سجاده(ویژه برنامه اذان صبح)

 سحرخيزي -که در تعليمات ديني بر آن توصيه بسياري شده است- براي روح و جسم بسيار مفيد است. به عنوان مثال غلظت خون با سحرخيزي کاهش مي يابد و هورمون هاي ضدافسردگي در بدن انسان ترشح مي شود، به طوري که افراد سحرخيز کمتر دچار افسردگي مي شوند. سحر زماني است که اکسيژن خالص به سطح زمين مي رسد و اين هواي پاک و اکسيژن خالص براي سيستم بدن بسيار مفيد است.

در بسياري از روايات اسلامي، ائمه اطهار(ع) به سحرخيزي توصيه کرده اند. امام رضا(ع) در روايتي مي فرمايند که رزق خاصي براي بندگان تقسيم مي شود که زمان آن بين طلوعين است. يعني بين طلوع فجر و طلوع خورشيد و خواب در اين ساعات مکروه است زيرا انسان را از دريافت اين رزق خاص محروم مي کند. در مذمت خواب صبح گاه روايات بسياري داريم. 

در واقع همان زماني که به بيداري و سحرخيزي توصيه شده است، خواب بسيار لذت بخشي دارد و سحرخيزي يعني غلبه بر اين خواب لذت بخش براي رسيدن به دستاوردهاي بهتر و بزرگ تر، مقاومت در برابر خواب صبحگاهي و کسب اين لذت اراده انسان را تقويت مي کند، کسي که بتواند در مقابل اين لذت مقاومت کند در طول زمان قادر خواهد بود با تقويت اراده در برابر لذت گناهان هم مقاومت کند. حتي شايد بتوان گفت قدرت روحي افراد با چنين تمرين هايي افزايش پيدا مي کند. چنان که افرادي که عادت به سحرخيزي دارند، به طور کلي مقاوم ترند و قدرت روحي بالاتري دارند، بسياري از روستاييان که عادت به سحرخيزي دارند، انسان هاي مقاوم و با استقامتي هستند و در برابر مشکلات به زانو در نمي آيند. 

برنامه سجاده عنوان برنامه ای است که با پخش برنامه های متنوع به ایجاد آرامش و فضای معنوی در ساعات نخستین روز می پردازد.

Loading the player...
عوامل تولید:

نام برنامه :سجاده      

 تهیه کننده:مجید صناعتی

نویسنده:مجید صناعتی 

                            گوینده:موسی طالبیان                              

 صدابردار:مجید صناعتی   

مدت برنامه: 33 دقیقه

کارشناس تفسیر صحیفه:دکتر محمد رضا فریدونی

کارشناس تفسیر قرآن: دکتر محمد آهی    

تاریخ تولید: 1395


جواب‌های شاخه ای نویسنده تاریخ
سلام هر کس نماز اول وقت را به تاخیر بیندازد همه... حمید ۱۳۹۵/۰۱/۱۸ ۰۹:۰۷

حمید
سلام هر کس نماز اول وقت را به تاخیر بیندازد همه کارهاش با تاخیر انجام میشه از برنامه اذان گاهی رادیو که همیشه موقع نماز گوش میدم تشکر میکنم
پست شده در ۱۳۹۵/۰۱/۱۸ ۰۹:۰۷