رونق تولید ملی | پنج‌شنبه، ۸ اسفند ۱۳۹۸

روستای گشانی - نمایش محتوای تولیدویژه

 

 

روستای گشانی

Loading the player...

دانلود

روستای گشانی از توابع بخش مرکزی شهرستان تویسرکان است و فاصله آن با مرکز شهر تویسرکان،  17 کیلومتر است که در شمال غربی این شهر واقع شده و دارای آب و هوای آن سرد و کوهستانی است.

شرایط اقلیمی آن معتدل همراه با بارندگی‏ های مناسب فصول و چشمه‏ های متعدد و زیبا در این روستا است که به دلیل قرار گرفتن روستا در شیب، خانه های روستاییان به صورت پله ای ساخته شده و مناظر زیبایی را خلق کرده است.
روستای گشانی در محدوده‏ای کوهستانی قرار دارد و دارای بافت مسکونی متمرکزی است که معماری خانه‏ های روستاییان تحت تأثیر نوع معیشت و فعالیت‏های آنان شکل گرفته و به طور عمده دارای ایوان می باشد.
به دلیل جلوگیری از سرمای شدید زمستان، دیوار خانه‏ ها ضخیم و پنجره‏ های آن‏ها کوچک و چوبی است، برای بهره‏ گیری بهتر از نور و گرمای خورشید اکثر خانه‏ ها رو به جنوب ساخته شده ‏اند و فضاهایی همچون اتاق استراحت، تنورخانه، آغل، انبار، مطبخ، حمام و سرویس بهداشتی در آن‏ها ایجاد شده و سقف اکثر خانه‏ ها مسطح است.
وجود باغ‏ های وسیع گردو، بادام، گیلاس، آلو و زردآلو و در اطراف روستا می تواند برای گردشگران جاذبه ه‏ای زیبا محسوب شود.
وجود آثار تاریخی و مذهبی همچون مقبره امامزاده ابراهیم و گورستان بزرگ و قدیمی قدمت دیرینه این روستا را نمایان می سازد، در طرح هادی روستای گشانی گفته شده این روستا بیش از 500 سال قدمت دارد و مردم روستا به دو زبان فارسی ـ ترکی صحبت می کنند، آنها مسلمان و پیرو مذهب شیعه جعفری هستند.

اقتصاد روستای گشانی بر فعالیت‏ های زراعی، دامپروری و باغداری می چرخد، برخی از اهالی روستا نیز در زمینه‏ های صنایع دستی و خدماتی اشتغال دارند.
  6  طایفه در این روستا زندگی می کنند و از آنجا که در این روستا قومیت‏ های لر و آذری سکونت دارند، پوشاک مردم روستا نیز متنوع و بسیار جالب توجه است.

طبخ انواع غذاهای مختلف گوشتی و همچنین انواع آش‏ها از قبیل آش رشته، آش اوماج، آش خیار و گوجه و آش جو در این روستا رایج می باشد، ضمن اینکه هنوز بازی‏ های سنتی متنوع در بین روستاییان به ویژه جوانان رواج دارد که از جمله می‏توان به بازی الک و دولک، گردوبازی، کوشک، کمربندبازی و قایم باشک اشاره کرد.

روستای گشانی از طریق شهرهای همدان، اسدآباد و تویسرکان با جاده‏ ای مناسب و آسفالت قابل دسترسی است.دهه فجر مبارک

دهه فجر مبارک

پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی بر شما هم استانیهای عزیز مبارک