Skip to Content

استان همدان صحنه پرشور عزاداری حسینی در روز عاشورا

شور عاشورای حسینی

استان همدان صحنه پرشور عزاداری حسینی در روز عاشورا

جای جای استان دارالمومنین همدان در روز عاشورا صحنه پرشور عزاداری عاشقان اباعبدالله الحسین (ع) و یاران باوفایش شده و مردم مناطق مختلف این استان در رثای سرور و سالار شهیدان، با مرثیه سرایی، مدیحه خوانی، سینه زنی و زنجیر زنی اشک ماتم ریحتند.

عاشقان اهل بیت عصمت و طهارت(ع) مصادف با روز عاشورا در جای جای استان شهید پرور همدان دسته های سینه زنی و زنجیرزنی به راه انداخته و با شور حسینی، شعور دینی و مذهبی خود را به نمایش گذاشته اند.
امروز تمامی مناطق استان همدان سیاهپوش است و عاشقان اهل بیت(ع) در این دیار علاوه بر حضور پرشور در مراسم عزاداری، با قربانی کردن گوسفند و اطعام مردم، نذر خویش را نیز ادا می کنند.
به راه انداختن دسته های عزاداری در کوچه پس کوچه های شهر از نمونه های بارز این عزاداری در این روز بزرگ است.
خیایانهای همدان مملو از حضور عاشقان فرزندان امیر المومنین(ع) است و امروز بار دیگر بوی کربلا در همدان طنین انداخته و مردم شهید پرور این استان با سر دادن نوای 'لبیک یا حسین' ،' لبیک یا زینب' و'لبیک یا عباس'بار دیگر با آرمان های امام حسین(ع) که زندگی با عزت و دفاع از حق و حقیقت است تجدید پیمان کردند.
امروز همدان کربلایی دیگر است و یاد شهیدان مدافع حرم نیز در این عزاداری ها گرامی داشته شد.
شب گذشته نیز در مساجد، حسینیه ها و سایر اماکن مذهبی استان همدان آئین های عزاداری شب عاشورا برپا بود و سخنرانان و مداحان اهل بیت عصمت و طهارت در این آئین ها مردم را با مناقب اهل بیت آشنا و با مرثیه سرایی ومدیحه خوانی، بر شور عزاداری های مردم استان افزوده است.