دال خنده(ویژه نوروز)

نوروز را ایرانیان گرامی می‌دارند و آیینی است کهن که گرچه طی هزاران سال دگرگون یافته، اما هرگز از میان نرفته و از سوی اقوام و مذاهب مختلفی که در سرزمین ایران حضور پیدا کرده‌اند، مهر تأیید خورده است. بدین سان امروزه نوروز از نمادهای بزرگ و وحدت بخش ملت ایران با همه تکثرهای قومی، مذهبی، فرهنگی و زبانی است.

سر آغاز جشن ِ نوروز، روز نخست ماه فروردین است و چون برخلاف سایر جشن‌ها برابری نام ماه و روز را به دوش نمی‌کشد ، بر سایر جشن‌ها‌ی ایران باستان برتری دارد.

بهار ، فرصتى است ، براى تأمّل در راز آفرینش و اندیشیدن در شأن و جایگاه بهار از دیدگاه دین . در کشور ما نوروز را جشن مى گیرند و حضور سبز بهار را به همدیگر تبریک مى گویند.

در زمان حضرت رسول اکرم (ص) در نوروز جامی سیمین که پر از حلوا بود ، برای پیغمبر (ص) هدیه آوردند و آن حضرت پرسید که این چیست؟ گفتند که امروز نوروز است. پرسید که نوروز چیست؟ گفتند عید بزرگ ایرانیان. فرمود: آری، در این روز بود ، که خداوند عسکره را زنده کرد. پرسیدند عسکره چیست؟ فرمود عسکره هزاران مردمی بودند که از ترس مرگ ترک دیار کرده و سر به بیابان نهادند و خداوند به آنان گفت بمیرید و مردند. سپس آنان را زنده کرد وابرها را فرمود که به آنان ببارند از این روست که پاشیدن آب در این روز رسم شده است. سپس از آن حلوا تناول کرد و جام را میان اصحاب خود قسمت کرده و گفت کاش هر روزی بر ما نوروز بود.

در ایام نوروز و برای ایجاد اوقاتی خوش برای شنوندگان رادیو همدان برنامه ای با عنوان دال خنده تهیه کرده است که ساختاری متفاوت و جذاب تر از سالهای قبل داشته است.

Loading the player...
عوامل تولید:

                                

                                         تهیه کننده:خانم تمسکی

                                         نویسنده:خانم مظاهری

                                  مجری -بازیگر:خانم ترابیان-آقای باراوند

تاریخ تولید: 1395


جواب‌های شاخه ای نویسنده تاریخ
سلام سال نو مبارک امیدوارم در سال جدید با برنامه... حسن کریمی ۱۳۹۴/۱۲/۲۸ ۱۰:۳۳

حسن کریمی
سلام سال نو مبارک امیدوارم در سال جدید با برنامه های خوب رادیو همدان روزهای خوبی داشته باشیم .
0 (0 آرا)
پست شده در ۱۳۹۴/۱۲/۲۸ ۱۰:۳۳