حدیث باقریه


امام محمدباقر عليه السّلام ، امام پنجم شيعيان در مدينه منوره ديده به جهان گشودو جهان هستى را با نور خود روشن ساخت .

پدرش امام على بن الحسين عليه السّلام ، معروف به سجاد و زين العابدين ، و مادرش فاطمه بنت الحسن المجتبى عليه السّلام ، معروف به امّالحسن و امّ عبدالله مى باشند.

چون نَسَب شريف امام محمدباقر عليه السّلام ، هم از پدر و هم از مادر به امام اميرالمؤمنين عليه السّلام و فاطمه زهرا سلام الله علیها  مى رسد، به ايشان علوى بين علويين و فاطمى بين فاطميين گفته مى شود. امام محمدبن على عليه السّلام ، مكنّى به ابوجعفر و ملقب به باقرالعلم و باقرالعلوم مى باشد.

اين امام همام پس از شهادت پدر ارجمندش امام زين العابدين عليه السّلام در سال 95 قمرى ، به مقام عظماى ولايت و امامت شيعيان رسيد وپيروان اهل بيت عليهم السّلام را در آن درياى مواج سياسى و نظامى عصر خويش و هرج ومرج هاى آخر حكومت امويان ، به نيكى هدايت و رهبرى كرد. با اين كه ميان رحلت پيامبر صلّى اللّه عليه و آله و تولد امام محمدباقر عليه السّلام به مدت 47 سال فاصله بود، در عين حال آن حضرت ، سلام گرم و دلنشين پيامبر صلّى اللّه عليه و آله را از سوى جابربن عبدالله انصارى دريافت كرد.

درویژه برنامه حدیث باقریه در قالب ترکیبی نمایشی با بررسی دو حدیث مستند و درس آموز از امام محمد باقر(ع)با کمک قطعات نمایشی به کاربرد عملی این احادیث در زندگی امروز مردم جامعه پرداخته می شود و توسط قطعات گزارشی نظر شهروندان راجع به این احادیث منعکس می شود و در کل برنامه سعی بر آن است تا میزان رجوع مردم به احادیث ائمه و استفاده کاربردی از آنها در زندگی بیشتر بشود.

جابربن عبدالله كه يكى از ياران رسول خدا صلّى اللّه عليه و آله و از محبان اهل بيت عليهم السّلام بود، در سنين كودكى و نوَجوانى امام محمدباقر عليه السّلام ، وى را در آغوش گرفت و سلام پيامبر صلّى اللّه عليه و آَله را به وى ابلاغ كرد.

امام محمدباقر عليه السّلام از آغاز زندگى تا شهادت خويش با 11 تن از خلفا معاصر بود كه همه آنان ، جز يكى از طايفه خبيثه بنى اميه بودند.

سرانجام اين امام همام در هفتم ذى الحجه ، و به روايتى در ربيع الاول سال 114 قمرى در 57 سالگى به وسيله زهرى كه ابراهيم بن وليد بن عبدالملك ، در ايام خلافت هشام بن عبدالملك ، به آن حضرت خورانيده بود، به شهادت رسيد و در قبرستان بقيع ، در كنار پدرش امام زين العابدين عليه السّلام و جدّ مادرى اش امام حسن مجتبى عليه السّلام به خاك سپرده شد.

شيخ ‌مفيد متوفاى سال 413 قمرى  در كتاب اءلارشاد، درباره مقام و شخصيت امام محمدباقر عليه السّلام مى گويد: حضرت باقر كه نام شريفش محمّد بن على بن الحسين عليه السّلام است ، از ميان تمام برادرانش پس از پدر ارجمندش ، به مقام امامت و خلافت الهى رسيد و جانشين وى گرديد و امور امامت را پس از آن حضرت ، اداره كرد. فضيلت ، علم ، زهد و بزرگوارى امام محمدباقر عليه السّلام از تمامى خاندان وى بيشتر و برتر بود و همگان ، وى را به عظمت مى ستوده و عوام و خواص احترامش مى كردند. قدر و منزلتش از ديگران بيشتر بود و از هيچ يك از فرزندان امام حسن عليه السّلام و امام حسين عليه السّلام ، در خصوص علم دين ، نشر آداب و سنت نبوى ، حقايق قرآنى ، سيرت الهى و فنون اخلاق و آداب ، يادگار گران بهايى به اندازه او بر جاى نمانده است .

Loading the player...
عوامل تولید:

                                        نام برنامه: حدیث باقریه       

                                       مدت برنامه: 35 دقیقه

                                      تهیه کننده: مجید صناعتی     

                                      نویسنده: مجید صناعتی                                      

                                     گزارشگر: مهدی جعفری 

                                    گوینده: معصومه حسنی

                                    صدابردار: مجید صناعتی

تاریخ تولید: 1395


جواب‌های شاخه ای نویسنده تاریخ
سلام حلول ماه رجب همراه نزول برکات آسمانی و ولادت... صابر ۱۳۹۵/۰۱/۲۱ ۱۱:۵۹

صابر
سلام حلول ماه رجب همراه نزول برکات آسمانی و ولادت با سعادت امام محمد باقر( علیه السلام ) را تبریک میگم قطعا تبیین شخصیت ائمه هدی از بهترین عبادات است پرداختن به احادیث و روایات اهل بیت در برنامه در قالب نمایش تاثیر گذار بود تشکر میکنم .
پست شده در ۱۳۹۵/۰۱/۲۱ ۱۱:۵۹