علی اکبر محمودی وثاق

اونجا که میگن عین جنانه همدانه          خوشگل تر از شش دانگ جاهانه همدانه

علی اکبر محمودی وثاق یکم اسفندماه 1330 در شهر همدان در محله کوچه باغچه متولد شد.او پس از فارغ التحصیلی از دبیرستان علوی به استخدام اداره پست تلگراف شهرستان رزن درآمد و تا سال 80 مشغول به خدمت بود.از دوران کودکی عاشق نویسندگی، قصه گویی و بازیگری بود و آرزو داشت روزی لهجه ای شیرین همدانی را به مردم جهان بشناسد.

این هنرمند فقید فعالیت هنری را از سال 1362 با حضور در نمایش رادیویی آئین های آواهای بومی آغاز کرد و همچنین به اجرای برنامه های رادیویی اعم از ایسوا، موج مهربانی، گنج نامه، رادیو محله و دادا همدانی از شبکه سراسری جوان پرداخت.

محمودی وثاق بیش از 30 نمایش اعم از رستم و سهراب، آی کچل ها و کوسه گلین را در رادیواجرا کرد و با اجرای نمایش عروسکی کوسه گلین یکی از آئین های سنتی همدان درجشنواره تئاتر بین المللی مبارک در استان تهران برتر شناخته شد.

وی در شرح حال خود نیز نوشته است: نه دلی را آزردم نه کسی را رنجاندم . نه در وجودم چیزی به نام کینه و غرور هست. من تنها یک هنر دارم شاکر خالق و خادم مردم هستم.

استاد علی اکبر محمودی وثاق، خادم فرهنگ و ادب و شاعر همدانی و از گویندگان برنامه های رادیو بامداد شنبه 29 تیرماه  1393 به علت عارضه قلبی در سن 60 سالگی درگذشت.

روحش شاد و یادش گرامی باد.