سریال فرات

این سریال که ویژه ایام محرم آماده شده، داستان دو دوست قدیمی را به تصویر می‌کشد که بر اثر حادثه‌ای رفاقت دیرینه آنها جای خود را به دشمنی می‌دهد تا آنجا که این 2 دوست قدیمی برابر یکدیگر قرار می‌گیرند.

در این سریال جمعی از هنرمندان نام‌آشنای سینما و تلویزیون هنرنمایی کرده‌اند. اکبر زنجانپور، حسن پورشیرازی، گوهر خیراندیش، فریبا جدی‌کار، حمید ابراهیمی، رامین راستاد، نفیسه روشن، شیوا ابراهیمی، روح‌الله کمانی، ناز آفرین کاظمی، سارا بهرامی و علی مرادی در این سریال در نقش‌های مختلف ظاهر شده‌اند. 

تیتراژ پایانی سریال فرات با خوانندگی امیرحسین مدرس آماده شده است.

تلاش شده کاراکتر‌های فرات به دور از تیپ‌سازی در قالب شخصیت خلق شوند و ما به ازای بیرونی داشته باشند به گونه‌ای که مخاطب با آنها همذات‌پنداری کند.

مفهوم اصلی قصه فرات برگرفته از تفسیر امروزی این روایت است که علمدار کربلا(ع) با وجود این‌که خود عطش داشت از آبی که مشکش را بر آن زد تا کودکان خیمه را سیراب کند، ننوشید.

داستان این سریال که در رابطه با مساله گذشت است، بر اساس ماجرایی که بین حاج ابراهیم (اکبر زنجانپور) و کاظم (حسن پورشیرازی) دو شخصیت اصلی سریال رخ می‌دهد، شکل می‌گیرد.

داستان این سریال از آنجا آغاز می‌شود که حاج ابراهیم از سوی صمیمی‌ترین دوست خود ـ که رابطه عاطفی بسیاری با او دارد ـ زخم عمیقی می‌خورد، اما نمی‌داند که ریشه این اتفاق از سوی چه کسی و از کجا نشأت گرفته است. بعد از مدتی وقتی از واقعیت ماجرا با خبر می‌شود، واکنش شدیدی از خود نشان می‌دهد. در واقع فرات یک قصه عام است که شخصیت حاج ابراهیم طی آن در مسیر انتخابی مهم و امتحانی بزرگ قرار می‌گیرد.

حسن پورشیرازی در این سریال در نقشی ظاهر شده است که در حق حاج ابراهیم اشتباه بزرگی را مرتکب شده اما بعد از گذشت مدتی به خطای خود اعتراف و از او درخواست بخشش می‌کند، اما واقعیت این است که این بخشش بیش از ظرفیت حاج ابراهیم است.

با این وجود کاظم از حاج ابراهیم می‌خواهد تا هر تصمیمی که منجر به بخشش او می‌شود را اتخاد کند اما با اعتراض اطرافیان مواجه می‌شود. کاظم، شخصیتی است که برای امتحان حاج ابراهیم ـ که فردی با اعتقادات و باورهای مذهبی است ـ در نظر گرفته شده است. او کاراکتری است که اهل توجیه اشتباهات خود نیست بلکه حتی به عملکردهای نادرست خود نیز معترف می‌شود.

فریبا جدیکار هم یکی دیگر از شخصیت‌های اصلی است که نقش طوبا، همسر حاج ابراهیم و خواهر کاظم را به عهده دارد.

طوبا نماد یک زن و کدبانوی تمام عیار ایرانی است که سعی می‌کند رابطه صمیمی و عاطفی بین اعضای خانواده را حفظ کند و به لحاظ جنبه انسانی از برادرش، کاظم دفاع می‌کند.عالیه، همسر کاظم با بازی گوهر خیر اندیش هم شخصیتی است که با تمام حرمتی که برای حاج ابراهیم قائل است، نمی‌تواند برخی زورگویی‌های او را تحمل کند و سعی دارد با حفظ حرمت‌ها اعتقادش را نسبت به همسرش برای حاج ابراهیم بازگو کند. به عبارت دیگر، طوبا و عالیه جنبه‌های عاطفی شخصیت‌های قصه فرات هستند.

نفیسه روشن که یکی از دیگر از بازیگران اصلی فرات است در نقش دختری به نام مریم ظاهر می‌شود. او دختر حاج ابراهیم است و قرار است عروس کاظم شود. مریم دختری مستقل است و ضمن این‌که پدرش او را بسیار دوست دارد به پسر کاظم نیز علاقه‌مند است این موضوع تضاد دیگری را بین افراد سریال دامن می‌زند.مریم که دختری منطقی است، سعی می‌کند با حفظ حرمت پدر قضیه اختلاف او را با کاظم حل کند.

رامین راستاد از دیگر بازیگران محوری است که در نقش حامد حضور خواهد داشت. حامد، پسر حاج ابراهیم است که سعی دارد با ایجاد تنش، فضای ارتباطی پدرش را با کاظم گل آلود کند.

حامد برای منفعت خود در تلاش است تا به اختلافات پیش آمده بین پدر و کاظم دامن بزند، چرا که معتقد است برای تمام کارهایش دلیل دارد.

تهیه‌کنندگی این سریال به عهده محمدعلی اسلامی بوده که پیش‌تر آثار موفقی چون رعنا، زیرتیغ و مثل هیچ‌کس را تهیه کرده است.

سریال فرات در 10 قسمت 45 دقیقه‌ای ، قرار است از اول محرم در صدا وسیمای مرکز همدان پخش  شود.

Loading the player...
سال تولید: 1394
عوامل تولید:

مجری طرح: محسن نبییان، مدیر تصویربرداری: افشین احمدی، دستیار کارگردان: پریسا گرگین، برنامه‌ریز: مریم هژیروند، صدابردار: ساسان نخعی، طراح صحنه و لباس: مرجان گلزار، طراح گریم: مهرداد میرکیانی، منشی صحنه: مهسا سرمدی، مدیر تولید: سید ابوالقاسم حسینی، عکاس: حسن شجاعی، آهنگساز: عشقی و تدوین: محمدرضا موئینی.