سال تولید، دانش‌بنیان و اشتغال‌آفرین | شنبه، ۴ تیر ۱۴۰۱

سرانجام قصه عشق و دلدادگی

سرانجام قصه عشق و دلدادگی به امام حسین (ع)


گفت و گوی اختصاصی با دکتر مهدی دهقان نیری در خصوص چگونگی شکل گیری اجلاس بین المللی تجلیل از پیرغلامان و خادمان حسینی در کشور
دکتر مهدی دهقان نیری در گفت و گو با هگمتانه با اشاره به اینکه مثل تمام شیعیان، نام  امام حسین (ع) از زمان کودکی نامی آشنا برایش بوده گفت: برای هم سن و سالان من که  با انقلاب اسلامی رشد کرده ایم، قیام امام حسین(ع) درس بزرگی بود و شاید سرآغاز تربیت سربازان امام خمینی (ره) همین درس بزرگ عاشورا بوده است.
وی گفت: سربازی اصلی من برای امام و انقلاب به عنوان یک بسیجی، به خاطر اینکه متولد شناسنامه ای شهریور ۱۳۴۸ هستم، از سال ۶۴ آنهم با دست کاری شناسنامه ام واعزام به جبهه شروع شد و در همان جبهه ها دیپلمم را گرفتم و همزمان که در عملیات های مهم اواخر دفاع مقدس شرکت داشتم، در کنکور سال۶۶ شرکت کردم و در رشته مهندسی عمران-آب دانشگاه تبریز قبول شدم. با وجود اینکه خانواده ام راضی نبودند، مرخصی گرفتم و باز به جبهه رفتم. تا بالاخره قطعنامه قبول شد و من به دانشگاه برگشتم و از سال ۶۷ تحصیلاتم را شروع کردم. میتوانم از هم دوره ای های خودم در دانشگاه از علی تاجرنیا، میثم سعیدی، مرحوم عنایت الله صادقی نژاد، خانجانی، علی قاسمی، محمدقره تپه  که بچه ی کرمانشاه بود، حمید علیپور و خیلی های دیگر نام ببرم که پایه گذار فعالیت های بسیار خوب مذهبی در دانشگاه تبریز بودند.
مدیرکل صدا و سیمای مرکز همدان از قصه دلدادگی به اهل بیت (ع) در دانشگاه تبریز گفت و یادآور شد:  در دانشگاه تبریز به کمک همین  دوستان که عضو انجمن اسلامی دانشگاه هم بودند، برای اولین بار در سطح دانشگاه های کشور "هیئت مکتب الشهدا" را به عنوان متوسلین به حضرت زهرا (س) تأسیس کردیم. یک هیئت دانشجویی که رنگ و بوی تازه ای به دانشگاه داد.
وی در ادامه تصریح کرد: در این هیئت همه اقشار دانشجویی شرکت می کردند. گروه های جامعه اسلامی، بسیج دانشجویی، انجمن دانشجویی مشهور به طبرزدی ها، انجمنهای علمی دانشجویی، انجمن های ادبی دانشجویی، شوراهای خوابگاهی و رفاهی دانشجویان تبریز و.... گردهم می آمدند و این هیئت وحدت دینی خاصی در دانشگاه ایجاد کرده بود. ما برای برگزاری مراسم هیئت  از مداح های بزرگ مثل حاج منصور ارضی، محمد طاهری، رضا پوراحمد، حسین سازور، مداحان بزرگ زنجان، مداح مشهوری از ارومیه و.... دعوت می کردیم و مراسم هر پنجشنبه ، بسیار پرشور برگزار می شد.
دهقان نیری افزود: در یکی از سالها مقرر شد تا در برنامه های دهه فاطمیه، یک روز دسته عزاداری برپا شود. این کار تا اونموقع در هیچ دانشگاهی اجرا نشده بود. دسته عزاداری راه اندازی شد و یاد دارم مداحمون دیر رسید و خود من در کنار تجهیزات صوتی شروع کردم به نوحه ی دو دَم گرفتن و صف های عزاداری که در ابتدا کم بود را تشکیل دادیم. به خاطر دارم که این دسته ی عزاداری کوتاه، با گردش در محوطه دانشگاه و اضافه شدن دانشجویان و اساتید و کارکنان به آن، به طولانی ترین دسته ی عزا تبدیل شد تا جایی که سیستم صوتی پاسخگوی آن همه جمعیت نبود. چند روز بعد از طرف دفتر مقام معظم رهبری نامه ی تشکری به دست انجمن اسلامی رسید که شور و شوق عجیبی به همه ما داد و مارا مصمم تر کرد در برگزاری این مراسم حسینی. این نامه هنوز باید در اسناد و سوابق انجمن اسلامی دانشگاه تبریز باشد.
وی با بیان اینکه پس از برگزاری چند مراسم عزاداری گسترده در دانشگاه تبریز، حالا دیگر پایه های هیئت محکم شده بود، گفت: روزی مرحوم آیت الله ملکوتی امام جمعه وقت تبریز من را احضار کرده و ضمن تشکر از برگزاری این مراسم بزرگ دانشجویی ، گفتند شما مراسم دعای کمیل مسجد جامع تبریز را تحت الشعاع برنامه های خود قرار داده اید و دیگر جمعیت چشمگیری برای حضور در مراسم دعای کمیل حاضر نمی شوند . شما بیایید مراسم دانشگاه را در مسجد جامع برگزار کنید، که ما هم توجیهات خودمان را داشتیم و قبول نکردیم.
وی ادامه داد: کم کم آوازه ی هیئت دانشجویی دانشگاه تبریز در همه ی دانشگاه ها پیچید و بانی آن شد که هیئت های  دانشجویی برای عزاداری ابا عبدالله (ع) در دیگر دانشگاه ها هم پا بگیرد. ما به اتفاق دوستانی که نامشان را آوردم ، حتی بعد از فارغ التحصیلی ، هیئت خانوادگی راه انداختیم  و نامش را گذاشتیم " هیئت مکتب الشهدا" - کانون دانش آموختگان دانشگاه های تبریز. که هنوز هم ادامه دارد.
دهقان نیری با اشاره به  ارتباط بسیار خوب خود با مداحان در سراسر کشور از زمان دانشجویی در تبریز و پس از آن، اظهار کرد: در سال 79 به استخدام صداسیما درآمدم  و در برنامه سازی ها چه رادیویی و چه تلویزیونی از همین دوستان مداح استفاده می کردم. تا اینکه در سال 86 توسط مدیر وقت رادیو تهران آقای دکترگیل آبادی برنامه ریزی شد تا از مداحان و پیرغلامانی که طی ماه های محرم و صفر در برنامه های صدا و سیما شرکت کرده بودند تقدیر شود و بنا شد این مراسم در حسینیه جماران با حضور رییس وقت سازمان صداوسیما آقای لاریجانی برگزار شود. در آن زمان آقای احمدی نژاد شهردار تهران بود و مبلغی پول برای خرید هدیه داد، لذا در مراسم هم شرکت کرد.
 اینگونه بود که پایه اجلاس تجلیل از پیرغلامان نهاده شد.
مدیرکل صدا و سیمای استان یادآور شد: این اجلاس تا ۶ دوره در تهران و جماران و با حضور مداحان تهرانی برگزار شد لکن صدای اعتراض مداحان از سراسر کشور بلند شد و خواستار برگزاری مراسم به صورت کشوری شدند. درآن زمان بنده نیز مدیر رادیو نوا و اداره کل نغمات آیینی شده بودم و ارتباطمان با اکثر مداحان سراسر  کشور برقرار شده بود. اینجا بود که دستور داده شد اجلاس زیر نظر رادیو نوا راه اندازی شود و من نیز با پیشینه ای که در این حوزه داشتم مسئولیت را به عهده گرفته و به دنبال اجرای مراسم با شیوه جدید بوده و پیشنهاد برگزاری اجلاس در شهرهای دیگر را دادم.

وی افزود: پیشنهاد اول برای برگزاری اجلاس در خارج از تهران با کمک یکی از دوستان، به استانداری زنجان داده شد. مقام معظم رهبری در سفری که به زنجان داشتند، زنجان را " پایتخت شور و شعور حسینی" معرفی کرده بودند، لذا ما هم اولین مراسم خارج از تهران را در پایتخت ویژه ی آن اجرا کردیم. با آورده شدن اسم امام حسین (ع) در بین مسئولین زنجان که سابقه ی عاشقی و ارادت آنها به اهل بیت (ع) به قرن ها پیش بر می گشت، اقدامی هیئتی صورت گرفت و استان زنجان پیشنهاد میزبانی از ۴۰۰میهمان در اجلاس را دادند. این در حالی بود که در سال های گذشته سقف مدعوین به سالی ۴۰ نفر هم نمی رسید.
بنده پس از هماهنگی با زنجان به سراغ رییس محترم وقت سازمان تبلیغات اسلامی در تهران رفتم و خواستار دعوت مداحان از سراسر کشور به هزینه کرد آن سازمان شدم اما با مخالفت هایی مانند نبود بودجه و ... روبه رو شده و با ناراحتی به دفتر کارم در صداسیما بازگشتم . اما در طول مسیر بازگشت تمام فکر و ذهنم مشغول نگرانی از چگونگی حضور مداحان در استان زنجان بود،  لکن طبق معمول با معجزه ای از سمت اباعبدالله(ع) همه چیز درست شد.
وی تصریح کرد: مدیرکل محترم وقت صدای استان ها با معاونین صدا در تمام استان ها تماس گرفت و دستور داد تا هر استان با سهمیه ای که از طرف دبیرخانه ی اجلاس اعلام می شود، اقدام به دعوت و ایاب و ذهاب مداحان بالای 70 سال کنند و از این موضوع برنامه سازی نمایند. من نیز برای هماهنگی به زنجان رفتم و با برنامه ریزی های انجام شده  با هیئت امنای حسینیه اعظم زنجان، مقرر شد هر اتوبوس که وارد زنجان می شود ابتدا به حسینیه اعظم بیاید و از آنجا مهمانان مداح پس از خیر مقدم و پذیرایی، به هتل های مورد نظر اعزام شوند. این دو کار، برنامه های جدیدی را به برنامه های جنبی اجلاس اضافه کرد: یکی سوگواره ی تولیدات رادیویی پیرغلامان که هر سال ۱۰ برنده دارد و همگی مسافر کربلا هستند و دیگری مراسم ویژه ی استقبال که خودش حال و هوای خاص و عجیبی دارد.

دهقان نیری با اشاره به اینکه انسجام مردم زنجان برای برگزاری مراسم پیرغلامان قابل ستایش بود، گفت: روز اجرای مراسم بیش از 5 هزار نفر از مردم زنجان در حسینیه اعظم حاضر شده بودند. به طوری که تمام کوچه های اطراف مملو از جمعیت شده بود. آقای ضرغامی رییس وقت سازمان صداوسیما که سخنران اصلی مراسم بود به خاطر بسته بودن راه ها توسط خیل جمعیت، با ۲۰ دقیقه تاخیر به تریبون رسید. همانجا هم در انتهای سخنرانی اش اعلام کرد که استان بوشهر برای سال بعد اجلاس، اعلام آمادگی کرده است.
دهقان نیری در ادامه افزود: تا کنون ۱۷ دوره از اجلاس بین المللی تجلیل از پیرغلامان و خادمان حسینی در کشور برگزار شده که  پس از تهران، می توان از استان های : زنجان، بوشهر، همدان، اردبیل، گلستان، اهواز، فارس، اصفهان، لرستان و در نهایت یزد نام برد. دوره ی هیجدهم هم امسال بنا بود در استان آذربایجان شرقی، شهر تبریز برگزار بشه که بخاطر کرونا، نشد.
وی با بیان اینکه در هر دوره، اتفاقاتی برای پیشبرد کارها می افتاد که میتوان نام معجزه روی آن گذاشت، یادآور شد: برای حضور در بوشهر باید به خاطر دوری راه برخی از مداحان عزیز را با هواپیما انتقال می دادیم، که با هماهنگی با یک شرکت آژانس مسافرتی در بوشهر، بلیط برای ۳۵۰نفراز مهمانان صادر شد . لازم به ذکر است که در آن زمان بلیط های هواپیما به رنگ آبی چاپ و به مسافر تقدیم می شد، در صورت مفقود شدن این بلیط ها کارت پرواز صادر نمیشد. در روز پرواز مقرر شد آقای دکتر حبیبی که الان مدیر رادیو فرهنگ هستند بعنوان نماینده دبیرخانه ی اجلاس کارت های پرواز را تحویل گرفته و مسافران را یک به یک سوار هواپیما کرده و به بوشهر انتقال دهد. بنده در بوشهر منتظر ایشان بودم. وی با برنامه ریزی قبلی ساک پر از بلیط را  را  در مقابل کانتر صدور کارت پرواز می گذارد و منتظر فرارسیدن نوبتش می شود. به محض اینکه نوبتش فرا می رسد دست می برد تا ساک پر از بلیط را روی کانتر صدور کارت پرواز بگذارد تا یکی یکی برای بلیط ها کارت پرواز صادر شود اما دریغ از وجود ساک. هرچه نگاه می کند و اطراف را می گردد کمتر ساک را پیدا می کند.
وی در ادامه ماجرا گفت: در این هنگام دکتر حبیبی متوجه گم شدن ساک بلیط ها در فرودگاه شده و سریع به حراست فرودگاه اطلاع می دهد. اما ساک پیدا نشد که نشد. از این به بعد ضربان قلب همه ی ما ضریب پیدا کرد و هر چه به ساعت پرواز نزدیکتر می شدیم تندتر می شد. فقط معجزه ای از سوی خاندان اهل بیت (ع) می توانست در آن فرصت کم به ما کمک کند ، که کرد. دقایقی بعد ساک که به اشتباه از طریق کانتر بغل دستی توسط یک پیرزن به پرواز مشهد رفته بود بازگشت داده شد و مداحان به سلامت به سمت بوشهر پرواز کردند و مقامات بوشهر در فرودگاه بوشهر میزبانی بی نظیری به عنوان مراسم استقبال از مداحان انجام دادند.
مدیرکل صدا و سیمای استان و دبیر اجلاس تجلیل از پیرغلامان و خادمان حسینی خاطرنشان کرد: برای برگزاری هر دوره از اجلاس، امام حسین (ع) تلنگری به ما زده و متذکر شده اند که مجلس اهل بیت را خود اهل بیت اداره می کنند.
وی در ادامه از نحوه برگزاری اجلاس سخن گفت و افزود: هر بخش از اجلاس دارای قوانین محکم و لازم الاجراست. همین هم کمک کرده است که در این هفده سال مشکل خاصی برای برگزاری آن نداشته ایم. مثلا انتخاب پیرغلامانی که مورد تجلیل قرار می گیرند 12 شرط مهم دارد. اصلی ترین آن، سن 70 سالگی است. ما حتی مداح ۶۹ سال و ۱۱ ماه را هم تجلیل نکرده ایم! متوسط سن مداحان تجلیل شده در این ۱۷ سال ۷۸ تا۸۰ سال بوده است.
دهقان نیری با بیان اینکه چاپ و نشر کتاب شعر یا مقتل، حفظ بودن بیش از دو هزار بیت شعر، مدیریت چندین مجلس و هیئت، دارا بودن سبک خاص عزاداری، حضور در جبهه و مواردی از این دست از جمله شروط ۱۲ گانه ی انتخاب پیرغلامان برتر است گفت: در این ۱۷ سال نزدیک به ۴۰۰ پیرغلام مورد تجلیل قرار گرفته اند.
دبیر اجلاس پیرغلامان تصریح کرد: پس ازسفر به هر استان، یک سبک عزاداری را ثبت ملی کرده و به فهرست میراث معنوی کشور می افزاییم. همواره در مراسم اختتامیه، سبک عزاداری ثبت شده به نمایش گذاشته شده و تمبر یادگاری برای آن باطل می کنیم که برای یادگاری در استانداری حفظ می شود.
وی افزود: در دوره نهم که به همدان آمدیم به پیشنهاد استاندار وقت همدان، اجلاس به صورت بین المللی برگزار شد و از سراسر دنیا مداحان دعوت شدند و به همدان آمدند.
وی در ادامه گفت: زمان برگزاری اجلاس های اولیه، پس از ماه محرم و صفر بود که با بررسی در شورای سیاستگذاری، زمان اجلاس به دو هفته پیش از ماه محرم منتقل شد تا ضمن تقدیر از پیرغلامان، بیانیه مقام معظم رهبری در خصوص برگزاری مراسم محرم، در اجلاس قرائت شود.
دهقان نیری در پایان  ضمن ابراز ناراحتی برای برگزار نشدن اجلاس هجدهم در شهر تبریز بخاطر وجود ویروس منحوس کرونا، در خصوص آرم و تندیس اجلاس گفت: تندیس اجلاس یک تندیس ویژه است و تمثیل دستی است که در جلوی کشتی نوح به عنوان بیمه گر کشتی نصب شده و  نمایانگر پنج تن آل عبا(ع) بوده که بر اساس احادیث آن را ساخته ایم. در زمان ساخت کشتی نوح جبرییل از طرف خدا به حضرت نوح نازل شده و چند میخ به ایشان داده و نوح متوجه درخشش 5 میخ شده و پس از سوال از جبرییل درمی یابد که باید به این پنج تن توسل کند. این ماجرا در بحارالانوار توسط پیامبر خدا(ص) و امام رضا (ع) بازگو شده است. ما نیز برای تندیس اجلاس از این تمثیل استفاده کرده ایم.
امیدوارم پنج تن آل عبا(ع) همواره پشتیبان ما نیز در امور زندگیمان باشند. ان شالله.