ویژه برنامه اربعین

اربعین حسینی هرساله همزمان با ۲۰ صفر هجری قمری در کشورهای مختلف و شهرها و روستاهای سراسر ایران برگزار می‌شود و عاشقان حسین بن علی (ع) با زنده نگه داشتن این روز نشان می‌دهند ۴۰ روز در سوگ او گریسته‌اند و شب زنده‌داری کرده‌اند. در یک جمله، عزاداری آنها را می‌توان نشان از تداوم راه حسین (ع) دانست.

روایت است جابربن عبدالله انصاری و عطیه عوفی، در اولین اربعین شهادت امام حسین (ع) موفق به زیارت قبر سیدالشهدا شدند. در همین روایت آمده، کاروان اسرای اهل بیت (ع) نیز در بازگشت از شام‌، در راه مدینه توانستند هنگام عبور از کربلا، با جابربن عبدالله انصاری دیدار کنند.

اربعین در فرهنگ اسلامی از جایگاه ویژه ای برخوردار است که قبل از آن به نمونه هایی از نمود عدد ۴۰ در تاریخ و فرهنگ انسان توجه می‌کنیم ؛ چله نشینی برای نزدیکی به معبود در میان شیعیان، خلوص ۴۰صبح دعا خواندن برای ۴۰ مومن و رسیدن به کمال در سن ۴۰سالگی، همگی نشان از ارزش اربعین دارند و اربعین بزرگداشت اهالی قبور (خانواده، دوستان و بزرگان) و سالار شهیدان از همین روست.

برنامه اربعین ویژه برنامه ای است که به مناسبت اربعین حسینی (ع) تهیه شده است و در این برنامه علاوه بر گفتار مجری دو قطعه نمایش کوتاه که در خصوص حرکت کاروان اسراء از شام به کوفه است  گنجانده شده است.

 

Loading the player...
عوامل تولید:

        

       نام برنامه  :اربعین 

       مدت برنامه: 35 دقیقه

         تهیه کننده: داود قمرزاده

           نویسنده: داود قمرزاده 

             گوینده : موسی طالبیان

             صدابردار: داود قمرزاده

تاریخ تولید: 1394