Skip to Content

ارزش افزوده کشاورزی در همدان ۶ هزار میلیارد تومان است

معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی جهاد کشاورزی

ارزش افزوده کشاورزی در همدان ۶ هزار میلیارد تومان است

معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی جهاد کشاورزی استان همدان گفت: ارزش افزوده کشاورزی در استان همدان بیش از شش هزار میلیارد تومان است.

به گزارش خبرنگار مهر، منصور رضوانی جلال در همایش بسیج مهندسین جهاد کشاورزی و منابع طبیعی استان همدان با بیان اینکه کشاورزی نقش مهمی در توسعه ایفا می کند، اظهار داشت: نقش کشاورزی در تامین امنیت ملی و اشتغال و تامین ۹۰ درصد غذا در جامعه بسیار مهم است.

وی با اشاره به اینکه ۲۸ درصد از اشتغال استان همدان به کشاورزی تعلق دارد، افزود: فقر زدایی و زود بازده بودن سرمایه و پیوند کشاورزی با سایر بخش های اقتصادی از مزایای آن است.

معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی جهاد کشاورزی استان همدان با اشاره به اینکه کشاورزی نقش مهمی در توسعه یافتگی دارد، بیان داشت: استان همدان با در برگزفتن دو و چهار دهم جمعیت کشور تولید چهار و نیم درصد از محصولات کشاورزی کشور را به خود اختصاص داده است.

رضوانی جلال با بیان اینکه سالانه پنج میلیون تن محصولات کشاورزی در استان همدان تولید می شود، بیان کرد: استان همدان ۲۷ درصد تولیدات کشور را بر عهده دارد.

وی از تجهیز ۱۲۰ هزار هکتار از اراضی استان همدان به سیستم آبیاری نوین خبر داد و اظهار کرد: با این روش ۷۰۰ میلیون متر مکعب در مصرف آب صرفه جویی شده که استان همدان در این حوزه رتبه دوم در کشور را کسب کرد.

معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی جهاد کشاورزی استان همدان بیان داشت: ۷۰ درصد اراضی استان همدان مستعد توسعه سیستم های آبیاری نوین هستند.

رضوانی جلال میزان اراضی زراعی استان همدان را ۳۶ درصد عنوان کرد و گفت: ۶۰ درصد از بهره برداران استان همدان دارای زمینی کمتر از پنج هکتار هستند که پراکنده بودن زمین های کشاورزی مشکلی برای مکانیزاسیون زمین ها است.

وی با بیان اینکه کشاورزی در استان همدان معیشتی است، بیان کرد: ۶۵ درصد از کشاورزان استان بالای ۴۰ سال سن هستند که این موضوع نیاز ورود جوانان به حوزه کشاورزی را دو چندان می کند.

معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی جهاد کشاورزی استان همدان در ادامه با اشاره به اینکه جهاد کشاورزی استان همدان پنج راهبرد برای توسعه کشاورزی در نظر گرفته است، ابراز کرد: افزایش کمی و کیفی تولیدات، افزایش تولید تولید و ارتقا بهره وری، تامین ذخایر مطمئن راهبردی و تنظیم بازار، توسعه صادرات محصولات و حفاظت و بهره برداری بهینه از منابع از جمله راهبرد ها است.

وی در ادامه بر انتقال کشاورزی معیشتی به کشاورزی اقتصادی در استان همدان و تامین غذای سالم تاکید کرد و گفت: کشاورزی اقتصادی بر تولید محصول قبل و حین و بعد از تولید نظارت دارد.

رضوانی جلال به کم آبی در استان اشاره داشت و افزود: استفاده از محیط های کنترل شده برای کشاورزی و کشت گلخانه ای راهی برای کاهش مصرف آب است.

وی با بیان اینکه سال گذشته هزار میلیارد تومان برای کشت گلخانه ای در کشور تخصیص داده شد، بیان داشت: این اعتبارات به صورت گلوبال بود و سال جاری نیز تسهیلات خوبی به این بخش تعلق گرفته است.

معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی جهاد کشاورزی استان همدان با بیان اینکه پرورش ماهی و دام و طیور نیز سرمایه گذاری خوبی در حوزه کشاورزی است، بیان داشت: افزایش بهره وری محصولات در استان همدان با محصول نمونه کشوری فاصله زیادی دارد و از این رو گروه هایی شامل متخصصین برای افزایش بهره وری کشاورزی در استان همدان تشکیل شده است.

رضوانی جلال بیان کرد: برای توسعه کشاورزی سه حالت پیش بینی شده که شامل سرمایه گذاری مستقیم در عرصه تولید، اعطای تسهیلات بانکی و تاسیس و تشکیل شرکت خدماتی است.

وی در پایان سخنانش گفت: ارزش افزوده کشاورزی در استان همدان بیش از شش هزار میلیارد تومان است.