Skip to Content

جشنواره بین المللی کودک و نوجوان از نگاه هنرمندان

تحلیل و تفسیر خبر

جشنواره بین المللی کودک و نوجوان از نگاه هنرمندان

شرکت کننده در بیست و سومین جشنواره بین المللی تئاتر کودک و نوجوان برگزاری این جشنواره را در ابعاد مختلف مثبت و اثر گذار ارزیاب کردند.

کارگردانان، هنرمندان و شرکت کنندگان در جشنواره بین المللی تئاتر کودک و نوجوان بر این باورند که جشنواره این دوره در سطح بالایی برگزار شده و حضور پرشور گروه های سنی مختلف در این دوره نشان از رشد جایگاه تئاتر در جامعه دارد.
داور بخش خیابانی بیست و سومین جشنواره بین المللی تئاتر کودک و نوجوان با بیان اینکه آموزش های مختلف اخلاقی و تربیتی در قالب هنر تئاتر در دراز مدت اثرگذاری بیشتری دارد افزود: بیست سومین جشنواره بین المللی تئاتر کودک و نوجوان با استقبال شهروندان روبرو بوده است.
احمد بیگلریان اظهار کرد: تئاتر خیابانی جنبه تعلیم و تربیتی دارد و سمت و سوی تئاتر خیابانی آموزش، تعلیم و تربیت کودکان و نوجوانان است.
وی افزود: امسال تئاترهای خیابانی در جشنواره نسبت به سال گذشته از نظر تکنیک با محتواتر و به فضای کودک و نوجوان نزدیکتر شده است.
وی با بیان اینکه جشنواره به ذائقه کودکان نزدیک است، افزود: امسال نمایش های جشنواره دارای محتوای آموزشی است و مخاطبان را از دوران کودکی با مسائل زندگی آشنا می کند.
این هنرمند تئاتر به ویژگی تئاتر خوب اشاره کرد و گفت: تئاتری که همراه با مسائل آموزشی باشد و مسائل و نیازهای کودکان را مطرح کند یک تئاتر خوب درحوزه کودک است.
**هنرمند تئاتر ' عروسک‌های سیار' از کشور چک نیز حضور علاقمندان به تئاتر را بسیار پر شور ذکر کرد و گفت: همیشه دلم می‌خواهد با نمایش‌هایم مردم را شاد کنم.
پاول وانگلی امیدوار است با اجرای این نمایش، مردم و تماشاگران ایرانی را خوشحال کرده باشد و معتقد است می‌تواند با عروسک‌های رنگی که می‌رقصند، با موسیقی و حرکت و آواز، این شادی را به مردم ببخشد.
یک کارشناسی ارشد کارگردانی نیز با بیان اینکه بیست و سومین جشنواره بین المللی تئاتر کودک و نوجوان در همدان در سطح بالایی برگزار شده است گفت: شغل و دغدغه من معرفی فرهنگ و تمدن ایرانی به مردم از طریق تئاتر، عکاسی، فعالیت های فرهنگی و اجتماعی است
مسیح گنجعلی افزود: این جشنواره و دیگر جشنواره هایی که در ایران برگزار می شود، یک نعمت و هدیه بزرگ است
وی با بیان اینکه این اتفاق در بسیاری از کشورهای دیگر نمی افتد و نباید این موضوع را دست کم بگیریم افزود: حتی اگر کمبود بودجه و امکانات باشد اما با همه مشکلات، برگزارکنندگان جشنواره ها تلاش می کنند که به بهترین شکل آنها را برگزار کنند.
گنجعلی تصریح کرد: علاقه و انگیزه من برای انجام تئاتر این است که دوست دارم، فهم و دانشی را به مخاطب اضافه کنم و اینکه مردم با تماشای تئاتر همدیگر را بهتر بشناسند .
یکی از برگزار کنندگان کارگاه های بیست و سومین جشنواره بین المللی تئاتر کودک و نوجوان نیز گفت: در کنار آموزش به اهالی تئاتر کودک ، خود کودکان نیز به آموزش نیاز دارند تا خواسته هایشان را مطرح کنند و ما بزرگترها احساسشان را بهتر درک کنیم.
مژگان وثوقی افزود: مهم ترین اصل اجرای تئاتر ها ارتباط درست با کودکان است تا بتوانیم اعتماد به نفسشان را بالا ببریم.
کارگردان آلمانی شرکت کننده در جشنواره بین المللی تئاتر کودک و نوجوان نیز گفت: تئاتر کودک باید برای مخاطب قابل درک باشد.
آنیتا برتو لامی، کارگردان نمایش کارناول خزنده، از کشور آلمان از حضور در این جشنواره احساس رضایت داشت و افزود: این جشنواره با حضور مخاطبان بسیار پرشور برگزار شده است.
وی با بیان اینکه در آلمان اجرای تئاتر برای کودکان متفاوت است، افزود: تئاترهای سنتی و تئاترهای مدرن از جمله تئاترهای است که در کشور آلمان اجرا شده و در اجرا از مخاطبان کودکان استفاده می شود.
وی به ویژگی تئاتر کودک و نوجوان اشاره کرد و افزود: تئاتری که قابل فهم باشد و احساسات را منتقل کند؛ تئاتر خوب و تاثیر گذاری برای کودکان است.
این نویسنده تئاتر کودک و نوجوان افزود: تئاتر کودک باید ویژه کودکان و قابل درک برای آنان باشد چرا که برخی تئاترها روشنفکرانه و ویژه بزرگسالان است که کودکان آن را درک نمی کنند، چنین تئاترهای برای کودکان مفید نیستند.
داور بخش خیابانی جشنواره بین المللی تئاتر کودک و نوجوان همدان نیز از جدیت و سطح بالایی برخوردار است و گفت: افزوده شدن چند بخش به جشنواره نشان دهنده بلوغ این جشنواره است، چرا که بخش‌های ثابتی که در سال‌های قبل بوده قوی‌تر شده و جایگاه خود را به طور کامل پیدا کرده است.
منوچهر اکبرلو افزود: تنها در این شرایط است که دبیر جشنواره می‌تواند به بخش‌های جدید فکر کرده و جشنواره را هم به لحاظ کمی، هم کیفی و هم تنوع فعالیت‌های جشنواره گسترش دهد.
داور بخش خیابانی تئاتر کودک و نوجوان با تأکید بر اینکه جشنواره تئاتر کودک باید دبیرخانه دائمی داشته باشد، افزود: جشنواره باید در طول سال فعالیت داشته باشد، همان چیزی که جشنواره فجر به آن رسیده است.
وی با اشاره به اینکه نمایشگاه عکس و پوستر بخش جدید جشنواره تئاتر کودک است، تصریح کرد: در سال‌های قبل نمایشگاه به شکل‌های مختلف بود؛ اما امسال به طور ویژه به آن پرداخته شده که حیف است دیده نشود.
یک کارگردان تئاتر کودک و نوجوان نیز گفت: جشنواره تئاتر کودک و نوجوان می تواند زمینه ساز همکاری های مشترک باشد.
حمیدرضا ملا حسینی افزود: جشنواره تئاتر کودک و نوجوان عنوان بین المللی را یدک می کشد پس ظرفیت های بسیاری دارد و می تواند به همکاری های مشترک ایران و دیگر کشورها منجر شود.
وی که با نمایش یک سیب برای دو نفر در بخش مسابقه نوجوان این جشنواره حضور دارد، افزود: وقتی صحبت از تئاتر علمی و پژوهشی می شود ، پس باید اتفاق مشترکی شکل بگیرد و ‌در اینصورت جشنواره پر رونقی خواهیم داشت ‌.
یک کارگردان تئاتر کودک و نوجوان نیز گفت: جشنواره تئاتر کودک و نوجوان که باعث دور هم جمع شدن اهالی حوزه تئاتر کودک می شود ، نقطه قوت و‌ نقطه اوج تئاتر کودک است و به رشد این حوزه کمک می کند و باعث می شود که کیفیت آثار این حوزه بیشتر شود.
رضا حسینی که با نمایش حقایق شیفت شب ، وقایع شیفت روز در بخش مسابقه نوجوان بیست و سومین جشنواره بین المللی تئاتر کودک و نوجوان شرکت دارد، ادامه داد: جشنواره تئاتر کودک و نوجوان زمینه مناسبی برای رشد هنر تئاتر در بین کودکان در این شهر است.
دبیر بیست سومین جشنواره بین المللی تئاتر کودک و نوجوان در همدان گفت: جشنواره بین المللی تئاتر کودک و نوجوان به یک مطالبع عمومی تبدیل شده و استقبال از این جشنواره بی نظیر بوده است
شهرام کرمی در گفت و گو با ایرنا ادامه داد: تئاتر های خارجی با استقبال بیشتری مواجه شده به گونه ای که برخی از مراجعه کنندگان موفق به تماشای نمایش نشدند
وی با بیان اینکه نتایج آماری بازدیدکنندگان اعلام نشده افزود: تئاتر های خیابانی نیز که به دلیل برودت هوا در فضای سرپوشیده به اجرا درآمد نیز با استقبال مواجه شده است
وی اظهار کرد: با توجه به برودت هوا و ریزش برف ، استقبال تماشاگران در روزهای پایانی بیشتر شده است
بیست و سومین جشنواره بین المللی تئاتر کودک و نوجوان با حضور 50 گروه نمایشی و 160 اجرا از 22 آذرماه در همدان برگزار شد
جشنواره امسال در 10 بخش مسابقه تئاتر کودک، مسابقه تئاتر نوجوان، مسابقه تئاتر خردسال، مسابقه نمایشنامه نویسی، تئاتر خیابانی، تئاتر ملل، بخش دانش آموزی، کارگاه های آموزشی و بخش ویژه صد سالگی تئاتر کودک برگزار شد
در این جشنواره آثاری هنری از هنرمندان عرصه تئاتر کودک و نوجوان کشورهای آلمان، ایتالیا، روسیه، آفریقای جنوبی، جمهوری چک، اسپانیا و کره جنوبی حضور داشت
اختتامیه بیست و سومین جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان همدان فردا شنبه در همدان برگزار می شود.