Skip to Content

دفع و بازیافت زباله

فرماندار نهاوند

دفع و بازیافت زباله

فرماندار نهاوند گفت: دفع و بازیافت زباله یکی از معضلات دنیای امروز است که لازم است برای رفع مشکلات این بخش چگونگی دفع زباله و به ویژه تفکیک زباله از مبدا به یک فرهنگ عمومی تبدیل شود.

به گزارش ایرنا کریم حمیدوند در اولین کارگروه پسماند زباله که در محل فرمانداری نهاوند برگزار شد افزود: با اجرای طرح تفکیک زباله از مبدا بخش زیادی از هزینه های جمع آوری و ساماندهی زباله حذف می شود و حجم زباله واقعی خیلی کمتر می شود.
وی افزود: دفن زباله ها صرف نظر از خطرات بهداشتی، زیان های اقتصادی کلانی را نیز بر ما تحمیل می کند که جداسازی زباله های خشک و تر و برگشت آنها در چرخه بازیافت می تواند نقش موثری در کمک به اقتصاد کشور داشته باشد.
وی به عوامل ازدیاد روز افزون زباله اشاره نمود و گفت: رشد روزافزون جمعیت، افزایش و تنوع محصولات کالاهای مصرفی، رواج مصرف گرایی در بین شهروندان، متداول شدن الگوی نامناسب مصرف در جامعه از مهمترین عواملی هستند که باعث افزایش زباله در محیطهای شهری می شوند.
وی آموزش و فرهنگ سازی در زمینه پسماند را ضرورتی اجتناب ناپذیر برای جلوگیری از افزایش مشکلات زیست محیطی عنوان کرد و افزود: آموزش و فرهنگ سازی با هدف تغییر باورهای غلط و متداول در میان اقشار مختلف مرذم یکی از برنامه هایی است که باید با مشارکت شهروندان انجام شود .
حمیدوند با اشاره به فعالیت گروههای دوستداران محیط زیست در سطح شهرستان گفت: خوشبختانه طی سالهای اخیر با مشارکت گروههای دوستدار طبیعت فرهنگ عمومی مردم در بخش مدیریت پسماند بالا رفته و گروه های خود جوش و مردم نهاد بصورت داوطلبانه در پاکسازی طبیعت و جمع آوری زباله می کوشند.
وی بر تقدیر از فعالان عرصه محیط زیست تاکید کرد و گفت: اگر چه فعالان این عرصه بدون هیچ چشمداشتی برای پاکیزگی محیط زندگی و همچنین حراست از محیط زیست فعالیت می کنند اما بر مسئولان لازم است که از تلاشهای آنان به شکلی تقدیر نمایند .
فرماندار نهاوند با اشاره به زحمات نیروهای پاکسازی فضای محیط شهری در شهرداری گفت: نباید در جامعه به این افراد با دید حقارت نگاه کنیم بلکه با فرهنگ سازی اینگونه تفکرات را در جامعه از بین ببریم به گونه ای که زحمات این افراد در جامعه نمایان و از آنان قدردانی شود.