جهش تولید | پنج‌شنبه، ۸ آبان ۱۳۹۹

غار قلعه جوق - show-content

 

 

نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

غار قلعه جوق

غار قلعه جوق


{flv}ghale joogh{/flv}

غار قلعه جوق واقع در استان همدان و شهرستان فامنین در روستایی به نام قلعه جوق می‌باشد. فامنین در ۱۳۵ کیلومتری جادهٔ ساوه به همدان و در 6۵ کیلومتری همدان واقع می‌باشد. این غار در منتها علیه شرق فامنین واقع شده است.

زمان دقیق حفر و ایجاد آن مشخص نیست ولی به احتمال قوی تاریخ ایجاد آن و بنای آن به قبل از اسلام و به دورهٔ هخامنشیان می‌رسد و به عنوان زندان سیاسی آن دوره بوده است.

این غار در دیواره سنگی مشرف به دره سرسبز «فرد جام» قلعه جوق واقع گردیده است که دهانهٔ ورودی آن در حدود بیست متر از سطح زمین ارتفاع دارد و در شیب قایم دیواره سنگی ایجاد شده است. در ابتدای ورود دهانه‌ای به قطر حدود دو متر وجود دارد که باید از سوراخ بالای دهانه وارد بخش اصلی غار شد. حفره ورودی به قطر حدود نیم متر الی ۷۵ سانتیمتر می‌باشد به طوری که امکان خروج ۲ نفر از آن وجود ندارد. پس از عبور از این حفره وارد بخش اصلی غار می شویم که عبارت است از دالانی بزرگ که در دو طرف آن اتاقهای کوچکی تعبیه شده است.

شایع است که بوعلی سینا مدتی در این غار زندانی بوده است و ابونصر امام همدانی، طاهربن محمد بن ابوالحسین نوه عبدالرحمن امام معروف همدان در این غار وفات یافت و جنازه اش به همدان منتقل شد و در آنجا دفن گردید.

در قله کوه مقابل به این غار برجی وجود دارد که برای دیدبانی از آن استفاده می‌شده است.درگذشته دارای نردبان چوبی بلندی جهت دیدن داخا غار بود ولی به سبب ازارواذیتی که برای اهالی روستا داشته ان رایرداشتند ودر سال 1370ه ش توسط اهالی تیر چوبی بلندی جهت ورودبه غار تعبیه شد که به مرر ازبین رفت واکنون بدون وسیله ورودی است