برنامه دست و دل

صنایع دستی نوعی کار است که در آن لوازم تزئینی و کاربردی تنها با استفاده از دست یا ابزلر ساده ساخته می‌شود. معمولاً این کلمه به روشهای سنتی ساختن کالاها اطلاق می‌گردد. استادکاری مخصوص هر یک از این موارد مهم‌ترین ملاک است. چنین چیزهایی اغلب از لحاظ فرهنگی و یا مذهبی فوق العاده هستند. لوازمی که بصورت تولید انبوه و یا با ماشین آلات مختلف ساخته می‌شوند جزء صنایع دستی نیستند.

آنچه مقولهٔ صنایع دستی را از از هنر کاردستی متمایز می‌سازد، هدف از ساخته آنهاست. صنایع دستی لوازمی هستند که قرار است مورد استفاده قرار گرفته و کهنه، پوسیده و غیره شوند. مورد استفاده آنها بیش از یک تزئین ساده‌است. صنایع دستی اغلب کارهای فرهنگی و رسومی تری تلقی می‌شوند زیرا به عنوان بخشی از ملزومات زندگی روزمره مطرح هستند. درحالی که هنر و کاردستی بیشتر یک فعالیت سرگرمی گونه و یک ارائه بی نقص از یک تکنیک خلاقیت است. از جنبه‌های عملی انواع مختلف صنایع دستی به دلیل شباهت مورد استفاده همپوشانی زیادی دارند.۱۰ ژوئن روز جهانی صنایع دستی است.

در ایران سازمان میراث فرهنگی متولی این بخش هنری می‌باشد. صنایع دستی معروف ایرانی گلیم، فرش، گبه، قلمزنی، شیشه گری، منبت کاری، مینا کاری، سفال، چوب است

برنامه دست و دل عنوان برنامه ای است که  به مناسبت روز جهانی صنایع دستی تهیه شده است.

در برنامه سعی شده است به نقش فرهنگی و اقتصادی صنایع دستی به ویژه سفال که محصول اول استان است پرداخته شود ومشکلات ، مسائل و دغدغه های فعالان این حوزه مطرح می شود  و در این خصوص نظر مردم و مسئولین را هم جویا شدیم و در قالب گزارش در برنامه استفاده می شود.

Loading the player...
عوامل تولید:

 

نام برنامه:دست ودل

 مدت برنامه:24 دقیقه

                   تعدادبرنامه:1برنامه                    

  تهیه کننده:سید واحد اجاقی

                گوینده و نویسنده: سید واحد اجاقی           

    صدابردار: داود قمرزاده  

         گزارشگر : بهروز سرگزی      

تاریخ تولید: 1394