الغدیر(ویژه برنامه عید غدیر خم)

غدیردرلغت به معنای آبگیر است؛ گودالی در بیابان که آب باران در آن گرد آید. در میان راه دو شهر بزرگ دنیای اسلام، مکه و مدینه، محلی است به نام «جُحفه» که در زمان رسول گرامی اسلام صلی الله علیه و آله ، کاروانیان حج گذار در آنجا از هم جدا می شدند و به طرف دیار خود می رفتند. در این محل، غدیر خم جای دارد. علت نام گذاری این غدیر به خم، آن است که آبگیر آنجا به شکل خُمِ رنگرزان بوده و برخی قبایل صحرایی، گاه جامه های رنگ کرده خود را در این آبگیر می شسته اند.

واقعه غدیر خم که در آخرین سال زندگی رسول گرامی اسلام صلی الله علیه و آله رخ داد و در آن علی علیه السلام به جانشینی آن حضرت صلی الله علیه و آله برگزیده شد، حادثه ای تاریخی نیست که در کنار دیگر وقایع بدان نگریسته شود. غدیر تنها نام یک سرزمین نیست؛ یک تفکر است. غدیر، نشانه و رمزی است که از تداوم خط نبوت خبر می دهد. غدیر، نقطه تلاقی کاروان رسالت با طلایه داران امامت است. آری، غدیر خم یک سرزمین نیست؛ چشمه ای است که تا پایان هستی می جوشد؛ کوثری است که فنا برنمی دارد؛ و افقی است بی کرانه و خورشیدی است عالم تاب.

بدون شک واقعه غدیر خم، نقش سرنوشت سازی در تعیین مسیر آینده اسلام داشته است. در این واقعه، پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله مهم ترین مأموریت دوران پیامبریِ خود را به انجام رساند؛ مأموریتی که انجام آن، به منزله رساندن پیام رسالت حضرت بود، و کوتاهی در مورد آن، به از بین رفتن زحمات چندین ساله ایشان می انجامید؛ چنان که خداوندمتعالی درآیه 67 سوره مائده می فرماید: «هان ای پیامبر! آنچه را از سوی پروردگارت به تو نازل شده است، تبلیغ کن و اگر چنان نکنی، پیام و رسالت او را انجام نداده ای وخداوند تو را از مردم حفظ می فرماید».

درویژه برنامه الغدیر که در مرکز همدان تهیه و تولید شده است به معرفی نویسنده کتاب الغدیر (مرحوم علامه امینی) پرداخته می شود و سعی شده مخاطبان با بیان نویسنده بزرگ و اثر گرانقدر او در زمینه ی اثبات ولایت امیرالمومنین علی (ع) آشنا شوند.

Loading the player...
عوامل تولید:

نام برنامه : الغدیر          

 گوینده: رضا زندی      

تهیه کننده، نویسنده و صدابردار: مجید صناعتی مروّت                                       

عوامل نمایش: احمد رضا جلیلوند، صابر سماواتی، موسی طالبیان، حمید محسنی

تاریخ تولید: 1395


جواب‌های شاخه ای نویسنده تاریخ
عید ولایت مبارک ...علامه امینی برای ولایت زحمات... علی ۱۳۹۵/۰۶/۲۹ ۱۲:۳۰

علی
عید ولایت مبارک ...علامه امینی برای ولایت زحمات زیادی کشید سالها برای تالیف کتاب الغدیر رنج برد لطفا در برنامه های مربوط به ولایت وغدیر از علامه امینی هم یاد کنید باتشکر .
پست شده در ۱۳۹۵/۰۶/۲۹ ۱۲:۳۰