نهمین پیشوا(به مناسبت میلاد امام جواد(ع))

حضرت امام محمدتقی علیه السلام میوه دل ثامن الحجج علیه السلام در دهم رجب 195 ق در مدینه منوّره زاده شد و بر شاخسار امامت شکوفا گشت. پدر بزرگوارش حضرت امام رضا علیه السلام و مادرش بانوی گرامی و بافضیلتی به نام «سبیکه» است که امام رضا علیه السلام او را «خیزران» نامید. حضرت همواره از ایشان به نیکی یاد کرده او را با تعابیری چون بانویی پاک دامن و بانوی بافضیلت نام می بردند. سه سال داشت که «محمد امین» فرزند هارون الرشید به دست برادرش در سال 198 ه به قتل رسید و حاکمیت مأمون آغاز گشت. مأمون در سال 218 ه.ق درگذشت و معتصم عباسی در ماه شعبان 218 ه.ق به خلافت رسید. از این رو باید گفت امام جواد علیه السلام در زندگی کوتاه و پربار خویش با سه خلیفه عباسی هم عصر بوده است.

صفوان بن یحیی، از یاران مخلص امام رضا علیه السلام ، می گوید در مدینه به حضور آن حضرت شرف یاب شدم و عرض کردم: پیشی از آن که خداوند ابوجعفر (جواد) را به شما عنایت فرماید، درباره امام بعد از شما پرس وجو می کردیم و شما می فرمودید خداوند به من پسری عنایت خواهد فرمود. اکنون خداوند پسری به شما عنایت کرد و چشم ما به وجود وی روشن گردیده است. تکلیف ما پس از شما چیست و امام ما چه کسی خواهد بود؟

امام رضا در پاسخ به امام جواد که در مقابلش ایستاده بود اشاره نمود. من در جواب گفتم فدایت شوم او که بیش از سه سال ندارد؟! امام رضا علیه السلام فرمود: «کمی سن ایرادی ندارد؛ چون حضرت عیسی در حالی که کم تر از سه سال سن داشت به پیامبری رسید».

 برنامه نهمین پیشوا به مناسبت  سالروز ولادت امام محمد تقی جوادالائمه (ع) تهیه شده است.                

در این ویژه برنامه به کمک روایات مستند سعی شده است ویژگی امام محمد تقی (ع) در رسیدن امامت در سن کودکی تبیین شود و ضمن شبهه زدایی از این مسئله، مقام علمی امام محمد تقی (ع) بر اساس علم امامت اثبات گردد. قطعه نمایشی مربوط به مجلس مناظره آن حضرت و توضیحات کارشناسان برنامه در روشنگری این امر در ذهن مخاطب تأثیر گذار است.

 

Loading the player...
عوامل تولید:

 

نام برنامه:  نهمین پیشوا          

 مدت برنامه:  32 دقیقه

تهیه کننده، نویسنده و صدابردار: مجید صناعتی مروّت

 گوینده: سید سعید حسینی  -  صابر سمواتی

تاریخ تولید: 1396