حکیم جسم و جان(ویژه برنامه روز همدان)

حسین بن عبد الله سینا، مشهور به ابوعلی سینا و ابن سینا، بزرگترین دانشمند در تاریخ تمدن اسلامی است. در افشنه، نزدیک بخارا، به دنیا آمد. پدرش عبد الله، که سرداری نظامی در دستگاه سامانیان بود، به تربیت فرزند خود اهمیت بسیار می داد. ابن سینا کودکی نابغه بود. تا 10 سالگی قرآن را حفظ کرد، در 16 سالگی پزشکی مشهور شد و در 18 سالگی همه علوم خود را فرا گرفت و مایه شگفتی همگان شد. از همین رو، زندگی بوعلی تا حدودی رنگ افسانه به خود گرفته است.

این دانشمند در زمان سامانیان و غزنویان می زیست. با سلطان محمود غزنوی میانه‌ای نداشت و برخلاف ابوریحان، که در دربار غزنوی می زیست و با سلطان به سفر می رفت، بوعلی، همواره از سلطان محمود دوری می جست و هیچ گاه به دربار او نرفت و بیشتر در خدمت امیران شیعی آل بویه بود. ابن سینا در شهرهای گوناگون و بیشتر در همدان و اصفهان زندگی کرد و در 58 سالگی در همدان در گذشت. مردی قوی بنیه و پر کار که حتی در حال حرکت و سوار بر پشت اسب، کتاب می نوشت. در سال 1331، که جشن هزاره بوعلی در ایران برگزار شد.

ابن سینا بیش از 200 کتاب و رساله نوشته است؛ اما از همه آنها دو کتاب بزرگ قانون و شفا اهمیت بیشتری پیدا کرده است. قانون در زمینه طب است و چند قرن در دانشگاه‌های اروپا تدریس می شد. شفا نیز دانشنامه‌ي مفصلی درباره ریاضیات، علوم طبیعی، منطق و فلسفه است. این دو کتاب هنوز در سراسر جهان اسلام خوانده می شود.

در اسلام به ابن سینا شیخ الرئیس و در اروپا امیر پزشکان لقب داده اند. در زبان لاتین نام او اویسنا است.

ابن‌سینا ، علاوه بر پزشکی و فلسفه ، در نجوم ، فیزیک ، علوم‌ طبیعی نیز آثاری دارد از آن جمله در اواخر عمر ، به‌ دستور علاء‌الدوله آلتی شبیه ورنیهٔ کنونی برای به‌دست‌ آوردن نتایج دقیق در رصد اختراع کرد. از هوش و حافظهٔ وی سخن‌ها گفته‌اند و او را سرآمد فلاسفهٔ اسلامی دانسته‌اند. وی با ابوریحان بیرونی و ابوسهل مسیحی ، معاشرت و مباحثه داشت و از معاصرینش می‌توان ابن‌خمٌار و ابوالفرج بن طیٌب را نام برد و از جمله شاگردانش ابوالحسن بهمنیار‌ بن مرزبان ، ابن‌زیله ، ابوعبدالله معصومی ، ابوعبید جوزجانی را با ابوسعید ابوالخیر نیز مباحثه‌ای داشت که بسیار مشهور بودبه مناسبت روز همدان یک شهریور ماه ویژه برنامه حکیم جسم و جان به مناسبت روز بوعلی سینا و روز پزشک تهیه شده است.در این برنامه با استفاده از آیتم هایی همچون گفتار مجری، مستند گزارشی و نمایش به تبیین  این روز پرداخته شده است.        

 

Loading the player...
عوامل تولید:

نام برنامه:حکیم جسم و جان                                       

 مدت برنامه: 31 دقیقه

تهیه کننده :داوود قمرزاده       

نویسنده: داوود قمرزاده                                                     

گوینده: موسی طالبیان       

صدابردار: داوود قمرزاده                                                    

تاریخ تولید: 1395


جواب‌های شاخه ای نویسنده تاریخ
سلام معرفی بوعلی سینا در برنامه جالب بود نکاتی... رضا ۱۳۹۵/۰۶/۶ ۱۵:۲۴

رضا
سلام معرفی بوعلی سینا در برنامه جالب بود نکاتی گفته شد که برای من تازگی داشت به نظرم این برنامه فقط منحصر به روز همدان نباشه و ادامه پیدا کنه باتشکر .
پست شده در ۱۳۹۵/۰۶/۶ ۱۵:۲۴