رونق تولید ملی | دوشنبه، ۲۸ بهمن ۱۳۹۸

سراب و تپه گیان - show-content

 

 

نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

سراب و تپه گیان

سراب و تپه گیان


Loading the player...

این تپه در ۱۹ کیلومتری جنوب غربی شهر نهاوند و ۲ کیلومتری سرآب گیان و در کنار روستایی به همین نام قرار گرفته‌است و به عنوان یکی از قدیمی‌ترین آثار تاریخی قایل بازدید و تحقیق می‌باشد. باستان شناسان قدمت این منطقه را ۳۷ قرن قبل از میلاد مسیح (ع) می‌دانند و مورخان را عقیده بر این است که ۵۵۰۰ تا ۵۷۰۰ سال قبل در این تپه مردمانی می‌زیسته‌اند که از اقوام بومی ایران بوده‌اند و تمدنی شبیه به تمدن میانرودان داشته‌اند.

اما بعدها این قوم توسط اقوام اروپایی و آسیایی از بین رفته و قوم جدید تمدن درخشان جدیدی را به وجود آورده‌اند که با تمدن میانرودان شباهتی نداشته‌است. پروفسور رومن گیرشمن به همراه دکتر کنتو از موزه لوورپاریس در سال ۱۹۱۱ میلادی مطالعات و حفاری هایی روی آن انجام داده اند وتاریخ آن را به ۳۷ قرن قبل از میلاد مسیح نسبت داده اند.

ساکنان گیان در آن زمان اقوامی به نامکاسیها بودند که قبل از ورود آریاییها در مناطق غربی ایران مثل لرستان کنونی و دشت گیان زندگی می‌کردند. سراب گیان، با چشمه‌های جوشان، پرآب و زلال، در 21 کیلومتری جنوب غربی نهاوند در استان همدان پای قسمتی از سلسله جبال زاگرس جریان دارد.

تپه باستانی گیان نیز در مسیر و دو کیلومتری این سراب قرار دارد. در مسیر این سرآب، جنگلی طبیعی، به وسعت بیش از ۳۰۰ هکتار وجود دارد. با داشتن چشم اندازهای بدیع و کم نظیر همه ساله گردشگران بسیاری را به خود جذب می کند.

 

Boiling Springs with giyan, Mirage, clear and watery, 21 km southwest of Hamedan, nahavand in the Himalayan foot part of the Zagros. An ancient Hill and also on the road two km giyan this Mirage. In natural forest, the path to the extent of sarab, more than 300 acres there. With an exquisite and unique perspectives every year attracts many tourists