مدافع حرم

سردار حسین همدانی در جوانی با تفکرات حضرت امام (ره) آشنا شد و از محضر درس مکارم اخلاق و احکام شهید محراب آیت‌الله مدنی که در همدان تبعید بودند، بهره‌ برد. پس از پیروزی انقلاب اسلامی با پایه‌گذاری و تأسیس سپاه پاسدارن انقلاب اسلامی استان همدان،خود نیز به عنوان یکی از ارکان اصلی شورای عالی فرماندهی سپاه استان همدان، فعالیتش را آغاز کرد و با کمک همرزمان و پاسداران آن خطه،به پاکسازی عناصر طاغوت و عوامل فساد و نفاق پرداخت و از آنجا که چندین بار به دست ساواک دستگیر شد و مورد تعقیب بود، عوامل طاغوت را به خوبی می‌شناخت.

سردار سرتیپ شهید «حاج حسین همدانی» این افتخار را دارد که دو «نشان فتح» از دست مقام معظم رهبری که فرماندهی کل قوا را بر عهده دارند به خاطر هدایت و فرماندهی موفق لشکرهای تحت امرش در دوران دفاع مقدس کسب کند.

با آغاز جنگ تحمیلی، لحظه‌ای درنگ نکرد و راه کردستان را در پیش گرفت و از آنجا که پیش از جنگ نیز به کمک مردم محروم کردستان شتافت و با دیگر دوستان و همرزمان در آنجا نیز گروهک‌های ضدانقلاب را می‌شناخت،دیری نپایید که به صف دشمن‌ستیزان پیوست و فرماندهی عملیات‌های «مطلع‌الفجر» را با پیروزی کامل بر عهده گرفت.

فرماندهی جبهه میانی سرپل‌ذهاب هم از دیگر گام‌هایی بود که در راستای مبارزه با دشمن بعثی برداشت و پس از مدتی کوتاه به همراه جاویدالاثر حاج احمد متوسلیان، شهید محمدابراهیم همت و شهید محمود شهبازی در تشکیل و سازماندهی لشکر 27 محمد رسول الله (ص) نقش بسزایی داشت.مسئولیت عملیات «فتح‌المبین»، نقش آفرینی در تشکیل یگان‌های رزم سپاه و نخستین فرماندهی لشکر 32 انصارالحسین (ع) استان همدان، از دیگر خدمات این سردار بود.

هدایت و فرماندهی لشکر 16 قدس گیلان و نقش آفرینی در عملیات‌های مهم و حیاتی همچون کربلای 4 و کربلای 5 و معاونت اطلاعات و عملیات قرارگاه عملیاتی قدس که چندین لشکر و تیپ مستقل را تحت امر داشت،از وی فرماندهی زبده همچون دیگر فرماندهان سپاه اسلام ساخت که تا آخرین عملیات موفق سپاه اسلام با منافقان کوردل که با نام «مرصاد» به نتیجه رساند،لحظه‌ای آرام نگرفت و پس از دفاع مقدس به دانشگاه فرماندهی و ستاد رفت و تحصیل نظری و دانشگاهی هدایت یگان‌ها را هم به تجربیات ارزنده‌اش افزود و با انتصاب به عنوان فرمانده قرارگاه نجف اشرف و لشکر 4 بعثت در غرب کشور، کارنامه‌ای موفق از خود بر جای گذاشت.

معاون هماهنگ‌کننده نیروی زمینی و جانشینی نیروی مقاومت بسیج در دو دوره و فرماندهی لشکر 27 محمد رسول‌الله و به همراه آن، جانشینی قرارگاه ثارالله، از دیگر مسئولیت‌های وی بود و معاونت مرکز راهبردی سپاه و مشاور عالی فرمانده کل سپاه و جانشینی سازمان بسیج مستضعفان از او فرماندهی کهنه‌کار با کوله‌باری از تجربه و شناخت ساخت که سبب شد مسئولیت حساس‌ترین و مهم‌ترین سپاه کشور که دارای ویژگی‌های خاص است،بر عهده او گذاشته شود.

سردار حسین همدانی یکی از فرماندهان قدیمی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در جنگ تحمیلی و از بنیانگذاران سپاه همدان بود و مدتی نیز فرماندهی لشکر 27 محمدرسول‌الله را برعهده داشت.

پس از تبدیل این لشکر به سپاه محمد رسول‌الله فرمانده این سپاه نیز برعهده سردار همدانی بود.

خاطرات وی در قالب 2 کتاب «مهتاب خیّن» و «تکلیف است برادر» منتشر شده است.

وی با پایان یافتن دوران هشت سال دفاع مقدس سردار همدانی در بخش‌های مختلفی مانند فرماندهی لشکر 32 انصارالحسین استان همدان،فرماندهی لشکر 16 قدس استان گیلان،فرمانده قرارگاه نجف اشرف و فرمانده لشکر 4 بعثت،رئیس ستاد نیروی زمینی سپاه پاسداران، جانشینی فرمانده نیروی مقاومت بسیج سپاه،مشاور عالی فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و جانشین سازمان بسیج مستضعفان ایفای مسئولیت کرد.

این سردار رشید اسلام روز پنجشنبه 16 مهرماه در کشور سوریه به دست تروریست‌های داعش به شهادت رسیده است.

در خصوص این مجاهد خستگی ناپذیر و فرمانده دلاور 8 سال دفاع مقدس شهید حاج حسین همدانی مستند مدافع حرم در یک قسمت در مرکز همدان تهیه شده است .

 

Loading the player...
سال تولید: 1394
عوامل تولید:

تهیه کننده : حسن حاجی بابایی

کارگردان : حسن حاجی باباییجواب‌های شاخه ای نویسنده تاریخ
چرا دان نمیشه ؟؟؟ محمدرضا ۱۳۹۴/۰۷/۱۹ ۱۲:۴۹
با سلام فعلا امکان دانلود وجود ندارد مدیر سایت ۱۳۹۴/۰۷/۱۹ ۱۲:۵۳
روحش شاد (سردار راهت را ادامه می دهیم) مریم عبدی ۱۳۹۴/۰۷/۱۹ ۱۲:۵۵

مریم عبدی
روحش شاد (سردار راهت را ادامه می دهیم)
0 (0 آرا)
پست شده در ۱۳۹۴/۰۷/۱۹ ۱۲:۵۵
مدیر سایت
با سلام
فعلا امکان دانلود وجود ندارد
0 (0 آرا)
پست شده در ۱۳۹۴/۰۷/۱۹ ۱۲:۵۳ در پاسخ محمدرضا
محمدرضا
چرا دان نمیشه ؟؟؟
0 (0 آرا)
پست شده در ۱۳۹۴/۰۷/۱۹ ۱۲:۴۹