جهش تولید | سه‌شنبه، ۶ آبان ۱۳۹۹

امام زاده های همدان - show-content

 

 

نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

امام زاده های همدان

امام زاده های همدان


Loading the player...

 

همدان اولين پايتخت نخستين شاهنشاهي ايران، شاهنشاهي ماد، بوده است؛ شهري در دامنه کوه الوند که امروز پنجمين شهر فرهنگي و توريستي کشور به شمار مي‌رود.اما تمام داشته‌هاي همدان به آثار باستاني دوران پادشاهي ايران خلاصه نمي‌شود و در کنار محوطه باستاني هگمتانه و کتيبه‌هاي گنج‌نامه، بقعه کهن امام‌زاده‌هاي اين شهر باستاني نيز نظر گردشگران را به خود جلب مي‌کند.از جمله مهمترین آنها عبارت است از

مزار برجيس پيغمبر
برجيس پيغمبر يکي از انبياي بني‌اسرائيل در زمان داريوش هخامنشي بوده که صحيفه وي در کتاب مقدس عهد عتيق به چاپ رسيده است. اين مزار در ابتداي بازار فلسطين (يهودي‌هاي سابق) در داخل مسجد پيغمبر در شهر همدان واقع شده است. هم‌چنين اين مکان مرقد چند تن از بزرگان و عرفاي بزرگ کشورمان است. بر روي مزار پيغمبر ضريح چوبي مشبکي به رنگ سبز قرار دارد. سنگ مزار پيغمبر در زير ضريح چوبي پوشيده از کاشي‌هاي فيروزه‌رنگ و آبي است.
امام‌زاده هادي بن علي
بقعه امام‌زاده هادي بن علي مربوط به دوره ايلخاني است و در شهرستان همدان، ميدان باباطاهر، محدوده فضاي سبز واقع شده است. اين اثر در 24 اسفند 1383 با شماره ثبت 11405 در فهرست آثار ملي ايران به ثبت رسيده است.


 امام‌زاده گرجي
امام‌زاده گرجي يا خانم گرجي در شمال‌غربي شهر همدان در محله بن بازار در کنار بلوار سپاه فعلي و در کوچه جنگلي‌ها قرار دارد. مردم، صاحب مرقد را دختر امام موسي بن جعفر مي‌دانند، اما از نام زيارتگاه چنين بر مي‌آيد که بانوي فرهيخته‌اي از خانداني بزرگ که از وطن خود دور افتاده، در اين مکان درگذشته و تقوا و بزرگي اين بانو موجب شده که مزارش زيارتگاهي براي مردم همدان باشد.

مزار پلوئي
اين مزار که به پير زاهدي به نام ملا فتح‌الله نسبت داده مي‌شود، در آخرين قسمت کوچه حاج احمد واقع در خيابان عباس‌آباد (شريعتي فعلي) همدان قرار دارد. درباره مزار پلوئي، مرقد اين پير زاهد، مي‌توان گفت که مردم همدان عقيده داشتند اگر هر کس چهار شب جمعه بر سر مزار اين پير زنده‌دل و باخدا فاتحه بخواند، در هفته آخر شام پلو نصيب او خواهد شد؛ از اين‌رو اين مزار در همدان به مزار پلوئي معروف است. اين مکان بقعه و بارگاه ندارد و سنگ مزار در محوطه روباز قرار گرفته است.

امام‌زاده اهل بن علي
طبق شجره‌نامه موجود در امام‌زاده‌، اهل بن علي از نوادگان امام حسن مجتبي (ع) است. اين امام‌زاده در دامنه شمال‌غربي تپه مصلي همدان واقع شده و بناي آن مربوط به دوره شاه طهماسب اول صفوي(930-984هجري قمري) است. بقعه اين امام‌زاده‌، کم‌ارتفاع وکوچک وچهارطاقي است.

امام‌زاده اسماعيل
نسب امام‌زاده اسماعيل به گفته اهالي به اولاد حضرت موسي بن جعفر(ع) مي‌رسد. بقعه اين امام‌زاده در محوطه گورستان قديمي همدان (انتهاي خيابان باباطاهر) قرارگرفته است. در حاشيه در ورودي گچ‌بري گل ستاره واشکال هندسي گچي کار شده و در بالاي اين حاشيه مقرنس‌کاري يا قطاربندي با گچ تزئين شده و تنها تزئين داخل حرم حاشيه‌اي به خط کوفي معروف به بنايي به رنگ قرمز بر زمينه سفيد است که آيات مبارکه آية‌الکرسي را بر آن نقاشي کرده‌اند.

امام‌زاده يحيي
بقعه امام‌زاده يحيي در وسط حياط بزرگ مستطيل شکلي واقع شده که ديوارهاي شمالي، جنوبي وشرقي آن نوساز است. در ورودي اصلي اين امام‌زاده در ضلع غربي واقع شده و داراي سردري قوس‌دار ودو مناره ساده است. با توجه به شجره‌نامه موجود، امام‌زاده مدفون در اين بقعه با هشت واسطه به امام حسن مجتبي (ع) مي‌رسد و در نيمه دوم قرن هشتم درهمدان مي‌زيسته است. اين بنا در تاريخ 28 خرداد 1354 به شماره 1079 در فهرست آثار تاريخي به ثبت رسيده است.

امام‌زاده محسن (کوه)
بناي اين امام‌زاده در روستاي وفرجين (16کيلومتري همدان) واقع شده و به علت استقرار در يکي از دره‌هاي مصفا ودل‌گشاي دامنه کوه الوند به امام‌زاده کوهستان نيز مشهور است. بناي اين امام‌زاده از آثار دوره مغول و مربوط به قرن هشتم هجري است. اين بنا در تاريخ 5 دي 1347به شماره 824 در فهرست آثار تاريخي به ثبت رسيده است. نسب‌نامه اين امام‌زاده بدين قراراست: « محسن بن علي النقي بن الحسين بن الحسن ... بن زيد بن الحسن المجتبي (ع).»

امام‌زاده حسين (شاه‌زاده حسين)
امام‌زاده حسين يکي از نوادگان امام حسن مجتبي يا پسر امام حسن عسگري است. در مقبره امام‌زاده حسين يکي از احفاد خواجه نصيرالدين طوسي وآباقاخان فرزند هلاکوخان مغول نيز مدفون است. چند تن از رجال علم و ادب وهم‌چنين سر شاه سلطان حسين صفوي (1140هجري ) نيز در ايوان جنوبي اين امام‌زاده دفن شده است. بناي اين امام‌زاده در ابتداي خيابان شهداي همدان قرار دارد. شواهد حاکي از آن است که اين بنا در دوره صفويه ساخته شده و در طول زمان نيز دخل و تصرف‌هايي در آن صورت گرفته است. بناي فوق به شماره 1707در تاريخ 7 خرداد 65 در فهرست آثار تاريخي به ثبت رسيده است.

امام‌زاده اظهربن علي
بقعه امام‌زاده اظهر در روستاي درجزين بخش رزن قراردارد. اين بناي آجري به دوران مغول متعلق است و به فرمان شاه عباس دوم صفوي در سال 1056 هجري قمري مرمت شده است.

امام‌زاده ازناو(عين)فامنين
روستاي ازناو در 44کيلومتري شمال شرقي فامنين در بخش پيشخور واقع شده است. امام‌زاده ازناو (عين) بر فراز تپه‌اي طبيعي در قسمت جنوب شرقي روستا که پيرامون آن را گورستاني فرا گرفته است، قرار دارد. امام‌زاده ازناو در تاريخ21 ارديبهشت 76 به شماره 1867 در فهرست آثار ملي ايران به ثبت رسيده است.

امام‌زاده هود

اين امام‌زاده در روستاي ينگي‌قلعه بخش رزن از توابع شهرستان همدان واقع شده و از بناهاي دوران مغول و قرن هشتم محسوب مي‌شود. از تزئينات برج آثار کمي هم‌چون کاشي‌هاي لاجوردي آن مشهود است ونشان مي‌دهد که بنا در زمان آباداني ظاهر زيبايي داشته است. اين بنا در 2 اسفند 1327 به شماره 367 در فهرست آثار تاريخي به ثبت رسيده است.

منبع: سایت http://www.chtn.ir/webforms/fa/Article/ArticleInfo.aspx?ID=2570