نغمه زندگی (ویژه روز سالمند)

سالمندی دوران پختگی، ورزیدگی و زمان احساس بی نیازی است و فرصت سیر به سوی کمال و رسیدگی به خویشتن. سالمندان، باور ارزش های وجودی خانواده و جامعه هستند. در فرهنگ اسلامی و ایرانی، «پیری» نه به عنوان یک کلمه ناخوشایند، بلکه به صورت «کمال،حکمت،خردمندی و فرزانگی » تلقی می شود. از این رو می تواند به عنوان مرحله ای موثر و گرانقدر در زندگی به حساب آید.این واقعیت را نیز باید پذیرفت، اغلب سخن از سالمندی مترادف با ضعف و سستی تلقی می شود،که ناشی از محدودیت انسان در جنبه های فیزیکی می باشد. با شناخت سیرتکاملی و علل پیری می توان تاحدی از ناتوانی ها پیشگیری نمود و در نهایت «قدرت فکری» سالمند را با «توان جسمی» وی همراه نمود.

تکریم سالمندان و احترام ویژه آنان، از آموزه های روشن فرهنگ اسلامی است. قرآن مجید که دفتری گشوده از نور و هدایت است، در آیه23 سوره اسراء می فرماید: «به پدر و مادر نیکی کنید. هرگاه یکی از آن دو، یا هر دو آنها نزد تو به سن پیری رسند، کمترین اهانتی به آنها روا مدار و بر آنها فریاد مزن و گفتار لطیف و سنجیده و بزرگوارانه به آنها بگو.» پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله نیز در سخنی گران قدر، والایی سالمندان را این گونه ترسیم می کند: «احترام به پیران امت من، گرامی داشت من است.» امام علی علیه السلام ، بزرگداشت سالمندان را زمینه ساز احترام خود انسان می داند و می فرماید: «به بزرگانتان احترام کنید تا کوچک ترها شما را محترم شمارند.» امام صادق علیه السلام نیز در این باره فرموده است: «پیران خویش را تکریم کنید».

نغمه زندگی به مناسبت روز جهانی سالمند تهیه شده است.در این برنامه با نگاه مثبت به سالمندان به معرفی مسن ترین داوطلب کنکور از شهرستان کبودرآهنگ پرداخته شده است و هدف از این برنامه ایجاد حس امید به زندگی در افراد جامعه می باشد.

 

 

Loading the player...
عوامل تولید:

نام برنامه: نغمه زندگی          

مدت برنامه: 34 دقیقه

 تهیه کننده: مهدی دادفرما   

نویسنده: مهدی دادفرما                                    

گوینده: معصومه حسنی   

 گزارشگر: بهروز سرگزی                                 

 صدابردار: محمد براهیم سامعی   

تاریخ تولید: 1395


جواب‌های شاخه ای نویسنده تاریخ
پدر مادرها گلهای زندگی هستن بیایید قدر اونها و همه... مینا ۱۳۹۵/۰۷/۱۱ ۱۳:۲۵

مینا
پدر مادرها گلهای زندگی هستن بیایید قدر اونها و همه بزرگان رو بدونیم فراموش نکنیم که همه ما ی روز پیر میشیم و انتظار داریم مورد احترام جامعه باشیم.
پست شده در ۱۳۹۵/۰۷/۱۱ ۱۳:۲۵