جهاد جاویدان(ویژه برنامه اربعین)

چشم بر هم زدیم و اربعین حسینی رسید. چهل روز عاشقانه را عارفانه گذراندیم و دل در گرو یار همصدا شدیم با قافله سالار کاروان اسرای کرب و بلا؛ زینب کبری (س). نغمه سر دادیم با ناله های رقیه و سکینه و گوش فرا دادیم به ندای «ما رایت الا جمیلا». و براستی که چه بود آن همه رخداد، اگر زیبایی نبود؟!عظمت مصیبت وارده بر امام حسین (ع) و اهل بیت ایشان بر هیچ کس پوشیده نیست. حسین (ع) از همه چیز خود گذشت٬ تا دین حق زنده بماند.

در روایات و نقل های بسیار آمده؛ اربعین روزی است که اسرای کربلا از شام به مدینه مراجعت کردند. البته در برخی از منابع هم آمده است که اربعین روزی است که کاروان اسرای کربلا به خاک کربلا و بر مزار شهدای کربلا رسیدند و ناله و عزاداری سر دادند.

در این میان سید بن طاوس در «لهوف»، اربعین را روز بازگشت اسرا از شام به کربلا ذکر کرده است. وی می‌نویسد:«وقتی اسرای کربلا از شام به طرف عراق بازگشتند، به راهنمای کاروان گفتند: ما را به کربلا ببر. بنابراین آن‌ها به محل شهادت امام حسین آمدند. سپس در آنجا به اقامه عزا و گریه و زاری برای اباعبدالله پرداختند …»

زیارت حرم مطهر امام حسین علیه السلام و یاران باوفای او، چند سالی است که بسیار بیش از قبل مورد توجه قرار گرفته است. تا جایی که زن و مرد و پیر و جوان، از هر کوی و دیاری پای در راه کربلا و سرزمین نینوا می‌گذارند. پیاده‌روی اربعین، نمادی شده از وحدت امت اسلامی و عشق و ارادت خالصانه به امام شهیدان.

جهاد جاویدان برنامه یست برای کربلا و در مدح اهالی نی

نوا (به مناسبت اربعین حسینی) این برنامه از حسین   می گوید  از زینب و رشادت های او می گوید و بر آن است تا که در حد توانش بتواند گوشه ای از عظمت کربلا و از خود گذشتگی های خاندان حسین را به ورطه ی صدا بنشاند.

 

 

Loading the player...
عوامل تولید:

نام برنامه: جهاد جاویدان                

 مدت برنامه: 22 دقیقه

تهیه کننده : محمد ابراهیم سامعی     

نویسنده:علی اصغر حیدری

گویندگان:سمانه قصابانی- علی اصغر حیدری   

گزارشگر: بهروز سرگزی                                 

صدابردار: محمد ابراهیم سامعی   

تاریخ تولید: 1395