Skip to Content

آیین عزاداری سومین روز شهادت امام حسین (ع) در همدان

عزاداری روز سوم شهادت امام حسین(ع)

آیین عزاداری سومین روز شهادت امام حسین (ع) در همدان

همزمان با سومین روز شهادت سید و سالار شهیدان امام حسین (ع) و 72 تن از یاران باوفایش عزاداریهای مردم استان همدان در این روز با شکوه خاصی برگزار شد.

مردم دارالمومنین همدان از جمله شهرهایی است که سومین روز شهادت امام حسین (ع) و یارانش را با شکوه خاصی برگزار می کنند و از اولین ساعات صبح امروز دوشنبه با حضور در خیابان ها و عزاداری ارادت خود را به خاندان عصمت و طهارت (ع) ابراز می کنند.
عاشقان و شیفتگان ابا عبدالله الحسین (ع) در همدان از سالیان گذشته و بر اساس آداب و رسوم خاصی آیین عزاداری سومین روز شهادت امام حسین (ع) را برگزار می کنند.
بازسازی و به نمایش درآوردن طایفه بنی اسد در سومین روز شهادت امام حسین (ع) یکی از برنامه هایی است که هیات های عزادار همدانی آن را اجرا می کنند تا مظلومیت شهدای دشت نینوا را برای مردم دارالمومنین به نمایش درآورند.
در این روز هیات های عزادار با حضور گسترده و پرشور به سبک و شیوه های خاصی به یاد مظلومیت اسرای دشت نینوا به نوحه سرایی و عزاداری می پردازند.
هیات های قدیمی و معروف همدان از جمله هیات شالبافان، جولان، امامزاده یحیی، نظر بیگ و زینبیه در دارالمومنین همدان مربوط به محله خاصی است که هیات عزاداری مخصوص به خود را دارد که اغلب نام محله قدیمی را بر روی هیات ها می گذارند که این هیات ها در سومین روز از شهادت امام حسین (ع) و یاران باوفایش به عزاداری و سوگواری می پردازند.
این هیات های عزادار به ویژه هیات امامزاده یحیی(ع) که مسوول برپایی این آیین باشکوه است در سومین روز شهادت امام حسین (ع) با بازسازی برخی از صحنه های کربلا، مظلومیت شهدای دشت نینوا و اسرای کربلا را تداعی می کنند.
بر پایی نمادین خنچه عقد حضرت قاسم (ع)، گهواره حضرت علی اصغر و پیکر سپیدپوش خون آلود بی سر اباعبدالله، صحنه سازی خرابه شام، به تصویر کشیدن صحنه اسرای دشت نینوا، به حرکت دراوردن شتر و خیمه های سوخته که حادثه کربلا را روایت می کند از جمله برنامه های هیات های عزادار در سومین روز شهادت امام حسین (ع) و یاران باوفایش است.
توزیع انواع نذری از جمله قیمه، حلیم ، نان و ماست ، حلوا ، شله زرد، استقرا ایستگاه های صلواتی و توزیع چای ، شیر و خرما و ذبح قربانی در مقابل هیات های عزادار از دیگر آداب و رسوم مردم همدان در سومین روز شهادت امام حسین (ع) و یاران باوفایش است.
همچنین نماز ظهر سومین روز شهادت امام حسین (ع) و یاران باوفایش به امامت نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه همدان در میدان امام خمینی (ره) این شهر اقامه می شود.
عزاداران و سوگواران حسینی در شهر دارالمومنین همدان پس از برگزاری آیین های عزاداری سومین روز شهادت سید و سالار شهدا امام حسین (ع) همزمان با اذان ظهر به عزاداری خود پایان داده و نماز ظهر را به صورت جماعت اقامه می کنند.
استان همدان حدود دو هزار و 100 هیات مذهبی دارد.