دل و دیده (ویژه اذان ظهر)

 

عبادت و عبوديت، در اديان الهى جايگاهى مهم و اساسى دارد و جزء تفكيك‏ ناپذير مذهب به شمار می ‏رود. همان‏گونه كه «توحيد» ركن دين در وجهه اعتقادى آن است «عبادت» ركن دين در وجهه سلوكى آن است. دين حقيقى، بدون عبادت و پرستش هرگز وجود نداشته است. رسالت مشترك پيامبران ايجاد، گسترش و تعميق روح عبوديت در ميان مردم و پرهيز دادن آنان از عبادت غير خدا بوده است: «به راستى در ميان هر امتى پيامبرى برانگيختم [تا اعلام كند] كه خدا را عبادت كنيد و از طاغوت بپرهيزيد.

حضرت على عليه ‏السلام هدف بعثت پيامبر صلى ‏الله عليه و آله را چنين بيان مى‏كند:

خداوند تبارك و تعالى ـ محمد را مبعوث به حق كرد تا بندگانش را از عبادت بندگان به عبادت خدا و از پيمان بندگان به پيمان خدا، و از اطاعت بندگان به اطاعت خدا و از ولايت بندگان به ولايت خدا بيرون بياورد».

از ديدگاه اديان توحيدى، تكامل حقيقى و همه جانبه انسان جز با پرستش خداوند و حركت در خط عبوديت او ميسر نيست. برترين و كامل‏ترين انسان‏ها كسانى هستند كه به اوج عبوديت و پرستش رسيده‏اند. مقام رفيع «نبو» نيز تنها پس از دست يابى به مرتبه بالاى عبوديت امكان‏پذير بوده است. قرآن، پيامبران را در بسيارى از موارد به همين عنوان يعنى «عبدالله» ياد مى‏كند.

در دین مقدس اسلام خواندن نماز ظهر در نیم روز ارزش و اهمیت بسیار بالایی دارد.برنامه دل و دیده عنوان برنامه ای است که در ساعات ملکوتی اذان با پخش آیتم های مختلف و متنوع  مانند پاسخگویی به سوالات شرعی به بیان مسایل پیش روی شنوندگان می پردازد.

Loading the player...
عوامل تولید:

عنوان برنامه: دل و دیده

تهیه کننده: منیره جعفرپور       

 نویسنده: موسی طالبیان

  گزارشگر: مهدی جعفری

گوینده: موسی طالبیان    

کارشناسان: حجت الاسلام و المسلمین سیفی-حجت الاسلام والمسلمین زارع

تاریخ تولید: 1393