رونق تولید ملی | سه‌شنبه، ۶ اسفند ۱۳۹۸

سیستم موشن کپچر بومی

سیستم موشن کپچر بومی مرکز همدان با حضور مدیران رسانه ملی راه اندازی شد.

سیستم موشن کپچر، تکنولوژی ضبط حرکات انسان است که در صنعت انیمیشن، گیم و جلوه های ویژه کاربرد دارد. به وسیله این سیستم می توان با سرعت بالا و کیفیت بهتر حرکات یک انسان را ضبط و بر روی کاراکترهای رایانه ای اعمال کرد.

در سال 1390 ایده ی اولیه طراحی موشن کپچر بومی برنامه ریزی شد و در سال 1391 نمونه های اولیه این موشن کپچر تولید گردید. این روند در سال 1396 با سرعت قابل توجهی در پیش گرفته شد تا اینکه در17 تیرماه 1398 طراحی و ساخت این سیستم موشن کپچر بومی با حضور دکتر فاطمی رئیس سیمای استانها و جمعی از مدیران مرکز، رونمایی و به بهره برداری رسید. سیستم موشن کپچر بومی مرکز همدان قادر است تا حرکات بدن و صورت را با کیفیت بسیار بالا ضبط نماید. از ویژگی های این سیستم می توان به ضبط حرکات 3 بازیگر به صورت همزمان، اعمال همزمان و زنده حرکات بدن و صورت به کاراکترهای رایانه ای (با این روش بازیگر به راحتی حرکات خود را بر روی کاراکترها مشاهده می کند)، نویزگیری اتوماتیک، حساس بودن بالا در شناسایی حرکات صورت حتی پلک زدن، اعمال حرکات ضبط شده در کاراکترهای دو بعدی و کات اوت سه بعدی با قابلیت چرخش 360 درجه اشاره کرد. این سیستم قابلیت خروجی فایلهای رایج نرم افزارهای پویانمایی شامل: BVH،Biped،Motion Builder ،Endorphin ،Blender  را دارا می باشد. یکی دیگر از ویژگیهای این سیستم می توان به نوع ضبط حرکات اشاره کرد که هیچ گونه سنسوری بر بدن بازیگر وصل نمی شود و بازیگر قادر است با آزادی عمل بیشتر به حرکات خود بپردازد.

سیستم های موشن کپچر موجود در کشور، وارداتی بوده و برای خرید آن هزینه های بسیار بالایی صرف شده است. طراحی موشن کپچر استان همدان دارای طراحی کاملا بومی است و هزینه ی بسیار پایین تری نسبت به موشن کپچرهای خارجی دارد و از لحاظ کیفیت نیز با آنها برابری می کند.