مستند تویسرکان

روز پنجم مردادماه سالروز عمليات غرور آفرین مرصاد است و در این روز 38 شهيد این عمليات به طور همزمان در شهرستان تویسرکان تشييع و تدفين شدند. شهرستان تویسرکان تنها شهرستان استان همدان است که در یک روز این تعداد شهيد را همزمان با یکدیگر تشييع و تدفين کرده است و از این رو پنجم مرداد ماه روز ملی تویسرکان نامگذاری شده است.

امروز، تویسرکان در یک قدمی همدانی است که کوه الوند جدا سازشان بوده است و تویسرکان، سرگذشتی در قد و قامت شهرهای تاریخی ایران دارد که از گواهان بی دلیل آن، می توان به آرامگاه حبقوق پیامبر (ع)، شاهزاده ناصر (ع) برادر امام رضا (ع)، درختان چنار سه هزار و پانصد ساله کمربسته سرکان اشاره کرد .
تویسرکان با شهرهای بزرگی همچون اصفهان مراودات پرثمری داشت و از ثمرات آن، میررضی، شاعر عارف مسلک پدر ابراهیم ادهم، سید حسین طاهرزاده موسیقیدان، شیخ محمدنبی تویسرکانی که معروف به محدث و خیل عظیمی از فرهیختگان گذشته تویسرکانی و باز تویسرکان در دهه‌های واپسین چرخه نخبه پروری خود را متوقف نکرد و بزرگانی همچون شهید سرتیپ بهرام آریافر، شهید محمد رضا انصاری، حاج علی فضلی، حجت الاسلام علیرضا پناهیان و غیره را پیشکش اسلام نمود. و روح نوازانی همانند احمدرضا درویش، جعفر دهقان، سید حسین شیخ الاسلامی، رویا صدر و غیره را نزد جامعه هنری کشور به عاریت گذاشت.
تویسرکان امروز با کیفیت‌ترین گردو و معادن فراوان عالی‌ترین سنگ گرانیت مشکی جهان را دارد و حتی بدون اغراق بهترین صنعتگران مبل و منبت ایران را دارد  
امروزه در استان همدان، تویسرکان را به نام مسن ترین شهر استان می‌شناسند.
روز پنجم مردادماه سالروز عمليات غرور آفرین مرصاد است و در این روز 38 شهيد این عمليات به طور همزمان در شهرستان تویسرکان تشييع و تدفين شدند. شهرستان تویسرکان تنها شهرستان استان همدان است که در یک روز این تعداد شهيد را همزمان با یکدیگر تشييع و تدفين کرده است و از این رو پنجم مرداد ماه روز ملی تویسرکان نامگذاری شده است

به همین مناسبت مستندی با عنوان تویسرکان تهیه و از سیمای مرکز همدان پخش می شود .

Loading the player...
سال تولید: 1395
عوامل تولید:

تهیه شده در صدا وسیمای مرکز همدان