارند برنامه‌ای جذاب به شنوندگان ارائه کنند. شناخت لحظات و ثانیه‌های اجرا در یک برنامه صبحگاهی رادیو اهمیت زیادی دارد و عوامل برنامه‌ساز صبح الوند هم به این مساله توجه دارند.

Loading the player...
عوامل تولید:

نام برنامه:صبح الوند

تهیه کنندگان: خانم عبدلی-خانم جلیلوند

نویسنده: خانم عبدلی-خانم جلیلوند

گوینده:خانم حسنی-آقای سماواتی

گزارشگر:آقای ایلخانی

بخش دکه:آقای سرگزی

تاریخ تولید: 1395
رای شما
میانگین (1 رای)
The average rating is 1.0 stars out of 5.


جواب‌های شاخه ای نویسنده تاریخ
برنامه صبح الوند رو هر روز تو تاکسی گوش میکنم لطفا... سارا ۱۳۹۵/۰۶/۱۸ ۱۴:۲۰
سلام لطفا در برنامه صبحگاهی از وضعیت راه ها و جاده... فاطمه ۱۳۹۵/۰۹/۱۵ ۰۸:۲۵

فاطمه
سلام لطفا در برنامه صبحگاهی از وضعیت راه ها و جاده های استان هم اطلاع رسانی کنید در ضمن در کانال تلگرامی رادیو هم از وضعیت هوا اطلاع بدید .با تشکر
پست شده در ۱۳۹۵/۰۹/۱۵ ۰۸:۲۵
سارا
برنامه صبح الوند رو هر روز تو تاکسی گوش میکنم لطفا راجع به مشکلات و سختی کار رانندگان محترم تاکسی هم صحبت کنید با تشکر .
پست شده در ۱۳۹۵/۰۶/۱۸ ۱۴:۲۰

ققنوس عشق

ققنوس عشق


خالصانه آمده‌ایم تا زیارتتان کنیم و با دل‌های خسته اما امیدوار، خدا را در این مکان با بغض‌های شکسته فرا بخوانیم و بگوییم که شهدا! ما شما را فراموش نکرده‌ایم... اصلاً مگر حماسه، شهادت، هویزه، طلائیه، بستان، صدای غرش توپ‌ها، حسین فهمیده‌ها و باکری‌ها، چمران‌ها، آوینی‌ها و ... فراموش شدنی هستند؟

نه، ما آمدیم تا بگوییم که شما در روح و باطن ما جای دارید. آمده‌ایم تا بگوییم هان ای عاشوراییان! عاشورایی دیگر در پیش است. آمده ایم تا ندا دهیم: های ای شهدا، راه شما، اندیشه شما و تفکر شما در روح و روان جامعه ایرانی جای دارد.

 دلم را به آسمان ها می سپارم تا نوشته هایش را به تو نشان دهد تا شاید دفتر قلبم را ورق بزنی و گوشه ای از آن را بخوانی پس برایت می نویسم ، از دل غریب خود برایت می نویسم ، آری خیلی دلم می خواست با تو بودم در میان ابرها ، پیش خدا بودم نمی دانی که چقدر برایت دلتنگم، اشک هایم سرازیر است ای شهیدم

ققنوس عشق تنها گوشه ای است از یاد سرداران شهیدی است که یادشان و راهشان هماره در صحنه تاریخ نگاشته شده است.یاد فرشتگانی زمینی که اگر نبودند ما نیز در کوران ظلمت و تریکی گمشدگانی بودیم که امیدی به رهایی آنان نیست.خوشا بحالشان که چون پروانه سوختند تا شمعی برای راه همه ما شوند.ای سرو قامتان همیشه زنده ما را در میان ظلمت ره نکنید که محتاج یاری و. نصرت شما هستیم.

Loading the player...
عوامل تولید:

               

                                تهیه کننده و نویسنده:منیره جعفر پور

                                      گوینده:موسی طالبیان

                                  صدابردار:محمد ابراهیم سامعی

                                    نویسنده:منیره جعفر پور

تاریخ تولید: 1394
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


ویژه برنامه شب 21 ماه مبارک رمضان

ویژه برنامه شب 21 ماه مبارک رمضان


بانگ شبون بلنداست و گویی این همه ناله را پاسخی نیست.زمینیان درماتمند و آسمانیان چشم انتظار و علی چون همیشه مظلوم...

امشب عجب حالی دارد حسن، نمی‌داند از غم فراق پدر بگرید یا بر این وصال ابدی غبطه خورد و حسین همچنان به پدر می‌نگرد ، پدر که غریبانه در بستر جهل کوفیان خفته.

علی را در محراب عشق کشتند ،دل آسمانی‌اش پر بود از عشق خدا و همین عشق او را به عرشیان پیوند می‌زد و امشب عرش را در مقدمش، آذین بسته‌اند علی رهسپار است و دلها در پی او روان،

او می‌رود و حسرت ابدی جهان را فرا می‌گیرد،

چرا که علی یگانه بود ...

ویژه برنامه فرق قدر عنوان برنامه ای که  به مناسبت سالروز شهادت حضرت علی (ع) تهیه شده است.دراین برنامه با استفاده از آیتم هایی مثل گفتار مجری، نمایش کوتاه  وآوای مرثیه  به تبیین  بخشی از راه و روش امام شیعیان  پرداخته شده است.

 

Loading the player...
عوامل تولید:

  نام برنامه  : ویژه شهادت حضرت علی (ع) 

 مدت برنامه: 30 دقیقه

 تهیه کننده :داوود قمرزاده       

 گوینده :موسی طالبیان

 نویسنده: داوود  قمرزاده       

صدابردار: داوود  قمرزاده  

تاریخ تولید: 1395
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.

بخوان بخوان(ویژه مبعث)

بخوان بخوان(ویژه مبعث)


روز مَبْعَث، روزی است که حضرت محمد، پیامبر گرانقدر اسلام، به درجه پیامبری برگزیده شد. در تقویم هجری قمری، ۲۷ رجب روز مبعث است.

حضرت محمد مصطفی در روز (۲۷ رجب) سال ۴۰ عام الفیل، همزمان با سال ۱۳ پیش از هجرت پیامبر اسلام، در غار حرا، توسط (جبرئیل) و از سوی خدا به پیامبری نایل آمد و مأمور شد که چندخداپرستی و بت‌پرستی را از زمین بردارد و خداپرستی را رواج دهد و پیام وحی را به مردم برساند.

روز مبعث، روز برانگیختن خردهایی است که در تابوت خُرافه گرایی، هوس پرستی و جهل پیشگی دفن شده بود. روز مبعث روز تولّد عاطفه هاست؛ عاطفه هایی که در رقص شمشیرها زخمی می شد و در جنگل نیزه ها جان می باخت. آن روزها، دخترکان معصوم، به جای آغوش گرم مادر، در دامان سرد خاک می خفتند. جوانان بلندقامت، در جنگ جهالت ها، جان به بارش تیرها می دادند و زنان بی پناه، در بند اسارت می زیستند. آه که چه خارهایی به پای بشریّت می خلید و چه زخم هایی دل عاطفه ها را می خَست.

روز مبعث، روز مرگ قساوت ها و شرارت ها بود؛ روز مرگ کرامت هایی که به پای بت ها قربانی می شد؛ روز مرگ جهل و شرک و پرستش های ناروا بود.

ویژه برنامه بخوان بخوان  برگرفته از کتاب بخوان بخوان  به نویسندگی سید مهدی آیت اللهی به مناسبت مبعث حضرت رسول اکرم(ص) تهیه شده است.

 در این برنامه به صورت روایت، گفتارمجری و قطعات نمایش به مبعث رسیدن حضرت رسول اکرم(ص) را بیان می نماید.

Loading the player...
عوامل تولید:

نام برنامه  : بخوان بخوان                                             

 مدّت برنامه: 22 دقیقه

تهیه کننده : منیره جعفرپور 

گویندگان : موسی طالبیان-عفت مظاهری

نویسنده: منیره جعفرپور                                              

 صدابردار: محمد ابراهیم سامعی

تاریخ تولید: 1395
رای شما
میانگین (1 رای)
The average rating is 1.0 stars out of 5.