جهش تولید | سه‌شنبه، ۳۰ دی ۱۳۹۹

ثبت سالیانه ۷۵۰ هزار ازدواج در ایران

معاون امور جوانان وزارت ورزش و جوانان

ثبت سالیانه ۷۵۰ هزار ازدواج در ایران

معاون امور جوانان وزارت ورزش و جوانان بابیان اینکه ۵۰۰ هزار جوان نخبه در سمن‌های کشور فعالیت می کنند، گفت: امسال ۲۵۰۰ سمن در کشور مجوز فعالیت دریافت خواهند کرد.

به گزارش خبرنگار مهر، محمدرضا رستمی در ستاد ساماندهی امور جوانان استان همدان با بیان اینکه شاخص توسعه جوانان در کل دنیا مورد ارزیابی قرار می گیرد، اظهار داشت: این شاخص ها در ۵ حوزه کلی بررسی می شود که جمهوری اسلامی ایران در سال ۲۰۱۵ در دو حوزه آموزش و تحصیلات و سلامت و بهداشت از میانگین جهانی بالاتر و در حوزه اشتغال متوسط و در حوزه اجتماعی و سیاسی متوسط به پایین بود.

وی بابیان اینکه یکی از ضعف‌ها این است که تا به حال ایران در ارائه اطلاعات دقیق در این پنج شاخص همکاری و مشارکت مؤثر نداشته است و به همین دلیل در سه حوزه آمار متوسط به پایین است، یادآور شد: شاخص اجتماعی متوسط به بالا و سیاسی نیز در سطح عالی قرار دارد اما در آمار بین المللی اینگونه مطرح نشده است.

وی به ارزیابی شاخص های دولتی و ابلاغ آن به شهرستانها اشاره کرد و گفت: طرح ملی سرمایه های اجتماعی، طرد اجتماعی و نگرش و منش جوانان در کشور اجرا شد که نشان داد کشور در این بخش ها وضعیت خوبی ندارد و همین باعث شد که شاخص امید و نشاط به عنوان رویکرد اصلی انتخاب شود و مشارکت جوانان به عنوان اولویت مورد توجه قرار گیرد.

معاون امور جوانان وزارت ورزش و جوانان تأکید کرد: مشارکت جوانان در قالب دو مشارکت عمومی و نهادمند با توسعه سازمان های مردم نهاد و جوانان در جامعه مورد توجه قرار گرفته است.

رستمی با بیان اینکه باید اولویت به حضور جامعه جوان داده شود، اعتماد به این جامعه برگردد و فضا برای حضور با امنیت جوان در جامعه فراهم شود، عنوان کرد: تا پیش از دولت، مجموع سازمان های مردم نهاد ۵۰ سمن بود که فاصله بسیار بالایی با میانگین جهانی داشت که این موضوع نشان دهنده عدم تمایل جوانان به مشارکت و عدم فراهم کردن شرایط از سوی مدیران برای مشارکت جوانان بوده است.

وی افزود: باید به ازای هر پنج هزار جوان ایرانی یک سمن فعال باشد که در حال حاضر نزدیک به پنج هزار سمن برای توسعه مشارکت اجتماعی نیاز است.

رستمی با بیان اینکه بر اساس برنامه ریزی باید پنج هزار سمن از ابتدای دولت یازدهم تا سال ۹۹ فعال شوند، گفت: یک هزار و ۵۰۰ سمن مجوز گرفته و فعال هستند و تا پایان دولت تدبیر و امید نیز دو هزار و ۵۰۰ سمن مجوز فعالیت دریافت خواهند کرد.

وی افزود: ۹۵۰ پرونده در حال تکمیل است که امید می رود مسیر برای شکل گیری این سمن ها هموار شود.

معاون امور جوانان وزارت ورزش و جوانان با بیان اینکه افزایش سمن‌ها شاخص توسعه جوانان در دولت یازدهم بوده است، اظهار داشت: باید به جوانان اعتماد کرده و امور را در روندی منطقی به جامعه جوانان واگذار کرد.

معاون امور جوانان وزارت ورزش و جوانان گفت: جوانان باید ساماندهی شود تا ولنگاری دولت قبل ایجاد نشود و کلاهبرداری، سوء استفاده و اجحاف های عظیمی که بر جامعه تحمیل شد و آثار آن باقی ماند، اتفاق نیفتد.

وی ادامه داد: جوانان باید یاد بگیرند که برای منافع اجتماعی تلاش کنند تا به عناصر اثرگذار در کشور تبدیل شوند.

رستمی با بیان اینکه ۵۰۰ هزار جوان نخبه اجتماعی در سمن‌ها فعالیت می کنند، یادآور شد: بستر قانونی برای فعالیت آنها فراهم شده و حمایت های مالی و معنوی از این سمن ها صورت می گیرد.

وی با تأکید بر اینکه در تمام شهرها باید خانه جوانان برای مشارکت جامعه جوانان ایجاد شود، اظهار داشت: طی یک سال قبل ۱۹ خانه جوان در کشور راه اندازی شد و در اسفندماه امسال نیز در ۳۱ استان کشور، خانه جوان به عنوان مرکز رشد و شتاب فرهنگی و اجتماعی جامعه نخبه جوان فعال خواهد شد.

رستمی با بیان اینکه شکل گیری خانه جوانان نیازی است که باید بیش از امروز به آن پرداخت، عنوان کرد: دستگاه ها نیز باید نهادهای واسط و مرتبط با حوزه خود را ایجاد کنند.

وی به نقش پایگاه های بسیج در مشارکت اجتماعی اشاره و عنوان کرد: اثرگذاری جوانان در این پایگاه ها مشهود است اما این پایگاه ها کفایت نمی کند و فرهنگ‌سراها، خانه های جوانان و پایگاه ها باید بیش از پیش افزایش یابد.

وی با بیان اینکه مجمع ملی سمن های جوانان سال آینده تشکیل خواهد شد، گفت: امید می رود این نهاد جدید بتواند نقش آفرینی سمن ها را افزایش دهد.

رستمی با بیان اینکه ۱۰۰ میلیون تومان وام با سود چهار درصد برای کارآفرینی اجتماعی جوانان در نظر گرفته شده است، اظهار داشت: یکی دیگر از برنامه های وزارت ورزش و جوانان، واگذاری امور دستگاه ها به سمن هاست و دولت یازدهم نیز از ابتدای کار خود قصد داشت مداخله را به حداقل برساند و امور مختلف را به سازمان های مردم نهاد واگذار کند.

وی با بیان اینکه تا پایان دولت یازدهم ۳۰۰ مرکزه مشاوره خانواده در کشور شکل خواهد گرفت، عنوان کرد: تا کنون ۲۴۰ مرکز مشاوره مجوز فعالیت دریافت کردند و سال آینده نیز ۶۰ مرکز مجوز خود را دریافت و شروع به کار خواهند کرد.

معاون امور جوانان وزارت ورزش و جوانان همچنین تصریح کرد: در دولت آینده برای رسیدن به استاندارد جهانی، تعداد مراکز مشاوره به یک هزار مرکز خواهد رسید.

وی به شناسایی دو هزار و ۵۰۰ مدرس برای آموزش پیش از ازدواج در کشور اشاره کرد و افزود: آموزش استاندارد با محتوای مشخص به این مدرسان ارائه می شود تا بتوانند در سراسر کشور نسبت به مشاوره زوجین پیش از ثبت ازدواج اقدام کنند.

رستمی از ثبت سالیانه ۷۵۰ هزار ازدواج در ایران خبر داد و گفت: مدرسان به این تعداد زوج در سال آینده مهارت های زندگی می آموزند که در قالب ۱۶ ساعت آموزش استاندارد به صورت حضوری طراحی شده است و آموزش مجازی نیز در قالب اپلیکیشن در موبایل نیز صورت می گیرد.

وی با بیان اینکه جشنواره ملی نشاط و امید جوانان همزمان با هفته جوان در اردیبهشت ماه سال آینده برگزار خواهد شد، عنوان کرد: این جشنواره کار خود را از ابتدای اردیبهشت ماه  آغاز خواهد کرد و تا ۲۲ همین ماه ادامه خواهد داشت.

معاون امور جوانان وزارت ورزش و جوانان در بخش دیگری از سخنان خود تأکید کرد: هیچ یک از سمن ها اجازه ندارند در انتخابات شوراهای اسلامی شهرها، وارد چالش شده و از گروه های مختلف حمایت کنند اما می توانند برای ارتقاء آگاهی مردم نسبت به مسائل و مشکلات شهر برای رفع آنها در مدیریت شهری آینده، اقدامات لازم را انجام دهند.