جهش تولید | سه‌شنبه، ۳۰ دی ۱۳۹۹

همدان توسعه 1399/10/22 - نمایش محتوای آرشیو سیما

 

 

همدان توسعه 1399/10/22

دانلود

بررسی طرح ایجاد شهرداری بافت مرکزی شهر همدان و تاثیر آن بر فرهنگ و اقتصاد شهر. 
 
راه‌اندازی عنقریب منطقه جدید مدیریت شهری در همدان، فعالان و دوستداران میراث فرهنگی را برای حفظ و احیای بافت تاریخی مرکز این شهر امیدوار کرده است. براساس مصوبه وزارت کشور، شهرداری منطقه پنج همدان در بافت مرکزی شهر مجوز فعالیت گرفته تا محله‌های تاریخی و قدیمی این شهر از گزند تخریب و از بین رفتن در امان باشند.
 
طبق قوانین شهری،  شهرهای بزرگ و مراکز استان‌ها و کلانشهرها به ازای هر ۱۱۰ هزار شهروند ، باید یک منطقه مدیریت شهری داشته باشند و  بر همین اساس ، ماه‌ها صرف مطالعه  برای جانمایی طرح و رعایت الگوها و آیین نامه‌های استاندارد مربوطه گردیده است. استفاده از نظرات متنوع اندیشمندان و همیاری دانشگاه های استان در تدوین این مطالعات ، نشان از اهمیت آن برای مردم فرهیخته و فرهنگ دوست همدان دارد. 
 
سیاستگذاری واحد در احیا و بازسازی بافت فرسوده و قدیمی برای حراست از هویت تاریخی و فرهنگی همدان ضروری بوده و تلفیق آن با طرح های مدیریت گردشگری به شرط اجرا و نظارت صحیح ،  منجر به رونق گردشگری و توسعه اقتصادی در همدان خواهد شد. همدان توسعه این هفته ، در آستانه اجرایی شدن این طرح ، با اندیشمندان به گفتگو پرداخته و نظرات آن ها را جویا شده است.