جهش تولید | دوشنبه، ۱۰ آذر ۱۳۹۹

امام زاده عبدالله - نمایش محتوای تولیدویژه

 

 

امام زاده عبدالله

امامزاده عبدالله در وسط میدانی با همین نام در دل شهرستان همدان واقع شده است که در آن دو مزار وجود دارد. این مزارها متعلق به پدر و پسری سادات با نام‌های احمد و عبدالله است که نسب این دو امامزاده به امام موسی کاظم(ع) برمی‌گردد. مردم همدان اعتقادات زیادی به این امامزاده دارند و پس از برآورد شدن حاجاتشان، نذورات خود را در این محل ادا می‌کنند. یکی دیگر از اعتقادات مردم نسبت به این امامزاده این است که عروس و داماد برای تبرک و آغاز زندگی سعادتمندانه، دور این امامزاده طواف می‌کنند

این دو امامزاده از پیشوایان دین و بزرگان علم نیز بوده‌اند و نسب برخی از رجال علم و تقوی به این دو منتهی می‌شود. در حدود سال ۲۹۴ هجری قمری که مصادف با آغاز خلافت المقتدر بالله عباسی بوده، احمد به شهادت می‌رسد..

بنای این امامزاده در سال‌های اخیر دچار تغییر و تحولات بسیاری شده است و بنای کنونی به جای بنای قدیمی که طاق سنگی چهارضلعی با گنبدی از شیروانی بود، ساخته شد. ضریح روی مزار، مشبک، آهنی و نوساز است.

اين‌ بنا داراي‌ طرح‌ ۲۴ضلعي‌ دايره‌ مانندي‌ است‌ كه‌ دورنماي‌ بيروني‌ آن‌ ۱۲ طاق‌ نما و ۱۲ جرز دارد. مصالح‌ بخش‌ زيرين‌ بقعه‌ تا ارتفاع‌۹۰ سانتي‌ متر از سنگ‌ خارا و از اين‌ قسمت‌ به‌ بالا آجري‌ است‌. سقف‌ بنا گنبدي‌ است‌ و داخل‌ آن‌ با اندود گچ‌ رنگ‌آميزي‌ شده‌ و بالاي‌ اين‌ قسمت‌ تا زير ساقه‌ گنبد آينه‌ كاري‌ شده‌ است‌. در قسمت‌ بالاي‌ آينه‌ كاري‌ كتيبه‌اي‌ به‌خط‌ ثلث‌ وجود دارد. شبستان‌ بقعه‌ بسيار كوچك‌ است‌ و دو ورودي‌ مقابل‌ هم‌ دارد.

مدافعان

مدافعان

نماهنگ مدافعان، تقدیم به روح بلند شهید دکتر محسن فخری زاده

بعثت بسیج

بعثت بسیج

ویژه هفته بسیج

بسیج امیدآفرین

بسیج امیدآفرین

ویژه هفته بسیج