Skip to Content

دولت یازدهم به اشتغال و معیشت روستاییان توجه ویژه دارد

مدیرکل امور روستایی و شوراهای اسلامی

دولت یازدهم به اشتغال و معیشت روستاییان توجه ویژه دارد

مدیرکل امور روستایی و شوراهای اسلامی استانداری همدان گفت: دولت یازدهم به اشتغال و معیشت روستاییان برای ماندگاری آنان در روستاها توجه ویژه دارد.

فریدون عربی در گفت و گو با ایرنا افزود:بیکاری و مشکلات معیشتی از مسایلی است که موجب مهاجرت بی رویه روستاییان به ویژه به حاشیه شهرها می شود که باید برای حل آنها بر اساس برنامه ریزی های کارشناسانه عمل کرد.
وی اضافه کرد: دفتر مناطق محروم و امور روستایی ریاست جمهوری در سالجاری اعتباری افزون بر شش هزار و 500 میلیارد ریال را برای اشتغالزایی در روستاها اختصاص داده که در قالب طرح های توسعه و اشتغال روستایی هزینه می شود.
عربی ادامه داد: فرمانداران و بخشداران هر منطقه با تشکیل پرونده، طرح های اشتغالزایی متنوع در روستاها را در قالب تعاونی های چند نفره ثبت و در کارگروه ویژه شهرستانی و استانی برای دریافت تسهیلات مطرح می کنند.
وی با تاکید بر اینکه برای اشتغالزایی در روستاها باید بومی شناسی و اقلیم شناسی صورت بگیرد افزود: باید با بررسی های دقیق مشخص شود که در هر روستا و منطقه به فراخور شرایط چه نوع تعاونی های اشتغالزایی موثر واقع می شوند.
عربی گفت: طرح های تصویب شده اشتغالزایی در کارگروه های شهرستان و استان برای دریافت تسهیلات به صندوق کارآفرینان امید معرفی می شوند که این تسهیلات سقف و تعداد محدودی ندارد.
وی همچنین با اشاره به لزوم تصویب طرح جامع دهیاری ها در مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: با تصویب این طرح، دهیاران از دایره اختیارات بیشتری برخوردار می شوند.
عربی همچنین از صرف اعتباری افزون بر51 میلیارد و 770 میلیون ریال و خودیاری دهیاران در بخش تامین ماشین آلات مورد نیاز دهیاری ها و روستاها در سال گذشته و در سطح استان همدان خبر داد.
استان همدان از یک هزار و 37 دهیاری برخوردار است که 749 مورد از این دهیاری ها فعال هستند.
تویسرکان با جمعیتی بالغ ابر 103 هزار نفر در 90 کیلومتری شهر همدان واقع است و دهیاری ها در حدود 103 روستای دارای سکنه این شهرستان فعالیت می کنند.