کعبه دل

حضرت علي (ع) در سيزده رجب سال سي‌ام عام الفيل در خانه كعبه متولد شد. نام مادرش فاطمه بنت اسد و پدرش ابوطالب نام داشت، آن حضرت در بيست و يكم ماه رمضان المبارك در سال چهل هجري در شهر كوفه به شهادت رسيده و در نجف به خاك سپرده شد.دوران كودكي علي (ع) در دامان پيامبر گرامي اسلام و خانه ايشان سپري گشت. مورخان در اين زمينه مي‌نويسند:« يك سال قحطي بزرگي در مكه رخ دد، در آن زمان ابوطالب عمري پيامبر داراي عائله زياد و هزينه سنگين بود. پيامبر به عموي خود عباس پيشنهاد كرد كه براي بهتر شدن اوضاع مالي ابوطالب هر كدام فرزندي از وي را تحت تكفل بگيرند؛ عباس با موافقت ابوطالب، جعفر را به نزد خود برد و پيامبر نيز حضرت علي را به خانه خودش برد. حضرت علي (ع) در خانه پيامبر بود تا اينكه، حضرت به نبوت مبعوث شد و علي (ع) او را تصديق و از او پيروي كرد.»خود آن حضرت درمورد آن دوران مي‌فرمايد:«....من همچون بچه‌اي كه به دنبال مادرش مي‌رود همه جا همراه او می‌رفتم، هر روز يكي از فضائل اخلاقي خود را به من تعليم مي‌كرد و دستور مي‌داد كه از آن پيروي كنم.»در كتب صحاح اهل سنّت روايت شده كه وقتي جبرئيل برای نخستين بار بر پيامبر نازل گرديد و او را به مقام رسالت مفتخر ساخت، علي (ع) در كنار پيامبر اسلام بود»

 يكي ديگر از مفاخر حضرت اينست كه اولين مرد مسلمان است؛ و تواريخ شيعي بالاجماع و تواريخ اهل سنت نيز در بسياري از منابع خود اين مطلب را تصريح نموده‌اند. پيش از همه خود پيامبر اكرم به پيشقدم بودن علي (ع) اشاره مي‌كند، كه در ميان جمعي از ياران خود فرمودنخستين كسي كه در روز رستاخيز با من در كنار حوض ملاقات مي‌كند پيشقدمترين شما در اسلام، علي بن ابيطالب است»

  يكي از افتخارات حضرت علي (ع) اين بود كه عقد اخوت او با پيامبر گرامي اسلام بود. پيوند برادري از اصول اجتماعي آئين اسلام است. پيامبر پس از ورود به مدينه دستور داد تا بين مهاجران و انصار، پيمان برادري بوجود آيد، البته هر دو نفري كه با هم برادر مي‌شدند، از نظر كمالات و فضيلت شبيه هم بودند، پس از آنكه براي هر كدام برادري تعيين كردند، علي (ع) كه تنها مانده بود با چشماني اشكبار به حضرت عرض كردبين من و كسي برادري برقرار نكرديحضرت رسول فرمودند:"تو برادر من در دو جهان هستي".

 

برنامه کعبه دل  به مناسبت سالروز ولادت حضرت علی (ع) تهیه شده است.                    

در این برنامه با استفاده از آیتم هایی مثل گفتار مجری، نمایش کوتاه  و سرود به یادآوری و تبیین  روز ولادت حضرت علی (ع)  در کعبه پرداخته شده است.

 

 

Loading the player...
عوامل تولید:

     نام برنامه : کعبه دل       

مدت برنامه: 27 دقیقه

                  تهیه کننده :داوود قمرزاده                  

 گوینده :موسی طالبیان

         نویسنده: داوود  قمرزاده         

 صدابردار: داوود  قمرزاده  

تاریخ تولید: 1395