حمایت از کالای ایرانی | پنج‌شنبه، ۶ اردیبهشت ۱۳۹۷

اتوبوس گردشگری و سفری با طعم برنامه‌ریزی - نمایش محتوای خبر

 

 

اتوبوس گردشگری و سفری با طعم برنامه‌ریزی

همدان شناسی

اتوبوس گردشگری و سفری با طعم برنامه‌ریزی

اتوبوس‌های گردشگری نوروز ۹۶ مسافران دیار هگمتانه را در سفری یک روزه به بازدید دیدنی‌های این منطقه می‌برند تا خاطره‌ای زیبا از حضورشان در همدان برای آنها رقم بزنند.

مسافرت حتی برای مدتی کوتاه، برای سلامتی بسیار مفید است و حال اگر این سفر در نوروز و  در طبیعت بکر بهاری برای دیداری از اقوام، یاران و دوستان یا شاید زیارتی از مکان های مقدس و یا به قصد تفریح باشد، بسیار خوب و پسندیده و در عین حال لذت بخش خواهد بود.

گاهی نیز هدف از مسافرت، رفع خستگی و افسردگی است چراکه انسان های خسته از کار و تلاش، با سفر به مناطق مختلف و استفاده از مناظر زیبای طبیعت، خستگی را از تن به در کرده و برای کار و کوشش بیشتر در سال جدید، آمادگی پیدا می کنند.

سفر فشارهای روحی و جسمی را از انسان دور می کند و دید و احساس تازه ای نسبت به فرهنگ ها و آداب و رسوم مختلف به انسان می دهد و کمک می کند که از زندگی بیشتر لذت برده و حتی باعث می شود دید تازه ای نسبت به اطراف پیدا کنیم.

اما در این میان سفر به استان همدان با زیباترین جاذبه های گردشگری فرصتی مناسب برای گذراندن ایام نوروز است.

همدان که جزو پنج استان برتر کشور در زمینه گردشگری است دارای پتانسیل ها و بناها و آثار تاریخی فراوانی است که در نوع خود در کشور و حتی در دنیا بی نظیر و منحصر به فرد است.

استان همدان گنجینه های با ارزشی از تاریخ و تمدن را در دل خود جای داده که چشم هر بیننده ای را خیره می کند چراکه همدان به عنوان پایتخت تاریخ و تمدن نیاکان این سرزمین، دیار دره های بکر، تپه های باستانی، غارها، سراب ها و آبشارهای زیبا و با طراوت، مرکز سفال و کوزه گری و صنایع چوب ایران، آرامگاه ابوعلی سینا و باباطاهراست.

همین امتیازات کافی است تا مدیران گردشگری شهر همدان به فکر برنامه ای باشند که ظرفیت های تاریخی و دیدنی شهر همدان از دید مسافران غافل نماند چراکه آثار تاریخی زیبای همدان آن‫قدر زیاد است که مسافران باید برای دیدن آن‫ها چندین روز وقت صرف کنند که شاید آشنا نبودن مسافران با شهر، باعث سرگردانی آن‌ها برای پیدا کردن و دیدن آثار تاریخی شود و فرصت گشت و گذار بیشتر در شهر را از آنها بگیرد.

به همین علت مدیران همدان هر سال در تلاشند تا برای مهمانان نوروزی سنگ تمام بگذارند و آنچه که باید مسافران به تماشا بنشینند را با در نظر گرفتن تورهای گردشگری بیشتر و راحت تر به مهمانان معرفی کنند.

راه‌اندازی تورهای گردشگری در همدان با اتوبوس های شهری

در همین راستا چند سالی است که مدیریت شهری همدان در ایام نوروز که مسافران زیادی به این شهر سفر می‌کنند، اقدام به راه‌اندازی تورهای گردشگری می‌کند و با در نظر گرفتن امکاناتی باعث می‌شود مسافران بیشتر از زیبایی‌های این شهر استفاده کنند.

دیدن آثار تاریخی مطرح همراه با توضیح در مورد این آثار می‌تواند برای مسافران نیز لذت بخش باشد کمااینکه نوروز امسال نیز  قرار است این تورها با امکانات خاص به مسافران خدمت رسانی کنند.

در همین خصوص معاون اجتماعی، فرهنگی و گردشگری شهردار همدان در گفتگو با خبرنگار مهر با بیان اینکه طی ایام نوروز ۸۸  دستگاه اتوبوس ویژه گردشگری در  همدان فعال می‌شود، گفت: امسال محل استقرار ستاد اسکان و رفاه مسافران نوروزی با هماهنگی شهرداری و مرکز ستاد خدمات سفر در فرهنگسرای عین‌القضات همدان خواهد بود.

محمد قدیمی افزود: با استقرار این ستاد اطلاع‌رسانی، ثبت سفر، ارائه بروشورهای راهنما به مسافران، برگزاری برنامه‌های فرهنگی و هنری در فضاهای شهری در قالب جشن، هنر و موسیقی و راهنمایی گردشگران در ایام نوروز انجام می‌شود.

 

وی با اشاره به پیش بینی برنامه‌های فرهنگی و هنری برای گردشگران و مسافرانی که در این ایام به همدان وارد می‌شوند، گفت: در چند نقطه از شهر شامل مجتمع عین‌القضات پیاده‌راه بوعلی و میدان باباطاهر برنامه های ویژه ای برگزار می شود.

قدیمی گفت: امسال ۸ دستگاه اتوبوس ویژه گردشگری به همراه لیدرهای گردشگری برای راهنمایی مسافران در مسیرهای تعریف شده در سطح شهر خدمات ارائه می‌کنند.

وی گفت: این اتوبوس ها برای مسافران نوروزی در نظر گرفته شده تا اماکن تاریخی و گردشگری همدان بهتر و بیشتر به مسافران نوروزی معرفی شود.

قدیمی با اشاره به اینکه اتوبوس‌های گردشگری شهرداری همدان در ساعت‌های معینی در محل های تعیین شده برای سوار کردن مسافران حاضر می‌شوند، گفت: مسافران نوروزی می‌توانند در ساعات اعلام شده در این محل ها حاضر شده و به بازدید از اماکن گردشگری همدان اقدام کنند.

وی درباره مسیر این اتوبوس‌ها نیز گفت: مسیر رفت اتوبوس‌های گردشگری همدان از میدان امام خمینی(ره) همدان آغاز شده و در ادامه گنبد علویان، تپه هگمتانه، آرامگاه باباطاهر، یادمان عین القضات همدانی، امام زاده عبدالله، میدان شریعتی، چهارراه پژوهش، میدان قائم، پل عباس آباد و گنجنامه را طی می‌کند.

وی با اشاره به اینکه این اقدام در راستای معرفی بهتر آثار تاریخی و گردشگری همدان انجام می شود، عنوان کرد: همدان دارای آثار تاریخی بسیاری است که شهرداری همدان تلاش دارد معرفی بهتری از این آثار به مردم و مسافران داشته باشد.

وی با بیان اینکه یکی از تاکیدات استاندار و مسئولان استانی اطلاع‌رسانی خوب از استان همدان در خصوص جذب گردشگر است، عنوان کرد: از ۲۵ اسفندماه سال جاری ستاد اسکان مسافر در همدان فعال شده و از روز ۲۸ اسفندماه امسال نیز خدمات‌دهی و اطلاع‌رسانی به مسافرانی که به همدان وارد می‌شوند از سوی شهرداری انجام می‌شود.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری همدان نیز با بیان اینکه اتوبوس گردشگری، ابتکاری از سوی شهرداری است، گفت: از راهنمایان گردشگری در اتوبوس‌های گردشگری نوروز ۹۶ استفاده می شود.

علی مالمیر عنوان کرد: میراث فرهنگی متولی گردشگری است و شهرداری همدان نیز در معاونت فرهنگی، اجتماعی و گردشگری وظایفی دارد و هر یک از این دستگاه‌ها برنامه‌های جداگانه‌ای را در قالب ستاد سفرهای نوروزی اجرا می‌کنند که اتوبوس گردشگری ابتکاری از سوی شهرداری بوده است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری همدان با بیان اینکه اتوبوس گردشگری در سایر شهرها نیز از سوی شهرداری اجرا می‌شود، عنوان کرد: اداره کل میراث فرهنگی برنامه‌های خود را در ستاد تسهیلات سفرهای نوروزی برگزار می‌کند.

مالمیر پیشنهاد کرد: در اتوبوس گردشگری از راهنمایان گردشگری استفاده می شود تا توضیحات لازم را به گردشگران ارائه شود.

مدیرعامل سازمان اتوبوسرانی همدان نیز به اجرای طرح اتوبوس گردشگری در همدان اشاره کرد و با بیان اینکه سعی شده اتوبوس‌های جدید در این راستا به‌کار گرفته شود، گفت: با همکاری سازمان میراث فرهنگی، از یک راهنمای گردشگری در داخل هر اتوبوس استفاده خواهد شد.

محمد پوروخشوری با بیان اینکه گردشگران توسط این راهنمایان با پیشینه آثار و مکان‌های گردشگری بهتر آشنا خواهند شد، افزود: افزود: با همکاری سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در داخل اتوبوس بسته‌های گردشگری نیز در بین گردشگران توزیع خواهد شد.

وی با بیان اینکه از یکم تا ۱۲ فرودین‌ماه اتوبوس‌های گردشگری از ساعت ۸:۳۰ تا ۲۰ فعال خواهند بود، گفت: هر ۱۵ دقیقه یک اتوبوس از مسیر گردشگری عبور خواهد کرد.

پورخشوری با اشاره به مسیرهای گردشگری طی ایام نوروز، افزود: از طریق نصب بنر در سطح شهر نقاط مختلف مسیرهای گردشگری اعلام خواهد شد.

وی با بیان اینکه شروع مسیر گردشگری از میدان امام(ره) است، تصریح کرد: اتوبوس‌های گردشگری از این مسیر به سمت گنبد علویان، تپه هگمتانه، یادمان عین‌القضات (ستاد اسکان مسافران نوروزی)، میدان امامزاده عبدالله(ع)، میدان شریعتی، میدان قائم(عج)، باغ موزه دفاع مقدس و گنجنامه حرکت کرده و از مکان‌های تفریحی دیدن خواهند کرد.

مدیرعامل سازمان اتوبوسرانی همدان با اشاره به اینکه اتوبوس‌های گردشگری مسیر برگشت را از گنجنامه به سمت میدان قائم (عج) و بلوار ارم خواهند رفت و آنجا در مجموعه رنگین‌کمان توقف می‌کنند، گفت: این اتوبوس‌ها پس از حرکت به سمت انتهای سعیدیه از بلوار بعثت، پل پیامبر اعظم(ص)، پل رسالت، مجسمه شیرسنگی و میدان فرودسی (پارک کودک) عبور می‌کنند.

وی افزود: اتوبوس گردشگری در بلوار مدنی برای بازدید از برج قربان و امامزاده یحیی(ع) توقف کرده و از آنجا به سمت آرامگاه بوعلی سینا، پیاده‌راه بوعلی، خواجه رشید به سمت خیابان شریعتی و میدان امام(ره) حرکت می‌کند تا گردشگران از مکان‌های تفریحی بازدید کنند.

پوروخشوری افزود: سال گذشته هزینه اتوبوس گردشگری برای مسافران و گردشگران ۵۰۰ تومان تعیین شده بود که امسال نیز در شورای شهر قیمت ۵۰۰ تا ۷۰۰ تومان اعلام شده که پس از تصمیم نهایی، مطرح خواهد شد.

محمد پوروخشوری همچنین از فعال بودن تمام اتوبوس‌های سازمان اتوبوسرانی همدان در روزهای نزدیک به سال جدید خبر داد و افزود: طی این ایام ۲۰۰ دستگاه اتوبوس در سطح شهر فعال است.

وی با بیان اینکه طی ایام عید حتی یک ساعت به انتهای ساعت خدمت‌رسانی اتوبوسرانان اضافه شده است، گفت: خدمت‌رسانی از ساعت ۶ آغاز می‌شود و تا ۲۱:۳۰ و حتی یک ربع به ساعت ۲۲ نیز ادامه دارد.

مدیرعامل سازمان اتوبوسرانی همدان عنوان کرد: در ۶ ماهه دوم سال حرکت آخرین اتوبوس‌ها ۸:۴۵ دقیقه بود که اکنون در ایام عید برای پاسخگویی به تقاضای مردم یک ساعت به خدمات سازمان اضافه شده است.

با نگاهی هر چند کوتاه و گذرا بر ویژگی های منحصر به فرد و ارزش تاریخی و غنای فرهنگی و آثار باستانی و بنا های تاریخی استان همدان می توان گفت که این استان مخزنی از پتانسیل های مختلف برای جذب گردشگر بوده که با همت و تلاش بیشتر مسئولیا استانی می تواند به عنوان یکی از قطب های گردشگری دنیا محسوب شود.