حقیقت علم

حضرت امام جعفر صادق(ع) پيشواي ششم مسلمانان، در اين روز به دست خليفه ي عباسي، منصور دوانيقي مسموم و در مدينه به شهادت رسيد. امام صادق(ع) به شيخ الائمه نيز معروف است زيرا عمر ايشان از تمامي ائمه اطهار(ع) طولاني تر است. حضرت را در قبرستان بقيع در كنار پدر، جدّ و امام حسن مجتبي(ع) دفن كردند.

آن امام به هنگام شهادت شصت و پنج سال داشته و مدت سي و چهار سال از امامت حضرتش مي گذشت.

در ميان امامان معصوم(ع)، براي هيچ كدام همانند امام صادق(ع) فرصت و شرايط مساعدي پيش نيامد تا بتوانند در سطح وسيع به انقلاب فرهنگي بپردازند و با تشريح فرهنگ غني و پُرمايه ي اسلام، بر گسترش اين دين آسماني بيفزايند. ولي براي امام صادق(ع) اين فرصت، در گير و دار كشمكش ها و رودرويى بني اميه و بني عباس و جنگ قدرت به دست آمد. آن بزرگمرد علم و عمل از اين فرصت استفاده ي كامل كرد و اسلام و فقهِ آن را از ديدگاه ائمه ي اهل بيت(ع) معرفي نمود و با تربيت شاگردان بسيار و برجسته، حيات تازه اي به اسلام و مسلمين بخشيد و فرهنگ ناب تشيّع را كه از متن اسلام محمدي و علوي نشأت گرفته بود به جهانيان عرصه كرد. امام صادق(ع) به عنوان رييس مذهب جعفري حوزه ي علميه ي اسلامي در سطح عميق و وسيع تشكيل داده و علوم اسلامي را تدريس مي نمود. در اين حوزه، چهار هزار نفر به فراگيري علوم آل محمد(ص) مي پرداخته و حضرت در اين زمان، اسلام اصيل را از زير حجاب تيره و تار اسلام بني اميه و بني عباس آشكار ساخت.

درویژه برنامه  حقیقت علم به بررسی حدیث معتبر و درس آموز (عنوان بصری) پرداخته شده که در این حدیث ، امام صادق (ع) به تبیین حقیقت عبودیت می پردازد و با نه توصیه کارگشا در سه باب ریاضت ، حلم و علم ، شخصی به نام عنوان بصری و تمام شنوندگان و مخاطبان این حدیث را مورد نصیحت قرار می دهد. ماجرای این حدیث جالب توسط چند بخش نمایشی ارائه شده و این برنامه به طور کلی به مقام و موقعیت و شخصیت ممتاز علمی امام صادق (ع )می پردازد و همانطور که از نام برنامه می آید ، حقیقت علم را آن چیزی معرفی می کند که نزد اهل بیت عصمت و طهارت وجود دارد و سرچشمه آن علم الهی است.

Loading the player...
عوامل تولید:

 

نام برنامه :حقیقت علم (ویژه سالروز شهادت امام صادق (ع) )            

 مدت برنامه:30 دقیقه

                            تعداد برنامه:1برنامه                             

 تهیه کننده:مجید صناعتی

          نویسنده:مجید صناعتی         

    گوینده:صابر سماواتی

صدابردار:مجید صناعتی

تاریخ تولید: 94