جهش تولید | سه‌شنبه، ۶ آبان ۱۳۹۹

روستای گشانی - نمایش محتوای تولیدویژه

 

 

روستای گشانی

Loading the player...

دانلود

روستای گشانی از توابع بخش مرکزی شهرستان تویسرکان است و فاصله آن با مرکز شهر تویسرکان،  17 کیلومتر است که در شمال غربی این شهر واقع شده و دارای آب و هوای آن سرد و کوهستانی است.

شرایط اقلیمی آن معتدل همراه با بارندگی‏ های مناسب فصول و چشمه‏ های متعدد و زیبا در این روستا است که به دلیل قرار گرفتن روستا در شیب، خانه های روستاییان به صورت پله ای ساخته شده و مناظر زیبایی را خلق کرده است.
روستای گشانی در محدوده‏ای کوهستانی قرار دارد و دارای بافت مسکونی متمرکزی است که معماری خانه‏ های روستاییان تحت تأثیر نوع معیشت و فعالیت‏های آنان شکل گرفته و به طور عمده دارای ایوان می باشد.
به دلیل جلوگیری از سرمای شدید زمستان، دیوار خانه‏ ها ضخیم و پنجره‏ های آن‏ها کوچک و چوبی است، برای بهره‏ گیری بهتر از نور و گرمای خورشید اکثر خانه‏ ها رو به جنوب ساخته شده ‏اند و فضاهایی همچون اتاق استراحت، تنورخانه، آغل، انبار، مطبخ، حمام و سرویس بهداشتی در آن‏ها ایجاد شده و سقف اکثر خانه‏ ها مسطح است.
وجود باغ‏ های وسیع گردو، بادام، گیلاس، آلو و زردآلو و در اطراف روستا می تواند برای گردشگران جاذبه ه‏ای زیبا محسوب شود.
وجود آثار تاریخی و مذهبی همچون مقبره امامزاده ابراهیم و گورستان بزرگ و قدیمی قدمت دیرینه این روستا را نمایان می سازد، در طرح هادی روستای گشانی گفته شده این روستا بیش از 500 سال قدمت دارد و مردم روستا به دو زبان فارسی ـ ترکی صحبت می کنند، آنها مسلمان و پیرو مذهب شیعه جعفری هستند.

اقتصاد روستای گشانی بر فعالیت‏ های زراعی، دامپروری و باغداری می چرخد، برخی از اهالی روستا نیز در زمینه‏ های صنایع دستی و خدماتی اشتغال دارند.
  6  طایفه در این روستا زندگی می کنند و از آنجا که در این روستا قومیت‏ های لر و آذری سکونت دارند، پوشاک مردم روستا نیز متنوع و بسیار جالب توجه است.

طبخ انواع غذاهای مختلف گوشتی و همچنین انواع آش‏ها از قبیل آش رشته، آش اوماج، آش خیار و گوجه و آش جو در این روستا رایج می باشد، ضمن اینکه هنوز بازی‏ های سنتی متنوع در بین روستاییان به ویژه جوانان رواج دارد که از جمله می‏توان به بازی الک و دولک، گردوبازی، کوشک، کمربندبازی و قایم باشک اشاره کرد.

روستای گشانی از طریق شهرهای همدان، اسدآباد و تویسرکان با جاده‏ ای مناسب و آسفالت قابل دسترسی است.حضرت نور

حضرت نور

نماهنگ با صدای علیرضا افتخاری

حکایت گونه‌ای که تر شد

حکایت گونه‌ای که تر شد

مستند با موضوع امام رضا(ع)

دلتنگم

دلتنگم

نماهنگ با تصاویری از حرم امام رضا